Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-11-15, 18:58
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Η αναγραφή της πρώτης κυκλοφορίας στην ΕΕ εχει να κάνει αποκλειστικά με τον φόρο πολυτελείας. Μια απλή αίτηση για διπλή αναγραφή ημερομηνίας πρωτης κυκλοφοριας στην ΕΕ χωρίς κανένα κοστος. Δυο μήνες μετά ενημερώνεται και η ΔΟΥ σου..
Στην περίπτωση σου δεν αλλάζει κάτι. Απλά θα πάρεις αδεια σε φωτοτυπίες και δεν θα μπορεις να βγεις στο εξωτερικό. .
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-11-15, 00:50
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Εαν είναι να βγεί έξω του δίνουν κανονική άδεια πράσινη και όχι Α4...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-11-15, 18:03
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
εγώ πήγα απλά στο διευ/ση συγκοινωνιών της περιοχής μου με την παλιά άδεια.εκεί βρήκανε το φάκελο του αυτοκινήτου μου με τα χαρτιά του εκτελωνισμού και πρόσθεσαν την πρώτη ημ/νια κυκλοφορίας διεθνώς.δεν πλήρωσα τίποτα,μου δώσανε κόλλα Α4 κι όχι την κανονική άδεια και η εφορία ενημερώθηκε από το λογιστή μου στον οποίο είχα στείλει φωτοτυπία της καινούριας άδειας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-11-15, 18:42
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Τελικά Γιάννη τώρα που έκανες την αλλαγή θα πληρωσεις κανονικά όσο πριν η με τη μειωμένη τιμή τέλη κυκλοφορίας?
Υ.Γ. Δεν πρέπει να ενημερωθεί και η ασφάλεια για την αλλαγή?
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-11-15, 09:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά Γιάννη τώρα που έκανες την αλλαγή θα πληρωσεις κανονικά όσο πριν η με τη μειωμένη τιμή τέλη κυκλοφορίας?
Υ.Γ. Δεν πρέπει να ενημερωθεί και η ασφάλεια για την αλλαγή?
Λεωνίδα,
η αλλαγή δεν αφορά στην ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα..
Αυτή παραμένει..
Απλά έχει μπεί και η ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην ΕΕ..
Αυτή η ημερομηνία δηλώνεται στην εφορία, για την παλαιότητα του οχήματος ως προς το τεκμήριο και την έκτακτη εισφορά φόρου πολυτελείας.
Τα τέλη υπάγονται σε άλλη διάταξη, που έχει να κάνει καθαρά με την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα..
(Ετσι ήταν παλιά και ο φόρος πολυτελείας, Δεν είχε σχέση η παλαιότητα του οχήματος, αλλά η πρώτη ημερομηνία κυκλοφορίας στην Ελλάδα. Πέρυσι έγινε η αλλαγή που επιτρέπει να δηλωθεί η πραγματική ηλικία)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-11-15, 16:38
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεωνίδα,
η αλλαγή δεν αφορά στην ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα..
Αυτή παραμένει..
Απλά έχει μπεί και η ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην ΕΕ..
Αυτή η ημερομηνία δηλώνεται στην εφορία, για την παλαιότητα του οχήματος ως προς το τεκμήριο και την έκτακτη εισφορά φόρου πολυτελείας.
Τα τέλη υπάγονται σε άλλη διάταξη, που έχει να κάνει καθαρά με την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας στην Ελλάδα..
(Ετσι ήταν παλιά και ο φόρος πολυτελείας, Δεν είχε σχέση η παλαιότητα του οχήματος, αλλά η πρώτη ημερομηνία κυκλοφορίας στην Ελλάδα. Πέρυσι έγινε η αλλαγή που επιτρέπει να δηλωθεί η πραγματική ηλικία)
Σωστος ο Ράπιντ

Λοιπον ασχοληθηκα λιγο απο μονος μου με το θεμα, χωρις διεκπεραιωτες, μεσαζοντες, γραφεια, οτιδηποτε.

Παω χθες Χολαργο στο Υπ Συγκοινωνιων. Εκει μου λενε πως ο φακελος του αυτοκινητου μου ειναι στο αντιστοιχο γραφειο νοτιου τομεα. Φευγω απο Χολαργο παω Μπραχαμι. Εκει εκανα μια αιτηση για εκδοση νεας αδειας οπου να αναγραφεται η 1η ημ/νια εκδοσης αδειας διεθνως. Μου κρατησαν την παλια αδεια και σημερα πηγα και πηρα την καινουρια, ενα μηχανογραφημενο χαρτι με σφραγιδες κι υπογραφες και τα στοιχεια του αυτοκινητου που γραφει την 1η αδεια διεθνως και την 1η αδεια στην Ελλαδα. Η αιτηση και η εκδοση ηταν εντελως δωρεαν, δε μου ζητησαν τιποτα παραβολα ή αλλες πληρωμες. Τους ρωτησα αν θα ενημερωθει αυτοματα και η εφορια και μου ειπαν πως ναι, αλλα για σιγουρια να παω κι ο ιδιος στην εφορια μου με αυτη τη νεα αδεια.
Φευγω απο Μπραχαμι παω Δραπετσωνα στην εφορια. Εκει δεν μπορεσαν να αλλαξουν κατι στα στοιχεια μου καθως ειπαν οτι αλλγες γινονται μονο μεσω του συστηματος απ το υπουργειο συγκοινωνιων για το συγκεκριμενο θεμα. Μου εδωσαν καποια τηλεφωνα να ρωτησω μεσα στις επομενες μερες αν τελικα αλλαξαν τα στοιχεια. Η αλλαγη λεει μπορει να παρει απο 1 μερα, ως 2 μηνες.
Ομως οσον αφορα τα τελη ισως να μην αλλαζει κατι, θα αλλαζε μονο αν ειχε τεκμηριο, βεβαια δεν μου το ειπαν και με απολυτη σιγουρια, ουτε στην εφορια!
Θα δειξει στην εκδοση τελων τι θα μου ρθει τελικα!

Η γενικοτερη εμπειρια παντως με βολτες σε τελωνειο, υπ. συγκοινωνιων, εφορια και καποια τηλεφωνα που εκανα σε διεκπαιρεωτη και σε λογιστη, υποδεικνυει και επιβεβαιωνει πως στην Ελλαδα, ακομα και για ενα οχι και τοσο πολυπλοκο θεμα, δεν υπαρχει καποια 'στανταρ' διαδικασια, ακομα και οι αρμοδιες υπηρεσιες ειναι ανενημερωτες, οι υπαλληλοι, εκτος απο αναγωγοι οι περισσοτεροι, δεν ξερουν καλα τη δουλεια τους, οι υπηρεσιες δε συνεργαζονται και τοσο καλα μεταξυ τους, ταλαιπωρουν και χαλανε τον χρονο και τη διαθεση των πολιτων και οτι υπαρχουν επιτηδειοι που κοιτανε να σου φανε χρημα.
Αυτο το λεω γιατι, ειδικα στο τελωνειο κατι μου λεγανε για βεβαιωσεις και παραβολα της ταξης εως και των 80 ευρω, αλλα και παλι δεν ηταν και τοσο σιγουροι ουτε και αυτοι, τι και πως ακριβως. Μεχρι καποιος φωστηρας μου ελεγε πως πρεπει να παω στο Σπανο να ζητησω καποιες βεβαιιωσεις κι οτι θα με χρεωναν και εκει!
Ο διεκπεραιωτης, φυσικα κι αν του ανεθετα την υποθεση, θα θελε κι αυτος να βγαλει το μεροκαματο του και γενικα ενα μπαχαλο...
Συμπερασμα για το αν τελικα θα γλιτωσω το εστω αυτο το 15ευρω παραπανω στα τελη, δεν ειμαι κι 100% σιγουρος! Θα σας ενημερωσω μολις τελικα το διαπιστωσω κι ο ιδιος ποσα θα πληρωσω!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-11-15, 17:59
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
αυτά είναι ρε φίλε... πρώτη φορά αριστερά.... και 30€ έκπτωση στα τέλη...............!!!!!!!!!!!!!!!!!! γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιιι
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-11-15, 18:48
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
+ 15 το ενα + 40 το αλλο.Μας "φαγανε" την γαλοπουλα και την βασιλοπιτα(να τους κατσει το φλουρι στο λαιμο).!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-11-15, 23:49
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστος ο Ράπιντ

Λοιπον ασχοληθηκα λιγο απο μονος μου με το θεμα, χωρις διεκπεραιωτες, μεσαζοντες, γραφεια, οτιδηποτε.

Παω χθες Χολαργο στο Υπ Συγκοινωνιων. Εκει μου λενε πως ο φακελος του αυτοκινητου μου ειναι στο αντιστοιχο γραφειο νοτιου τομεα. Φευγω απο Χολαργο παω Μπραχαμι. Εκει εκανα μια αιτηση για εκδοση νεας αδειας οπου να αναγραφεται η 1η ημ/νια εκδοσης αδειας διεθνως. Μου κρατησαν την παλια αδεια και σημερα πηγα και πηρα την καινουρια, ενα μηχανογραφημενο χαρτι με σφραγιδες κι υπογραφες και τα στοιχεια του αυτοκινητου που γραφει την 1η αδεια διεθνως και την 1η αδεια στην Ελλαδα. Η αιτηση και η εκδοση ηταν εντελως δωρεαν, δε μου ζητησαν τιποτα παραβολα ή αλλες πληρωμες. Τους ρωτησα αν θα ενημερωθει αυτοματα και η εφορια και μου ειπαν πως ναι, αλλα για σιγουρια να παω κι ο ιδιος στην εφορια μου με αυτη τη νεα αδεια.
Φευγω απο Μπραχαμι παω Δραπετσωνα στην εφορια. Εκει δεν μπορεσαν να αλλαξουν κατι στα στοιχεια μου καθως ειπαν οτι αλλγες γινονται μονο μεσω του συστηματος απ το υπουργειο συγκοινωνιων για το συγκεκριμενο θεμα. Μου εδωσαν καποια τηλεφωνα να ρωτησω μεσα στις επομενες μερες αν τελικα αλλαξαν τα στοιχεια. Η αλλαγη λεει μπορει να παρει απο 1 μερα, ως 2 μηνες.
Ομως οσον αφορα τα τελη ισως να μην αλλαζει κατι, θα αλλαζε μονο αν ειχε τεκμηριο, βεβαια δεν μου το ειπαν και με απολυτη σιγουρια, ουτε στην εφορια!
Θα δειξει στην εκδοση τελων τι θα μου ρθει τελικα!

Η γενικοτερη εμπειρια παντως με βολτες σε τελωνειο, υπ. συγκοινωνιων, εφορια και καποια τηλεφωνα που εκανα σε διεκπαιρεωτη και σε λογιστη, υποδεικνυει και επιβεβαιωνει πως στην Ελλαδα, ακομα και για ενα οχι και τοσο πολυπλοκο θεμα, δεν υπαρχει καποια 'στανταρ' διαδικασια, ακομα και οι αρμοδιες υπηρεσιες ειναι ανενημερωτες, οι υπαλληλοι, εκτος απο αναγωγοι οι περισσοτεροι, δεν ξερουν καλα τη δουλεια τους, οι υπηρεσιες δε συνεργαζονται και τοσο καλα μεταξυ τους, ταλαιπωρουν και χαλανε τον χρονο και τη διαθεση των πολιτων και οτι υπαρχουν επιτηδειοι που κοιτανε να σου φανε χρημα.
Αυτο το λεω γιατι, ειδικα στο τελωνειο κατι μου λεγανε για βεβαιωσεις και παραβολα της ταξης εως και των 80 ευρω, αλλα και παλι δεν ηταν και τοσο σιγουροι ουτε και αυτοι, τι και πως ακριβως. Μεχρι καποιος φωστηρας μου ελεγε πως πρεπει να παω στο Σπανο να ζητησω καποιες βεβαιιωσεις κι οτι θα με χρεωναν και εκει!
Ο διεκπεραιωτης, φυσικα κι αν του ανεθετα την υποθεση, θα θελε κι αυτος να βγαλει το μεροκαματο του και γενικα ενα μπαχαλο...
Συμπερασμα για το αν τελικα θα γλιτωσω το εστω αυτο το 15ευρω παραπανω στα τελη, δεν ειμαι κι 100% σιγουρος! Θα σας ενημερωσω μολις τελικα το διαπιστωσω κι ο ιδιος ποσα θα πληρωσω!
με όλο το θάρρος,αν είναι να χάσω ένα μεροκάματο και να κάψω 20 ευρώ βενζίνη στα πήγαινε-έλα ας πληρώσω τα τέλη ως έχουν.Αποκλείω την περίπτωση του διεκπεραιωτή γιατί και πάλι η αμοιβή του είναι μεγαλύτερη από τη διαφορά των τελών...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-11-15, 00:37
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Το έκανα πέρυσι το χειμώνα και το καλοκαίρι μου επέστρεψε η εφορία τον φόρο πολυτελείας στο ακέραιο. Αύριο ή μεθαύριο που θα ανοίξει το σύστημα θα δούμε και τα τέλη...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.