Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Ταξίδια

Ταξίδια Γράφουμε τις εντυπώσεις μας και προτάσεις απο οδικά ταξίδια που έχουμε κάνει

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-09, 16:48
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
FYROM ΣΕΡΒΙΑ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΤΣΕΧΙΑ ΣΛΟΒΑΚΙΑ ΠΟΛΩΝΙΑ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

Ανοίγω τη νέα κατηγορία thread με τίτλο ταξίδια με τη παρακάτω διαδρομή:
ΕΛΛΑΔΑ FYROM ΣΕΡΒΙΑ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΤΣΕΧΙΑ ΣΛΟΒΑΚΙΑ ΠΟΛΩΝΙΑ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ Ε46

Τέλος Νοεμβρίου 2007 μαζί με τη σύζυγο και ένα φιλικό ζευγάρι γεμίσαμε το πορτ παγκάζ του Ε46 και ξεκινήσαμε με το φέρυ για Ηγουμενίτσα 06:30 το πρωί. Σκοπός σε πρώτη φάση ήταν μετά απο 1.400 σερί χιλιόμετρα να είμαστε στην Βουδαπέστη το βράδυ της ίδιας ημέρας. Δεν πήγαμε με το καράβι Ιταλία γιατί έπρεπε σε μια εβδομάδα να κάνουμε 5.500 χιλιόμετρα πηγαίνοντας σε τόσες χώρες και το καράβι θα μας έτρωγε πολύτιμο χρόνο και χρήματα.

Ο δρόμος για τα σύνορα με FYROM τώρα πια με την Εγνατία είναι εύκολος και το 46άρι 200άριζε ακόμα και φορτωμένο. Μόλις μπείτε FYROM και με το που θα το καταλάβετε θα έχετε βγει απο τη χώρα αφού με συντηρητικό ρυθμό (λόγο κρυμμένων περιπολικών) κάναμε μόνο μιάμιση ώρα μέχρι τα σύνορα με τη Σερβία. Υπάρχουν μερικά όμορφα τοπία στη FYROM και αρκετή φτώχια. Πολλά περιπολικά μοιάζουν με Αμερικάνικα σε ταινίες του 70. Σε όλο την Ανατολική Ευρώπη να έχετε 10 Ευρώ (και βλέπουμε) μέσα στο δίπλωμα ώστε όταν σας το ζητήσουν να μη μπλέξετε. Εγώ απλά προσπαθούσα να είμαι πίσω απο άλλο όχημα ώστε να μη δουν τις πινακίδες μου. Τελικά μετά απο 5.000 χιλιόμετρα δεν με σταμάτησε κανείς!

Στη Σερβία ένα μεγάλο κομμάτι είναι αυτοκινητόδρομος αλλά χωρίς φώτα δεν μπορείς να πας και πολύ γρήγορα. Τα διόδια για τους ξένους κοστίζουν περίπου 12 Ευρώ αλλά οι Σέρβοι πληρώνουν μόνο 1,5 Ευρώ. Φυσικά παίρνουν παντού Ευρώ αλλά σε κλέβουν λίγο στην ισοτιμία. Μετά τον αυτοκινητόδρομο βρήκαμε χιόνια, σκοτάδι (απο νωρίς το απόγευμα) και ομίχλη. Αποτέλεσμα ήταν να σταματήσουμε 200 χιλιόμετρα πριν το Βελιγράδι για φαγητό και όλοι εκτός εμού να θέλουν διανυκτέρευση στο Βελιγράδι. Εγώ τους είπα ότι αν θέλουμε να είμαστε συνεπείς στο αρχικό πρόγραμμα θα πρέπει να φτάσουμε Βουδαπέστη. Θέλαμε άλλα 500 χιλιόμετρα και ήταν 8 το απόγευμα. Τους είπα κοιμηθείτε εσείς αλλά εγώ σήμερα θα είμαι Βουδαπέστη ΟΤΙ και να γίνει.

Τελικά μπήκαμε Ουγγαρία όπου μας έψαχναν τελωνιακοί και σκύλοι σαν να είμαστε έμποροι ναρκωτικών. Βρε τι κινητήρα έψαχναν, τι αποσκευές βγάλαμε και όλα αυτά γιατί είχαν ανοιχτή τη μπάρα μετά τον έλεγχο διαβατηρίων και εγώ φυσικά έφυγα όταν είδα στο καθρέπτη ένα ωριόμενο αστυνομικό και αναγκαστικά έβαλα όπισθεν και γύρισα πίσω. Ο δρόμος σε όλη την Ουγγαρία ήταν τρομερός αλλά πάλι χωρίς φώτα.
Βράδυ 12.30 ήμασταν στο Ξενοδοχείο stadium δίπλα απο το στάδιο φέρενς πούσκας περίπου 4 χιλιόμετρα απο το κέντρο. Το ξενοδοχείο κόστιζε 70 Ευρώ το βράδυ και είχε απο εσωτερική πισίνα μέχρι τεράστιο γυμναστήριο.
Το 46άρι δεν το κουνήσαμε για τις επόμενες 2 μέρες και είδαμε την πανέμορφη πόλη με ταξί, λεωφορεία και μια φίλη Ουγγαρέζα όπου μας πήρε με ένα KIA Cid ακόμα και σε ένα όμορφο παραδοσιακό χωριό που πραγματικά αξίζει να επισκεφτήτε έξω απο τη Βουδαπέστη στις όχθες του Δούναβη. Εκεί υπάρχει και μια εκκλησία με πλακέτα γραμμένη στα Ελληνικά. Όλο το χωριό είναι πανέμορφο και με πολλούς τουρίστες. Για τη Βουδαπέστη τα λόγια είναι περιτά αφού είναι πασίγνωστη. Μελανό σημείο τα ταξί (όπου μπορεί να ζητήσουν 25 Ευρώ για 4 χιλιόμετρα αλλά αν πεις φαίρνω αστυνομία επανέρχοντε στη Τάξη) και το μετρό όπου βασιλεύει η φτώχια. Στη Βουδαπέστη έχει ανοίξει ένα εμπορικό κέντρο μεγάλο (arena plaza) όσο τα 2 μεγάλα της Αθήνας μαζί

Μετά απο 3 βράδια/2 μέρες στη Βουδαπέστη φύγαμε για Πολωνία. Προορισμός μια πόλη δίπλα στη Κρακοβία που τη λένε Μπιέλσκο Μπιάλα. Οι Ούγγροι μου είπαν ΜΗΝ ξεκινήσεις καν χωρίς χειμερινά λάστιχα γιατί απλά δε θα τα καταφέρεις με τόσο χιόνι που έχει. Μπορούσαμε να νοικιάσουμε χειμερινά ζαντολάστιχα αλλά δεν το κάναμε γιατί δεν ήμασταν σίγουροι για το πότε θα είμαστε πίσω. Ξεκινήσαμε πρωί γιατί έπρεπε απλά να πάμε Πολωνία και το βράδυ να είμαστε πίσω Ουγγαρία. Στη Πολωνία θα δίναμε cd σε κάποια τουριστικά γραφεία (ξενοδόχος εγώ, τουριστικός πράκτορας ο φίλος μου).
Το χιόνι πολύ και τα ολοκαίνουργεια continental sportcontact2 να τα καταφέρνουν καλύτερα απο ότι περίμενα. Η διαδρομή πανέμορφη μέσα απο χιονισμένα τοπία γεμάτα απο έλατα και ποταμάκια. Περάσαμε Τσεχία και Σλοβακία και Στη Πολωνία ανακαλύπτουμε ότι το destinator δεν είχε αναλυτικό χάρτη της πόλης. Έτσι ο φίλος μπήκε σε ταξί και εγώ απο πίσω με τις κοπέλες ακολουθούσα. Όταν τελειώσαμε και φεύγαμε ο φίλος μου λεέι 'το κινητό μου? Θα το άφησα στο ταξί'
Πίσω γρήγορα μπας και βρούμε 1 στις 100 σε ολόκληρη πολή και με τρομερή κίνηση το ταξί και τι να δούμε? Η αξιοπιστία της Mercedes έκανε το θαύμα της και η σειρά Ε του ταξιτζή είχε μείνει απο βλάβη στην άκρη του δρόμου και έτσι πήραμε το κινητό. Πάλι πίσω απο Τσεχία και Σλοβακία και διανυκτέρευση στη Νότια Ουγγαρία στη πόλη Κέκσεμετ για να είμαστε δίπλα στη Ρουμανία όπου θα πηγαίναμε την επομένη. Ωραια πόλη την οποία έκανε ακόμα ωραιότερη μια ferrari 360 που γύριζε ολομόναχη το βράδυ στους άδειους δρόμους της πόλης. Το 46άρι παιδιά πραγματικά με έδινε ρέστα μέχρι τότε.

Την επομένη φύγαμε για Ρουμανία με προορισμό το μπρασόβ. Με την είσοδο στη Ρουμανία απο τα σύνορα με Ουγγαρία το ξενέρωμα ήταν μεγάλο. Απο τα νεοκλασσικά διατηρητέα κτήρια και τους αυτοκινητόδρομους στη γυφτιά και τους δρόμους που μόνο σε απομακρυσμένα χωριά συναντάς. Πραγματικά διασχίσαμε όλη τη Ρουμανία οδηγώντας σε καρόδρομους που βάφτιζαν Εθνικές οδούς. Η κατάσταση των δρόμων σε συνδυασμό με την εμφανή μεγάλη φτώχια μας χάλασαν αλλά όταν το βράδυ φτάσαμε στο Μπρασόβ πραγματικά τρελαθήκαμε απο τη χαρά μας. Είναι μια πανέμορφη πόλη 200 χιλιόμετρα περίπου βόρεια απο το Βουκουρέστη που ανήκει στα μνημεία παγκόσμιας πολιτισμικής κληρονομιάς της Ουνέσκο. Διαμονή στο πανέμορφο ξενοδοχείο ambient με 70 ευρώ το δωμάτιο. Η πόλη είναι καταπληκτική και δεν χορταίνεις να τη περπατας και να βλέπεις μνημεία, καμία σχέση με την υπόλοιπη Ρουμανία ενώ θα βρείτε εκπληκτικά χλιδάτα και πάμφηνα εστιατόρια ή μεγάλα μοντέρνα νάιτ κλαμπς. Κοντά είναι και η Πο ι άνα το καταπληκτικό χιονοδρομικό και το κάστρο μπραν (κάστρο του Δράκουλα) που πρέπει να επισκεφτήτε.
Πραγματικά η διαμονή σε αυτή τη πόλη άξιζε. Σχετικά κοντά υπάρχουν και άλλες μικρές πανέμορφες πόλης όπως η Σινάια κτλ.
Στο μπρασόβ σε νάιτ κλαμπ κεντρική φιγούρα στο μαγαζί με 2 πουτα...ες στα πόδια του να του χορεύουν, τραπεζι και ουίσκι ( μόνο εμείς και αυτός τραπέζι ) ένας απίστευτος τύπος όπου γυρνάει και μας λέει Ελληνες είστε? χαχαχχα ο τύπος έλληνας υπάλληλος σε παράρτημα Ελληνικής εταιρείας.
Εντύπωση στη Ρουμανία κάνουν και τα τόσα ντάτσια που βλέπει κανείς χαλασμένα στην άκρη του δρόμου με τους ιδιοκτήτες πάνω απο το ανοιχτό καπό να τα φτιάχνουν.

Αναχώρηση μετά απο 2 βράδια για Θεσσαλονίκη. Στο δρόμο θα περάσετε απο Βουκουρέστι όπου θα βαρεθείτε να βλέπετε 750 iL ενώ θα διασχίσετε και όλη τη Βουλγαρία. Εμείς το βράδυ ήμασταν Θεσσαλονίκη όπου μια βόλτα στη παραλία μας έκανε να πούμε τρομερό ταξίδι με πολλές εμπειρίες αλλά σαν την Ελλάδα τίποτα.
Την επομένη αναχωρήσαμε για Κέρκυρα... 5.000+ χιλιόμετρα (μαζί με τις βόλτες στις πόλεις που πήγαμε) σε μια εβδομάδα...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Βουδαπέστη 2.JPG (111,1 KB, 69 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Βουδαπέστη 3.JPG (163,9 KB, 70 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Ε46.JPG (152,5 KB, 122 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Μπραν.JPG (182,7 KB, 73 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Μπρασόβ 3.JPG (159,8 KB, 74 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Μπρασόβ 4.JPG (127,3 KB, 67 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Μπρασόβ εστιατόριο 2.JPG (157,5 KB, 73 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg παραδοσιακό Ουγγρικο χωριό.jpg (164,8 KB, 68 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Παραδοσιακό Ουγγρικό χωριό 4.jpg (116,6 KB, 74 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg Ρουμανία.JPG (133,3 KB, 105 εμφανίσεις)
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bimmer-corfu : 09-02-09 στις 16:52
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-09, 17:56
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
καταπληκτικη η εμπειρια σου και η περιγραφη σου.....ευχομαι να ακολουθησουμε και αλλοι αξια και με αυτον τον τροπο τις περιγραφες απο τα ταξιδια μας!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-09, 18:36
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
Καταπληκτική εμπειρία φίλε μου!
Και εγω είμαι υπέρ τέτοιων ταξιδιών και μάλιστα σκέφτομαι κάτι σε Γερμανία ή Γαλλία λείαν συντόμως.

Πραγματικά θέλει πολλά κότσια για να περάσεις απο τις περιοχές που πέρασες.Ωραία τα τοπία,αλλά ούτε γράμμα μου δεν στέλνω να περάσει απο πάνω,μιας και δεν υπάρχει νόμος και ο θεός να βάλει το χέρι του.

Και πάλι μπράβο για το ωραίο ταξίδι και την εμπειρία!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-09, 19:01
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Πολύ ωραίο και τολμηρό ταξίδι. Έχω πάει 2 φορές Βουδαπέστη και είναι πραγματικά απίστευτη πόλη!

Από συνεννόηση, αγγλικά μιλούσατε? Είχατε πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-09, 19:02
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Πολύ ωραία!!! Μπράβο!! Πάντα τέτοια!

Καλά... η αεροτομή του "Dacia extreme"...all the money!!!! xaxxaxaxaaaa
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-09, 19:15
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
μπραβο παληκαρι με το καλο και τον υπολοιπο κοσμο με τη μπεμπα σου.
Ενα μπραβο και για τους νεους οριζοντες που ανοιγονται σε αυτο το sub forum.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-09, 19:23
Το avatar του χρήστη giannis_E-46
giannis_E-46 Ο χρήστης giannis_E-46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Μηνύματα: 594
giannis_E-46 will become famous soon enough
χαιρομαι φιλε που σου αρεσουν τα road trips. το καλοκαιρι πηγα και γω ρουμανια οδικως και θα γραψω και γω τις εμπειριες μου μιας και μου δωσες το ερεθισμα και καλο θα ταν να γραψουν ταξιδιωτικες εμπειριες και αλλα μελη οδικως εννοειτε. φωτο δεν μπορω να ανεβασω μηπως φταιει το μεγεθος? και μπραβο στην πολυ καλη περιγραφη σου
__________________
το τσιγαρο ειναι θανατος αργος αλλα ποιος βιαζεται να πεθανει........................................... ....[
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-09, 19:37
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
ωραιο ταξιδι ,τολμηρο κ πιστευω αρκετα επικινδυνο μιας κ περα απ τους περιεργους μπατσους που προανεφερες ,οι χωρες που πηγες ειναι κ αρκετα επιρεπεις στις κλεψιες αυτοκινητων......
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-09, 20:00
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
Μια ερώτηση έχω εγώ .. το 750 ιL τι είναι ? :Ρ

Όπως είπαν και τα παιδιά μπράβο στο κουράγιο σου, και μπράβο που πέρασες από τέτοιες περιοχές. Ο πατέρας μου, μου έλεγε που είχε πάει ταξίδι με την μάνα στη Γερμανία οδικώς, πως από εκείνα τα χρόνια ήταν έτσι .. Τότε Γιουγκοσλαβία, όπου δεν τολμούσες να σταματήσεις στο δρόμο.......

Πάντως εγώ αν ποτέ κάνω κάνα τέτοιο ταξίδι, θα προτειμήσω να φύγω μέσω Ιταλίας για κάπου πιο βόρεια όπως Γερμανία..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-09, 20:20
BILL007 Ο χρήστης BILL007 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Μηνύματα: 3.956
BILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the roughBILL007 is a jewel in the rough
(Αν και είμαστε λιγάκι off topic)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερώτηση έχω εγώ .. το 750 ιL τι είναι ? :Ρ
E38 (1996–2001) 7series
In the Americas, the models were sold as the 740i, 740iL and 750iL. The 740i and 740iL shared the same 4.0 L V8 engine in model year 1995, but the next year the V8 grew to 4.4L while stated power stayed at 282 hp (210 kW), though torque grew from 295 to 310 lb·ft (400 to 420 N·m). Then again coinciding with the 1999 facelift, the V8's power again stayed the same but now torque grew further to 324lb-ft, due to new variable valve timing. The 740iL is essentially a long-wheelbase 740i (hence the "L" in the model name). The considerably rarer 5.4 L V12-powered 750iL was only available as a long-body; there was no E38 750i in the US lineup. The 750iL was BMW's flagship sedan (not counting the Rolls-Royce models, owned by BMW at the time).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 09-02-09 στις 20:23
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.