Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-08-19, 18:52
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
E46 - πολύς άσπρος καπνός

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Επανέρχομαι μετά από καιρό κ πάλι με πρόβλημα ζητώντας τη γνώμη-συμβουλή σας.

Τους τελευταίους 2 μήνες παρατηρείται έντονος άσπρος καπνός να βγαίνει από την εξάτμιση. Ειδικά στο ρελαντί, τα φανάρια κ όταν κάνω όπισθεν.

Επειδή θα με ρωτήσετε πόσο λάδι καίει, το μέτρησα τώρα στις διακοπές κ συμπλήρωσα 300γρ στα 1200 χλμ. τα οποία ήταν τα περισσότερα ταξιδιάρικα.

Το φαινόμενο αυτό παρατηρείται απ' όταν άλλαξα τον καταλύτη κ από τον εργοστασιακό έβαλα έναν πιο ελεύθερο από ένα τουρμπάτο. Μπορεί να μη έχει καμία σημασία κ να είναι τυχαίο. Απλά το αναφέρω.

Τέλος, μαζί με τον καπνό παρατηρείται πιο συχνή εμφάνιση από πειράκια ανεξάρτητα από το τι βενζίνη θα βάλω. Ακόμη κ με 100άρα.

Το αμάξι έχει 230.000 χλμ.

Ερώτηση 1η: Υπάρχει περίπτωση ο ασπρός καπνός να έχει να κάνει με τον καταλύτη;

Ερώτηση 2η: Αν όντως καίει λάδια είναι επείγουσα η επισκευή του (τσιμουχάκια βαλβίδων κτλ....);

Ερώτηση 3η: Υπάρχει περίπτωση ο καπνός να είναι από "κολημμένο" ελατήριο πιστονιού κ να περνάνε λάδια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ.: Αν υπάρχει κάποιο παρόμοιο thread παρακαλώ να με ανακατευθύνετε...
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-19, 20:10
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Εάν έκαιγες λάδια θα έβγαινε μπλε καπνός και όχι άσπρος. Άσπρος καπνός πέραν του κανονικού ( κρύες εκκινήσεις κλπ ) βγαίνει όταν περνάει αντιψυκτικό στον θάλαμο καύσης.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-19, 00:07
nikos_m3 Ο χρήστης nikos_m3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-08-2016
Μηνύματα: 31
nikos_m3 is on a distinguished road
Ό άσπρος καπνός δημιουργείται όταν σου καεί το ψυκτικό το ποιο πιθανό είναι να εχεις καμένη φλάτζα κεφαλής η κάποιο ράγισμα στην κεφαλή.. (για τι μοτερ μιλαμε?)
από λάδια πολλά σου καεί έτσι όπως το λες βγαίνει 2,5 λίτρα στα 10.000km ειδικά με ήρεμη οδήγηση δεν δικαιολογείται παρόλα αυτά δεν έχει σχέση με τον άσπρο καπνό.
Για τα πειράκια που λες αν στα κάνει και με 100άρα βενζίνη μήπως έχεις πρόγραμμα στο αμάξι και είναι κακορyθμισμενο το αβάνς?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-19, 09:05
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Ποιο μοτερ φοραει το αμαξι σου?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-19, 16:22
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Καλησπέρα.

Το μοτέρ είναι το Ν40Β16Α.

Αν έκαιγε το αντιψυκτικό δε θα έδειχνε χαμηλή στάθμη το ψυγείο; Εμένα δεν έχει πέσει. Επίσης, όταν είναι οριακά τα υγρά στο ψυγείο δεν ανάβει ένα λαμπάκι; Δεν έχει ανάψει....
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-19, 16:23
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_m3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ό άσπρος καπνός δημιουργείται όταν σου καεί το ψυκτικό το ποιο πιθανό είναι να εχεις καμένη φλάτζα κεφαλής η κάποιο ράγισμα στην κεφαλή.. (για τι μοτερ μιλαμε?)
από λάδια πολλά σου καεί έτσι όπως το λες βγαίνει 2,5 λίτρα στα 10.000km ειδικά με ήρεμη οδήγηση δεν δικαιολογείται παρόλα αυτά δεν έχει σχέση με τον άσπρο καπνό.
Για τα πειράκια που λες αν στα κάνει και με 100άρα βενζίνη μήπως έχεις πρόγραμμα στο αμάξι και είναι κακορyθμισμενο το αβάνς?
Δεν έχω πρόγραμμα φίλε μου....
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-08-19, 23:05
SoNiC_77Gr Ο χρήστης SoNiC_77Gr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 22-07-2007
Μηνύματα: 22
SoNiC_77Gr is on a distinguished road
Εφοσον εχεις τσεκαρει σταθμη στο ψυγειο κ δεν εχει απωλεια σε υγρα τοτε μαλλον δεν ειναι απο αντιψυκτικο. Το ιδιο θεμα εχω κ εγω σε ιδιο ακριβως μοτερ αλλα με πολυ μεγαλυτερη καταναλωση λαδιου κ προβλημα στο ρελαντι που δεν κραταει στροφες κ σβηνει. Καπνο βλεπω κ εγω απλα οχι παντα, ναι καποιες φορες μπορει να τυχει οταν δουλευει αρκετη ωρα ρελαντι κ να πατησω 1-2 γκαζιες αποτομα εκει ενα συννεφακι θα το δω πισω οπως επισης κ στην οπισθεν. Σε πορεια-φαναρι δεν μου εχει τυχει..
Αν ειναι τσιμουχακια απο οτι μου εχουν πει κ εμενα ειναι λογικο σε αυτα τα μοτερ κ με αυτα τα χιλιομετρα (εγω εχω 250 χιλιαδες) κ δεν ειναι τοσο επειγουσα σαν επισκευη απλα οσο το αφηνεις θα γινεται πιο εντονο ολο το προβλημα.
Υπαρχει η πιθανοτητα για το ελατηριο πιστονιου αλλα εκει θα εβλεπες ισως προβλημα κ στο ρελαντι η στην λειτουργια του κινητηρα γενικα γιατι λογικα χανει συμπιεση. Αυτο μπορεις να το δεις απλα με εναν ελεγχο συμπιεσης σε ενα συνεργειο που θα εχει το μηχανημα για να κανει την μετρηση.
Ο καταλυτης δεν νομιζω να δημιουργει τετοιο προβλημα αλλα δεν ειμαι σιγουρος..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-08-19, 23:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Είχα ένα φίλο με μια κορόλα..
Παλιά αυτό, το 1993..
Σε υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος, σε μια ανηφόρα και μόνο σποραδικά, του πετούσε άσπρο καπνό πίσω απο την εξάτμιση.
Μετά απο 2.560.935 επισκέψεις στην αντιπροσωπεία, όπου και δεν βγήκε άκρη στο πρόβλημα του, άλλαξε μετά απο συμβουλή ενός "άσχετου" τύπο λαδιού.
Χρησιμοποιούσε ένα συνθετικό λάδι ο Γιώργος τότε.
Και βάλαμε μόνο για δοκιμή και μόνο για λίγα χιλιόμετρα, ορυκτέλαιο αράλ.
Επειδή το πρόβλημα λύθηκε, αλλά ξαναπαρουσιάστηκε όταν βάλαμε ξανά τα συνθετικά λάδια, και επειδή έπαιζαν ρόλο και οι θερμοκρασίες και επειδή και επειδή και επειδή..
οσο παράλογο και αν ακούγεται, νομίζω το λάδι σου είναι συνθετικό και νομίζω ο καταλύτης σου του ανεβάζει την θερμοκρασία περισσότερο απο όσο πρέπει και έχεις αυτό το φαινόμενο..
Και νομίζω οτι επειδή καις λίγο λάδι (όπως και η κορόλα έκαιγε ελάχιστο λάδι) το πρόβλημα σου είναι απο εκεί..
Αλλά το λέω με κάθε επιφύλαξη, γιατί σε όποιον και να πώ για άσπρο καπνό απο λάδι με βλέπει σαν εξωγήινο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-08-19, 23:35
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα ένα φίλο με μια κορόλα..
Παλιά αυτό, το 1993..
Σε υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος, σε μια ανηφόρα και μόνο σποραδικά, του πετούσε άσπρο καπνό πίσω απο την εξάτμιση.
Μετά απο 2.560.935 επισκέψεις στην αντιπροσωπεία, όπου και δεν βγήκε άκρη στο πρόβλημα του, άλλαξε μετά απο συμβουλή ενός "άσχετου" τύπο λαδιού.
Χρησιμοποιούσε ένα συνθετικό λάδι ο Γιώργος τότε.
Και βάλαμε μόνο για δοκιμή και μόνο για λίγα χιλιόμετρα, ορυκτέλαιο αράλ.
Επειδή το πρόβλημα λύθηκε, αλλά ξαναπαρουσιάστηκε όταν βάλαμε ξανά τα συνθετικά λάδια, και επειδή έπαιζαν ρόλο και οι θερμοκρασίες και επειδή και επειδή και επειδή..
οσο παράλογο και αν ακούγεται, νομίζω το λάδι σου είναι συνθετικό και νομίζω ο καταλύτης σου του ανεβάζει την θερμοκρασία περισσότερο απο όσο πρέπει και έχεις αυτό το φαινόμενο..
Και νομίζω οτι επειδή καις λίγο λάδι (όπως και η κορόλα έκαιγε ελάχιστο λάδι) το πρόβλημα σου είναι απο εκεί..
Αλλά το λέω με κάθε επιφύλαξη, γιατί σε όποιον και να πώ για άσπρο καπνό απο λάδι με βλέπει σαν εξωγήινο..
Τι είπες τώρα ρε φίλε.....;;;;;
Τα συμπληρώματα που του έκανα είναι 10-40 συνθετικό...Τα επόμενα θα τα κάνω με ορυκτέλαιο κ θα το παρατηρήσω κ θα ενημερώσω....
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-19, 15:15
Το avatar του χρήστη vlachosarv
vlachosarv Ο χρήστης vlachosarv δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-10-2015
Μηνύματα: 54
vlachosarv is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα ένα φίλο με μια κορόλα..
Παλιά αυτό, το 1993..
Σε υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος, σε μια ανηφόρα και μόνο σποραδικά, του πετούσε άσπρο καπνό πίσω απο την εξάτμιση.
Μετά απο 2.560.935 επισκέψεις στην αντιπροσωπεία, όπου και δεν βγήκε άκρη στο πρόβλημα του, άλλαξε μετά απο συμβουλή ενός "άσχετου" τύπο λαδιού.
Χρησιμοποιούσε ένα συνθετικό λάδι ο Γιώργος τότε.
Και βάλαμε μόνο για δοκιμή και μόνο για λίγα χιλιόμετρα, ορυκτέλαιο αράλ.
Επειδή το πρόβλημα λύθηκε, αλλά ξαναπαρουσιάστηκε όταν βάλαμε ξανά τα συνθετικά λάδια, και επειδή έπαιζαν ρόλο και οι θερμοκρασίες και επειδή και επειδή και επειδή..
οσο παράλογο και αν ακούγεται, νομίζω το λάδι σου είναι συνθετικό και νομίζω ο καταλύτης σου του ανεβάζει την θερμοκρασία περισσότερο απο όσο πρέπει και έχεις αυτό το φαινόμενο..
Και νομίζω οτι επειδή καις λίγο λάδι (όπως και η κορόλα έκαιγε ελάχιστο λάδι) το πρόβλημα σου είναι απο εκεί..
Αλλά το λέω με κάθε επιφύλαξη, γιατί σε όποιον και να πώ για άσπρο καπνό απο λάδι με βλέπει σαν εξωγήινο..
Καλησπέρα....
Ρώτησα έναν μηχανικό αν ισχύει αυτό με τα λάδια κ μου είπε πως δεν ισχύει γιατί τα συνθετικά έχουν μεγαλύτερο δείκτη θερμοκρασίας (αν το λέω σωστά), καίγονται δλδ σε μεγαλύτερη θερμοκρασία απ' ότι τα ορυκτέλαια κ τα ημισυνθετικά....
__________________
2 fast 2 be true
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.