Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-05-11, 15:02
Το avatar του χρήστη georgepap
georgepap Ο χρήστης georgepap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 405
georgepap is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
s.o.s!
γενικα σε ε36 (328 συγκεκριμενα) με τα β8 τα χοντρομπουκαλα που φοραω τα οποια ειναι σχετικα καινουργια με ποια ελατηρια επιτυνχανουμε σωστο κρατημα και ανεση?
γιατι με τα h'r που φοραω (6-3 χαμηλωμα δινει ο κωδικος) ενω εχω ωραιο κρατημα και εμφανιση (βλεπε γκαραζ) σε καροδρομους παω λιγο χοροπηδηχτουλης παρολο που φοραω 17αρες.(οχι εντονο κοπανημα αλλα ταραζεται το αμαξι).
εχω ψαξει πολλα post αλλα δεν βγαζω συνολικο συμπερασμα.(μου εχουν πει για τα σνιτζερ τα ασπρα η' γκριζα δεν ξερω τι χρωμα ακριβως).ισχυει?(και καλα ανεση σε νορμαλ και τραπεζι στο κυνηγημα).αλλοι λενε για τα μ-πακ αλλα που να τα βρεις?ουτε καινουργια δεν υπαρχουν που ρωτησα στην αντιπροσωπεια.
αναζητωντας ωραιο στησιμο-κρατημα(τα οποια εχω επιτυχει σε μεγαλο ποσοστο με τα h'r 6-3) αλλα θελω και λιγο ανεση!να κοπαναει λιγο και να χοροπηδαει λιγο.να ειναι λιγο πιο αποροφητικο δηλαδη.
ημουν αναλυτικος για να μην κουρασω στη συνεχεια.
παρακαλω οποιο παιδι μπορει να με βοηθησει υπευθυνα γιατι εχω ταλαιπωρηθει.
ευχαριστω.
Φιλε μου εχω και εγω 328i e36 με bilstein sprint αμορτισερ και schnitzer
ελατηρια (ασπρα).Οφειλω να σου πω πως τοτε που εψαχνα αναρτηση κατεληξα
σε αυτο το συνδυασμο γιατι δεν χανεται η ανεση και δεν καταπονειται το αυτοκινητο
και οι επιβατες στους δρομους μας...!!!επισης να σου πω πως τοτε ηταν τα πιο ακριβα
απ'ολα τα aftermarket ελατηρια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-05-11, 17:19
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
καλως τον φιλο και συναδελφο m52.αντε εναν εναν σας ξετρυπωνω.εμενα για σνιτζερ τα ελατηρια μου το ειπε παιδι που ειναι μηχανικος στην αντιπροσοπεια της bmw μετα απο δοκιμη οπως εναι τωρα στημενο απλα τοτε φοραγα 18αρες.απλα μου ειχε πει για κατι γκρι σνιτσερ.τι να πω μηπως μπερδευτηκε?στον καταλογο με τα ελατηρια φαινονται ασπρα.αυτα που εχεις και συ μαλλον .αυτα μου ειπαν εχουν 3.5-2.5 χαμηλωμα ισχυει?(τιμη 300)με τι ζαντα φορας το εν λογω συνολακι?χααχχα(λες και μιλαω για μοδα)

και πως συμπεριφερεται το 36 σου?εγω ψαχνω ελατηριο του στυλ τραπεζι στο κυνηγημα ανεση σε καροδρομους.πλησιαζουν αυτη τη λογικη τα σνιτζερ?
υ.γ.τωρα που σε βρηκα σιγα μην αφησω να μου ξεφυγεις.χεχε!
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-05-11, 17:56
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Και γω τοσο τα ειχα παρει πριν 2-3 χρονια.. 300 ευρω καινουργια schnitzer απο Θεσσαλονικη-Παπαδοπουλος..
Ειναι ακριβο σετ παντως Λεωνιδα να παρεις αμορτισερ-ελατηρια schnitzer..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-05-11, 21:05
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
το ξερω αδερφε μου γιαυτο ελεγα να παω μονο σε ελατηρια.
η διαφορα στην τιμη (h'r'-schnitzer) ειναι περιπου η διπλη.λιγο παρακατω..τωρα αμα ειναι να κανουμε δουλεια τα δινω.το θεμα ειναι μην τα παρω και ειναι οπως τα h'r.ειναι το ρισκο του αγνωστου.
εσυ με τι αμορτισερ τα φορας?τα ασπρα ειχες παρει?εντυπωσεις?
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-05-11, 21:40
Το avatar του χρήστη nikos1400
nikos1400 Ο χρήστης nikos1400 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-07-2006
Μηνύματα: 576
nikos1400 is on a distinguished road
παντως εγω Λεο με μπιλσταϊν κιτρινα και h&r 40/15,
ΔΕΝ ειμαι ικανοποιημενος.
ΔΕΝ ειναι "τραπεζι" που λεμε, αλλα ΔΕΝ ειναι και ανετο...
(υπαρχει και μια πιθανοτητα να παιζει ρολο και το μπροστινο λαστιχο που εβαλα και ειναι ενδειξη βαρους 91 και οχι 94, και εχει πιο μαλακο πλαϊνο)

καμμια σχεση με τα ρεϊσλαντ που τα παιδια λενε οτι ειναι ΟΚ απο ανεση, παρολο που ειναι "φτηνα". εγω εχω πολυ καταχτυπι.

στην αλλη αλλαγη εγω θα βαλω coilover (πιθανως D2, ή αντιστοιχη).
__________________
free online Moto-περιοδικο www.ebike.gr !
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-05-11, 22:33
Το avatar του χρήστη georgepap
georgepap Ο χρήστης georgepap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 405
georgepap is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως τον φιλο και συναδελφο m52.αντε εναν εναν σας ξετρυπωνω.εμενα για σνιτζερ τα ελατηρια μου το ειπε παιδι που ειναι μηχανικος στην αντιπροσοπεια της bmw μετα απο δοκιμη οπως εναι τωρα στημενο απλα τοτε φοραγα 18αρες.απλα μου ειχε πει για κατι γκρι σνιτσερ.τι να πω μηπως μπερδευτηκε?στον καταλογο με τα ελατηρια φαινονται ασπρα.αυτα που εχεις και συ μαλλον .αυτα μου ειπαν εχουν 3.5-2.5 χαμηλωμα ισχυει?(τιμη 300)με τι ζαντα φορας το εν λογω συνολακι?χααχχα(λες και μιλαω για μοδα)

και πως συμπεριφερεται το 36 σου?εγω ψαχνω ελατηριο του στυλ τραπεζι στο κυνηγημα ανεση σε καροδρομους.πλησιαζουν αυτη τη λογικη τα σνιτζερ?
υ.γ.τωρα που σε βρηκα σιγα μην αφησω να μου ξεφυγεις.χεχε!
Εγω φοραω ζαντες γνησιες 17'' m3 με 235/40 λαστιχα εμπρος και πισω.
το αμαξι συμπεριφερεται πολυ προοδευτικα,ειναι πολυ ανετο για το χαμηλωμα του και
ταυτοχρονα σκληρο οσο πρεπει.Ειναι πραγματικα αυτο που εψαχνα.Να φανταστεις παλια(σαν 316)ειχα bilstein με eibach και πραγματικα δεινοπαθησα!!!τα ελατηρια ηταν πολυ σκληρα για τους ελληνικους δρομους...!!!Πιστευω πως τα schnitzer μπορουν να συνδιαστουν και με 18''ζαντες χωρις να τις λοιπασαι...στις λακουβες.Οσον αφορα το
χαμηλωμα δες το compact πιο κατω....Πιστευω να σε κατατοπησα!!!
http://www.m5board.com/vbulletin/own...d-edition.html
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-05-11, 23:14
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξερω αδερφε μου γιαυτο ελεγα να παω μονο σε ελατηρια.
η διαφορα στην τιμη (h'r'-schnitzer) ειναι περιπου η διπλη.λιγο παρακατω..τωρα αμα ειναι να κανουμε δουλεια τα δινω.το θεμα ειναι μην τα παρω και ειναι οπως τα h'r.ειναι το ρισκο του αγνωστου.
εσυ με τι αμορτισερ τα φορας?τα ασπρα ειχες παρει?εντυπωσεις?
Εγω τα φορουσα με αμορτισερ sachs super touring (τα οποια δεν ειναι του γουστου σου, γιαυτο και δεν στα προτεινω).. Εμενα ηταν μαυρα φιλε.. Ωραιο, μαλακο ελατηριο για light χαμηλωμα (οι φωτο στο γκαραζ μου ειναι με τα schnitzer) και απο κρατημα καλο.. (ειχα κατι θεματα, που μαλλον ηταν λογο αμορτισερ τελικα, διοτι και μετα τη μετατροπη, επειδη κρατησα τα ιδια αμορτισερ και αλλαξα μονο ελατηρια, βλεπω οτι συνεχιζουν..)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-05-11, 08:27
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
μαλιστα.φιλε ζαχο μεχρι στιγμης απο οτι βλεπω μονο θετικα ακουω για τα σνιτζερ οσον αφορα ανεση και κρατημα.(στο γκαραζ φαινεται ωραιο δεν κρυβονται τα λαστιχα σου στα φτερα) μαλλον θα τα δοκιμασω για να μου φυγει η περιεργεια.καλο ηταν να μας στειλει και ο φιλος georgepap μια φωτο απο το πλαι του 36του αφου φοραει ολο τον συνολακι (μπιλσταιν,σνιτζερ και 17 αρες) να δουμε απο πλευρας εμφανισης τι παιζει γιατι το κομπακτ το δειχνει λοξα.θελω να δω του φιλου απο το πλαι.(κενο απο φτερο κλπ).
φιλε georgepap στειλε μια φωτο το εργαλειο απο το πλαι!(κοιταξα γκαραζ δεν εχεις φωτο)
θα με κατατοπιζες ακομα περισσοτερο φιλε!ευχαριστω.
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-05-11, 14:18
Το avatar του χρήστη georgepap
georgepap Ο χρήστης georgepap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 405
georgepap is on a distinguished road
Απ'οτι βλεπω το δικο σου..θα χαμηλωσει λιγο ακομα μπροστα!!!Μπες στο προφιλ μου και θα δεις
το δικο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-05-11, 14:47
Το avatar του χρήστη R-load
R-load Ο χρήστης R-load δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Μηνύματα: 146
R-load is on a distinguished road
τα eibach ειναι σκληροπυρηνικα..κοινως κουτσουρα...τα πιο μαλακα προοδευτικα χαμηλωματος ειναι τα viden κ τα jamex..για τα σνιτζερ δν γνωριζω,οποτε δν μπορω να εχω αποψη..
με τα apex που φοραω ειμαι υπερ-ευχαριστημενος σε ολους τους τομεις..το εχω ξαναγραψει κ σε παλαιοτερο ποστ..
το 'χοροπηδημα' υπαρχει σ ολα τα χαμηλωματος..σ αλα πιο εντονο κ σε αλα πιο ηπιο..δν εξαφανιζεται..απλα περιοριζεται..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.