Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 21-11-12, 09:10
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
την διαφορα...σε ενα καλο ελαστικο και ενα β διαλογης...δεν θα την δεις στα πρωτα χλμ...αλλα σε βαθος χρονου! στην αρχη...ολα φρεναρου και στριβουν(με μικροδιαφορες αναλογως πελματος)...αλλα ενα κακο ελαστικο μετα απο μικρο χρονικο διαστημα...χανει τις ιδιοτητες του..! εκει ειναι η διαφορα...στον χρονο διατηρησης των ιδιοτητων ενος ελαστικου..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-11-12, 09:21
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
την διαφορα...σε ενα καλο ελαστικο και ενα β διαλογης...δεν θα την δεις στα πρωτα χλμ...αλλα σε βαθος χρονου! στην αρχη...ολα φρεναρου και στριβουν(με μικροδιαφορες αναλογως πελματος)...αλλα ενα κακο ελαστικο μετα απο μικρο χρονικο διαστημα...χανει τις ιδιοτητες του..! εκει ειναι η διαφορα...στον χρονο διατηρησης των ιδιοτητων ενος ελαστικου..
Λευτέρη όταν λές Β διαλογής τι εννοείς?Τπτ κινέζικα λάστιχα?Και όταν λες πάροδο χρόνου?Εννοεις μετα απο 2-3 χρόνια ή 30-40000 χλμ χρήσης?Ή μετα απο 3-4000χλμ?Δηλαδή τα πιο φτηνά ξεραινονται μετα απο λίγο και χανουν τις ιδιοτητες τους?Ή έτσι θελουν να μας κανουν να πιστευουμε?Γιατι δεν εχει γινει καποιο τεστ ελαστικων ποτε μετα απο καποια χλμ χρησης?Θα συνεφερε πολυ τις επωνυμες εταιριες ελαστικών αν ισχυει............
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-11-12, 09:51
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
δεν ειναι απαραιτητα...να ειναι μονο τα κινεζικα..πχ σε yokohama που ειχα βαλει πριν χρονια..τα λαστιχα μετα απο 1χρονο και 15000χλμ...γλυστραγαν...και φυσικα τα αλλαξα και ας φαινονταν καινουρια..
αναλογα την τεχνογνωσια μιας εταιριας...εχουν δουλεψει ως προς το μειγμα των συστατικων και να βρουν μια ιδανικη σχεση μεταξυ αποδοσης και διαρκειας.
μια μικρη εταιρια λοιπον...δεν εχει το απαραιτητο μπατζετ...για ερευνα...οποτε οπως και να χει οι μεγαλες εταιριες ,θα εχουν παντα το πλεονεκτημα..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-11-12, 11:18
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ο κανόνας λέει, πως το φτηνό είναι ακριβό..
Οπως αντιλαμβάνομαι εγώ, ασχολείσαι περισσότερο με την εμφάνιση,
παρά με την ουσία της ασφάλειας σου.
Οπότε, με 200 περίπου ευρώ, θα μπορούσες να κάνεις αναγόμωση τα ελαστικά
στο αυτοκίνητο σου, όπως κάνω εγώ στο αγροτικό μου, και στο φορτηγάκι μου που
πάει στα χωράφια και στα φορτηγά μου..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-11-12, 11:25
Το avatar του χρήστη ks50:50
ks50:50 Ο χρήστης ks50:50 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2004
Μηνύματα: 269
ks50:50 is on a distinguished road
Εγώ φοράω εδώ και 45000χλμ - 2&1/2 χρόνια τα FK-452. Μια χαρά παραμένει το λάστιχο απλά έχει αρχίσει στο πλάι να κάνει κάτι ανοιγματάκια οπότε πάνε για αλλαγή. Τα είχα πάρει φθηνά από camskills αλλά πλέον δε στελνει Ελλάδα. Αλλά και πάλι στις διαστάσεις σου το FK453 βγαίνει 530€ χωρίς αποστολή. Ελλάδα πας για 650€ για Fulda και 760€ για F1 Assimetric 2 και στα ίδια και τα Conti
__________________
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ,
ΚΑΙ ΟΛΟ Ο ΑΕΡΑΣ ΜΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ,
ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥ ΟΛΟ ΘΕΛΩ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙΑ,
ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΣΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-11-12, 11:30
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι απαραιτητα...να ειναι μονο τα κινεζικα..πχ σε yokohama που ειχα βαλει πριν χρονια..τα λαστιχα μετα απο 1χρονο και 15000χλμ...γλυστραγαν...και φυσικα τα αλλαξα και ας φαινονταν καινουρια..
αναλογα την τεχνογνωσια μιας εταιριας...εχουν δουλεψει ως προς το μειγμα των συστατικων και να βρουν μια ιδανικη σχεση μεταξυ αποδοσης και διαρκειας.
μια μικρη εταιρια λοιπον...δεν εχει το απαραιτητο μπατζετ...για ερευνα...οποτε οπως και να χει οι μεγαλες εταιριες ,θα εχουν παντα το πλεονεκτημα..
Δηλαδή και τα yokohama Λευτέρη πουναι επώνυμα να τα φοβόμαστε?Δηλαδή ποιόν να πιστέψουμε?
Εγώ πάντως πιστεύω πως τεχνογνωσία όλοι έχουν... fulda π.χ πούναι κ γερμανικά, απλά καμιά φορά μαζί με το όνομα(π.χ continental,michelin) ανεβαινει εκτός απο τη ψυχολογία μας και η διαφήμιση που γίνεται!Είναι σαν το group vag που εκτός απο όνομα διαφορετικό....καποιοι να ισχυρίζονται πως το διο 1.8 20v μοτερ του audi τους, ναναι με άλλες προδιαγραφές...πιο καλό απο το αντίστοιχο του skoda octavia!

Υ.Γ Σε καμία περίπτωση δεν αποτρεπω κ δεν λεω σε καποιον αν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να μην βαλει κατι επώνυμο...αλλα πολλές φορές τα ράσα δεν κανουν τον παππά!Όλα τα ευρωπαικα ελαστικά ανεξαρτητως μαρκας με φυσιολογικές συνθηκες οδηγησης(όχι αγωνιστική οδήγηση,λαθος οδηγικες εκτιμήσεις που προανεφερα κτλ) προσφερουν στο μεσο οδηγο ασφαλεια....
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-11-12, 12:02
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
εκεινη την εποχη...οδηγουσα με την ταυτοτητα στο στομα...οποτε μια ελαχιστη διαφορα στην αποδοση...μου φαινοταν αμμεσως! ισως σε καποιον αλλον...να μην γινοταν αντιληπτη...αλλα με το ραλλυ στο οριο...ηταν παραπανω απο ξεκαθαρη...
επαναλαμβανω...πως ολα ειναι καλα στον πρωτο χρονο....αλλα με την συνηθης λογικη , πως αλλαζεις λαστιχα ανα 3-4 χρονια...τα επομενα χρονια και οσο περναει ο καιρος, κινησε μεταξυ φθορας και αφθαρσιας...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-11-12, 13:02
Το avatar του χρήστη tasos.kamv
tasos.kamv Ο χρήστης tasos.kamv δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Μηνύματα: 592
tasos.kamv will become famous soon enough
Χαιρετώ και γω με τη σειρά μου όλους τους βαυαρούς! Να μπω και γω στο θέμα... ο φίλτατος Παναγιώτης (Panos) ψάχνει το λεγόμενο value for money.... Είναι λογικό τα 1ης διαλογής και επώνυμα ελαστικά (Continental, pirelli, bridgestone, michelin κτλ κτλ..) να είναι η καλύτερη λύση! Όμως οι εποχές έχουν αλλάξει.... το ζητούμενο είναι ποιο από τα "μεσαίου ονόματος - brand name" στην αγορά είναι η καλύτερη επιλογή για το Ε46 320i (2.2) convertible.... Θα θέλαμε εμπειρίες και απόψεις για συγκεκριμένα " μεσαίου ονόματος" ελαστικά, όπως αναφέρει στο πρώτο post ο Panos ή αντίστοιχης κατηγορίας άλλης μάρκας...

1. Fulda sport control (τα έχω βρεί 640 ευρώ)
2. Falken FK 452
3. Uniroyal
4. Barum Bravuris 2 (τα έχω βρει 560 ευρώ)
5. Nankang ns2 (τα έχω βρει 480 ευρώ)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-11-12, 13:04
panos Ο χρήστης panos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Μηνύματα: 49
panos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή και τα yokohama Λευτέρη πουναι επώνυμα να τα φοβόμαστε?Δηλαδή ποιόν να πιστέψουμε?
Εγώ πάντως πιστεύω πως τεχνογνωσία όλοι έχουν... fulda π.χ πούναι κ γερμανικά, απλά καμιά φορά μαζί με το όνομα(π.χ continental,michelin) ανεβαινει εκτός απο τη ψυχολογία μας και η διαφήμιση που γίνεται!Είναι σαν το group vag που εκτός απο όνομα διαφορετικό....καποιοι να ισχυρίζονται πως το διο 1.8 20v μοτερ του audi τους, ναναι με άλλες προδιαγραφές...πιο καλό απο το αντίστοιχο του skoda octavia!

Υ.Γ Σε καμία περίπτωση δεν αποτρεπω κ δεν λεω σε καποιον αν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να μην βαλει κατι επώνυμο...αλλα πολλές φορές τα ράσα δεν κανουν τον παππά!Όλα τα ευρωπαικα ελαστικά ανεξαρτητως μαρκας με φυσιολογικές συνθηκες οδηγησης(όχι αγωνιστική οδήγηση,λαθος οδηγικες εκτιμήσεις που προανεφερα κτλ) προσφερουν στο μεσο οδηγο ασφαλεια....
Συμφωνώ με την προσέγγισή σου και γι'αυτό είχα θέσει αρχικά ως σημαντικό παράγοντα στην απόφασή μου τη σχέση απόδοση/τιμή. Το ότι μια πολύ γνωστή εταιρεία με ίσως μεγαλύτερη τεχνογνωσία μπορεί να φτιάξει ένα ελαστικό το οποίο να είναι 2-5% καλύτερο, σε κάποιες ιδιαίτερες ή οριακές συνθήκες, από το ελαστικό μιας μέσης εταιρείας, αυτό δε δικαιολογεί σε καμία περίπτωση να πληρώνει ένας μέσος οδηγός αρκετά χρήματα παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 21-11-12, 19:53
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Καλησπέρα στη παρέα ,τα πρώτα λαστιχα που είχα βάλει στο δικό μου ,ήταν .......SYRON δέν τα γνωρίζει κανείς φανταζομαι ,κι όμως δέν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα ,απο κρατήματα όσω δέν πάει , τα πίεζα πολύ δέν με πουλήσανε ,μετα τα 30000 περίπου μου έποιανε ποιο συχνα το ABS στα 38000 χλμ τα άλλαξα.... εβαλα τα continetal τα σπορτ εαν θυμάμαι τα 5 πέρυση τον Σεπτέμβρη ,εντάξει κακα τα ψέματα δέν μπορω να πω κάτι αρνητικό διότι είναι νωρίς ακόμα,ειχανε διαφορα 200€ ,εχω κάνει περιπου 18000 χλμ ...
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.