Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-02-11, 13:26
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρη γενικα απο Ελλαδα δεν υπαρχει κανενα αλλο μαγαζι με τετοιου ειδους προιοντα περα απ το site που ξερουμε?
Mεγάλη ποικιλία σε προϊόντα detailing και αρκετά καλές τιμές έχει το swell Αυτό φαντάζομαι θα εννοείς.
Άλλο eshop και γενικά άλλο μαγαζί που να έχει τόσο καλά προϊόντα από διαφορετικές εταιρείες και να βρίσκεται στη χώρα μας, δεν ξέρω.
Μαγαζιά πάλι που έχουν αποκλειστικά προϊόντα meguiars (τις ερασιτεχνικές σειρές γιατί τις επαγγελματικές συσκευασίες σπάνια να τις πετύχεις) ή AG πάλι, υπάρχουν πολλά.

Πάντως, η λύση της αγοράς από εξωτερικό, για προϊόντα που δεν υπάρχουν στο ελληνικό eshop (ειδάλλως με τα μεταφορικά έρχεται συνήθως πιο ακριβά απ'έξω) είναι ιδιαίτερα συμφέρουσα, μιας και το shinearama πχ έχει αρκετά φτηνά μεταφορικά και τεράστια ποικιλία.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-02-11, 13:27
Το avatar του χρήστη P.S
P.S Ο χρήστης P.S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 224
P.S is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή κάποιοι από εμάς έχουμε πιεστικά μηχανήματα που πάιρνουν τέτοιου είδους αφρό
Μπορείς να μας προτείνεις εαν θέλεις μια μάρκα τέτοιου είδους αφρού?
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εαν το chamois που χρησιμοποιώ για στέγνωμα-σκούπισμα βοηθά ή όχι στο φαινόμενο της αράχνης!
Φιλε Στεφανε κυκλοφορουν πολλων ειδων αφροι στην αγορα αλλα πολυ λιγοι ειναι αυτοι που πραγματικα κανουν σωστη δουλεια και πιστεψεμε εχω δοκιμασει παρααααα πολλους για να καταληξω σε αυτον που δουλευω που ειναι Γερμανικος και ειναι της PORZELACK και υπαρχει αποκλειστικος αντιπροσωπος στην Ελλαδα.
Οσο για το chamoi που χρησιμοποιης θα σου προτεινα να το καταργησης και να χρησιμοποιης μικροινα για τον λογο που σου ανεφερε ο φιλος Αρης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M;4136

[/URL


Πλάτωνα, συμφωνώ με τον τρόπο πλυσίματος που περιγράφεις απλά είπα έναν πιο απλό που μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε χωρίς να έχει πλυστικό μηχάνημα.
Βέβαια, αν το αμάξι είναι πολύ βρώμικο δε νομίζω πως μόνο ο ενεργός αφρός είναι ικανός να το καθαρίσει, αλλά σίγουρα θα μαλακώσει τη βρωμιά πολύ και θα καθαριστεί πολύ εύκολα μετά με το χέρι. Και το λέω γιατί όσους detailers του εξωτερικού έχω δει, σχεδόν πάντα κάνουν πρόπλυση με αφρό αλλά το τελικό καθάρισμα το κάνουν με γάντι προβάτου.

Και μια συμβουλή. Τον ενεργό αφρό τον ρίχνουμε ΠΑΝΤΑ από κάτω προς τα πάνω, πρώτον γιατί στο κάτω μέρος υπάρχει περισσότερη βρωμιά και έτσι θα μείνει πιο πολλή ώρα πάνω της (αφού ως γνωστόν το σκούπισμα γίνεται πάντα από πάνω προς τα κάτω) και δεύτερον γιατί αν τον ρίξουμε από πάνω πρώτα, θα πέσουν προς τα κάτω κάποια ζουμιά και θα νομίζουμε ότι έχουμε περάσει με αφρό επειφάνειες που στην πραγματικότητα δεν έχουν περαστεί.
Παντως Αρη εγω αυτον που χρησιμοποιω ΔΕΝ βαζω καθολου σφουγγαρι παρα μονο εαν χρειαστει στα κατω χαμηλα σημεια.
Οσο για τον τροπο εφαρμογης του ενεργου αφρου στο αυτ/το με βρισκεις απολυτα συμφωνω μιας και αυτος ειναι ο σωστος τροπος!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-02-11, 13:34
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από P.S Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως Αρη εγω αυτον που χρησιμοποιω ΔΕΝ βαζω καθολου σφουγγαρι παρα μονο εαν χρειαστει στα κατω χαμηλα σημεια.
Οσο για τον τροπο εφαρμογης του ενεργου αφρου στο αυτ/το με βρισκεις απολυτα συμφωνω μιας και αυτος ειναι ο σωστος τροπος!!
Κι εγώ γι'αυτά κυρίως αναφερόμουν ότι χρειάζεται χέρι, επειδή συνήθως έχουν την σκληρότερη βρωμιά σε σχέση με το υπόλοιπο αμάξωμα.


Γενικά πάντως το μεγαλύτερο μέρος της αράχνης δημιουργείται κατά το στέγνωμα, αφού αν το πλύσιμο γίνει προσεκτικά με απαλό γάντι (το σφουγγάρι δεν το συνιστώ), 2 κουβάδες κλπ, οι τριβές είναι λίγες αφού το στρώμα νερού με σαμπουάν ανάμεσα στο γάντι και το αμάξωμα λειτουργεί σαν λιπαντικό και τις περιορίζει ιδιαίτερα.

Οπότε, το πιο βασικό για την αποφυγή της αράχνης είναι το σωστό στέγνωμα για το οποίο πρέπει να χρησιμοποιούμε πάντα τις πιο απαλές πετσέτες μικροϊνών που διαθέτουμε.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-02-11, 13:57
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από P.S Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Στεφανε κυκλοφορουν πολλων ειδων αφροι στην αγορα αλλα πολυ λιγοι ειναι αυτοι που πραγματικα κανουν σωστη δουλεια και πιστεψεμε εχω δοκιμασει παρααααα πολλους για να καταληξω σε αυτον που δουλευω που ειναι Γερμανικος και ειναι της PORZELACK και υπαρχει αποκλειστικος αντιπροσωπος στην Ελλαδα.
Οσο για το chamoi που χρησιμοποιης θα σου προτεινα να το καταργησης και να χρησιμοποιης μικροινα για τον λογο που σου ανεφερε ο φιλος Αρης.
Επειδή η Porzelack τυγχάνει και κοντά μου να είναι και να έχω ψωνίσει από εκεί, μιας και πέρνω το γυαλιστικό για λάστιχα από εκεί, θες να μου πεις τον τύπο του αφρού που θα ζητήσω?
Βγάζει πολλούς ή έναν έχει?
Επίσης όταν λες μικροίνα εννοείς το πετσετάκι που έχω αγοράσει και το χρησιμοποιώ για σκούπισμα μετά το κέρωμα-γυάλισμα ή κάποιο άλλο ειδικό -διαφορετικό?
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-02-11, 16:14
Το avatar του χρήστη P.S
P.S Ο χρήστης P.S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 224
P.S is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή η Porzelack τυγχάνει και κοντά μου να είναι και να έχω ψωνίσει από εκεί, μιας και πέρνω το γυαλιστικό για λάστιχα από εκεί, θες να μου πεις τον τύπο του αφρού που θα ζητήσω?
Βγάζει πολλούς ή έναν έχει?
Επίσης όταν λες μικροίνα εννοείς το πετσετάκι που έχω αγοράσει και το χρησιμοποιώ για σκούπισμα μετά το κέρωμα-γυάλισμα ή κάποιο άλλο ειδικό -διαφορετικό?
Θα βρεις τον Νικο Χρονη που ειναι και ο αντιπροσωπος πες του οτι σε στελνω εγω,εξηγησε του τι ακριβως θες να κανεις και θα σου δωσει αυτος το καταλληλο προιον,2 τυπους βγαζει και πες του να σε ενημερωσει και για τα αλλα προιοντα.
Για τα λαστιχα ποιο περνεις??το Vinyl της??
Αλλη μικροινα εχουν τα πανια που ειναι για μετα το γυαλισμα-κερωμα,αλλη εχουν αυτα που ειναι αποκλειστικα για τζαμια και αλλη εχουν τα πανια που ειναι για στεγνωμα μετα απο πλυσιμο.
Αν πας απο εκει πες του να στα δειξει.
Υ.Σ:Με την μικροινα που καθαριζουμε τα τζαμια ΔΕΝ καθαριζουμε τιποτα αλλο στο αυτ/το,το ιδιο συμβαινει και με την μικροινα που χρησιμοποιουμε για στεγνωμα,οπως και με διαφορετικη μικροινα σκουπιζουμε της πορτες τριγυρω και με διαφορετικη της ζαντες!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-02-11, 16:19
Το avatar του χρήστη P.S
P.S Ο χρήστης P.S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 224
P.S is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων

Οπότε, το πιο βασικό για την αποφυγή της αράχνης είναι το σωστό στέγνωμα για το οποίο πρέπει να χρησιμοποιούμε πάντα τις πιο απαλές πετσέτες μικροϊνών που διαθέτουμε.
Να συμπληρωσω εδω οτι και οι κινησης μας κατα το σκουπισμα θα πρεπει να ειναι απαλες και οχι να βαζουμε οση δυναμη εχουμε και να στοιβουμε συνεχως το πανι μας για να αποροφαι οσο μεγαλυτερη ποσοτητα νερου γινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-02-11, 16:23
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από P.S Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα βρεις τον Νικο Χρονη που ειναι και ο αντιπροσωπος πες του οτι σε στελνω εγω,εξηγησε του τι ακριβως θες να κανεις και θα σου δωσει αυτος το καταλληλο προιον,2 τυπους βγαζει και πες του να σε ενημερωσει και για τα αλλα προιοντα.
Για τα λαστιχα ποιο περνεις??το Vinyl της??
Χρησιμοποιώ αυτό της Autoglym

http://www.autoglym.co.uk/enGB/produ...6VQ=HE&Range=1

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-02-11, 13:19
Το avatar του χρήστη P.S
P.S Ο χρήστης P.S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 224
P.S is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησιμοποιώ αυτό της Autoglym

http://www.autoglym.co.uk/enGB/produ...6VQ=HE&Range=1

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση
Δοκιμασε το VINYL της Porzelack Στεφανε και θα με θυμηθης!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-02-11, 13:46
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Άρη λοιπόν, αυτό που πρέπει να πούμε είναι ότι μετά το πέρασμα με αλοιφή κατά της αράχνης το αυτοκίνητο πρέπει να περαστεί πάλι ένα χέρι με αλοιφή γυαλίσματος και ένα χέρι με κερί!!!!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-02-11, 13:49
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από P.S Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκιμασε το VINYL της Porzelack Στεφανε και θα με θυμηθης!
Μ αυτό περνάω τσιμούχες και επαφές με λάστιχο και πλαστικά?

Το έχω και το χρησιμοποιώ για τα λάστιχα του αυτοκινήτου το πλαινό μέρος

Και μετά περναώ με γαλάκτωμα όπως ανέφερε πιο πριν ο Άρης?
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stef : 09-02-11 στις 13:55
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
γυαλισμα, πλυσιμο, detailing, κερωμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.