Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > BMW Links

BMW Links Εδώ δημοσιεύουμε links (συνδέσμους) από ιστοσελίδες που αφορούν αποκλειστικά BMW!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #971  
Παλιά 01-03-17, 14:54
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων

Υ.Γ. Μη συγκρίνετε τη χρήση που κάνουν λίγοι, που το έχουν συνέχεια στο γκαράζ με κουκούλα, που πάνε μια βολτούλα τη βδομάδα και αν. Έτσι συντηρείται άψογα ακόμα και Alfa Romeo Sud...

Γι'αυτο ανέφερα τα εταιρικά που είχα εγώ. Που πάντα είναι στην πένα. Και με παρκάρισμα στο κεντρο κάθε μερα. Ναι και εμενα μου έχουν χαλάσει μικροπράγματα αλλα δεν θα έκανα και λιστα με αυτά. Μάλιστα το Fiesta που είχα πριν όταν το επέστρεψα μετά από 3 χρονια για αλλαγη δεν ήθελα να το δώσω. Γιατί ήξερα ότι το διατηρούσα σαν να ήταν δικό μου. Το παλικαρι στην εταιρία leasing ήθελε να το πάρει για δικό του. Μπαίνω σε εταιρικά με 20.000 χιλιομετρα και είναι λες και έχουν 200.000. Έχουν φάει το δίσκο-πλατο και νιώθεις το συμπεκτη βαρυ.

Τι να πω, τόσο καλα μου κάθονται εμενα? Βλέπω συναδελφων μου,μπαίνεις μεσα και έχουν χαλάσει 100 πράγματα. Ιδια αμαξια, πάνω κάτω ιδια χιλιομετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #972  
Παλιά 01-03-17, 15:06
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι'αυτο ανέφερα τα εταιρικά που είχα εγώ. Που πάντα είναι στην πένα. Και με παρκάρισμα στο κεντρο κάθε μερα. Ναι και εμενα μου έχουν χαλάσει μικροπράγματα αλλα δεν θα έκανα και λιστα με αυτά. Μάλιστα το Fiesta που είχα πριν όταν το επέστρεψα μετά από 3 χρονια για αλλαγη δεν ήθελα να το δώσω. Γιατί ήξερα ότι το διατηρούσα σαν να ήταν δικό μου. Το παλικαρι στην εταιρία leasing ήθελε να το πάρει για δικό του. Μπαίνω σε εταιρικά με 20.000 χιλιομετρα και είναι λες και έχουν 200.000. Έχουν φάει το δίσκο-πλατο και νιώθεις το συμπεκτη βαρυ.

Τι να πω, τόσο καλα μου κάθονται εμενα? Βλέπω συναδελφων μου,μπαίνεις μεσα και έχουν χαλάσει 100 πράγματα. Ιδια αμαξια, πάνω κάτω ιδια χιλιομετρα.
Πολύ σωστό όποιος αγαπά τα αυτοκίνητα δεν αγαπά μόνο τα δικά του.
Πόσο μάλλον όταν τα χρησιμοποιεί κάθε μέρα.
Και εγώ είχα για αρκετά χρόνια εταιρικά αυτοκίνητα (HRV, Astra, Jetta και Megane) και τα πρόσεχα πολύ. Το μόνο από αυτά που θα κρατούσα για δικό μου είναι το Jetta. Καμία βλάβη απλά συμπλήρωμα λίγο λάδι. Όλα τα άλλα δράμα!!!
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #973  
Παλιά 01-03-17, 15:50
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Καλά, αυτά που γράφει ο Rapid είναι κοινός τόπος. Στο οικογενειακό Ε60 525(Mod 05) έσπασε το χερούλι της πόρτας στο 8μηνο... Εξαιρετικό αυτοκίνητο (ο πατέρας μου ακόμα το μνημονεύει) αλλά σήμερα λέω με σιγουριά πώς το ότι δεν το αγοράσουμε από το Leasing (σε πραγματικά πολύ χαμηλή τιμή για την κατάσταση και τα χιλιόμετρα του) μας βγήκε μάλλον σε καλό...

Προσωπικά, και χωρίς ίχνος αντιπαραθετικής διάθεσης- υπάρχει ένας μέσος όρος για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα. Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από τον ψυχάκια που αλλάζει θέση Parking ανάλογα με τον ήλιο, όπως δεν μπορείς να βγάλεις από το εταιρικό που έχει αλλάξει 3 οδηγούς στο εξάμηνο. Λυπάμαι, αλλά μετά από κάμποσα BMW στην οικογένεια μας, σήμερα με ασφάλεια μπορώ να πω ότι εγώ μεταχειρισμένο BMW δεν θα αγόραζα ποτέ... όποιο και αν ήταν αυτό (ΟΚ, εξαιρώ ένα Μ535i E28, μόνο για το βλέπω)...

Και όχι το 335i δεν είναι ασφαλής αφορά για κανένα λόγο. Είναι ήδη 1.5 μοντέλο πίσω (και σύντομα θα είναι 2...), οπότε όταν δεν θα έχει φόρο πολυτελείας η τιμή μεταπώλησης θα είναι πολύ πιο κάτω, ενώ το κόστος συντήρησης του θα σε ακολουθεί μέχρι να πεθάνει στα χέρια σου. Προφανώς περι ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά η λογική παραμένει λογική!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsalin : 01-03-17 στις 15:54
Απάντηση με παράθεση
  #974  
Παλιά 01-03-17, 20:45
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Εσείς σε λίγο θα πέσετε να με φάτε που έβαλα στο σωστό thread μια αγγελία ενός όμορφου "εμφανισιακά"'335...
Μία ο ένας βγάζει προβλήματα, μία ο άλλος είναι κουμπαράς...
Τα αυτοκίνητα τα παίρνουμε γνωρίζοντας κάποια πράγματα και κατόπιν ελέγχου.
Ούτε ανέφερα ότι απευθύνεται στο μέσο Έλληνα ούτε ειπα είναι τέλειο.
Όποιος θέλει τέλειο πάει κ παίρνει 440 κούτα και την επόμενη έχει χάσει το 30% της αξίας του (που δεν είναι κουμπαράς)
Για εμένα είναι θύμα, για κάποιον άλλον εναι τέλεια επιλογή, και πάλι δεν θα το κατακρίνω.
Συζήτηση κάνουμε και σχολιάζουμε αγγελίες
Εγώ το βρίσκω μια χαρά αυτοκίνητο, κάποιος άλλος το θεωρει πανάκριβο σε συντήρηση κλπ
Όλα βασίζονται στο τι θέλουμε & τι μπορούμε να πάρουμε και φυσικά να συντηρήσουμε
Προσφορά και ζήτηση υπάρχει και κάπου ισορροπεί το πράγμα.
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #975  
Παλιά 01-03-17, 21:27
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Έλα βρε... μια χαρά είναι το 335 που πόσταρες... και έχεις και δίκιο... να μην είμαστε γκρινιάριδες
Απάντηση με παράθεση
  #976  
Παλιά 01-03-17, 21:33
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσείς σε λίγο θα πέσετε να με φάτε που έβαλα στο σωστό thread μια αγγελία ενός όμορφου "εμφανισιακά"'335...
Μία ο ένας βγάζει προβλήματα, μία ο άλλος είναι κουμπαράς...
Τα αυτοκίνητα τα παίρνουμε γνωρίζοντας κάποια πράγματα και κατόπιν ελέγχου.
Ούτε ανέφερα ότι απευθύνεται στο μέσο Έλληνα ούτε ειπα είναι τέλειο.
Όποιος θέλει τέλειο πάει κ παίρνει 440 κούτα και την επόμενη έχει χάσει το 30% της αξίας του (που δεν είναι κουμπαράς)
Για εμένα είναι θύμα, για κάποιον άλλον εναι τέλεια επιλογή, και πάλι δεν θα το κατακρίνω.
Συζήτηση κάνουμε και σχολιάζουμε αγγελίες
Εγώ το βρίσκω μια χαρά αυτοκίνητο, κάποιος άλλος το θεωρει πανάκριβο σε συντήρηση κλπ
Όλα βασίζονται στο τι θέλουμε & τι μπορούμε να πάρουμε και φυσικά να συντηρήσουμε
Προσφορά και ζήτηση υπάρχει και κάπου ισορροπεί το πράγμα.
Ελεος ρε..
σιγά μην πέσουμε να σε φάμε..
Προς θεού δηλαδή..
Άλλο είναι το σκεπτικό..
Οτι δεν μπορεί να θεωρηθεί οικονομικά άριστη επιλογή..
Και όχι με υποκειμενικά κριτήρια, αλλά με αντικειμενικά..
Ακόμα και αν μπορείς να το συντηρήσεις, όχι ένα, αλλα εκατό σαν και αυτά,
παραμένει να ειναι μια οικονομική αιμοραγία..
Δεν έχει σχέση πόσα λεφτά έχεις με αυτά που ζητάει το αυτοκίνητο για λόγους που δεν θα έπρεπε....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #977  
Παλιά 01-03-17, 22:21
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Άρα παιδιά αν δούμε ένα Μ4 να πωλείται σε φοβερή τιμή (συγκριτικά με αντίστοιχα) να μην το βάλουμε εδώ με φόβο μην μας κράξουν ότι δεν μπορούμε πολλοί να το συντηρήσουμε;; Ας το γυρίσουμε το θέμα να ποστάρουμε μόνο αγγελίες με 116 m pack στην καλύτερη;;

ΥΓ Το συγκεκριμένο 335 δείχνει να είναι το καλύτερο 335 DCT που πωλείται. Και γι'αυτό η τιμή αυτή. Δείτε αλλά "χρεπια" που πωλούνται 17-18κ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 01-03-17 στις 22:30
Απάντηση με παράθεση
  #978  
Παλιά 02-03-17, 08:27
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Σιγά ρε παιδιά, που παρεξηγηθήκατε.

Δηλαδή να μην πεί ο άλλος τη γνώμη του? Πες τη δική σου, ο άλλος τη δική του. Δεν είναι κάποιο θρεντ λογικής, στο κάτω κάτω, ο καθένας βάζει αγγελία που του αρέσει και οι άλλοι λένε τη γνώμη τους.

Έτσι βρήκες και εσύ Στέφανε τις προάλλες το Ζ4Μ για ''κλωτσιές'' και ο άλλος που το ήξερε, έλεγε ότι είναι μια χαρά...

Γενικά 26000 για 10 ετών αμάξι σχεδόν 3000 κυβικά και όχι από αυτόν που το αγόρασε πρώτη φορά καινούριο (και να τον ξέρεις κιόλας), είναι επίφοβο, όσο ωραίο και να φαίνεται.

Το αυτοκίνητο αυτό (το μεταχειρισμένο στα 25900) δεν είναι καλή αγορά για αυτόν που έχει 26000 στην άκρη. Είναι για αυτόν που μπορεί τώρα να πάει να δώσει τα 80.000 για το καινούριο (και βγάζει και κάτι καλό/μήνα) και απλά γλυτώνει 50 χιλιάρικα και ότι βγάλει, έχει να το φτιάξει. Και θέλει και τέτοιο αμάξι (Αυτό εννοεί ο rapid).

Εγώ θα έλεγα αν ακουμπήσει κανείς 26000 στον Καψιόχα, να έπαιρνε ένα Skoda Superb καινούριο καλύτερα.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dim77 : 02-03-17 στις 08:29
Απάντηση με παράθεση
  #979  
Παλιά 02-03-17, 08:51
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Το τι αρέσει στον καθένα είναι υποκειμενικό. Υπάρχουν όμως αντικειμενικά κριτήρια επιλογής τα οποία καλώς η κακώς διαμορφώνουν τις τάσεις της αγοράς και τον τιμών.
Αντικειμενικά λοιπόν το ολοκαίνουριο 440 είναι η καλύτερη επιλογή για όποιον θέλει να αγοράσει αυτό το μοτέρ σε αυτό το αμάξωμα. Αλλά το να συγκρίνει κανείς το νέο με το προηγούμενο μοντέλο είναι άτοπο όπως ακριβώς και το να συγκρίνεις το 335 με το superb.
Το κόστος ευκαιρίας σε ένα αυτοκινητιστικό φόρουμ δεν μετριέται με ευρώ αλλά με οδηγική απόλαυση!
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #980  
Παλιά 02-03-17, 08:58
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγά ρε παιδιά, που παρεξηγηθήκατε.

Δηλαδή να μην πεί ο άλλος τη γνώμη του? Πες τη δική σου, ο άλλος τη δική του. Δεν είναι κάποιο θρεντ λογικής, στο κάτω κάτω, ο καθένας βάζει αγγελία που του αρέσει και οι άλλοι λένε τη γνώμη τους.

Έτσι βρήκες και εσύ Στέφανε τις προάλλες το Ζ4Μ για ''κλωτσιές'' και ο άλλος που το ήξερε, έλεγε ότι είναι μια χαρά...

Γενικά 26000 για 10 ετών αμάξι σχεδόν 3000 κυβικά και όχι από αυτόν που το αγόρασε πρώτη φορά καινούριο (και να τον ξέρεις κιόλας), είναι επίφοβο, όσο ωραίο και να φαίνεται.

Το αυτοκίνητο αυτό (το μεταχειρισμένο στα 25900) δεν είναι καλή αγορά για αυτόν που έχει 26000 στην άκρη. Είναι για αυτόν που μπορεί τώρα να πάει να δώσει τα 80.000 για το καινούριο (και βγάζει και κάτι καλό/μήνα) και απλά γλυτώνει 50 χιλιάρικα και ότι βγάλει, έχει να το φτιάξει. Και θέλει και τέτοιο αμάξι (Αυτό εννοεί ο rapid).

Εγώ θα έλεγα αν ακουμπήσει κανείς 26000 στον Καψιόχα, να έπαιρνε ένα Skoda Superb καινούριο καλύτερα.

Δεν νομίζω ο rapid να λέει ότι με 26 είναι μια χαρά, ίσα ίσα το αντίθετο λέει ή τουλάχιστον εγώ αυτό καταλαβαίνω, οτι και πάλι πανάκριβο είναι μιας κ πρέπει να τα ακουμπάς συνεχώς για συντήρηση service βενζίνες κλπ και οτι καλύτερα να πάρεις καινούριο όπου και πάλι προβλήματα θα σου βγάζει (και αναφέρει παράδειγμα κάποιο BMW του 2015) αν κατάλαβα καλα.
Επιπσης δεν θυμάμαι να υπήρξε κάποιος να πει ότι το Ζ4 Μ που έβαλα να είπε ότι είναι μια χαρά, παρά μόνο ο gnx που είπε ο άνθρωπος ότι τα χλμ είναι πραγματικά (που μπορεί και να είναι)
Σχετικά με φαναρτζοδουλειές και τρακαρίσματα μόνο εγώ αναφέρθηκα...
Τέλος επειδή τα πάντα είναι υποκειμενικά και όχι αντικειμενικά: 26.000€ για skoda κατ εμέ είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ...
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.