Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-09, 08:57
psychotheotheo Ο χρήστης psychotheotheo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-02-2009
Μηνύματα: 3
psychotheotheo is on a distinguished road
E34 απορίες

Καλώς σας βρίσκω. Μετά από αρκετό καιρό χωρίς αυτοκίνητο, λόγω χρήσης μοτοσικλέτας, τείνω προς την αγορά μίας 518, ε34. Θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ταξιδάκια, εντός και εκτός Ελλάδας, και θα ήθελα τις συμβουλές σας.
Πρώτον, κατανάλωση: αν το μοτέρ δεν είναι πειραγμένο, τι κατανάλώνει με χαλαρές επιταχύνσεις και ταχύτητες έως 160χ/ω;
Δεύτερον, αξιοπιστία: τι πιθανότητες έχει να σε αφήσει, αν και έχει ελεχθεί, σε κάνα βουνό;
Τρίτον και ίσως το σημαντικότερο. Το κάθισμα πίσω μπορεί να αφαιρεθεί ή να διπλώσει ολόκληρο πίσω από τα μπροστινά; Ενοποιείται το σαλόνι με το πορτ μπαγκάζ; Με ενδιαφέρει να μπορεί να δημιουργηθεί πίσω μία πλατφόρμα μήκους έως 1.80 για ξάπλες σε περίπτωση που χρειαστεί σε κάνα τουρ διανυκτέρευση εντός του αυτοκινήτου.
Ο λόγος που κοιτάω για 518 είναι ότι με τα λεφτά που πωλούνται 3000-5000 ευρώ αγοράζεις "περισσότερο αυτοκίνητο" από κάτι πιο σύγχρονο και κερδίζεις σε άνεση και σταθερότητα. Δεν ξέρω όμως από αξιοπιστία και κόστος συντήρησης/χρήσης.
Τι λέτε; Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-09, 11:07
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Καλώς τον και καλή διαμονή.

Θα σου πω την άποψη μου μιας και είμαι κάτοχος Ε34 και υπόλοιποι ας με συμπληρώσουν.

Το Ε34 βγήκε στην παραγωγή το 1987 και τερματίστικε το 1996. Σύμφωνα με την Wikipedia, κέρδισε βραβείο αξιοπιστίας το '91 και ακόμα και σήμερα θεωρειται ένα από τα ποιό αξιόπιστα αυτοκίνητα της BMW.

Από το '89 ως το '94 φορούσε τον Μ40Β18 με τα 113 άλογα ενώ αργότερα από το '94 - '96 φορούσε τον Μ43Β18 με τα 115 άλογα. Επιπλέον οι αλλαγές αφορούσαν σε μικρής έκτασης facelift στους καθρέπτες, στον πίνακα οργάνων και σε μικρολεπτομέρειες (πχ. χειρολαβή στο πορτ-μπαγκάζ, πακέτο φωτισμού, κτλ, obc αντί αναλογικού ρολογιού, κ.α.). Προτίμησε ένα από τα τελευταία μοντέλα με πλούσιο εξοπλισμό.

Πρώτον, κατανάλωση: αν το μοτέρ δεν είναι πειραγμένο, τι κατανάλώνει με χαλαρές επιταχύνσεις και ταχύτητες έως 160χ/ω;

10-17lt/100km

Δεύτερον, αξιοπιστία: τι πιθανότητες έχει να σε αφήσει, αν και έχει ελεχθεί, σε κάνα βουνό;

ΚΑΜΙΑ._ αν του κάνεις τα τακτικά σέρβις.

Τρίτον και ίσως το σημαντικότερο. Το κάθισμα πίσω μπορεί να αφαιρεθεί ή να διπλώσει ολόκληρο πίσω από τα μπροστινά; Ενοποιείται το σαλόνι με το πορτ μπαγκάζ; Με ενδιαφέρει να μπορεί να δημιουργηθεί πίσω μία πλατφόρμα μήκους έως 1.80 για ξάπλες σε περίπτωση που χρειαστεί σε κάνα τουρ διανυκτέρευση εντός του αυτοκινήτου.

Το πίσω κάθισμα δεν μπορέι να αφαιρεθεί. Υπήρχαν μόνο σαν έξτρα εξοπλισμός 2 επιλογές:
Είτε πίσω από τον τεμπέλη άνοιγε ένα πορτάκι όπου υπύρχε ειδικός σάκος για σκι και τα έβαζες μέσα, είτε μπορούσες να επιλέξεις μηχανισμό αναδίπλωσης καθισμάτων. Οπότε πρέπει να βρεις ένα τέτοιο μοντέλο με αυτόν τον εξοπλισμό.



Ο λόγος που κοιτάω για 518 είναι ότι με τα λεφτά που πωλούνται 3000-5000 ευρώ αγοράζεις "περισσότερο αυτοκίνητο" από κάτι πιο σύγχρονο και κερδίζεις σε άνεση και σταθερότητα.

Έτσι ακριβώς: ακαταμάχητη γοητεία για γνώστες. ;-)

Δεν ξέρω όμως από αξιοπιστία και κόστος συντήρησης/χρήσης.

Κορυφαία αξιοπιστία, λάδια κάθε 10.000 ή 7.000km για σιγουριά με κόστος 50-60 ευρώ και μεγάλο σέρβις κάθε 20.000κμ με κόστος 300-400 ευρώ. (σε εξουσιοδοτημένο)

Τι λέτε; Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;

Αν πάρεις μοντέλο με τον Μ40 να αλλάξεις ιμάντα χρονισμού (αλλάζει κάθε 2 χρόνια ή 40.000km), καθώς και ιμάντες τιμονιού (2) και δυναμό.

Πιστεύω πως 'οτι και να πάρεις σε τριάρα, την ποιότητα κατασκευής σε αντίστχη χρονολογία της Ε34 δε θα τη βρεις πουθενά.

ά και μερικά μείον :-p η 518i δε πάει βήμα. Όταν όμως ροπιάσει δε τη σταματάει τίποτα. ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-09, 11:10
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από psychotheotheo Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς σας βρίσκω. Μετά από αρκετό καιρό χωρίς αυτοκίνητο, λόγω χρήσης μοτοσικλέτας, τείνω προς την αγορά μίας 518, ε34. Θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά για ταξιδάκια, εντός και εκτός Ελλάδας, και θα ήθελα τις συμβουλές σας.
Πρώτον, κατανάλωση: αν το μοτέρ δεν είναι πειραγμένο, τι κατανάλώνει με χαλαρές επιταχύνσεις και ταχύτητες έως 160χ/ω;
Δεύτερον, αξιοπιστία: τι πιθανότητες έχει να σε αφήσει, αν και έχει ελεχθεί, σε κάνα βουνό;
Τρίτον και ίσως το σημαντικότερο. Το κάθισμα πίσω μπορεί να αφαιρεθεί ή να διπλώσει ολόκληρο πίσω από τα μπροστινά; Ενοποιείται το σαλόνι με το πορτ μπαγκάζ; Με ενδιαφέρει να μπορεί να δημιουργηθεί πίσω μία πλατφόρμα μήκους έως 1.80 για ξάπλες σε περίπτωση που χρειαστεί σε κάνα τουρ διανυκτέρευση εντός του αυτοκινήτου.
Ο λόγος που κοιτάω για 518 είναι ότι με τα λεφτά που πωλούνται 3000-5000 ευρώ αγοράζεις "περισσότερο αυτοκίνητο" από κάτι πιο σύγχρονο και κερδίζεις σε άνεση και σταθερότητα. Δεν ξέρω όμως από αξιοπιστία και κόστος συντήρησης/χρήσης.
Τι λέτε; Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο;

Αξιόπιστο μοτεράκι και δε καίει και τίποτα.

Ο χώρος δε θα σε προβληματίσει ούτε για ξάπλες ούτε για ερωτικές περιπτύξεις με Σερβίδες, παρόλο που το πορτ μπαγκάζ μα την καμπίνα δεν ενοποιείται.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-09, 11:15
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Εχει φιλος του πατερα μου 518 το βλεπω ακομη σημερα και το χαζευω . . .

Αν και μικρο σε κυβηκα το ταξιδι που κανει ειναι απιστευτο . . .

Αθανατο αμαξι . . .

Αν μετα λυπεις το πουλαει για Ε60 . . .

Θα το ευχαρηστηθεις παρα πολυ αγορινα . . .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-02-09, 14:24
psychotheotheo Ο χρήστης psychotheotheo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-02-2009
Μηνύματα: 3
psychotheotheo is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
...ούτε για ερωτικές περιπτύξεις με Σερβίδες...
Εε;

Μάγκες, σας είμαι υπόχρεος. Με προβληματίζουν όμως λίγο τα 17 λτ / 100 χλμ μαξ. κατανάλωση που ανέφερε ο κατατοπιστικότατος ptboul και τα καθίσματα που δεν πέφτουν. Ξέρει κανείς πώς λέγεται το μοντέλο με τα αναδιπλούμενα καθίσματα ή πώς ονομάζεται ως έξτρα αυτή η δυνατότητα στη γλώσσα της bmw;
Αν κατάλαβα σωστά τα λεγόμενα του ptboul, ένα 518 που είδα πρόσφατα και είχε αναλογικό ρολόι φοράει τον Μ40Β18; Και αν δω κανένα χωρίς αναλογικό, φοράει τον Μ43Β18;
Οι τιμές τους πού κυμαίνονται; Τα τελευταία, με τον Μ43Β18, έχω την εντύπωση ότι ξεπερνάνε τα 6 χιλιάρικα. Έτσι είναι;
Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-02-09, 14:40
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Χαρά μου να σε βοηθήσω όσο μπορώ με ότι γνωρίζω για Ε34. Το ιδανικότερο θα ήταν να μπορούσαμε να βρεθούμε σήμερα στη συνάντηση, αλλά.. :-(

Αν κατάλαβα σωστά τα λεγόμενα του ptboul, ένα 518 που είδα πρόσφατα και είχε αναλογικό ρολόι φοράει τον Μ40Β18; Και αν δω κανένα χωρίς αναλογικό, φοράει τον Μ43Β18;

Όχι, αυτό δεν είναι ο κανόνας (λάθος διατύπωση δική μου) απλά στην Ελλάδα όλα τα 518i ερχόντουσαν φτωχά σε εξοπλισμό και μεγάλο μέρος τους αγοράστηκε κατά το '90 - '92. Αυτά στην πλειοψηφία τους έιχαν αναλογικό ρολόι. Τα μεταγενέστερα 518ι είχαν OBC αλλά το απλό με ηλεκτρονικό ρολόϊ και κάποιες απλές λειτουργίες. Το άλλο, το πλήρες OBC το φορούσαν τα μεγαλύτερα σε κυβισμό μοντέλα που είχαν και κλίμα με ροδέλλες αντί περιστρεφόμενων διακοπτών.

Για τα καθίσματα, απλά μπορείς να το τσεκάρεις σε κάθε μοντέλο που βλέπεις.

Επειδή με γραπτό λόγο είναι δύσκολο να γίνω κατανοητός, θα αναρτήσω φωτό με εξοπλισμούς, αξεσουάρ, κ.α τις επόμενες 2 ώρες.

Η κατανάλωση μη σε προβληματίζει γιατί τα 17λίτρα αφορούν εμένα.. 11-14 είναι η νορμάλ κατανάλωση σε ταξίδι (120-160+km/h)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-02-09, 16:00
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Επανέρχομαι:

Θα ήθελα καταρχήν να πω ότι τα τελευταία Ε34 που ήρθαν ήταν εφοδιασμένα με 2 αερόσακους για αυτό και η διαφορά στο τιμόνι σε σχέση με τα παλαιότερα.

Στη 1η φωτό κάτω βλέπουμε τέτοιο τύπο ταμπλό με αερόσακο αλλά αναλογικό ρολόϊ.

Στην άλλη φωτό με τη γκρι bmw βλέπουμε τους παλαιού τύπου καθρέπτες -προ facelift

ενώ στη φωτό με τη μπορντό bmw βλέπουμε τους νέου τύπου (αυτή ακριβώς έχω σε χρώμα και σε καθρέπτες και ζάντα ;-p )

Στη 4η φωτό βλέπεις μερικά από τα εχτρα της εποχής '93 και μετά (πακέτο φωτισμού, obc απλό, κ.α.)

Στην 5η φωτό βλέπεις τον εξοπλισμό για τον σάκο του σκι που λέγαμε και διάφορα άλλα τζιβιτζιλίκια (διχτάκια, τσέπες, κλπ) Δυστηχώς ΔΕ ΜΠΟΡΩ να βρώ τα καθίσματα που πεφτουν αλλά θα ψάξω αλλού.

Στην τελευταία φωτό (στις υπό-φωτό 6-7) μπορείς να δεις το πλήρες OBC (6) και το σύστημα κλιματισμού (7) με τις ροδέλες που ήταν και το ποιό τσίτα της εποχής του.

Ερώτηση: έχετε δει πολλά αμάξια της δεκαετίας του '80 στην ουσία ή έστω early '90s με στάνταρ abs, διζωνικό κλιματισμό (!), μπάρες ασφαλείας και πάτημα στο δρόμο που μπαίνεις στη διαδικασία να το συγκρίνεις με σημερινά αμάξια 15 χρόνια μετά?

BMW, ότι πληρώνεις παίρνεις._

Οι κινητήρες -όπως θα έχετε καταλάβει- δεν είναι το φόρτε μου αλλά σε ερώτηση που είχα κάνει στον Νίκο(e34) που είχε πει: το μ43 εχει πολλαπλασιαστές (το μ40 μπουζοκαλωδια)
το μ43 εχει αλυσιδα χρονισμου (μ40 ιμαντας).

Έχω και άλλες φωτό με πολλά καλούδια για Ε34 που ωστόσο αποτελούν όνειρο θερινής νυκτός για τη χώρα μας.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg analogiko.jpg (119,2 KB, 108 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg e34 '88-'92.jpg (85,6 KB, 105 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg e34 '92 kai meta.jpg (129,5 KB, 103 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg e34 '93 kai meta.jpg (147,6 KB, 106 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg sakos ski.jpg (132,8 KB, 103 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg page41.jpg (156,3 KB, 95 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ptboul : 12-02-09 στις 16:11
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-02-09, 16:09
Το avatar του χρήστη BMW5S
BMW5S Ο χρήστης BMW5S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 242
BMW5S is on a distinguished road
http://img79.imageshack.us/img79/999...eite0185ep.jpg
http://img79.imageshack.us/img79/667...eite0193pf.jpg
__________________
ALWAYS TRUE ALWAYS BMW!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-02-09, 16:12
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
είσαι θεός.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-02-09, 16:18
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
ptboul, αν θέλεις να ενσωματώσεις τα γραφόμενα από κάποιο post σε δικό σου, μπορείς να πατάς το κουμπί του Quote στο μήνυμα που θέλεις και να γράφεις στο πλαίσιο που θα σου εμφανιστεί.
Αν πάλι είναι περισσότερα από ένα (αυτά που κομμάτια τους ή ολόκληρα θες να χρησιμοποιήσεις) μπορείς να τα εσωματώσεις αν πατάς το διπλανό κουμπάκι (multi-Quote) με τα εισαγωγικά σε καθένα τους.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.