Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-06-10, 18:19
mcnick50 Ο χρήστης mcnick50 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 17-06-2010
Μηνύματα: 1
mcnick50 is on a distinguished road
Ερωτήσεις περι αγοράς Μ3 Ε46

Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την αγορά μιας Μ3... Θέλω να ξέρω αν η φορολογία του αυτοκινήτου είναι βάσει κυβικών ή βάσει φορολογίσημων ίππων....Εγω προσωπικά κάνω μια δήλωση γύρω στα 15.000 ευρώ.... θα μπορέσω να το πάρω ή θα με σκίσει η εφοριά...

ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-06-10, 18:44
Το avatar του χρήστη stelioslf
stelioslf Ο χρήστης stelioslf δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 85
stelioslf is on a distinguished road
επειδη ενδιαφερομαι και εγω για το ιδιο θεμα φιλε,απο οτι μου ειπε εμενα ο λογιστης,πρεπει λεει να καλυπτεις το τεκμηριο του αυτοκινητου αλλα και την αγορα του.

για παραδειγμα αν το αυτοκινητο ειναι 5ετιας το 3200 εχει τεκμηριο 10.200ευρω και αν υποθεσουμε οτι το αγοραζεις 30.000ευρω,πρεπει λεει να μπορεις να καλυψεις και την αγορα

και το τεκμηριο,βέβαια αυτο μου φενεται πολυ παραλογο εμενα,δεν ξερω και αν μου τα λεει σωστα ο λογιστης.Δεν ξέρω αν ειναι λογικο να κανεις φορολογικη δηλωση 40.200 μονο για το αυτοκινητο,όπως επίσης δεν ξερω αν ισχυει αυτο για ενα χρονο για την αγορα του αυτοκινητου

και μετα απλα πρεπει να καλυπτεις το τεκμηριο του.Και απο οτι ακουσα δεν θα υπάρχουν λεει δωρεες και τέτοια,δηλαδη εαν δεν μπορουσες να καλυψεις εσυ ενα ποσο οτι σου εκανε δωρεα καποιος δικος σου ανθρωπος. Το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι τα κανανε μπάχαλο πάλι.

Πάντως εαν υπαρχει καποιος που να γνωριζει σιγουρα γιαυτα τα θέματα, καλα θα ητανε να καταθεσει την αποψη του,εαν ειναι και καποιος λογιστης ακομα καλυτερα,γιατι πιστευω οτι αυτο το θεμα απασχολει αρκετους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-06-10, 19:05
dimis_gr Ο χρήστης dimis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 280
dimis_gr is on a distinguished road
Για την αγορά χαλαρώστε γιατί το γράφεις όσο θες, ε ενταξει μην το γράψεις και 5000. Αλλά γράψτο λιγότερο και καθάρισες. Αυτό για την αγορά δεν το έχω ξανακούσει για το τεκμήριο τα 10200δλ οκ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-06-10, 19:09
Το avatar του χρήστη EVERGET
EVERGET Ο χρήστης EVERGET δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2004
Μηνύματα: 414
EVERGET has a spectacular aura aboutEVERGET has a spectacular aura about
Το τεκμήριο αγοράς ισχύει μόνο για τη χρονιά που το αγόρασες, είναι το πόθεν έσχες τα π.χ. 30,000 που αγόρασες το αμάξι. Από κει και πέρα κάθε χρόνο θα πρέπει να πληρείς το ετήσιο τεκμήριο (συντήρησης) του αυτοκινήτου. Μέχρι φέτος το m3 δεν είχε τεκμήριο συντήρησης, από του χρόνου θα ισχύουν τα νέα τεκμήρια που αν θυμάμαι για m3 εκτελωνισμένο το '07 είναι 18,000. Από κει και πέρα η εφορία σε ψηλοσκίζει (κι ας πληρείς τα τεκμήρια) αφού το σήμα του αυτοκινήτου είναι περί τα 900euros.
__________________
You live only once. Be ///M -Powered.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-06-10, 19:12
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Προσοχή γιατί έρχονται τεκμήρια διαβίωσης που τα 10Κ για 3200κε θα είναι παράδεισος μπροστά τους...
Μην την πατήσετε και μετά τα χαρίσετε, προβλέπεται χαμός. Φέτος ακόμα παλεύονται, αλλά το νου σας. Είναι αρκετοί που τα "ξεφορτώνονται" γιατί ξέρουν τι έρχεται και είναι κρίμα να το "φορτωθεί" κάποιος μου το ζόρι το καλύπτει ακόμα και τώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-06-10, 19:43
Το avatar του χρήστη moutris
moutris Ο χρήστης moutris δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Μηνύματα: 38
moutris is on a distinguished road
Tο πόθεν έσχες της αγοράς δεν αποτελεί τόσο μεγάλο πρόβλημα αφού αν το αυτοκίνητο αγοραστεί με χρηματοδότηση,το χαρτί της τράπεζας επισυνάπτεται μέσα στη φορολογική δήλωση με αποτέλεσμα να μειώνεται αρκετά η διαφορά τεκμηρίων που ίσως θα προέκυπτε.Τώρα όσον αφορά τα περί τεκμηρίων υπάρχουν αρκετά σημεία του 3842/10 που θα χρειαστούν διευκρίνιση,η οποία να σημειώσω δεν έχει γίνει ακόμα ούτε στους ίδιους τους εφοριακούς παιδιά....Μια τραγωδία......
__________________

Great minds always think alike...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-06-10, 20:11
Το avatar του χρήστη stelioslf
stelioslf Ο χρήστης stelioslf δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 85
stelioslf is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moutris Εμφάνιση μηνυμάτων
Tο πόθεν έσχες της αγοράς δεν αποτελεί τόσο μεγάλο πρόβλημα αφού αν το αυτοκίνητο αγοραστεί με χρηματοδότηση,το χαρτί της τράπεζας επισυνάπτεται μέσα στη φορολογική δήλωση με αποτέλεσμα να μειώνεται αρκετά η διαφορά τεκμηρίων που ίσως θα προέκυπτε.Τώρα όσον αφορά τα περί τεκμηρίων υπάρχουν αρκετά σημεία του 3842/10 που θα χρειαστούν διευκρίνιση,η οποία να σημειώσω δεν έχει γίνει ακόμα ούτε στους ίδιους τους εφοριακούς παιδιά....Μια τραγωδία......
Δεν αποτελει μεγαλο προβλημα εαν το παρεις με δωσεις,δηλαδη με δάνειο,αλλα αποτελει προβλημα εαν εχεις μετρητά,τι ειναι και αυτο δεν μπορω να καταλαβω,εχει να κανει με το ποθεν εσχες σιγουρα, αλλα και αυτη η πολιτεια δεν μπορει να καταληξει σε κατι καλο και προσιτο,συνεχεια προχειρα μετρα και ενα μπαχαλο,να δουμε τι θα σκαρφιστουν αλλο να μας κερασουν.

εδω λεει τα τεκμηρια ανα κυβικα και ανα παλαιοτητα,τα εχει σε κατηγοριες.
http://www.autoblog.gr/2010/03/23/ta...ta-aytokinhta/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-06-10, 20:15
Το avatar του χρήστη stelioslf
stelioslf Ο χρήστης stelioslf δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Μηνύματα: 85
stelioslf is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την αγορά χαλαρώστε γιατί το γράφεις όσο θες, ε ενταξει μην το γράψεις και 5000. Αλλά γράψτο λιγότερο και καθάρισες. Αυτό για την αγορά δεν το έχω ξανακούσει για το τεκμήριο τα 10200δλ οκ
λογικο φιλε να μην το εχεις ξαναακουσει γιατι τωρα το σκαρφιστικαν,και εγω καθως συζητουσα με τον λογιστη μου το ειπε,δεν ξερω αν ισχυει 100% αυτο παντως
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-10, 00:35
Το avatar του χρήστη moutris
moutris Ο χρήστης moutris δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Μηνύματα: 38
moutris is on a distinguished road
Το τεκμήριο αγοράς υπηρχε παντα...Οποιοσδήποτε αγοράζει κάτι πρέπει να δικαιολογήσει που βρήκε τα φραγκα...Απλώς οταν μπαίνει στη μέση τράπεζα+δόσεις είναι καλύτερα για την εικόνα του φορολογούμενου στη δήλωση...Η αλήθεια είναι παίδες οτι τα πράγματα θα σκληρύνουν κι άλλο και θα είναι έτσι ακόμα και για μας που είμαστε καθημερινά στις εφορίες...Anyway...Βλέπουμε.....Think positive....
__________________

Great minds always think alike...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.