Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > GPS και Car PC

GPS και Car PC Συζητήσεις γύρω από το θέμα του GPS και των Car PCs. Σχόλια, τεχνική υποστήριξη, εφαρμογές, λειτουργικά προγράμματα κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-07-09, 06:19
sakisvas Ο χρήστης sakisvas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 40
sakisvas is on a distinguished road
Πρόβλημα με Navi

Καλημέρα σας παιδιά και καλό μήνα,

Έχω ένα πρόβλημα και θα ήθελα την βοήθειά σας.
Έχω μια Ε46 '03 την έφερα από Γερμανία και φοράει το παρακάτω ράδιο-cd το οποίο έχει
επάνω και navi.
JVC KD-NX5000 .
Δεν έχει χάρτες της Ελλάδας ομως. Οι χάρτες είναι της NAVTEQ. Υπάρχει κάποιο update στο site της NAVTEQ το οποίο έχει επιπλέον χώρες από την δική μου έκδοση αλλά πάλι δεν έχει ΕΛΛΑΔΑ. Υπάρχει περίπτωση να το σπάσουμε, να βάλουμε κάποιο άλλο πρόγραμμα; Υπάρχει κάποια λύση να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω;

σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-07-09, 06:24
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ead.php?t=9647 καποιος βαριεται να ψαχνει... χιχιχι Ελπιζω να βγαλεις ακρη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-07-09, 07:25
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Δεν νομίζω οτι το ανωτέρω Link μπορεί να βοηθήσει το φίλο που ψάχνει....

Οντως, στο http://www.navigation.com/is-bin/INT...gationMenu=YES
που έχει τα επίσημα updates, ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΟΚ...

Δεν έχω ακούσει να υπάρχει υποστήριξη για JVC μηχανημα, ειδικα για Ελλάδα ή άλλο λογισμικό που να δουλεύει...
GOOGLE is your friend πάντως!
Μήπως να στραφείς στο εργοστασιακό της BMW που έχει αψογους Ελληνικούς χάρτες?
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-07-09, 07:49
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Φίλε έχω χάρτες Ευρώπης και Ελλάδας της navteq για destinator, δεν ξέρω αν κάνουν για το δικό σου. Το θέμα πάντως είναι ότι ο χάρτης Ελλάδας της navteq είναι απαράδεκτος, δεν έχει τίποτα (είναι μόνο για να κάνεις διασυνοριακή πλοήγηση).
Αυτός είναι και ο λόγος που στα destinator βάζουν Ελληνικούς χάρτες της Ngi
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-07-09, 10:39
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
........ο χάρτης Ελλάδας της navteq είναι απαράδεκτος, δεν έχει τίποτα (είναι μόνο για να κάνεις διασυνοριακή πλοήγηση).........
Αυτό είναι ΛΑΘΟΣ

Οι χάρτες BMW του 2009 (-1 και -2) είναι ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΟΙ όσον αφορά την Ελλάδα (κάλυψη γύρω στο 90%, πρακτικά έχει τα ΠΑΝΤΑ - ισως όχι τα νεα κομμάτια ΕΓΝΑΤΙΑΣ, έχει και οικισμούς των 200 κατοίκων!)
Εχει ακόμα και POIs σε πολλές κατηγορίες
Για Ευρώπη, δεν το συζητώ, είναι ΑΠΑΙΧΤΟΙ, εκει δουλευει και το TMC που δίνει προτάσεις παρακάμψεων σε περιπτώσεις οδικών προβλημάτων.

Τους έχω και τους χρησιμοποιώ

Βεβαια τα format που έχει κάθε εταιρεία, είναι διαφορετικά (δεν υπάρχει περίπτωση να χρισιμοποιηθεί ο χάρτης του Destinator στο JVC!)

Σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ λίγες περιπτώσεις (πχ βλέπε εδω http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...62&postcount=1) μπορεί (με παρέμβαση καποιου είδους) να γίενι χρήση χαρτών από έναν εργοστασιακό NAVI σε ένα άλλο...
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-09, 12:46
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Εγω μιλάω για χάρτες navteq για destinator
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-07-09, 12:59
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Το destinator πέθανε (ή ορθότερα σβήνει), δεν είναι σκόπιμο να το αναλύσουμε
Στην Ελλάδα, επειδή έχει εξαπλωθεί (cracked) τυγχάνει υποστήριξης (ακόμη)

Ηδη έχουν εμφανιστεί οι αντικαταστάτες του.

Ο φίλος sakisvas ρώτησε αν υπάρχει τρόπος να κάνει κάτι με το JVC του και να βρει χάρτες, οπότε οι "κακοι χάρτες Ελλάδας" του NAVTEQ/Destinator δεν θα ήταν για αυτόν επιλογή, αφου υπάρχουν οι "καλοι χάρτες Ελλάδας" της NAVTEQ/BMW...
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-07-09, 13:45
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Να διορθώσω (τον εαυτό μου)...

Τελικά, η DESTINATOR Company άλλαξε και έγινε Ιntrinsyc (http://www.intrinsyc.com/)
και απ' ότι φαίνεται καταβάλει φιλότιμες προσπάθειες να "επανακάμψει", λχ το ανακοινωθέν Destinator 9 ....

Πάντως ο sakisvas έθεσε το ερώτημα του (μπορώ να βρω αναβάθμιση?) και στο www.navimania.gr - κατεξοχήν NAVI forum - και δεν έτυχε (ακόμη) καταφατικής απάντησης
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-07-09, 16:38
Το avatar του χρήστη tzimiani
tzimiani Ο χρήστης tzimiani δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-08-2008
Μηνύματα: 254
tzimiani is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asot Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι ΛΑΘΟΣ

Οι χάρτες BMW του 2009 (-1 και -2) είναι ΠΛΗΡΕΣΤΑΤΟΙ όσον αφορά την Ελλάδα (κάλυψη γύρω στο 90%, πρακτικά έχει τα ΠΑΝΤΑ - ισως όχι τα νεα κομμάτια ΕΓΝΑΤΙΑΣ, έχει και οικισμούς των 200 κατοίκων!)
Εχει ακόμα και POIs σε πολλές κατηγορίες
Για Ευρώπη, δεν το συζητώ, είναι ΑΠΑΙΧΤΟΙ, εκει δουλευει και το TMC που δίνει προτάσεις παρακάμψεων σε περιπτώσεις οδικών προβλημάτων.

Τους έχω και τους χρησιμοποιώ

Βεβαια τα format που έχει κάθε εταιρεία, είναι διαφορετικά (δεν υπάρχει περίπτωση να χρισιμοποιηθεί ο χάρτης του Destinator στο JVC!)

Σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ λίγες περιπτώσεις (πχ βλέπε εδω http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...62&postcount=1) μπορεί (με παρέμβαση καποιου είδους) να γίενι χρήση χαρτών από έναν εργοστασιακό NAVI σε ένα άλλο...
όντως έχοντας παρατηρήσει και δοκιμάσει τις σειρές 2008-1 μέχρι και 2009-1 έχει πάρα πολύ καλή κάλυψη (σε περιοχές επαρχίας που δεν το περίμενα...π.χ Ζαγοροχώρια που είχα πάει...)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-07-09, 16:12
sakisvas Ο χρήστης sakisvas δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Μηνύματα: 40
sakisvas is on a distinguished road
Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, έχω μπερδευτεί όμως.... Μάλλον θα μου είναι άχρηστο το JVC; Δεν βλέπεται να βγάζω άκρη;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.