Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 09-03-07, 13:51
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
σε αποτομα φρεναρισματα να φροντιζετε στην αρχη να πατατε σηγα το πεταλη για να μην παει να μπλοκαρει ο τροχος και στην σηνεχεια το abs
αν παρει μπροστα να δουλευη το abs υπολογιστε καμια 20 μετρα σην απο οτι δεν θα επερνε μπροστα και ολα αυτα σε ενα απλο σταματημα 60-0
το ολο καλο φρεναρησμα ειναι να μην τσαρουχονεις τα φρενα και να περνει το abs μπροστα.. αμα παρει κλαφτα
στα πολλα χιλιομετρα και να τσαρουχοσις τα φρενα δεν ποληπειραζει αλλα στα λιγα χιλιομετρα 50-80 θελει να πατας με πολη προσοχη το φρενο γιατι βρησκεσε προ εκπληξεον
προτηνετε και εξασκηση στο θεμα σταματημα απο 60-0 με abs και χωρις για να δειτε διαφορα

το abs ειναι εκει για αλλο λογο.. για να διατηρη την πορεια του αμαξιου και να μην χανεις τον ελενχο εφοσον πανε τα κομπλαρουν οι τροχοι και οχι για να μειονη το φρεναρησμα
το να το βγαζεις με διακοπτακη δεν μου φενετε και πολη καλη ιδεα εμενα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-03-07, 13:52
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω βάλει κουμπάκι. Όταν μένω μέσα στην πόλη, ποτέ ABS, τουλάχιστον όχι το συγκεκριμένο. Σε άλλα αυτοκίνητα θέλω να υπάρχει και το προτιμώ σίγουρα, το συγκεκριμένο όταν γλιστράει ο δρόμος απλά δεν υπάρχει. Χρειάζεται τελικά να έχει κανείς εμπειρία από αυτοκίνητο χωρίς ABS ώστε οι κίνησεις για να μην μπλοκάρουν οι τροχοί να είναι "αυτόματες" .
+1
Συμφωνώ αλλά επειδή δεν υπάρχει πάντα η κατάλληλη εμπειρία και οι ικανότητα απόλυτα σωστών, γρήγορων και με ακρίβεια αντιδράσεων, καλό είναι να μένουν τα τα συστήματα όπως ABS στη θέση τους. (ή τουλάχιστον τέτοια πράγματα τα αποφασίζει ο καθενας για τον εαυτό του!)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-03-07, 14:48
Το avatar του χρήστη Nikos M5
Nikos M5 Ο χρήστης Nikos M5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2006
Μηνύματα: 986
Nikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the roughNikos M5 is a jewel in the rough
Φιλικη συμβουλη, μην κανεις κανενα αστειο και καταργησεις το ABS.
Απλα μαθε να το χρησιμοποιεις.
Το συστημα αυτο δεν ειναι μονο για antiblocking των τροχων αλλα σου επιτρεπει κατω απο συνθηκες μεγιστης επιβραδυνσης να κανεις απολυτα ελεγχομενους ελιγμους.
Δηλαδη αν το Ντατσουν σου κλεισει το δρομο , αντι να πας να σκασεις με μπλοκαρισμενους τροχους επανω του , να επιβραδυνεις και κανοντας ελιγμο (και με προυποθεση οτι υπαρχει χωρος) να το αποφυγεις.
Εχει μια ευαισθησια σε συνεχομενες μικρες λακκουβες (ενεργοποιειται χωρις λογο και δεν επιβραδυνει σωστα) και καμια φορα λειτουργει λιγο περιεργα στη γλιτσα και θελει προσοχη.
Αν μαθεις να το δουλευεις σωστα ειναι πολυ αποτελεσματικο ,εμενα με εχει σωσει απο πολυ ασχημη στουκα με το Μ5 Ε34 με σταματημενο αυτοκινητο πανω σε στροφη με 160, οποτε το δοξαζω, αν και ηταν ABS 2ης η 3ης γενιας , δηλαδη παλιας τεχνολογιας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-03-07, 15:53
Το avatar του χρήστη drohos
drohos Ο χρήστης drohos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 267
drohos is on a distinguished road
και εγώ είμαι κατά τις κατάργησης του abs αλλα έχω αρχίσει να το σκέφτομαι,πριν μια εβδομάδα ο αδερφός μου με ένα opel astra του 04 κατέβαινε μια κατηφόρα έξω από το σπίτι μας και του πετάχτηκε μια από stop με αποτέλεσμα να μπει το abs και επειδή είχε τον έλεγχο του τιμονιού την απέφυγε και το έριξε πάνω σε σταματημένο φορτηγό με αποτέλεσμα 11000 ευρώ ζημια(με 40 χιλιόμετρα το πολύ)που δεν ξέρει αν θα τα πάρει ακόμα,ναι μεν έπαθε μεγάλη ζημια χωρις να φτεει και δεν ξέρει αν θα αποζημιωθεί αλλα αν δεν είχε abs το πιο πιθανό ήταν να είχαμε τραυματισμό γιατί θα την χτύπαγε στην πόρτα της
__________________
http://img517.imageshack.us/img517/930/clipboardvp6.jpg
The Joy of driving in compact size
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-03-07, 16:11
Το avatar του χρήστη bmw318cabrio
bmw318cabrio Ο χρήστης bmw318cabrio δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 943
bmw318cabrio is an unknown quantity at this point
Για μενα η καλυτερη λυση ειναι το κουμπακι που βγαζει-βαζει το ABS...πριν κανα 6μηνο μου χαλασε ο εγκεφαλος του ABS και στην BMW μου ζητουσανε (κρατηθητε) ....1600 ευρω για καινουριο...οταν καταλαβανε οτι δεν τα δινω βρηκανε αμεσως εναν μεταχειρα και καθαρισα με 400 ευρω..μεχρι στιγμης ολα καλα...
__________________
Καλα ειχα συνηθισει στο Cabrio...ποιος μπαινει σε κλειστο τωρα??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-03-07, 16:20
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
οντος τα abs δεν ειναι λειτουργικα στις μικρες ταχυτητες. μου εχει τυχει και μενα
σε μικρη ταχυτητα να πιασουν τα abs και να μην σταματαω. δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι εταιριες αυτοκινητων δεν εχουν βαλει ενα συστημα να ενεργοποιουνται τα abs μετα τα 30χλμ πχ. τεσπα σιγουρα θα το σκεφτηκαν και καπιος λογος θα υπαρχει. ενοητε οτι και γω ειμαι κατα της καταργησης των abs. ειναι αποδεδηγμενο οτι σωζουν ζωες.

και κατι ασχετο τωρα! εχετε ποτε δοκιμασει ποτε να φρεναρετε με το αριστερο?
χαχα πολυ γελείο. προσοχη επειδη το αποτελεσματα ειναι χειροτερο απο οσο φανταζεστε αν θελετε να το δοκιμασετε καντε το σε αδειο δρομο και με πολυ μικρη ταχυτητα. α! και να εχετε νεκρα μεσα για να μη σας σβησει. το σταματημα ειναι ακαριαιο διοτι ο εγκεφαλος δε μπορει να υπολογισει την πιεση στο αριστερο ποδι. εκτος και αν εισαι ο ανηψιος του δαλαι λαμα.
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-03-07, 17:44
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Εγώ ξέρω πως αν το αμάξι μου είχε ABS τώρα θα έψαχνα μπροστινό τροπέτο και ένα Primera πισω...
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-03-07, 18:25
Το avatar του χρήστη alex-kal
alex-kal Ο χρήστης alex-kal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Μηνύματα: 300
alex-kal is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spaka Εμφάνιση μηνυμάτων
ο

και κατι ασχετο τωρα! εχετε ποτε δοκιμασει ποτε να φρεναρετε με το αριστερο?
χαχα πολυ γελείο. προσοχη επειδη το αποτελεσματα ειναι χειροτερο απο οσο φανταζεστε αν θελετε να το δοκιμασετε καντε το σε αδειο δρομο και με πολυ μικρη ταχυτητα. α! και να εχετε νεκρα μεσα για να μη σας σβησει. το σταματημα ειναι ακαριαιο διοτι ο εγκεφαλος δε μπορει να υπολογισει την πιεση στο αριστερο ποδι. εκτος και αν εισαι ο ανηψιος του δαλαι λαμα.
Εχω αρχίσει εδώ και λίγο καιρό (2-3 μήνες ) και το κάνω αυτό..
Θέλει στην αρχή λίγη προσοχή και μετά είσαι οκ..
Το πόδι έχει μάθει (από το συμπλέκτη) να πατάει ως το τέρμα, έτσι θα κάνει και όταν πατήσεις το φρένο!
Εγώ πάντως δεν βάζω νεκρά...
Ο λόγος: είναι αυτόματο!!
Δοκίμασε πάνω σε στροφή : γκάζι στο πάτωμα+ λίγο φρένο !!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-03-07, 18:29
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex-kal Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω αρχίσει εδώ και λίγο καιρό (2-3 μήνες ) και το κάνω αυτό..
Θέλει στην αρχή λίγη προσοχή και μετά είσαι οκ..
Το πόδι έχει μάθει (από το συμπλέκτη) να πατάει ως το τέρμα, έτσι θα κάνει και όταν πατήσεις το φρένο!
Εγώ πάντως δεν βάζω νεκρά...
Ο λόγος: είναι αυτόματο!!
Δοκίμασε πάνω σε στροφή : γκάζι στο πάτωμα+ λίγο φρένο !!!
Πάντως σε ορισμένα με ηλεκτρόγκαζο (Vag κυρίως) ο εγκέφαλος κόβει το γκάζι, αλλά αν το μάθεις μπαίνεις τάπα, και χρειάζεται ΤΕΡΜΑπροπόνηση για να μην καταλήξεις σε καμιά μπάρα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-03-07, 21:57
Το avatar του χρήστη bmw maniac
bmw maniac Ο χρήστης bmw maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-01-2007
Μηνύματα: 85
bmw maniac is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ξέρω πως αν το αμάξι μου είχε ABS τώρα θα έψαχνα μπροστινό τροπέτο και ένα Primera πισω...
Έλεος!! Με Primera έχω πάει κι εγώ να την φάω.. Ένα βλήμα φρέναρε μπροστά μου επειδή θυμήθηκε τελευταία στιγμή και χωρίς φλας να στρίψει αλλά τον εμπόδισε μηχανάκι. Έτσι προτίμησε να το κοκκαλώσει. Εμένα έπιασαν τα ABS αλλά δεν είχα χώρο να τον αποφύγω και αναγκάστηκα να τραβήξω χειρόφρενο για να κόψει εντελώς η μπέμπα μου. Δεν κατηγορώ το ABS στη προκειμένη περίπτωση γιατί όπως είπαν και τα παιδιά δεν θα είχα τιμόνι ώστε να το κρατήσω ίσια, αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις και ειδικά σε χαμηλές ταχύτητες γίνετε η χαρά του φαναρτζή!..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.