Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-10, 17:14
bmw120i Ο χρήστης bmw120i δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 5
bmw120i is on a distinguished road
Αναρτήσεις και ζαντολάστιχα σε 120i

Γεια σας παιδιά

Ελπίζω να έχετε αρκετή υπομονή γιατί έχω αρκετά πράγματα να σας ρωτήσω και χρειάζομαι βοήθεια.


Eχω αποφασίσει να αλλάξω αναρτήσεις και ζαντολάστιχα στην 120i


για τις αναρτήσεις έχω 3 επιλογές:
αναρτήσεις M, αναρτήσεις bmw performance και αναρτήσεις aftermarket

αυτό που θα ήθελα από σας είναι να μου πείτε την γνώμη σας καταρχήν για τις 2 πρώτες ποια είναι καλύτερη?
Η M ή η Performance?
και αν γνωρίζετε και το κόστος τους να μου πείτε ποια είναι και ακριβότερη

και για την τρίτη περίπτωση δλδ για aftermarket θα ήθελα να μου προτείνετε ένα καλο συνεργείο που να ασχολείται με αναρτήσεις bilstein εδώ στην Αθηνα (αν έχετε και προσωπική εμπειρία ακόμα καλύτερα)


Για τα ζαντολάστιχα τώρα:
μαζί με τις αναρτήσεις θα αλλάξω ζάντες και λάστιχα
τα λάστιχα που μου πρότεινε η αντιπροσωπεία να βάλουμε είναι τα goodyear eagle με κωδικούς
στους εμπρός τροχούς 205/50 και στους πίσω 225/45
γνωρίζετε αν είναι καλά?
Tα προηγούμενα μου ήταν bridgestone ποια είναι καλύτερα?
Mήπως να τους ζητήσω να μου βάλουν πάλι bridgestone?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-12-10, 02:29
bmw120i Ο χρήστης bmw120i δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 5
bmw120i is on a distinguished road
Pε παιδια κανεις που να μπορεί να βοηθήσει?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-12-10, 02:47
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Το καλύτερο συνεργείο για αμορτισέρ να ξέρεις ότι είναι αυτό που μπορεί να σου κάνει μετά την τοποθέτηση τους την καλύτερη ευθυγράμμιση.
Καινούργια αμορτισέρ με κακή ευθυγράμμιση είσαι ίσον τίποτα.
Τέλος.

Για τα λάστιχα θα δομιμαζεις και εσύ αυτά που έχει δοκιμάσει το εργοστάσιο πριν από σένα για σένα.
Θα τα βρεις στο bmwfans.info η Raeloem.com
Δεν προτείνει μονό μια μάρκα άλλα διάφορες ωστόσο αν παρατηρήσεις στην κάθε διάσταση που ζητάς προτείνει να επιλέξεις η να αποφύγεις συγκεκριμένο μοντέλο και δείκτη ταχύτητας(σκληρότητα κλπ)
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-10, 04:14
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Το θέμα των αναρτήσεων και των ελαστικών, είναι καθαρά υποκειμενικο..
Πόσο μάλλον των ζαντών, που οι απλές σιδερένιες κάνουν με το παραπάνω τη
δουλειά τους, και με την λιγότερη σκοτούρα...
Αυτό που μου ταιριάζει, δεν σου κάνει..
Αυτο που σου ταιριάζει, δεν με ικανοποιεί..
Στο θέμα λοιπόν, είναι μια απόφαση που πρέπει να την πάρεις μόνος σου,
μετά απο συζήτηση που θα κάνεις με κάποιον που θα του αναφέρεις συγκεκριμένα
τι ζητάς.
Δεν υπάρχει καλύτερο ή χειρότερο, υπάρχει μόνο αυτό που σε εξυπηρετεί..
Και αυτό το ξέρεις μόνο εσύ..
Αν εγώ σου πώ ξερά να βάλεις κάποια αμορτισέρ που κάνουν 580 ευρω, και κάποια
λάστιχα που κάνουν 400 ευρώ, μπορεί να με βρίζεις για πολλά πολλά χρόνια..
Νομίζω προσωπικά, οτι σε βοηθάω πολύ περισσότερο μη προτείνοντας, παρά
να σου προτείνω κάτι λάθος (για τα δεδομένα σου)..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-10, 10:27
m3e36 Ο χρήστης m3e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-06-2010
Μηνύματα: 44
m3e36 is on a distinguished road
εγω φιλε μου γενικα στο θεμα αναρτησης ειμαι υπερ της μαμα αναρτησης.
εσυ απο οτι εχω καταλαβει θελεις να σκληρηνεις λιγο την αναρτηση σου και ισως να χαμηλωσεις λιγο το αυτοκινητο σου.
βασικα η επιλογη της αναρησης ειναι καθαρα τι απαιτησεις εχεις σαν οδηγος απο το αυτοκινητο σου.
εγω προσωπικα θα απορριψω γενικα οτιδηποτε αφτερ μαρκετ υπαρχει και θα σου πω το λογο.
προσφατα αγορασα ενα μ3 ε36 το οποιο φορουσε ρυθμιζομενη αναρτηση BILSTEIN.το αυτοκινητο εκτος του οτι ηταν σκληρο μεσα στην πολη βασικο μειονεκτημα ηταν οτι στα πολλα χιλιομετρα (μετα τα 230) διαβαζε δρομο (ψαρευε η μουρη) πραγμα πολυ επικινδυνο.εβαλα την μαμα αναρτηση της μ3 και εχει γινει αλλο αυτοκινητο.μεσα στην πολη απορροφα τα παντα και στα πολλα πας 280km χωρις κανενα φοβο ενω πριν πηγαινα μεχρι 260km με την ψυχη στο στομα.
κολλητος φιλος μου σε 330 ε46 ειχε βαλει και αυτος οταν το εκανε μετατροπη (ηταν 318) αναρτηση αφτερ μαρκετ (δεν θυμαμαι πια).συμπεριφορα και σε αυτον οπως κι εμενα.κουτσουρο μεσα στην πολη και στα πολλα χιλιομετρα διαβασμα του δρομου.εβαλε την μαμα mpack αναρτηση και ειναι ευχαριστημενος σε ολα.
θα σου προτεινα καταρχην η αναρτηση που θα βαλεις να ειναι της bmw.τωρα αν θα ειναι της mpack η της performance δεν ξερω τις διαφορες τους και δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο.ισως αν ρωτουσες σε μια αντιπροσωπεια της bmw θα μαθαινες τις διαφορες τους (ως προς το υψος και την σκληροτητα) και συμφωνα με τα γουστα σου κανεις την επιλογη.
οσο για τα λαστιχα ολη στην παρεα μου εχουμε bmw (ειμαστε συνολο 9 bmw στην παρεα) οι περισσοτεροι φοραμε continental sp3 και οι υπολοιποι τα michelin ps2.
εγω προσωπικα θα προτεινα continental sp3 γιατι βασικο πλεονεκτημα ειναι η τελεια κατευθυντηκοτητα που εχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-10, 17:26
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Εδώ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E87/5-doors/Europe/120i-N46/LHD/N/browse/wheel_and_tyre_sets/summer_tyres/ θα βρεις τα ελαστικά (διαστάσεις / μάρκες / τύπους) που τοποθετεί ή προτείνει το εργοστάσιο.
Τα παραπάνω ισχύουν για Ε87 120i (N46). Αν το μοντέλο σου δεν είναι αυτό, πήγαινε πίσω στο bmwfans.info/parts και κάνε την αναζήτηση με βάση τα σωστά δεδομένα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-12-10, 19:42
kmilioris Ο χρήστης kmilioris δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-02-2010
Μηνύματα: 47
kmilioris is on a distinguished road
Εγώ εχω πάνω τις Μ, αμα μένεις αθήνα και θες να δεις πως είναι το αμάξι στείλε ένα μήνυμα. Εγώ πάντως είμαι happy και βλέπω ότι πάει καλά, να ξέρεις όμως πως η BMW για τις Μ προτείνει άλλες αντιστρεπτικές… Άμα θέλεις έχω να σου προτείνω και web site από Γερμανία να τις πάρεις. Για ευθυγράμμιση είναι οπώς τα λένε τα παιδεία!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-12-10, 03:32
bmw120i Ο χρήστης bmw120i δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 02-12-2010
Μηνύματα: 5
bmw120i is on a distinguished road
καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Εχετε δίκιο το θέμα των αναρτήσεων είναι κάτι πολύ προσωπικό.
Εγώ αυτό που ήθελα περισσότερο ηταν να μάθω από κάποιον που φοράει ήδη αναρτήσεις Μ αν έχει μείνει ικανοποιημένος κ αν θα μου τις πρότεινε να τις βάλω κ γω η οχι

Αυτό που λέτε για την ευθυγράμμιση δηλαδή αν πάω σε επίσημο αντιπρόσωπο να μου βάλουν τις αναρτήσεις υπάρχει περίπτωση να μην μου κάνουν σωστή ευθυγράμμιση?
Πως μπορώ να το ελέχξω?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-12-10, 11:41
Το avatar του χρήστη κυριακος
κυριακος Ο χρήστης κυριακος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Μηνύματα: 765
κυριακος will become famous soon enoughκυριακος will become famous soon enough
Ελα ντε ? Πως θα το καταλάβεις? Αν πας σε τρία μηχανήματα θα σου δείξει τρία διαφορετικά πράγματα.
Μονό στην οδηγήσει θα το καταλάβεις αν έχει αλλάξει η κατεθυντικοτητα του τιμονιού σου.
__________________
FOLDING TOP......... CART1
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-12-10, 13:16
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Θα δείξουν διαφορετικές μετρήσεις όμως θα είναι μέσα στο εύρος τιμών που η bmw έχει σταντάρει.
Φυσικά υπάρχουν μαστόρια που ξέρουν καλά τη δουλειά κ μπορείς να τους εμπιστευτείς αρκεί βέβαια να είναι οι ίδιοι από πάνω κ όχι ο πιτσιρικάς που μαθαίνει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.