Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 17-05-14, 15:47
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Λευτέρη, έτσι όπως τα περιγράφεις, είναι λες και ξαναζώ αυτό που έζησα πριν 18 μέρες. Μάλλον στο ίδιο κατάστημα πήγαμε!!!
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 18-05-14, 11:31
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
πετρο μου φαινεται εχεις και εσυ προβλημα με τις κρεμαγιερες σου, τα διαφορικα σου και δε συμμαζευεται...
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 18-05-14, 11:33
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Και στραβές ζάντες, μη ξεχνάς!!

__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 18-05-14, 12:57
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
οχι πετρο αυτο δεν μπορω να το πω..οπως εγραψα κ στο αρχικο ποστ, ο μαστορας ειπε οτι οι ζαντες μου ειναι ισιες κ δεν ειναι στραβες
επισης δεν ακουσα ξανα κ για την απαραδεκτη οδηγηση μου που χαλαει ξαφνικα τη ζυγοσταθμιση των τροχων
μου φαινεται ομως οτι, μετα τα διαφορικα κ τις κρεμαγιερες που ακουσα, ισως θα επρεπε τελικα να ξεκινησω απο τις ζαντες μου!!!
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 19-02-20, 02:34
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Τρεμει το τιμονι

Ξαναχαιρετω την παρεα!
Εχω το εξης προβλημα...απο τοτε που εβαλα μασιφ συνεμπλοκ απο μ3 ε36 το τιμονι μου τρεμει...
Και πριν τα βαλω βεβαια ειχε ενα απειροελαχιστο τρεμουλο αλλα μολις τα εβαλα εγινε αισθητο.
Οι ζαντες απο σχετικο ελεγχο που τους εκανα ειναι ισιες. Τις εβαλα τελη του 2016 καινουριες και γενικα επειδη προσεχω το αυτοκινητο σε σημειο υπερβολης δεν εχουν φαει κανενα δυνατο χτυπημα.
Εκανα και ευθυγραμμιση με καμπερ 2.1 μοιρες και ελαχιστη αποκλιση (1 χιλιοστο συνολικη)
Οταν εκανα ζυγοσταθμιση νεμεν βελτιωθηκε το τρεμουλο αλλα δεν εξαφανιστηκε ποτε...και τωρα τελευταια εχει επιδεινωθει και τρεμει απο τα 100 εως τα 140...
Η ζυγοσταθμιση που εκανα δεν ηταν με τις ροδες επανω στο αυτοκινητο οπως διαβασα στα προηγουμενα ποστ...και για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω δει ποτε αυτη τη διαδικασια...
Μπορει να φταιει κατι αλλο εκτος απο στραβη ζαντα / ευθυγραμμιση / ζυγοσταθμιση?
Επισης την ζυγοσταθμιση με τις ροδες πανω στο αυτοκινητο την κανουν ολοι η απατειται ειδικο μηχανημα? Αν μπορουσε καποιος εστω και με πμ να μου πει καποιο καλο μαγαζι να κανω ζυγοσταθμιση με τις ροδες επανω στο αυτοκινητο εντος αττικης κατα προτιμιση βορεια προαστια θα με διευκολυνε πολυ.
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 20-02-20, 12:28
Το avatar του χρήστη BMWdakias
BMWdakias Ο χρήστης BMWdakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 194
BMWdakias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///Mflyin' Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξαναχαιρετω την παρεα!
Εχω το εξης προβλημα...απο τοτε που εβαλα μασιφ συνεμπλοκ απο μ3 ε36 το τιμονι μου τρεμει...
Και πριν τα βαλω βεβαια ειχε ενα απειροελαχιστο τρεμουλο αλλα μολις τα εβαλα εγινε αισθητο.
Οι ζαντες απο σχετικο ελεγχο που τους εκανα ειναι ισιες. Τις εβαλα τελη του 2016 καινουριες και γενικα επειδη προσεχω το αυτοκινητο σε σημειο υπερβολης δεν εχουν φαει κανενα δυνατο χτυπημα.
Εκανα και ευθυγραμμιση με καμπερ 2.1 μοιρες και ελαχιστη αποκλιση (1 χιλιοστο συνολικη)
Οταν εκανα ζυγοσταθμιση νεμεν βελτιωθηκε το τρεμουλο αλλα δεν εξαφανιστηκε ποτε...και τωρα τελευταια εχει επιδεινωθει και τρεμει απο τα 100 εως τα 140...
Η ζυγοσταθμιση που εκανα δεν ηταν με τις ροδες επανω στο αυτοκινητο οπως διαβασα στα προηγουμενα ποστ...και για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω δει ποτε αυτη τη διαδικασια...
Μπορει να φταιει κατι αλλο εκτος απο στραβη ζαντα / ευθυγραμμιση / ζυγοσταθμιση?
Επισης την ζυγοσταθμιση με τις ροδες πανω στο αυτοκινητο την κανουν ολοι η απατειται ειδικο μηχανημα? Αν μπορουσε καποιος εστω και με πμ να μου πει καποιο καλο μαγαζι να κανω ζυγοσταθμιση με τις ροδες επανω στο αυτοκινητο εντος αττικης κατα προτιμιση βορεια προαστια θα με διευκολυνε πολυ.

99% είναι ζυγοστάθμιση. Το ότι έκανες και βελτιώθηκε δείχνει ότι μάλλον και το 1% που είπα πριν είναι και αυτό ζυγοστάθμιση.
Μηχάνημα από μηχάνημα έχουν διαφορά, όπως και χέρι από χέρι. Μπροστά μου ο άλλος έκανε ζυγοστάθμιση χωρίς να αφαιρέσει τα προηγούμενα βάρη από τις ζάντες, καταλήξαμε στα 250γρ περίπου βαράκια μετά από κανά μισάωρο. Αν βρεις κανέναν της προκοπής πες μου και μένα.
Ζυγοστάθμιση πάνω στο αμάξι έκανε ο Παναγιώτης στο Πειραιά (αν θεωρείτε διαφήμιση σβήστε το) αλλά πρόσεχε γιατί μια φορά έβαλε ένα πιτσιρικά και κόντεψε να μου κάψει καινούρια πλαινά από λάστιχα και να διαλύσει το μπλοκέ παρόλο που του το είπα ότι πίσω δε θα λειτουργήσει. Ακόμα θυμάμαι το πιτσιρικά να λέει γεμάτος απορία στο μάστορα, γιατί αυτό πίσω γυρνάει σα κάρο και οι δυο ρόδες μαζί
Αυτές είναι από τις πιο λαιτ φάσεις που έχω ζήσει με το συνάφη. Σκέφτομαι να μαζέψω 1500Ε και να πάρω ένα ζυγοσταθμιστή Γκόργκι να ξεμπερδεύω και θα σας κάνω και σουπερ τιμή.
__________________

BMWdakias στη ψυχή πλέον...
2008 Mazda MX-5 2.0
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 20-02-20, 13:40
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Εχεις απολυτο δικιο εχω απηυδησει και γω...ειναι αχρηστοι ολοι...πρεπει να εισαι πανω απο το κεφαλι τους συνεχεια και να τους ζαλιζεις, και παλι η ζημια θα γινει...μονο τα μπουλονια να δεις πως βγαζουνε και σκανε πανω στη ζαντα σημαδευοντας τη, εγω προχτες πηγα να φτιαξω και κατι σημαδια απο πεζοδρομια και βρηκα τη μια ζαντα να εχει αχνα απο χρωμα επειδη προφανως απο διπλα κατι βαφανε...τι να πεις δηλαδη...πας να φταξεις κατι και σου χαλανε κατι αλλο...και το δικιο σου δε θα το βρεις ποτε.... θες να τους πιασεις απο το λαιμο επιτοπου....και η ιστορια ειναι οτι οσοι απο μας ασχολουνται, δεν εχουν καν αναγκη τις γνωσεις τους καθως απο τους περισσοτερους ξερουμε και περισσοτερα, αλλα τα εργαλεια τους...τελοσπαντων εγω χτες εκανα αλλη μια ζυγοσταθμιση και εφτιαξε αρκετα...ακομα ομως τρεμει ελαφρως
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 20-02-20, 20:57
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///Mflyin' Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις απολυτο δικιο εχω απηυδησει και γω...ειναι αχρηστοι ολοι...πρεπει να εισαι πανω απο το κεφαλι τους συνεχεια και να τους ζαλιζεις, και παλι η ζημια θα γινει...μονο τα μπουλονια να δεις πως βγαζουνε και σκανε πανω στη ζαντα σημαδευοντας τη, εγω προχτες πηγα να φτιαξω και κατι σημαδια απο πεζοδρομια και βρηκα τη μια ζαντα να εχει αχνα απο χρωμα επειδη προφανως απο διπλα κατι βαφανε...τι να πεις δηλαδη...πας να φταξεις κατι και σου χαλανε κατι αλλο...και το δικιο σου δε θα το βρεις ποτε.... θες να τους πιασεις απο το λαιμο επιτοπου....και η ιστορια ειναι οτι οσοι απο μας ασχολουνται, δεν εχουν καν αναγκη τις γνωσεις τους καθως απο τους περισσοτερους ξερουμε και περισσοτερα, αλλα τα εργαλεια τους...τελοσπαντων εγω χτες εκανα αλλη μια ζυγοσταθμιση και εφτιαξε αρκετα...ακομα ομως τρεμει ελαφρως
εχω και εγω το ιδιο θεμα. Αλλαξα και ζαντολαστιχα καινουρια αλλα τιποτα. Αμα βγαλεις ακρη πες μας
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 21-02-20, 01:05
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Κοιταξε να δεις εγω την περιπτωση μου τη βλεπω ως εξης...
Σιγουρα η ζυγοσταθμιση δεν ειναι 100% τελεια....οσο και να ναι ομως, ακομα και 99%, το γεγονος οτι το αμαξι φοραει μασιφ συνεμπλοκ δε βοηθαει την κατασταση...αν ηταν τα μαμα κουφια συνεμπλοκ θα απορροφουσαν τους κραδασμους και δε θα κουναγε ρουπι....
Επισης πρεπει να εχουν στραβωσει και οι δισκοι μου (εαν δεν φταινε τα τακακια...διοτι απο τοτε που τα εβαλα τρεμει στα φρεναρισματα πανω απο 100) οποτε ισως και αυτο να επηρεαζει το τρεμουλο... απο κει και περα και επειδη δεν εχω μηχανηματα δικα μου να ξερω τι γινεται και ειμαι κρεμασμενος σε καθε μαστορι, η λυση που βλεπω ειναι η εξης.
Αλλαζω δισκους που ετσι κ αλλιως χρειαζονται αλλαγη και αν και τοτε δε λυθει το προβλημα κανω και μια ζυγοσταθμιση πανω στο αυτοκινητο....η απλα ξηλωνω ολα τα βαριδια απο την αρχη, γυρναω τα λαστιχα μιση στροφη πανω στη ζαντα και παω σε εναν καλο οσο γινεται ζυγοσταθμισα και τον πρηζω οσο μπορω μεχρι να το πετυχω.
Αν παλι δε βρεθει λυση τοτε το προβλημα ισως βρισκεται αλλου, δηλαδη σε μουαγιε ρουλεμαν ψαλιδια μπαλακια ακρομπαρα ημπιμπαρα κλπ κλπ, που δεν το νομιζω , διαδικασια ομως στην οποια δε θα μπω
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 21-02-20, 08:20
Το avatar του χρήστη BMWdakias
BMWdakias Ο χρήστης BMWdakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 194
BMWdakias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ///Mflyin' Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιταξε να δεις εγω την περιπτωση μου τη βλεπω ως εξης...
η απλα ξηλωνω ολα τα βαριδια απο την αρχη, γυρναω τα λαστιχα μιση στροφη πανω στη ζαντα και παω σε εναν καλο οσο γινεται ζυγοσταθμισα και τον πρηζω οσο μπορω μεχρι να το πετυχω.
Εγώ μια φορά που είπα σε ένα ότι θέλω να κάνω ακριβώς αυτό με το τρόπο του με έδιωξε χαχαχαχααχ
Επίσης έχε στο νου σου ότι μπορεί να είναι στραβά ή να έχουν στραβώσει και τα λάστιχα, οι στραβοί δίσκοι συμμετέχουν στο τρέμουλο μόνο όταν πατάς φρένο.
__________________

BMWdakias στη ψυχή πλέον...
2008 Mazda MX-5 2.0
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.