Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-12, 22:48
Το avatar του χρήστη street-runner
street-runner Ο χρήστης street-runner δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Μηνύματα: 52
street-runner is on a distinguished road
ζυγοσταθμίσεις

κατα τον οκτωβρη ειχα αλλαξει ζαντες-λαστιχα ειχε γινει ζυγοσταθμιση μετα απο 2-3 βδομαδες παρατηρησα κοσκινισμα στα 70-80 χλμ/ωρα
το πηγα καναμε μαι ζυγοσταθμιση εχανε λιγο
το κοσκινισμα συνεχιστηκε μου ειπαν οτι το μηχανημα τους εχανε και του κανανε ενα σερωιψε ετσι ξαναπηγα για ακομη μια ζυγοσταθμιση

ολα καλα μεχρι αυτη τη βδομαδα ξαναπαρατηρησα κοσκινισμα πολυ ελαφρυ βεβαια ακριβως στα 80χλμ/ωρα

το πηγα σημερα για ζυγοσταθμιση ηταν μηδενικη η αποκλιση τωρα το βραδυ που το δοκιμασα παρατηρησα παλι κοσκινισμα οταν επιταχυνα ενω οταν επιβραδυνα και κατεβαινα πεφτοντας απ οτα 80 χλμ/ωρα δεν το νιωθα

τελος παντων το φτασα 120και μετα που βρηκα μια ευθεια και ανεβοκατεβαζα ταχυτητα δεν κοσκινιζε καθολου τι γινεται δεν καταλαβαινω

στο συνεργειο μου παν οτι μπορει να θελει ζυγοσταθμιση πανω στο αυτοκινητο ...

εχει παρουσιαστει τετοιο επιμονο προβλημα και σε εσας?

(δεν εχω πληρωσει τπτ για ζυγοσταθμισεις ειναι ενταξει ανθρωπος στο συνεργειο)
__________________
press to the limits
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-12, 01:53
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Αν εισαι Αθηνα ή κοντα μπορω να σου προτεινω μαγαζι με ζυγοσταθμισεις που τις κανει με την παλια συσκευη 'γαιδαρο' και γινεται επανω στ αμαξι η ζυγοσταθμιση. Απο οσα συνεργεια πηγα και δοκιμασα με υπερσυγχορνα μηχανηματα κλπ αυτο ηταν το καλυτερο. Με κανα 30ευρω θα χεις καθαρισει απο κοσκινισματα και τρεμουλο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-12, 09:58
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εισαι Αθηνα ή κοντα μπορω να σου προτεινω μαγαζι με ζυγοσταθμισεις που τις κανει με την παλια συσκευη 'γαιδαρο' και γινεται επανω στ αμαξι η ζυγοσταθμιση. Απο οσα συνεργεια πηγα και δοκιμασα με υπερσυγχορνα μηχανηματα κλπ αυτο ηταν το καλυτερο. Με κανα 30ευρω θα χεις καθαρισει απο κοσκινισματα και τρεμουλο...
Αυτό που προτείνει ο Giannis_116 δηλ. η ζυγοστάθμιση επί των τροχών είναι (από ότι λένε) και η καλύτερη.

Πάντως από προσωπική εμπειρία και ο Διονυσόπουλος που εξειδικεύεται σε ζυγοσταθμίσεις/ευθυγραμμίσεις και που τον έχω χρησιμοποιήσει για διάφορα (www.dionysopoulos.gr) είναι πολύ καλός. Επιφυλάσομαι όμως για το αν κάνει ζυγοστάθμιση επί των τροχών ή με την κλασσική μέθοδο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-12, 12:21
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που προτείνει ο Giannis_116 δηλ. η ζυγοστάθμιση επί των τροχών είναι (από ότι λένε) και η καλύτερη.

Πάντως από προσωπική εμπειρία και ο Διονυσόπουλος που εξειδικεύεται σε ζυγοσταθμίσεις/ευθυγραμμίσεις και που τον έχω χρησιμοποιήσει για διάφορα (www.dionysopoulos.gr) είναι πολύ καλός. Επιφυλάσομαι όμως για το αν κάνει ζυγοστάθμιση επί των τροχών ή με την κλασσική μέθοδο.
Φαίνεται πολύ καλός επαγγελματίας, είχα φύγει πολύ ικανοποιημένος με τον τρόπο του και το πώς χειρίστικε το αυτοκίνητο, αλλα...

Το αμάξι μου το είχε κάνει βάρκα στην ευθυγράμμιση, έδωσε μηδενικά κάμπερ κτλ (κάπου έχω το χαρτί με τις τιμές που όρισε) και στις στροφές το πήγαινα σα τρελή κότα γιατί είχα ΤΡΟΜΕΡΗ υποστροφή με το αμάξι να έχει αλλάξει εντελώς οδηγικό χαρακτήρα. Απο εκεί που πριν έσκαγα χαμόγελα στις στροφές, ένιωθα οτι η μπαριέρα με λιγουρεύεται. Κοινώς απο τρένο έγινα βάρκα γυαλό ! Οπότε, κάτι έκανε λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-12, 16:25
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαίνεται πολύ καλός επαγγελματίας, είχα φύγει πολύ ικανοποιημένος με τον τρόπο του και το πώς χειρίστικε το αυτοκίνητο, αλλα...

Το αμάξι μου το είχε κάνει βάρκα στην ευθυγράμμιση, έδωσε μηδενικά κάμπερ κτλ (κάπου έχω το χαρτί με τις τιμές που όρισε) και στις στροφές το πήγαινα σα τρελή κότα γιατί είχα ΤΡΟΜΕΡΗ υποστροφή με το αμάξι να έχει αλλάξει εντελώς οδηγικό χαρακτήρα. Απο εκεί που πριν έσκαγα χαμόγελα στις στροφές, ένιωθα οτι η μπαριέρα με λιγουρεύεται. Κοινώς απο τρένο έγινα βάρκα γυαλό ! Οπότε, κάτι έκανε λάθος.
Χμμμ...φυσικά δεν μπορώ να ξέρω τί ακριβώς έκανε στην περίπτωσή σου...όμως τι αμάξι έχεις; έβαλε μηδέν κάμπερ - και μπρος και πίσω; - ενώ η bmw δίνει πόσο σαν τυπικές τιμές;

Του το ξαναπήγες το αμάξι για έλεγχο/διόρθωση; Στο χαρτί που σου δίνει (σημ: άλλοι δεν δίνουν καν), θα πρέπει λογικά να φαίνεται με κόκκινο αν αποκλείνει η κάμπερ σου από αυτή που προτείνει ο κατασκευαστής ανά τροχό...είναι έτσι;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-12, 19:22
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που προτείνει ο Giannis_116 δηλ. η ζυγοστάθμιση επί των τροχών είναι (από ότι λένε) και η καλύτερη.

Πάντως από προσωπική εμπειρία και ο Διονυσόπουλος που εξειδικεύεται σε ζυγοσταθμίσεις/ευθυγραμμίσεις και που τον έχω χρησιμοποιήσει για διάφορα (www.dionysopoulos.gr) είναι πολύ καλός. Επιφυλάσομαι όμως για το αν κάνει ζυγοστάθμιση επί των τροχών ή με την κλασσική μέθοδο.
Ο Διονυσόπουλος κάνει ζυγοστάθμιση επί των τροχών. Τον έχω δει εγώ που έχω πάει το seat, αλλά είναι καλός επαγγελματίας γιατί πάω εκεί από το 1974 (με τον πατέρα μου το ταξί και το Ι.Χ που είχε) και εγώ ότι αυτοκίνητο είχα...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-12, 23:34
Το avatar του χρήστη vaspap
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 546
vaspap is on a distinguished road
Οταν εχουμε τρεμουλο στα 60 με 80 χλμ, και εχουν γινει τοσες ζυγοσταθμισεις, τοτε ισως κατι τρεχει με τα δαχτυλιδια στις καινουργιες ζαντες .
Τα bmw εχουν κεντρο αφαλο στο μουαγιε 72,55χιλιοστα, μερικα μοντελα π.χ 5 σειρα και 7 σειρα εχουν 74χιλιοστα αφαλο, δηλαδη 1,5 χιλιοστα διαφορα.
Πολλες φορες γινοντε λαθη στα δαχτυλιδια.
Συχνοτατο! φαινομενο, Για τσεκαρε το!!!
__________________
δεν οδηγω γρηγορα αυτοκινητα.... οδηγω τα αυτοκινητα γρηγορα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-03-12, 18:39
Το avatar του χρήστη street-runner
street-runner Ο χρήστης street-runner δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-09-2011
Μηνύματα: 52
street-runner is on a distinguished road
το κουλο ειναι οτι την κυριακη που το δοκιμαζα παλι δεν ετρεμε ουτε οταν περναγα τα 80 στην ανοδο ουτε στην καθοδο ενω χτες εκανε τρεμουλο

που ειπαν και το αλλο οτι μπορει να συμβιανει κατι με τις βασεις της μηχανης μπορει ???

δεν καταλαβιανω γιατι δεν τρεμει παντα
__________________
press to the limits
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-03-12, 23:26
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ...φυσικά δεν μπορώ να ξέρω τί ακριβώς έκανε στην περίπτωσή σου...όμως τι αμάξι έχεις; έβαλε μηδέν κάμπερ - και μπρος και πίσω; - ενώ η bmw δίνει πόσο σαν τυπικές τιμές;

Του το ξαναπήγες το αμάξι για έλεγχο/διόρθωση; Στο χαρτί που σου δίνει (σημ: άλλοι δεν δίνουν καν), θα πρέπει λογικά να φαίνεται με κόκκινο αν αποκλείνει η κάμπερ σου από αυτή που προτείνει ο κατασκευαστής ανά τροχό...είναι έτσι;
Σειρά 1 έχω. Δεν έχω ιδέα πόσο δίνει τυπικές τιμές. Δε θέλω να τον συκοφαντήσω τον άνθρωπο ίσα ίσα που είχε τη συμπεριφορά που πρέπει. Δεν υπήρχε κάποια σημείωση με κόκκινο απο κατασκευαστή κτλ, θα ψάξω να το βρώ και θα σου απαντήσω ακριβώς τι τιμές είχε ορίσει. Απλά με το αυτοκίνητο συνέβη ότι έγραψα πιο πάνω. Δεν το ξαναπήγα πάντως γιατί μέχρι να κατέβω Αθήνα που είχα φύγει την ίδια μέρα πέρασαν 3 μήνες.

Ζυγοστάθμιση όπως το λένε τα παιδιά, κάνει επάνω στους τροχούς.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-03-12, 01:03
Το avatar του χρήστη vaspap
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 546
vaspap is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Σειρά 1 έχω. Δεν έχω ιδέα πόσο δίνει τυπικές τιμές. Δε θέλω να τον συκοφαντήσω τον άνθρωπο ίσα ίσα που είχε τη συμπεριφορά που πρέπει. Δεν υπήρχε κάποια σημείωση με κόκκινο απο κατασκευαστή κτλ, θα ψάξω να το βρώ και θα σου απαντήσω ακριβώς τι τιμές είχε ορίσει. Απλά με το αυτοκίνητο συνέβη ότι έγραψα πιο πάνω. Δεν το ξαναπήγα πάντως γιατί μέχρι να κατέβω Αθήνα που είχα φύγει την ίδια μέρα πέρασαν 3 μήνες.

Ζυγοστάθμιση όπως το λένε τα παιδιά, κάνει επάνω στους τροχούς.
Σορρυ που επεμβαινω, αλλα δεν υπαρχουν καμπεροβιδες στο αμαξι σου που να φτανουν σε μηδενικη καμπερ.
Ισως να ηθελε καλιμπραρισμα το μηχανημα του και δεν εγιναν σωστα οι ρυθμισης στην συγκλιση αποκλιση.
__________________
δεν οδηγω γρηγορα αυτοκινητα.... οδηγω τα αυτοκινητα γρηγορα!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.