Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Ας γνωριστούμε

Ας γνωριστούμε Πες μου τι οδηγείς να σου πω ποιός είσαι!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-04-18, 12:00
MariosMX5 Ο χρήστης MariosMX5 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Μηνύματα: 4
MariosMX5 is on a distinguished road
Προς αναζήτηση E90 320i ή 320Si

Καλημέρα προς όλα τα μέλη της κοινότητας.

Με λένε Μάριο, κατοικώ στην Πετρούπολη, και εδώ και λίγο καιρό έχω μπει σε διαδικασία πώλησης του λατρεμένου μου Renault Clio III RS (phase 2) και να αποκτήσω 4πορτο (μεγαλώνουμε...), και δη να γυρίσω στα πισωκίνητα ως πρώην κάτοχος 2 Mazda MX5.

Πρώτη επιλογή λόγω οικονομικών καθώς το κεφάλαιο θα προέλθει από την πώληση της Κλειούς αποτελεί η BMW 320i με τα 170 άλογα (γενιά Ε90), ενώ διαβάζοντας όλο το σχετικό νήμα για τις 320 Si έχω μπει σε σοβαρές σκέψεις για το μοντέλο αυτό παρόλο την θηριώδη κατανάλωσή του.

Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους εν όψει των επικείμενων εορτών.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-18, 10:14
pitsirikas89 Ο χρήστης pitsirikas89 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 9
pitsirikas89 is on a distinguished road
Καλημέρα,

Μικρή εμπειρία έχω από το συγκεκριμένο και μάλιστα όχι ως κάτοχος ο ίδιος. Ευαίσθητο στη βενζίνη. Με μέτριο προς κακό καύσιμο εμφάνισε προβλήματα σε μπεκ και πολλαπλασιαστές. Ακριβή ζημιά τα μπεκ του συν ότι έκτοτε η κατοστάρα βενζίνη (για την ψυχική ηρεμία τουλάχιστον) έγινε μονόδρομος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-18, 13:32
Το avatar του χρήστη BMWdakias
BMWdakias Ο χρήστης BMWdakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 194
BMWdakias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MariosMX5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα προς όλα τα μέλη της κοινότητας.

Με λένε Μάριο, κατοικώ στην Πετρούπολη, και εδώ και λίγο καιρό έχω μπει σε διαδικασία πώλησης του λατρεμένου μου Renault Clio III RS (phase 2) και να αποκτήσω 4πορτο (μεγαλώνουμε...), και δη να γυρίσω στα πισωκίνητα ως πρώην κάτοχος 2 Mazda MX5.

Πρώτη επιλογή λόγω οικονομικών καθώς το κεφάλαιο θα προέλθει από την πώληση της Κλειούς αποτελεί η BMW 320i με τα 170 άλογα (γενιά Ε90), ενώ διαβάζοντας όλο το σχετικό νήμα για τις 320 Si έχω μπει σε σοβαρές σκέψεις για το μοντέλο αυτό παρόλο την θηριώδη κατανάλωσή του.

Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη, καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σε όλους εν όψει των επικείμενων εορτών.
Επίσης στο Si πρέπει να δεις τα ηλεκτρονικά του (είχε θέμα με τη πλεξούδα) και τα χιτώνια. Αν τα έχει αλλάξει μέσα στην εγγύηση όλα καλά, αλλιώς να ετοιμάζεσαι...
Κατά τα άλλα φοβερό αμάξι σαν ιδέα και υπέρ πλήρες. Στα μείον ότι η εξέλιξη θα είναι τρελό και ακριβό χόμπι αν σε ενδιαφέρει και η κατανάλωση που θα είναι μεγαλύτερη από το απλό 2.0.
__________________

BMWdakias στη ψυχή πλέον...
2008 Mazda MX-5 2.0
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-18, 13:52
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Και τα 2 μοτέρ είναι υπερβολικά ευαίσθητα στην κακή βενζίνη.
Το N45B20S (του 320si) είναι το τελευταίο μοτέρ της BMW το οποίο χρειάζεται ρύθμιση βαλβίδων. Πράγμα που σημαίνει ότι το 90% των μοτέρ δεν δουλεύουν σωστά. Επίσης η ελλιπής ή λάθος συντήρηση τα καθιστά πολύ ευαίσθητα. Οπότε λογικά είναι κακή επιλογή για μεταχειρισμένο. Βέβαια αν σε ενδιαφέρει η σπανιότητα και έχεις κατά νου ότι μπορεί να έχεις προβλήματα με το μοτέρ, κάνοντας έναν πολύ καλό έλεγχο (και μερικά χρήματα στην άκρη) ίσως είναι καλύτερη επιλογή από το 320 με τα 170 άλογα.
Με βάση τα αυτοκίνητα που είχες θα πρότεινα να πάρεις μόνο Μ pack αν τελικά αποφασίσεις να αγοράσεις 320 (το si είναι M pack). Έχει μεγάλη διαφορά από το "απλό" σε αίσθηση.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-18, 22:54
MariosMX5 Ο χρήστης MariosMX5 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Μηνύματα: 4
MariosMX5 is on a distinguished road
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Η αλήθεια είναι ότι θα χρειαστώ τη βοήθειά σας καθώς ναι μεν γενικά λατρεύω τα αυτοκίνητα και ενημερώνομαι για αυτά, αλλά οι BMW για πολλούς λόγους ήταν πάντα εκτός των αυτοκινητιστικών σχεδίων μου. Και τώρα που ψάχνω (γρήγορο ) 4πορτο, η BMW ξαφνικά μπαίνει στις σοβαρές υποψηφιότητες και καλούμαι να μάθω όσο γίνεται περισσότερα μέχρι να πωληθεί η Κλειώ.

Την Παρασκευή είδα από κοντά στο Ν.Ψυχικό και ένα μαύρο Si που είναι αγγελία στο car.gr (είναι άραγε κάποιος από την κοινότητα αυτή?), μου άρεσε πολύ αν και στο παρελθόν είχα 2 μαύρα αυτοκίνητα και είχα δεινοπαθήσει καθώς λέρωναν γρήγορα και φαινόντουσαν όλες μα όλες οι γρατζουνιές.
Τέλος πάντων, στα μεταχειρισμένα και δη στα πιο σπάνια αυτοκίνητα δεν διαλέγεις χρώμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-18, 19:24
Το avatar του χρήστη PANOS320
PANOS320 Ο χρήστης PANOS320 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
PANOS320 is on a distinguished road
Καλησπέρα και απο εμένα.Θα σου πρότεινα να μην σταθείς σε 320 Si λογω της ιδιαιτερότητας το κινητήρα με βαλβίδες, χιτώνια και όλα τα σχετικά.Δεν ξέρεις την χρήση που είχε το αυτοκίνητο πιο μπροστά και επειδή οτι βγαίνει προς πώληση ,πλην συγκεκριμένων εξαιρέσεων,είναι πάντα "τέλειο"όσον αφορά την συντήρησή του θα έλεγα να το αποφύγεις.Γνώμη μου βέβαια.Τώρα όσον αφορά το στήσιμο θα σου πρότεινα οπωσδήποτε M-pack γιατί αλλιώς απλά θα νιώσεις πολύ "οικογενειάρχης"!!!!!!!!Ιδιώς μετα απο RS.....
Εγω σαν κάτοχος 320ι με τα 170 άλογα, που στην πράξη βέβαια είναι λίγο παραπάνω ,αν τρώνε απο τον καλό τον σανό(βλέπε 100άρα βενζίνη,αλλαγή μπουζί καθε 15 με 20 χιλιάδες χιλίομετρα και τα λαδάκια του καθε 7.500 με 10.000 χλμ) θεωρώ οτι θα είσαι αρκετά σβέλτος αλλα όχι ....... γρήγορος.Γρηγορη Bmw είναι 6 κύλινδρη απο 3.000 cc και άνω.Εκεί κάτι γίνεται αν αναλογιστείς οτι έχεις και 1550 kg για να κινήσεις(πλαίσιο σχεδόν νταμάρι) ή καινούρια
( F30)με τουρμπάτο μοτέρ και βελτίωση.Αυτά απο εμένα.Καλή τύχη σε ότι και αν διαλέξεις.Αν βέβαια είναι και BMW τότε σίγουρα θα είναι κάτι αξιόλογο....... Καλή επιλογή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-04-18, 22:24
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Στα χρηματα που ειναι το si δεν θα ηταν καλυτερη επιλογη ενα 325 ;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-04-18, 06:52
Το avatar του χρήστη PANOS320
PANOS320 Ο χρήστης PANOS320 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
PANOS320 is on a distinguished road
Αν το σηκώνει η τσέπη σου σίγουρα θα ήταν καλύτερο........
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-04-18, 10:13
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ του 4κύλινδρου και των 6κύλινδρων μοτέρ.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-04-18, 06:58
Το avatar του χρήστη PANOS320
PANOS320 Ο χρήστης PANOS320 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-11-2007
Μηνύματα: 62
PANOS320 is on a distinguished road
Συμφωνώ απόλυτα..... Σημείο επαφής μηδέν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.