Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-10-12, 23:03
Johnst Ο χρήστης Johnst δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Μηνύματα: 5
Johnst is on a distinguished road
Πληροφοριες απο κλειδι

Γεια και χαρα σε ολους! Μια ερωτηση και οποιος μπορει απανταει:

Ενδιαφερομαι για αγορα z4 (2005, 3.0, smg) και εχω βρει ενα σε καλη τιμη απο γνωστο γνωστου... Θελω να το καρατσεκαρω ομως πριν το παρω, για τους γνωστους λογους... Οχι οτι δεν εμπιστευομαι τον ανθρωπο, αλλα ποτε δεν ξερεις...

Μπορει κανεις να μου πει τι πληροφοριες μπορει κανεις να διαβασει απο το κλειδι του αμαξιου;; Εχω ακουσει διαφορα, τυπου "τελευταιο service", "χιλιομετρα" και κατι κουλα οπως "τελευταια φορα που οδηγηθηκε το αμαξι" (το τελευταιο μου φαινεται τραβηγμενο γιατι ξερω οτι το κλειδι παιρνει μονο πληροφοριες οταν συνδεεται ο εγκεφαλος σε διαγνωστικο και δεν κραταει τα παντα...). Γινεται να διασταυρωσεις km του service με km του ταμπλω πχ;;

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-10-12, 08:36
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Δεν είναι κουλά.

Το κλειδι έχει μια μνήμη. Η αντιπροσωπεία διαβάζει το VIN από εκεί και αν το αυτοκίνητο πηγαίνει στο επίσημο δίκτυο της BMW, βλέπει έτσι που έχει κάνει σέρβις.
Κρατάει τα χλμ που διαβάζει το κλειδί όταν γυρνάς τη μίζα.

Αν το ένα κλειδί το δουλεύεις κάθε μέρα και έχει 100.000χλμ και το άλλο δεν το έχεις βάλει ποτέ, το ένα στην αντιπροσωπεία θα δείξει 100.000 και το άλλο θα δείξει 0...Αν βάλεις και το άλλο στη μίζα, θα διαβάσει τα σωστά και θα ενημερώσει τη μνήμη του.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-10-12, 08:55
Johnst Ο χρήστης Johnst δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Μηνύματα: 5
Johnst is on a distinguished road
οκ... αποτυπώνεται και η ημερομηνία στο κλειδί? Ρωτάω για να δω αν μπορώ να μάθω κατά πόσον ισχύει το "δεν το έχω κουνήσει το αυτοκίνητο εδώ και 1.5 χρόνο" που μου είπε...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-10-12, 09:05
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
αν τα σερβις εχουν γινει στο επιημο μονο τοτε εισαι σιγουρος για τις πληροφοριες που δινει το κλειδι.
Ακου πάρε το κλειδι και πήγαινε σε ενα επισημο να δεις τι έχει κάνει και ζητα να σου εκτυπωσουν το χαρτι που τα δειχνει αναλυτικα π.χ πότε ειναι το επόμενο σερβις, πότε πρέπει να αλλαξεις μπουζι, τακάκια κ.α
όλα αυτα απεικονιζονται σε χλμ ή ημερομηνια π.χ 3/2014
Κομπλέ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-10-12, 09:14
Johnst Ο χρήστης Johnst δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Μηνύματα: 5
Johnst is on a distinguished road
κομπλέ! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια παίδες!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-10-12, 09:43
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά καλύτερα να μην πάρεις SMG.

Επίσης τσέκαρε το αυτοκίνητο σε μηχανικό που εμπιστεύεσαι ας είναι και του κολλητού σου.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-10-12, 10:23
Johnst Ο χρήστης Johnst δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Μηνύματα: 5
Johnst is on a distinguished road
είχα ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο μέχρι τον Ιούνιο, όπου κάποιος το τσίμπησε κάτω από το σπίτι μου... Επειδή πρόκειται περί "αρρώστιας", θέλω να πάρω πάλι το ίδιο και επειδη ήμουν 'ψείρας' με το δικό μου, με όλα του τα σερβις σε αντιπροσωπεια, με το αμαξι στην πένα κυριολεκτικά, ΘΕΛΩ ΤΟ ΙΔΙΟ!

Με το SMG δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα... ίσα ίσα που οι αλλαγές ήταν ότι καλύτερο (είχα οδηγήσει και το manual...) οπως επίσης και ο ήχος του κιβωτίου όταν ξεκλείδωνεις το αμαξι και κάνει reset το smg.

Είχε κανείς ποτέ πρόβλημα? ξέρω ότι καποιες 5-αρες Μ αντιμετώπιζαν θέματα με το συγκεκριμενο κιβώτιο μονο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-12, 10:45
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
συγγνώμη ρε φίλε αφού είχες το ίδιο αυτοκινητο πριν και και εκανες τα σερβις σε επίσημο δεν τα ηξερες αυτα για το κλειδι?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-10-12, 11:04
Johnst Ο χρήστης Johnst δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-10-2012
Μηνύματα: 5
Johnst is on a distinguished road
οχι, εκτος απο VIN δεν ηξερα τι αλλα μπορεις να βρεις γιατι δεν χρειαστηκε ποτε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.