Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-12, 17:27
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Ελαστικά: χαμηλές τιμές

Σε συνέχεια προηγούμενου μηνύματός μου:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...775#post463775
παραθέτω τις τελικές τιμές ελαστικών που βρήκα στο λαστιχάδικο που έκανα αλλαγή ελαστικών τη Δευτέρα (28/5/12).

Διάσταση: 195/65R15 H
- PIRELLI P1 CINTURATO, 250 ευρώ
◦GOODYEAR EFFICIENTGRIP, 250 ευρώ
◦BRIDGESTONE ER300 TURANZA, 250 ευρώ

Διάσταση: 195/60R15 H
◦PIRELLI P1 CINTURATO, 270 ευρώ
◦GOODYEAR EFFICIENTGRIP, 270 ευρώ
◦BRIDGESTONE ER300 TURANZA, 270 ευρώ
◦MICHELIN ENERGY SAVER, 290 ευρώ

Διάσταση: 205/55R16 V
◦PIRELLI P7 CINTURATO, 300 ευρώ
◦GOODYEAR EFFICIENTGRIP, 300 ευρώ
◦BRIDGESTONE ER300 TURANZA, 320 ευρώ
◦MICHELIN PILOT SPORT PS3, 330 ευρώ

Διάσταση: 225/45R17 W/Y
◦PIRELLI P ZERO ROSSO, 430 ευρώ
◦GOODYEAR F1 ASSIMETRIC 2, 450 ευρώ
◦BRIDGESTONE POTENZA, 460 ευρώ
◦MICHELIN PILOT SPORT PS3, 480 ευρώ

Οι τιμές περιλαμβάνουν για τα Pirelli 18 μήνες δωρεάν ασφάλεια και για τα Goodyear 12 μήνες δωρεάν ασφάλεια. Για τα άλλα δεν δίνει κάποια ασφάλεια (εννοείται ότι σε όλα ισχύει η εργοστασιακή εγγύηση των ελαστικών).

Εγώ προσωπικά έβαλα τα GOODYEAR F1 ASSIMETRIC 2 (225/45/17) σε μία Ζ3 ('00 2.0). Έχω όμως κάνει λίγα χιλιόμετρα και έτσι δεν έχω ακόμα άποψη. Το μαγαζί βρίσκεται Λιοσίων 100, Παυλικανίδης Τάσος, τηλ: 210 82 28 743, για όποιον ενδιαφέρεται. Οι παραπάνω τιμές είναι για αυτούς τους τύπους ελαστικών αλλά από ότι κατάλαβα έχει γενικά χαμηλές τιμές σε όλους τους τύπους. Αν ενδιαφέρεστε για ελαστικά κάντε ένα τηλέφωνο να μάθετε άλλες τιμές.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-12-13, 08:58
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματός μου...

'Εβαλα χθες (21/12/13) νέα ελαστικά στη Ζ3 (Goodyear F1 Asymmetric 2 σε διάσταση 225/45/17). Έβαλα και πάλι την ίδια μάρκα/τύπο (πουλώντας τα παλιά στη μισή τιμή) μιας και δεν είχα κανένα παράπονο μετά από περίπου 19,000 χλμ. Τα ελαστικά είναι DOT 4713! Η τιμή (430 ευρώ) και πάλι καταπληκτική από το ίδιο κατάστημα στη Λιοσίων 100. Ο ιδιοκτήτης (Τάσος) είναι διατεθειμένος να κάνει τέτοιες τιμές και στα άλλα μέλη του Club, οπότε αν θέλει κάποιος να αλλάξει μέρες που είναι τα λάστιχά του, ας πάρει μία τιμή και απο αυτόν.

Κάντε του ένα τηλέφωνο (210 82 28 743) και ρωτήστε τον κατευθείαν για άλλες μάρκες ή διαστάσεις, και μπορείτε να του πείτε ότι μάθατε για την προσφορά από τον Κωνσταντίνο με τη Ζ3 που έβαλε τα Αsymmetric.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-13, 10:14
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματός μου...

'Εβαλα χθες (21/12/13) νέα ελαστικά στη Ζ3 (Goodyear F1 Asymmetric 2 σε διάσταση 225/45/17). Έβαλα και πάλι την ίδια μάρκα/τύπο (πουλώντας τα παλιά στη μισή τιμή) μιας και δεν είχα κανένα παράπονο μετά από περίπου 19,000 χλμ. Τα ελαστικά είναι DOT 4713! Η τιμή (430 ευρώ) και πάλι καταπληκτική από το ίδιο κατάστημα στη Λιοσίων 100. Ο ιδιοκτήτης (Τάσος) είναι διατεθειμένος να κάνει τέτοιες τιμές και στα άλλα μέλη του Club, οπότε αν θέλει κάποιος να αλλάξει μέρες που είναι τα λάστιχά του, ας πάρει μία τιμή και απο αυτόν.

Κάντε του ένα τηλέφωνο (210 82 28 743) και ρωτήστε τον κατευθείαν για άλλες μάρκες ή διαστάσεις, και μπορείτε να του πείτε ότι μάθατε για την προσφορά από τον Κωνσταντίνο με τη Ζ3 που έβαλε τα Αsymmetric.
Ηθελα να κανω μια παρατηρηση εδω καθως εχουν παρατηρηθει κρουσματα απατης απο λαστιχαδες. Τους εχουν μεινει στοκ παλιοτερων ετων καθως πλεον η αγορα δεν κινείται και πανε και πατανε ψευτικες ημερομηνιες παραγωγης στο πλαινο του παλιου ελαστικου. Αυτο γινεται πολυ ευκολα με ελαφρυ ζεσταμα του λαστιχου και πατημα σφραγιδας με οτι νουμερα θελουμε εμεις. Η απατη ευκολα φαινεται αν στη θεση που ειναι η ημερομηνια παραγωγης το λαστιχο φαινεται πιο γυαλιστερο και μαλιστα με ξεφτια απ τη θερμανση και τη σφραγιδα. Αλλιως αν πχ λεει οτι ειναι μοντελο 13 ισως αυτο να εχει διαφορες στην κατασκευη σε λεπτομερειες οπως πελμα, πλαινο, προστασια ζαντας κλπ με ενα του 09-10 κ.ο.κ. Αυτα θα τα δει καποιος πιο γνωστης η ψαγμενος αλλα οχι τοσο δυσκολα, μια αναζητηση στα επισημα σαιτς ολων των εταιριων υπαρχουν φωτος η και σχεδια των ελαστικων που πουλανε. Οποτε γενικα προσοχη στις υπερπροσφορες. Για τα συγκεκριμενα που γραφει ο φιλος μας, εχω την εντυπωση οτι αυτη η τιμη ειναι κοστους ή και πιο κατω... Χωρις να θελω να μαι καταστροφολογος ή μαντης κακων, κατι μου βρωμαει...
Και γενικα δεν εμπιστευομαι και τοσο, ορισμενους εμπορους, λαστιχαδες, ανταλλακτικατζηδες. Καποιοι μαλιστα για να το παμε πιο περα απ τα λαστιχα, πουλανε Κινεζικες αντιγραφες κακιστης ποιοτητας κι οταν τους ζητας part no. για να δεις αμα ταιριαζει στ αμαξι σου δε στο δινουν, πολιτικη λεει της εταιριας...Εκει τρεχεις μακρυα ή και τους καταγγελεις σε επισημους φορεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-12-13, 11:03
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα συγκεκριμενα που γραφει ο φιλος μας, εχω την εντυπωση οτι αυτη η τιμη ειναι κοστους ή και πιο κατω... Χωρις να θελω να μαι καταστροφολογος ή μαντης κακων, κατι μου βρωμαει...
Γιάννη, νομίζω ότι ο συγκεκριμένος κάνει πολύ καλές τιμές όλο το χρόνο (κ όχι μόνο στις γιορτές) γιατί έχει μειώσει πολύ το περιθώριο κέρδους και έχει δώσει έμφαση στην ποσότητα. Χθες ήμουν στο μαγαζί του 50 λεπτά και ήρθαν 5 πελάτες για ελαστικά. Παρόμοια τιμή είχα πάρει και πριν από 1.5 χρόνο, και είναι μία τιμή ~20-30 ευρώ χαμηλότερη από ότι 'κυκλοφορεί' στην αγορά αν το ψάξεις αρκετά. Άρα είναι απλά αρκετά ανταγωνιστικός στις τιμές του, χωρίς να πουλάει (όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον) κάτω του κόστους. Να πω φυσικά ότι μου έδωσε απόδειξη και extra ασφαλιστική κάλυψη 12 μηνών ή 20,000 χλμ από τη Goodyear Hellas που καλύπτει οποιαδήποτε ζημιά προκληθεί στα ελαστικά (προσφέροντας επισκευή ή αντικατάσταση). Όλα αυτά πέρα από τη 'στανταρ' εργοστασιακή εγγύηση 1 έτους.

Εννοείται ότι τσέκαρα τα ελαστικά κι φυσικά το DOT, αλλά δεν είμαι ειδικός για να κάνω λεπτομερή ανάλυση.

Δικαιολογημένα να είμαστε επιφυλακτικοί με όσα έχουμε δει, αλλά να μη φτάσουμε στο άλλο άκρο του να βλέπουμε μία ανταγωνιστική τιμή και να πάει αμέσως το νου μας στο 'κακό'. Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος είναι σωστός επαγγελματίας κ εν πάσει περιπτώσει, όποιος ενδιαφερεται του κάνει ένα τηλέφωνο και κρίνει. Εγώ πάντως θα ξαναέβαζα από εκεί ανεπιφύλακτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 22-12-13 στις 11:12
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-12-13, 10:41
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Ισως λόγω εορτών να έχουν προσφορές.Για παράδειγμα προχτές έβαλα στο μικρό μας αυτοκίνητο λάστιχα και σε συζήτηση που είχα με τον λαστιχά που είμαι πελάτης του χρόνια μου ανέφερε πως η bridgestone έχει βγάλει προσφορά τα s002 σε διάσταση 225-45-17 στα 420 ευρώ.Δεν κινείται η αγορά όπως παλιά και ίσως περιορίζουν το κέρδος τους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-13, 14:02
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Εντάξει, δεν είναι και εξωπραγματικές οι τιμές του. Καλές, αλλά όχι παράλογες. Τα 205/55-16 Goodyear efficient grip τα πήρα πριν 2 εβδομάδες για φίλη 280€ στον Κορυδαλλό. Τα Kuhmo KU31 που φοράω αν θυμάμαι τα είχα πάρει κάτω από 250€.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-13, 17:17
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει, δεν είναι και εξωπραγματικές οι τιμές του. Καλές, αλλά όχι παράλογες. Τα 205/55-16 Goodyear efficient grip τα πήρα πριν 2 εβδομάδες για φίλη 280 στον Κορυδαλλό. Τα Kuhmo KU31 που φοράω αν θυμάμαι τα είχα πάρει κάτω από 250.
Να ρωτήσω (αφελώς ίσως) γιατί τα 205/60/16 έχουν τόση μεγάλη διαφορά από τα 205/55/16. Είναι απλά θεμα το ποια είναι πιο εμπορικά ως διάσταση; Τα πρώτα τα βρήκα στον ίδιο 420 ευρώ (GY efficient grip performance) ενώ τα δεύτερα τα βρίσκεις αρκετά χαμηλότερα, όπως ας πούμε εσύ 280 ευρώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gupakos : 22-12-13 στις 17:24
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-12-13, 17:45
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω (αφελώς ίσως) γιατί τα 205/60/16 έχουν τόση μεγάλη διαφορά από τα 205/55/16. Είναι απλά θεμα το ποια είναι πιο εμπορικά ως διάσταση; Τα πρώτα τα βρήκα στον ίδιο 420 ευρώ (GY efficient grip performance) ενώ τα δεύτερα τα βρίσκεις αρκετά χαμηλότερα, όπως ας πούμε εσύ 280 ευρώ.
Ναι, η τιμή των ελαστικών είναι κατά 95% θέμα εμπορικότητας. Το 205/55-16 το φοράει και η κουτσή Μαρία από το εργοστάσιο, αναλογικά τα 205/60-16 δεν είναι ούτε το 1/5 της αγοράς. Όσο λιγότερο εμπορική η διάσταση, τόσο ανεβαίνει η τιμή.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-12-13, 10:50
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, η τιμή των ελαστικών είναι κατά 95% θέμα εμπορικότητας. Το 205/55-16 το φοράει και η κουτσή Μαρία από το εργοστάσιο, αναλογικά τα 205/60-16 δεν είναι ούτε το 1/5 της αγοράς. Όσο λιγότερο εμπορική η διάσταση, τόσο ανεβαίνει η τιμή.
Παίζει ρόλο και το προφίλ όμως .....
Όσο χαμηλώνει τόσο ανεβαίνει η τιμή ....
205/50/15 τα είχα βάλει το 2008 450 ευρώ Toyo F1 εαν θυμάμαι καλά
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-12-13, 14:40
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KAZA Εμφάνιση μηνυμάτων
Παίζει ρόλο και το προφίλ όμως .....
Όσο χαμηλώνει τόσο ανεβαίνει η τιμή ....
205/50/15 τα είχα βάλει το 2008 450 ευρώ Toyo F1 εαν θυμάμαι καλά
Όχι απαραίτητα. Ακόμα και στην προκειμένη περίπτωση το 205/55-16 είναι πολύ φτηνότερο από το 205/60-16. Το 225/45-17 όπως είπε και ο Dim είναι πάμφθηνο, το 225/50-17 σημαντικά ακριβότερο. Είναι καθαρά θέμα εμπορικότητας. Αν έχεις εμπορική, δημοφιλή διάσταση, είναι η καλύτερή σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.