Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 06-03-08, 09:45
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeBG Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κατασκευαστής μου δίνει 10w40 για θερμοκρασίες εώς τους 20C και για παραπάνω μου δίνει 15w50 (εάν δέν κάνω λάθος). Άρα, είναι οk εάν χρησιμοποιήσω το 10w40 τώρα που ζεσταίνει ο καιρός? Φαντάζομαι οτι το 10w60 της Castrol θα ήταν το ιδανικό. Πόσο κάνει και πού μπορώ να το βρώ?
Αν έχεις τη δυνατότητα σκάναρε κι ανέβασε τη σελίδα του manual σχετικά με το λάδι. Κάτι πάντως δεν ερμηνεύεται σωστά. Χωρίς να έχω τους πίνακες SAE μπροστά μου, θυμάμαι ότι το 10W-40 σε καλύπτει από -20C έως +35C οπότε σε κάθε περίπτωση είσαι καλυμένος. Μην προχωράς (αν δε στο επιτρέπει) σε 15W γιατί με το ξεκίνημα θα ακούς τις βαλβιδούλες σου να γουργουρίζουν.
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-03-08, 09:47
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeBG Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωστόσο, επειδή θέλω να τα αλλάξω σήμερα, μπορείτε να μου εξηγήσετε κάτι?
Ο κατασκευαστής μου δίνει 10w40 για θερμοκρασίες εώς τους 20C και για παραπάνω μου δίνει 15w50 (εάν δέν κάνω λάθος). Άρα, είναι οk εάν χρησιμοποιήσω το 10w40 τώρα που ζεσταίνει ο καιρός? Φαντάζομαι οτι το 10w60 της Castrol θα ήταν το ιδανικό. Πόσο κάνει και πού μπορώ να το βρώ?
Που το ειδες αυτο?

Ο κατασκευαστης προτεινει πολλα λαδια διαφορετικων ιξωδων αλλα δεν τον νοιαζει η θερμοκρασια περιβαλλοντος (εκτος αν ειναι πολυ χαμηλη, σχεδον ποτε αν ειναι πολυ υψηλη). Αυτο που τους νοιαζει ειναι να καλυπτει τις λειτουργικες προδιαγραφες και να εχει καλο σχετικο ιξωδες στην θερμοκρασια λειτουργιας του μοτερ. Ολοι οι κατασκευαστες ειναι της φιλοσοφιας (ορθα κατα την γνωμη μου) οτι αφου το μοτερ δουλευει στους 70-80-100 βαθμους που εχει ορισει ο σχεδιασμος του, σε αυτους τους βαθμους με ελαχιστες διαφορες θα δουλεψει ειτε εχει εξω 40 βαθμους ειτε -10.

Οποτε ειτε κανει κρυο ειτε ζεστη, ενα 10w40 στους ~70 βαθμους που εχει θερμοκρασια λαδιου το μοτερ σου θα εχει παρομοιο σχετικο ιξωδες. Στο κρυο μας νοιαζει ο πρωτος αριθμος γιατι υποδυκνει το ποσο αντιστεκεται το λαδι στην ψυξη. Ενα 10WXX λαδι ας πουμε παγωνει περιπου στους -14 βαθμους ενω ενα 5WXX στους -20 αν θυμαμαι καλα, και παει λεγοντας.

Το 10w60 Castrol Edge Sport ναι δουλευει στα Μ43 μοτερ. Αλλα ειναι λαδι αγωνιστικων προδιαγραφων, σχεδιασμενο να αντεχει τρελες θερμοκρασιες και καταπονησεις. Κακο δεν κανει αλλα ειναι πολυ ακριβο, δεν εχει ουσια να το βαλεις σε ενα συμβατικο μοτερ εκτος αν το πηγαινεις ολη την ωρα κοφτες. Με ενα Motul 8100 5w40 που ειναι επισης πληρως συνθετικο πιστευω εισαι απολυτα καλυμμενος για οποιαδηποτε περιπτωση με μισο κοστος.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-03-08, 10:40
GeorgeBG Ο χρήστης GeorgeBG δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Μηνύματα: 55
GeorgeBG is on a distinguished road
Προσπάθησα να το κάνω scan αλλά δεν μπορώ. Για την ακρίβεια, είναι το Γερμανικό manual και αναφέρει οτι για ottomotoren το 10W-40 είναι απο -30 εώς +15. Aπο την άλλη βέβαια έχει για dieselmotoren το 10W-40 απο -20 εώς +30...
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=f3LoTaWoEUc
Ετσί , για να κοπούν οι κουβέντες περί RS4 και C63 AMG πρίν κάν αρχίσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-03-08, 11:15
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeBG Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπάθησα να το κάνω scan αλλά δεν μπορώ. Για την ακρίβεια, είναι το Γερμανικό manual και αναφέρει οτι για ottomotoren το 10W-40 είναι απο -30 εώς +15. Aπο την άλλη βέβαια έχει για dieselmotoren το 10W-40 απο -20 εώς +30...
Κατι δεν διαβαζεις καλα. Αυτο αποκλειεται να συμβαινει. Στους -30 ενα λαδι 10W40 εχει γινει κατι μεταξυ μελιου και παστελιου. Κανεις κατασκευαστης δεν δινει 10W40 λαδι, οτι προσθετα και να εχει, για χρηση σε κινητηρα που θα δουλεψει ανω των 3000 στροφων σε αυτη την θερμοκρασια! Το πολυ εως -10 βαθμους κανει το 10W40 για κινητηρα ~6200 στροφων.

Edit: Το Ε36 Μ3 γραφει στο manual 5w40 συνθετικο! Ειναι σχεδον απιθανο να γραφει 15w50 για Μ43 κινητηρα εκτος αν αναφερεται σε απλο ορυκτελαιο και μονο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 06-03-08 στις 11:21
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-03-08, 11:41
GeorgeBG Ο χρήστης GeorgeBG δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Μηνύματα: 55
GeorgeBG is on a distinguished road
Συμπέρασμα : χρειάζομαι ή μαθήματα γερμανικών ή επειγόντως αγγλικό ή ελληνικό manual.....
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=f3LoTaWoEUc
Ετσί , για να κοπούν οι κουβέντες περί RS4 και C63 AMG πρίν κάν αρχίσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-03-08, 16:26
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Τιποτα από τα δύο Γιώργη. Έναν καλό μάστορα πρέπει να βρεις που θα σε απαλλάξει από τέτοια διλλήματα.
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 07-03-08, 01:12
GeorgeBG Ο χρήστης GeorgeBG δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Μηνύματα: 55
GeorgeBG is on a distinguished road
Όντως, δεν έχεις άδικο..
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=f3LoTaWoEUc
Ετσί , για να κοπούν οι κουβέντες περί RS4 και C63 AMG πρίν κάν αρχίσουν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.