Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-03-08, 12:29
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsambu Εμφάνιση μηνυμάτων
Παει ενας χρονος περιπου απο τοτε που ειχε προκυψει το θεμα με τα λαδια του αυτοκινητου μου, που εκαιγε περι το 1 λιτ στα 1500 χιλιομετρα κλπ κλπ.
Στο ενδιαμεσο που πηγα για αλλη δουλεια σε επισημη αντιπροσωπεια, και τους ειπα για το προβλημα, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑΓΗ ΜΗΧΑΝΗΣ, Ή ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ 530.Τους τα εριξα χοντρα και την εκανα.
Τεσπα,τυχαια, βρηκα εναν μηχανικο στη Θεσσαλονικη, που μου τον συστησε καποιος ας πουμε που τον ειχα εξηπηρετησει σε κατι, οποτε, πηγα "συστημενος".Ο μηχανικος λοιπον, για να μην μακρυγορω μου ανεφερε καποια πραγματα, και αφου ειδε απο τα καυσαερια οτι εχω καλους υδρογονανθρακες , μου εβαλε ρε παιδια, ΛΕΠΤΟΤΕΡΟ ΛΑΔΙ.Αντι για 10-40 ( παλι της μαμας που εβαζα, μου εβαλε 5-30!
Λοιπον, 3000 χιλιομετρα, και δεν εχει καψει τιποτε.Ρε θα τρελλαθουμε?
Δεν θα εγραφα τιποτε, εως την επομενη αλλαγη λαδιων, αλλα διαβασα μερικα πραγματα σε αλλο thread, και ειπα να το αναφερω.Αντε πειτε μου εσεις πως εξηγηται....
Και κατι αλλο.Μου απαγορευσε τις αλλαγες ταχυτητων σε πολυ χαμηλες στροφες.Νυχτα....μεγαλη νυχτα.Ελα ομως που δεν καιει??
Ολα καλα τοτε!Χαιρομαι!
Δεν καταλαβα ομως γιατι να μην κανεις αλλαγες ταχυτητων σε πολυ χαμηλες στροφες.
Μιλαμε για 2000 στροφες?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-03-08, 13:03
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
χμμμμ......εκεινο το τροπετ...που πηρες για μοτορι.......τι ο εκανες???οεο?????
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-03-08, 15:54
320 open Ο χρήστης 320 open δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 468
320 open is on a distinguished road
τελος καλο ολα καλα!επειδη εχουμε τον ιδιο κινητηρα.εμενα συνεβει το εξης,οταν αλλαξα τα λαδια σε επισημη αντιπροσωπεια με 5-30 και στην 7000χλμ τα αντικατεστησα με τα δικα μου καστρολ εντζ 0-40, μου ειχε καψει 0.5 λιτρο ενω μετα τα δευτερα τα αλλαζω καθε 10.000χλμ και συμπληρωνω ελαχιστο και καμια φορα καθολου/
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-03-08, 16:01
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Και του πατέρα μου το 530i παρουσίασε κάποια κατανάλωση λαδιού, που κατά τη γνώμη μου οφείλεται στο 0W-30 που έχει από τη Γερμανία που το φέραμε! Τώρα βάλαμε Edge 0W-40 αλλά δεν έχουμε κάνει χιλ.!
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-03-08, 23:40
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsambu Εμφάνιση μηνυμάτων
Παει ενας χρονος περιπου απο τοτε που ειχε προκυψει το θεμα με τα λαδια του αυτοκινητου μου, που εκαιγε περι το 1 λιτ στα 1500 χιλιομετρα κλπ κλπ.
Στο ενδιαμεσο που πηγα για αλλη δουλεια σε επισημη αντιπροσωπεια, και τους ειπα για το προβλημα, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑΓΗ ΜΗΧΑΝΗΣ, Ή ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ 530.Τους τα εριξα χοντρα και την εκανα.
Τεσπα,τυχαια, βρηκα εναν μηχανικο στη Θεσσαλονικη, που μου τον συστησε καποιος ας πουμε που τον ειχα εξηπηρετησει σε κατι, οποτε, πηγα "συστημενος".Ο μηχανικος λοιπον, για να μην μακρυγορω μου ανεφερε καποια πραγματα, και αφου ειδε απο τα καυσαερια οτι εχω καλους υδρογονανθρακες , μου εβαλε ρε παιδια, ΛΕΠΤΟΤΕΡΟ ΛΑΔΙ.Αντι για 10-40 ( παλι της μαμας που εβαζα, μου εβαλε 5-30!
Λοιπον, 3000 χιλιομετρα, και δεν εχει καψει τιποτε.Ρε θα τρελλαθουμε?
Δεν θα εγραφα τιποτε, εως την επομενη αλλαγη λαδιων, αλλα διαβασα μερικα πραγματα σε αλλο thread, και ειπα να το αναφερω.Αντε πειτε μου εσεις πως εξηγηται....
Και κατι αλλο.Μου απαγορευσε τις αλλαγες ταχυτητων σε πολυ χαμηλες στροφες.Νυχτα....μεγαλη νυχτα.Ελα ομως που δεν καιει??
Φίλε μου η περίπτωσή σου είναι αντικείμενο... σεμιναρίου! Είσαι τυχερός που τη γλίτωσες και θα ήσουν πιο τυχερός αν παρακολουθούσα το θέμα σου από τότε που άρχισε για να σου έδινα τη λύση και να μη παιδευόσουν άδικα. Είναι κλασσική περίπτωση ακατάλληλου λιπαντικού και την εξήγηση την έχω δώσει εδώ:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...4&postcount=24
(στους μύθους και πραγματικότητα).
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-03-08, 00:35
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
φιλε παναγο
το διαβασα ολο....θελω το ακανε με νερακι λαιλια που εταξες...(σε μικρους και σε τρελους.....δεν ταζουν...)
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 06-03-08, 02:04
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε παναγο
σε μικρους και σε τρελους.....δεν ταζουν...
Το έχω καταλάβει
Η ζήτηση έχει αυξηθεί κατακόρυφα και θα πρέπει να επισπεύσω το ταξιδάκι μου στις Σέρρες και τη μάνα Σαλονίκη!
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 14-03-08, 23:15
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stauros772000 Εμφάνιση μηνυμάτων
χμμμμ......εκεινο το τροπετ...που πηρες για μοτορι.......τι ο εκανες???οεο?????
Λες για εκεινοτο αυτοματο με 4000 χιλ που μου εφερε ο γνωστος απο Γερμανια ετσι?
Λοιπον, ναι μεν αλλα.Κι αυτο γιατι ηταν με αυτοματο σασμαν και υπηρχε προβλημα.Αρχικα, πηγα Τρικαλιωτη και ρωτησα, και μου ειπαν οτι δεν αναλλαμβανουν να μου το κανουν μετατροπη.
Μετα ο δικος μου ο μηχανικος, μου ζητησε περι τα 350 ευρω για τον νεο κινητηρα, αλλα η δυσκολια ηταν στο ποσον που ζητησε ο ηλεκτρολογος, και μαλιστα με αμφιβολο αποτελεσμα.Μαλιστα οταν ειδε το πακετο, μου ειπε οτι λειπουν απο πανω αρκετα καλουδια οποτε το ποσο σε πρωτη φαση κριθηκε ασυμφορο.Δοξα το Θεο, τα πραγματα πηγαν καλα με την υπαρχουσα μηχανη.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-03-08, 23:19
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsambu Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες για εκεινοτο αυτοματο με 4000 χιλ που μου εφερε ο γνωστος απο Γερμανια ετσι?
Λοιπον, ναι μεν αλλα.Κι αυτο γιατι ηταν με αυτοματο σασμαν και υπηρχε προβλημα.Αρχικα, πηγα Τρικαλιωτη και ρωτησα, και μου ειπαν οτι δεν αναλλαμβανουν να μου το κανουν μετατροπη.
Μετα ο δικος μου ο μηχανικος, μου ζητησε περι τα 350 ευρω για τον νεο κινητηρα, αλλα η δυσκολια ηταν στο ποσον που ζητησε ο ηλεκτρολογος, και μαλιστα με αμφιβολο αποτελεσμα.Μαλιστα οταν ειδε το πακετο, μου ειπε οτι λειπουν απο πανω αρκετα καλουδια οποτε το ποσο σε πρωτη φαση κριθηκε ασυμφορο.Δοξα το Θεο, τα πραγματα πηγαν καλα με την υπαρχουσα μηχανη.
τελικα φιλε τι λαδια βαζεις τωρα και καθε ποτε τα αλλαζεις?σου τσιμπαει λιγο η καθολου?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-03-08, 19:27
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
5-30 της μαμας.Θα δω στις 4000 χιλ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.