Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-07, 13:48
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
κατανάλωση λαδιού και βενζίνης σε 320 E92

Θα ήθελα τη γνώμη σας στα παρακάτω. Χτές πήγα σε μεγάλη αντιπροσωπεία το 4 μηνων και 14,000χλμ αυτοκινητάκι μου για τη 1η αλλαγή λαδιών. Είχα ήδη συμπληρώσει σταδιακά στο διάστημα των 4 μηνών περίπου 1,2 λίτρα λαδιού και ενω μου είπαν οτι μετα τα 7500χλμ η καταναλωση λαδιού θα μειωθεί συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό. Μου είχαν πει επίσης οτι ειναι πολύ φυσιολογικό λόγο της ποιότητας και χαμηλού ιξώδους να εχει κατανάλωση και να μη τα αλλάξω πρίν το προβλεπόμενο service. Παρ ολα αυτα αποφάσισα να τ αλλάξω γιατι μου είπαν οτι ετσι θα μπορέσουν να παρακολούθησουν και τη κατανάλωση.

Οταν παρέλαβα το αμάξι μου με καινούρια λάδια μου είπαν οτι το πρόβλημα μάλλον το εχει ο αισθητήρας και δεν καταναλώνει το αυτοκίνητο λάδι ή τουλάχιστον λιγότερο απ οσο δείχνει. Απορία μου, αν όντως δεν ηπιε λαδάκι τοτε πως χώρεσε το εξτρα λιτρο και βάλε που συμπλήρωσα... Μου επανέλαβαν οτι για BMW θεωρείται ακρως φυσιολογική κατανάλωση του 1,2 λτ σ αυτα τα χλμ αλλά είπαν ομως οτι θα αλλάξουν τον αισθητήρα χωρις χρέωση οποτε οκ.

Στη διαδρομή απο συνεργείο σπίτι, περίπου 15χλμ διασχίζοντας την αθήνα, κινηση κτλ, η κατανάλωση ανέβηκε αισθητά αφού τη διαδρομή τη κάνω καθημερινά και ό δείκτης της μέσης κατανάλωσης (λιτρα / 100 χλμ) ανέβαινε στο ρελαντί....
Τους τα λέω σήμερα τηλεφωνικά και η απάντηση τους είναι οτι στο ρελαντί έχει ψηλότερη καταναλωση.... ειναι δυνατον;;;;;;;; τους ρώτησα αν έβαλαν το ίδιο λάδι που είχε και μου απάντησαν οτι δεν είναι το ίδιο ακριβώς γιατι τα λάδια ρονταρισμάτος είναι λίγο διαφορετικά.
Τέλος όταν πήρα το αμάξι η ημ/νια και ώρα ήταν κενές αρα καποιο ηλεκτρονικό reset έγινε στη κονσόλα.

Θα τους το παω βέβαια αυριο μεθαύριο μόλις έρθει ο αισθητήρας που θα μου αλλάξουν αλλα μου φαίνονται λίγο περιέργα όλα αυτά.
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-07, 14:12
Το avatar του χρήστη optostyle
optostyle Ο χρήστης optostyle δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Μηνύματα: 1.538
optostyle will become famous soon enoughoptostyle will become famous soon enough
στο ρελαντι ναι εχει περισσοτερη καταναλωση δημητρη........εννοειται οχι απο το να εχεις ταχυτητα και να το σκιζεις........απλα αν εχεις μια κατωμέρια (κατηφορια) και την κατεβεις μια φορα εχοντας μεσα ταχυτητα,και μια με νεκρα,σαφως η καταναλωση ειναι λιγοτερη οταν την κατεβεις με ταχυτητα....τωρα δεν γνωριζω φυσικα το δρομολογιο που κανεις οπως λες καθημερινα...........
__________________
ΠΕΜΒΕ?????? BLIAXXXXXXX!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-07, 14:31
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
οπτο μέσα στην αθήνα 4η ωρα σε μποτιλιάρισμα σταμάτα ξεκίνα με 1η 2α συνέχεια και ο δείκτης κατανάλωσης ανέβαινε οταν σταμάταγα πράγμα που δεν έχει ξανασυμβεί... τεσπα η κατανάλωση κρίνοντας απ το δείκτη του ρεζερβουαρ και μόνο ήταν αυξημένη
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-07, 15:36
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris__ Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν παρέλαβα το αμάξι μου με καινούρια λάδια μου είπαν οτι το πρόβλημα μάλλον το εχει ο αισθητήρας και δεν καταναλώνει το αυτοκίνητο λάδι ή τουλάχιστον λιγότερο απ οσο δείχνει. Απορία μου, αν όντως δεν ηπιε λαδάκι τοτε πως χώρεσε το εξτρα λιτρο και βάλε που συμπλήρωσα... Μου επανέλαβαν οτι για BMW θεωρείται ακρως φυσιολογική κατανάλωση του 1,2 λτ σ αυτα τα χλμ αλλά είπαν ομως οτι θα αλλάξουν τον αισθητήρα χωρις χρέωση οποτε οκ.
Δημητρη, οταν συμπληρωσες το λαδι κοιτουσες τον δεικτη του λαδιου και ηταν χαμηλα? Λαδι μπορει να παρει πολυ περισσοτερο απο το προβλεπομενο μεσα στο μοτερ. Το να πλημμυριζεις το μοτερ ομως με λαδι καθε αλλο παρα καλο δεν ειναι! Δεν πρεπει ο δεικτης να ειναι πλυμμηρισμενος, πρεπει η σταθμη να ειναι στην πανω γραμμη του. Μπορει να κανεις ΠΟΛΥ μεγαλη ζημια αν βαλεις υπερβολικο λαδι.


Οσο για την καταναλωση, ειναι ακρως φυσιολογικο. Η καταναλωση υπολογιζεται με μεσο ορο τα τελευταια Χ χιλιομετρα. Εφοσον εισαι σταματημενος, η καταναλωση τεινει στο απειρο (καις και δεν κινεισαι) και ετσι ο δεικτης σαφως θα ανεβαινει συνεχως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-07, 15:52
Το avatar του χρήστη Aristomenis
Aristomenis Ο χρήστης Aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-08-2007
Μηνύματα: 257
Aristomenis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris__
...ο δείκτης κατανάλωσης ανέβαινε οταν σταμάταγα πράγμα που δεν έχει ξανασυμβεί...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για την καταναλωση, ειναι ακρως φυσιολογικο. Η καταναλωση υπολογιζεται με μεσο ορο τα τελευταια Χ χιλιομετρα. Εφοσον εισαι σταματημενος, η καταναλωση τεινει στο απειρο (καις και δεν κινεισαι) και ετσι ο δεικτης σαφως θα ανεβαινει συνεχως.
Φίλε God άν κατάλαβα καλά ο Δημήτρης εννοεί οτι ενώ στο παρελθόν όταν το αυτοκίνητο σταματούσε ο δείκτης πήγαινε στο μηδέν τώρα πηγαίνει σε άλλη τιμή. Στο ε90 μου δείχνει 0, στο e34 του αδερφού μου πάει στο άπειρο Ανάλογα με το πρόγραμμα που έχει το κάθε αυτοκίνητο (ίσως και ανάλογα με τον κινητήρα) ο δείκτης κατανάλωσης δείχνει 0 ή άπειρο στο σταμάτημα. Μπορεί να άλλαξαν πρόγραμμα στο αυτοκίνητό του, εξού και το reset που αναφέρει...
__________________
DIESEL POWER...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-07, 16:10
Το avatar του χρήστη optostyle
optostyle Ο χρήστης optostyle δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Μηνύματα: 1.538
optostyle will become famous soon enoughoptostyle will become famous soon enough
ετσι ειναι Αριστομενη.....περα απο το θεμα καταναλωσης...αν παρουμε το θεμα δεικτών..ειναι ετσι.......και τα 30αρια μου φαινεται δειχνουν απειρο
__________________
ΠΕΜΒΕ?????? BLIAXXXXXXX!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-07, 16:12
Το avatar του χρήστη fast-enough
fast-enough Ο χρήστης fast-enough δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Μηνύματα: 288
fast-enough will become famous soon enoughfast-enough will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aristomenis Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε God άν κατάλαβα καλά ο Δημήτρης εννοεί οτι ενώ στο παρελθόν όταν το αυτοκίνητο σταματούσε ο δείκτης πήγαινε στο μηδέν τώρα πηγαίνει σε άλλη τιμή. Στο ε90 μου δείχνει 0, στο e34 του αδερφού μου πάει στο άπειρο Ανάλογα με το πρόγραμμα που έχει το κάθε αυτοκίνητο (ίσως και ανάλογα με τον κινητήρα) ο δείκτης κατανάλωσης δείχνει 0 ή άπειρο στο σταμάτημα. Μπορεί να άλλαξαν πρόγραμμα στο αυτοκίνητό του, εξού και το reset που αναφέρει...
Αν είναι αυτό που τελικά εννοεί ο Δημήτρης, συμφωνώ με τον Αριστομένη. Για παράδειγμα και στο e36 ο δείκτης κατανάλωσης πήγαινε στο άπειρο, ενώ στο e46 μηδενίζει όταν το αυτοκίνητο δουλεύει και είναι στάσιμο...
Για τα λάδια πάντως λίγο περίεργο είναι το όλο σκηνικό...
__________________
Bite me
http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=28236
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-07, 19:46
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, το αυτοκίνητο έχει 2 δείκτες κατανάλωσης βενζίνης, ένα αναλογικό που δείχνει στιγμίαια κατανάλωση και ένα ψηφιακό που δείχνει μέσο όρο κατανάλωσης λιτρα ανα 100 χλμ.

Πριν το πάω για αλλαγή είχα μηδενίσει πολλες φορες το ψηφιακό και ποτε δεν είχε ανεβει στο ρελαντί και για παράδειγμα δεν είναι δυνατό να μου πέφτει ο μέσος όρος απο 9 σε 8,8 γκαζώνοντας με 2α όταν το οικονομόμετρο δείχνει 8 και μετά σταματημένος στο φανάρι να ανεβαίνει ο μέσος όρος πάλι στα 9. Σήμερα πάντως γυρνόντας σπίτι συνήλθε λίγο οποτε ίσως God να εχεις δίκιο και απλως να μη το θυμαμαι καλα ή να μη το είχα παρατηρήσει .... τι να πω

θα θεωρούσα ότι ο δείκτης μέσης κατανάλωσης είναι απόλυτα θέμα reset αν η κατανάλωση δεν είχε ανεβεί με βάση το δείκτη του reservoir τώρα δεν είμαι σίγουρος.
Επίσης είχε τύχει σε ένα φίλο που έβαλε λάδια μη εγκεκριμένα απο το κατασκευαστή να έχει αυξημένη κατανάλωση παλαιότερα και απο εκεί προβληματίζομαι, δεν έχω τεχνικές γνώσεις και δε ξέρω αν όντως μπορεί να συμβαίνει και κάτι τέτοιο ...

Οσον αφορά το τα λάδια, το αμάξι δε διαθέτει χειροκίνητο τρόπο ελεγχου αλλα μόνο ψηφιακό που μετράει απώλειες απο 0 ως 1 λίτρο με τη μορφή μιας μπάρας. Οταν το παρέλαβα ο δείκτης ηταν λιγο πιο πάνω απο τα τρία τέταρτα, έπεσε και συμπλήρωσα αλλες 3 φορές τις 2 μαλιστα έγινε στην αντιπροσωπεία.

Οταν συμπληρώνεις λάδι είναι πρακτικά αδύνατο να ελέγξεις απόλυτα τη στάθμη παρα μόνο κατά προσέγγιση. Μου έχει συμβεί να ελεγξω στάθμη λαδιού διαδοχικά με διαφορά ενός τετάρτου και να δίνει διαφορετικές τιμές. Ο αισθητηρας για να λειτουργήσει πρέπει το αυτοκίνητο να έχει κινηθεί κανένα δεκάλεπτο προηγούμενως.
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris__ : 16-10-07 στις 19:57
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-10-07, 20:12
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να πλημμυριζεις το μοτερ ομως με λαδι καθε αλλο παρα καλο δεν ειναι! Δεν πρεπει ο δεικτης να ειναι πλυμμηρισμενος, πρεπει η σταθμη να ειναι στην πανω γραμμη του. Μπορει να κανεις ΠΟΛΥ μεγαλη ζημια αν βαλεις υπερβολικο λαδι.
God λες αν όντως είχε μπει παραπάνω λάδι απο όσο πρεπει να έχει γίνει ζημιά ; πως μπορώ να το ελέγξω;

το προβλημα είναι αυτος ο $%$£$%) δείκτης που δείχνει μόνο απώλειες ως ένα λίτρο, δηλαδή ίσως και να είχε παραπάνω όταν έδειχνε γεμάτο... έχω αρχίσει και ανησυχώ και επίσης δεν το λέει πουθενα σε manual, στην αντιπροσωπεία μου το είπαν τη δεύτερη φορά που πήγα.
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-10-07, 20:44
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris__ Εμφάνιση μηνυμάτων
God λες αν όντως είχε μπει παραπάνω λάδι απο όσο πρεπει να έχει γίνει ζημιά ; πως μπορώ να το ελέγξω;

το προβλημα είναι αυτος ο $%$£$%) δείκτης που δείχνει μόνο απώλειες ως ένα λίτρο, δηλαδή ίσως και να είχε παραπάνω όταν έδειχνε γεμάτο... έχω αρχίσει και ανησυχώ και επίσης δεν το λέει πουθενα σε manual, στην αντιπροσωπεία μου το είπαν τη δεύτερη φορά που πήγα.
Δεν ξερω πως δουλευει ο ηλεκτρονικος σου δεικτης, αλλα δεν νομιζω να σου εδειχνε τοσο λαθος. Εκτος βεβαια αν το λαδι ηταν τελειως εκτος προδιαγραφων!

Anyway, μην πανικοβαλεσαι αφου προκειται να αλλαξεις τον δεικτη εντος εγγυησης. Εκει θα φανει υποθετω. Αλλα και να μην φανει, στην αλλαγη λαδιων που θα βγουν ολα τα λαδια θα βαλεις οσα ακριβως πρεπει. Δεν νομιζω να εχεις βαλει κανα 1-1.5 λιτρο παραπανω απο το κανονικο ωστε να κινδυνευεις, δεν πρεπει να ειναι τοσο ευαισθητο πια!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.