Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 16-10-07, 20:48
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω πως δουλευει ο ηλεκτρονικος σου δεικτης, αλλα δεν νομιζω να σου εδειχνε τοσο λαθος. Εκτος βεβαια αν το λαδι ηταν τελειως εκτος προδιαγραφων!

Anyway, μην πανικοβαλεσαι αφου προκειται να αλλαξεις τον δεικτη εντος εγγυησης. Εκει θα φανει υποθετω. Αλλα και να μην φανει, στην αλλαγη λαδιων που θα βγουν ολα τα λαδια θα βαλεις οσα ακριβως πρεπει. Δεν νομιζω να εχεις βαλει κανα 1-1.5 λιτρο παραπανω απο το κανονικο ωστε να κινδυνευεις, δεν πρεπει να ειναι τοσο ευαισθητο πια!
τα λάδια τα άλλαξα, αλλα πριν είχα συμπληρώσει πάνω απο 1 λίτρο μεσα σε ένα διάστημα 3 μηνών, όσο κατέβαινε ο δείκτης, υπαρχει περίπτωση να έχει προκληθεί βλάβη;
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-10-07, 20:55
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris__ Εμφάνιση μηνυμάτων
τα λάδια τα άλλαξα, αλλα πριν είχα συμπληρώσει πάνω απο 1 λίτρο μεσα σε ένα διάστημα 3 μηνών, όσο κατέβαινε ο δείκτης, υπαρχει περίπτωση να έχει προκληθεί βλάβη;
Μπα δεν το νομιζω. Για να κατεβαινε, ειχε απωλεια. Αλλα και να μην ειχε, 1 λιτρο παραπανω δεν ειναι αρκετο για να κανει καποια ζημια συνηθως.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-10-07, 21:08
Το avatar του χρήστη ZWMZ
ZWMZ Ο χρήστης ZWMZ δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Μηνύματα: 34
ZWMZ is on a distinguished road
Επειδή ρώτησα στην αντιπροσωπεία,δεν θέλει συμπλήρωμα όποτε κατεβαίνει η στάθμη στον ψηφιακό δείκτη,αλλά μόνο όταν σου βγάλει ένδειξη.Εγώ έβαλα 1 lt στα 2800 Km που μου έβγαλε ένδειξη.'Αλλαξα λάδια στα 7500 εκτός προγραμματισμένου service,τώρα έχει 10500 και δεν έχει ξαναζητήσει τίποτα από τα 2800 και μετά.Άν προσθέτεις λάδι όποτε βλέπεις τον ψηφιακό δείκτη να κατεβαίνει (χωρίς να σου βγάζει ένδειξη) είναι λάθος.Ρώτησέ το και στην αντιπροσωπεία να στο επιβεβαιώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-10-07, 22:01
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris__ Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, το αυτοκίνητο έχει 2 δείκτες κατανάλωσης βενζίνης, ένα αναλογικό που δείχνει στιγμίαια κατανάλωση και ένα ψηφιακό που δείχνει μέσο όρο κατανάλωσης λιτρα ανα 100 χλμ.

Πριν το πάω για αλλαγή είχα μηδενίσει πολλες φορες το ψηφιακό και ποτε δεν είχε ανεβει στο ρελαντί και για παράδειγμα δεν είναι δυνατό να μου πέφτει ο μέσος όρος απο 9 σε 8,8 γκαζώνοντας με 2α όταν το οικονομόμετρο δείχνει 8 και μετά σταματημένος στο φανάρι να ανεβαίνει ο μέσος όρος πάλι στα 9. Σήμερα πάντως γυρνόντας σπίτι συνήλθε λίγο οποτε ίσως God να εχεις δίκιο και απλως να μη το θυμαμαι καλα ή να μη το είχα παρατηρήσει .... τι να πω

θα θεωρούσα ότι ο δείκτης μέσης κατανάλωσης είναι απόλυτα θέμα reset αν η κατανάλωση δεν είχε ανεβεί με βάση το δείκτη του reservoir τώρα δεν είμαι σίγουρος.
Επίσης είχε τύχει σε ένα φίλο που έβαλε λάδια μη εγκεκριμένα απο το κατασκευαστή να έχει αυξημένη κατανάλωση παλαιότερα και απο εκεί προβληματίζομαι, δεν έχω τεχνικές γνώσεις και δε ξέρω αν όντως μπορεί να συμβαίνει και κάτι τέτοιο ...

Οσον αφορά το τα λάδια, το αμάξι δε διαθέτει χειροκίνητο τρόπο ελεγχου αλλα μόνο ψηφιακό που μετράει απώλειες απο 0 ως 1 λίτρο με τη μορφή μιας μπάρας. Οταν το παρέλαβα ο δείκτης ηταν λιγο πιο πάνω απο τα τρία τέταρτα, έπεσε και συμπλήρωσα αλλες 3 φορές τις 2 μαλιστα έγινε στην αντιπροσωπεία.

Οταν συμπληρώνεις λάδι είναι πρακτικά αδύνατο να ελέγξεις απόλυτα τη στάθμη παρα μόνο κατά προσέγγιση. Μου έχει συμβεί να ελεγξω στάθμη λαδιού διαδοχικά με διαφορά ενός τετάρτου και να δίνει διαφορετικές τιμές. Ο αισθητηρας για να λειτουργήσει πρέπει το αυτοκίνητο να έχει κινηθεί κανένα δεκάλεπτο προηγούμενως.

Αυτό που λες η ένδειξη στο αναλογικό έχει να κάνει και με το πόσο χλμ πριν το έχεις μηδενίσει.

Δλδ αν έχεις κάνει 250 χλμ και έχεις μια Χ κατανάλωση είναι απόλυτα λογικά να μην αλλάξει η μέση κατανάλωση αν είσαι μισό λεπτό στο ραλαντί.

Αντίθετα αν έχει κάνει 2 χλμ και είσαι ραλαντί για τον ίδιο χρόνο είναι λογικό η μέση κατανάλωση να χτυπήσει κόκκινα.

Η κατανάλωση λαδιού σου, μου φαίνεται ΑΠΌΛΥΤΑ λογική.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-10-07, 08:30
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Καλό είναι η μή γνώστες μηχανολογίας ή και γενικά του αυτοκινήτου τους (όπως εγώ) να τηρούν τις οδηγίες χρήσεως του manual.
Εκεί αναφέρονται πολλά όπως απο το σωστό ροντάρισμα εως το θέμα μέτρησης-συμπλήρωσης λαδιού.
Εκεί μεταξύ άλλων αναφέρει ρητά οτι το αποτέλεσμα της μέτρησης της στάθμης λαδιού μπορεί να ποικίλει απο μέτρημα σε μέτρημα και οφείλεται σε διάφορους παράγοντες΄επίσης λεει οτι σημπλήρωμα κάνουμε οταν μας το ζητήσει και πότε είναι αυτό? οταν ανάψει ή προειδοποιητική λυχνία 1l .Eκεί λοιπόν του συμπληρώνεις 1 λίτρο και δεν έχει αμφιβολίες για το αν έβαλες πολύ ή λίγο.
Τώρα η κατανάλωση λαδιού αν είναι η πρέπουσα είναι σχετική....
Αν εγώ πχ με του το παίρνω το αμάξι αγνοώ του κανόνες ρονταρίσματος (που είναι δικαίωμα μου), ή το κοφτιάζω συνεχώς , τότε λογικό είναι να υπάρχει αυξημένη κατανάλωση παντού και φθορές παντού.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chalyps : 17-10-07 στις 08:54
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-10-07, 09:23
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό είναι η μή γνώστες μηχανολογίας ή και γενικά του αυτοκινήτου τους (όπως εγώ) να τηρούν τις οδηγίες χρήσεως του manual.
Εκεί αναφέρονται πολλά όπως απο το σωστό ροντάρισμα εως το θέμα μέτρησης-συμπλήρωσης λαδιού.
Εκεί μεταξύ άλλων αναφέρει ρητά οτι το αποτέλεσμα της μέτρησης της στάθμης λαδιού μπορεί να ποικίλει απο μέτρημα σε μέτρημα και οφείλεται σε διάφορους παράγοντες΄επίσης λεει οτι σημπλήρωμα κάνουμε οταν μας το ζητήσει και πότε είναι αυτό? οταν ανάψει ή προειδοποιητική λυχνία 1l .Eκεί λοιπόν του συμπληρώνεις 1 λίτρο και δεν έχει αμφιβολίες για το αν έβαλες πολύ ή λίγο.
Τώρα η κατανάλωση λαδιού αν είναι η πρέπουσα είναι σχετική....
Αν εγώ πχ με του το παίρνω το αμάξι αγνοώ του κανόνες ρονταρίσματος (που είναι δικαίωμα μου), ή το κοφτιάζω συνεχώς , τότε λογικό είναι να υπάρχει αυξημένη κατανάλωση παντού και φθορές παντού.
αγαπητε chalyps τα συμπληρώματα λαδιού έγιναν τις 2 απ τις 3 φορές απο μηχανικό της αντιπροσωπείας και την 3η φορά κατόπιν συννενόησης μαζι τους, δεν συμπληρωνα λάδι όποτε κατέβαινε ο δείκτης ουτε κατα βούληση. Το αυτοκίνητο το εχω κοφτιάσει "ελάχιστες" φορες και ποτέ κατα τη διάρκεια των πρώτων χλμ, ακολούθησα πιστά τις οδηγίες της αντιπροσωπείας.
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-10-07, 09:37
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
Είχε βγάλει ένδειξη 1Λ και έγινε η πλήρωση?
Επίσης πολύ σωστά έκανες που διευκρίνισες στο forum , οτι τα επακόλουθα σου είναι κατόπιν χρήσης σύμφωνα με τις οδηγίες (by the book).
Για να παραθέσω και τα δικά μου δεδομένα τώρα , για να υπάρχει πιο ολοκληρωμένη εικόνα στο φόρουμ για την συγκεκριμένη έκδοση .....
Χιλιόμετρα 4400
δείκτης λαδιού εκεί που ήταν οταν το παρέλαβα
Κατανάλωση βενζίνης στις διαδρομές που κάνω εντος , 9,4/100 σταθερά....όπως δηλαδή έχω βάλει και στο ημερολόγιο -ανάλογο thread για Ε 92 2LT.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-10-07, 09:49
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ZWMZ Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή ρώτησα στην αντιπροσωπεία,δεν θέλει συμπλήρωμα όποτε κατεβαίνει η στάθμη στον ψηφιακό δείκτη,αλλά μόνο όταν σου βγάλει ένδειξη.Εγώ έβαλα 1 lt στα 2800 Km που μου έβγαλε ένδειξη.
αρα δεν ειμαι ο μόνος, και Oldcarkickass αν είναι όντως λογικό να κάψει το 1 λιτρο τότε ολα οκ το θέμα είναι ετσι θα καίει συνέχεια ακόμα κι η αντιπροσωπεία λεει οτι μετά τα 7500χλμ πρεπει να πέσει η κατανάλωση λαδιού.

Στην αρχή και μέχρι τα 7500χλμ λογικό και αναμενόμενο τώρα αν συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό και μετά την αλλαγή θα το παω να μετρήσουν την απωλεια και θα γράψω στην BMW Γερμανίας να δω τι θα μου πούν και βλεπουμε και τέλος..
Ευχαριστώ ολους σας για τις απαντήσεις
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-10-07, 09:57
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχε βγάλει ένδειξη 1Λ και έγινε η πλήρωση?
Επίσης πολύ σωστά έκανες που διευκρίνισες στο forum , οτι τα επακόλουθα σου είναι κατόπιν χρήσης σύμφωνα με τις οδηγίες (by the book).
Για να παραθέσω και τα δικά μου δεδομένα τώρα , για να υπάρχει πιο ολοκληρωμένη εικόνα στο φόρουμ για την συγκεκριμένη έκδοση .....
Χιλιόμετρα 4400
δείκτης λαδιού εκεί που ήταν οταν το παρέλαβα
Κατανάλωση βενζίνης στις διαδρομές που κάνω εντος , 9,4/100 σταθερά....όπως δηλαδή έχω βάλει και στο ημερολόγιο -ανάλογο thread για Ε 92 2LT.
το είχα αναφέρει και παραπάνω οτι κατόπιν συννενόησης με την αντιπροσωπεία εγιναν τα συμπληρώματα αλλα ποτε δε βλαπτει να τονίζουμε θεματα που εχουν σημασία

τα συμπληρώματα δεν εγιναν στην ένδειξη του 1 λίτρου και έχοντας διαβάσει το ημερολόγιο σου ανησύχησα παραπάνω οσον αφορά την κατανάλωση λαδιού γιατι η αντιπροσωπεία επιμένει οτι ολα τα 2λιτρα Ε92 πινουν λάδι στην αρχή τουλάχιστον.
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-11-07, 15:23
Dimitris__ Ο χρήστης Dimitris__ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Μηνύματα: 155
Dimitris__ is on a distinguished road
1000 χλμ πλεον μετα την πρώτη αλλαγή λαδιών και με φρέσκο αισθητήρα/μετρητη σταθμης λαδιού εχω να πω ότι συνήθως δείχνει maximum ποσότητα λαδιού, εδω και 2 εβδομάδες αποκλειστικά δηλαδη.

Μεχρι την προπροηγουμενη βδομάδα έδειχνε το λάδι αλλες φορες max και άλλες στο 80%, υποθέτω ότι παιζει ρόλο η θερμοκρασία. Επίσης πρεπει να δουλέψει το μοτερ αρκετα για να βγάλει ένδειξη ουτως η αλλως οπως και με τον παλιό βεβαιως βεβαιως.

Η κατανάλωση βενζίνης επανήλθε στα κανονικά προ αλλαγής επίπεδα και να σημειώσω και κάτι άσχετο, το αυτοκίνητο ανοίγει αισθητά καλύτερα απ οτι τους πρώτους 2-3 μήνες, τώρα ειναι 4 και κατι.
__________________
διαλυθείτε γιατι θα παω στη Kommandatur!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.