Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-06-08, 09:22
scania124 Ο χρήστης scania124 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Μηνύματα: 568
scania124 will become famous soon enough
εγω πιστευω παντως οτι το να αλλαξεις τα λαδια στις 7000 και οχι στις 25000 μαλλον καλο κανεις στο αυτοκινητο και οχι κακο.και εγω ετσι κανω,25000 λεει το εργοστασιο καθε 10000 τα αλλαζω και αλλαζω παντα και φιλτρο.δικα μου ειναι τα λεφτα και μου αρεσει να τα πεταω σε λαδια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-06-08, 10:33
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
οκ παιδια καταλαβα επειδη το αμαξι το πηρα καινουργιο και επειδη το λαδι ειναι βασικο στοιχειο της μηχανης ηθελα να δω τις αποψεις σας κανεις δεν νομιζω να θελει να πεταει τα λεφτα του.οταν αλλαζω λαδι φυσικα αλλαζω και φιλτρο παντως ο ηλεκτρονικος δεικτης συνεχιζει να με προβληματιζει
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-06-08, 10:34
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scania124 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω πιστευω παντως οτι το να αλλαξεις τα λαδια στις 7000 και οχι στις 25000 μαλλον καλο κανεις στο αυτοκινητο και οχι κακο.και εγω ετσι κανω,25000 λεει το εργοστασιο καθε 10000 τα αλλαζω και αλλαζω παντα και φιλτρο.δικα μου ειναι τα λεφτα και μου αρεσει να τα πεταω σε λαδια
αν οχι στα 7000 τουλαχιστον στα 10000
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-06-08, 10:36
Το avatar του χρήστη mr incredible
mr incredible Ο χρήστης mr incredible δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Μηνύματα: 240
mr incredible is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω κατι ασχετο,
το αμαξι που εχει ο φιλος mr incredible το εχει αγορασει καινουριο με καποια εγγυηση?
το αμαξι το πηρα καινουργιο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-06-08, 10:57
scania124 Ο χρήστης scania124 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Μηνύματα: 568
scania124 will become famous soon enough
και εγω καινουργιο το πηρα αλλα οσα αυτοκινητα περασαν απο τα χερια μου τα λαδια τα αλλαζα παντα στα μισα απο οτι ελεγε η αντιπροσωποια.το τελευταιο αυτοκινητοι μου ηταν ενα corolla 03 1.6,το πουλησα με 150000χλμ. δεν ειχε καψει σταγονα.καθε 15000 ελεγε η αντιπρωσοποια καθε 7500 τους πηγενα τα λαδια στο χερι και τα αλλαζαν.ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΠΑΝΤΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-06-08, 12:10
Το avatar του χρήστη Chalyps
Chalyps Ο χρήστης Chalyps δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2007
Μηνύματα: 903
Chalyps will become famous soon enoughChalyps will become famous soon enough
παιδια σεβαστήτε τους κανόνες του forum ΕΛΕΟΣ!!!!!!!
Μέσω π.μ οι γνωριμίες και search για απορίες σε ανάλογα threads!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-06-08, 12:57
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scania124 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω πιστευω παντως οτι το να αλλαξεις τα λαδια στις 7000 και οχι στις 25000 μαλλον καλο κανεις στο αυτοκινητο και οχι κακο.και εγω ετσι κανω,25000 λεει το εργοστασιο καθε 10000 τα αλλαζω και αλλαζω παντα και φιλτρο.δικα μου ειναι τα λεφτα και μου αρεσει να τα πεταω σε λαδια
ρε παιδια αλλαγη λαδιων σε τοσο μεγαλο διαστημα η σε τοσα πολλα χλμ(25000) ειδικα για αυτους που κινουνται στην Αθηνα μονο σωστο δεν ειναι.
Το λαδακι ειναι απο τα πιο φτηνα "ανταλακτικα" ενος αυτοκινητου ,καλυτερα ειναι να αλλαζονται πιο γρηγορα.
Και στην τελικη τα manual δινουν και οδηγιες ακομη και για τον τροπο οδηγησης ,ενω οι περισσοτεροι τα σκιζουν.
εκει τα ξεχναμε ολα.
ειναι θεμα τεραστιο στο οποιο τοσα χρονια ακουγονται και γραφονται ενα σωρο αποψεις
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-06-08, 14:05
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chalyps Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να συμπληρώσω κ γώ τον καλοπροάιρετο πάντα από ολους μας καταιγισμό!
Είναι καλοπροαίρετος γιατί πίστεψε με σε αντίθετη περίπτωση απλά κανένα απο τα παραπάνω μέλη δεν θα έμπαινε στον κόπο να απαντά σε τόσο επιπόλαιες τοποθετήσεις....
Γιατί συμπλήρωσες 1/2 λίτρο? έχεις καταμετρητή που σου είπε θέλω οποσδήποτε μισό λίτρο λάδι?
Ακόμα κ για αυτό έχει προβλέψει το εργοστάσιο που επένδυσες το κάτι τις παραπάνω.....
οταν πραγματικά το χρειάζεται σε προειδοποιεί!!!!!βάλε μου σε παρακαλώ +1L
Oπως πολύ καλά σε συμβουλέψανε ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΤΟ ΤΙΜΗΜΕΝΟ το manual.....!
Φιλικά πάντα και μήν έχοντας άλλα να πω γιατί τα είπανε τα άλλα μέλη ολόσωστα
...
Εννοείται ότι είναι καλοπροαίρετα, αλλιώς δε θα έμπαινα ΚΑΝ στον κόπο να σχολιάσω.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από scania124 Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω καινουργιο το πηρα αλλα οσα αυτοκινητα περασαν απο τα χερια μου τα λαδια τα αλλαζα παντα στα μισα απο οτι ελεγε η αντιπροσωποια.το τελευταιο αυτοκινητοι μου ηταν ενα corolla 03 1.6,το πουλησα με 150000χλμ. δεν ειχε καψει σταγονα.καθε 15000 ελεγε η αντιπρωσοποια καθε 7500 τους πηγενα τα λαδια στο χερι και τα αλλαζαν.ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΑΔΙΑ ΠΑΝΤΑ.
ΣΑΦΩΣ και εσύ και ΜΟΝΟ εσύ ορίζεις τα της τσέπης σου, εγώ έγραψα ότι έγραψα γιατί ΞΕΡΩ ότι κυριαρχεί η αντίληψη ότι το λάδι διαρκεί ΜΟΝΟ 5 με 10 χιλ χλμ.(βλέπε το επόμενο quote που έκανα).
Το αν έκαιγε ή όχι λάδι στα 150.000 χλμ (τα οποία ΔΕΝ είναι πολλά) δεν έχει να κάνει με το αν άλλαζες το λάδι στα μισά χλμ από ότι λέει η TOYOTA αλλά και με 1 δισεκατομύριο άλλους παράγοντες (ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ λαδιού και ταλαιπωρία μοτέρ).
Το χρώμα ΔΕΝ είναι ενδεικτικό της κατάστασης του λαδιού.- Ούτε η αίσθηση που σου δίνει το αμάξι στο δρόμο, αν << αναπνέει >> ή όχι το μοτέρ.
ΑΛΛΟΙ παράγοντες παίζουν ρόλο (βλέπε συνοχή μορίων, τι επικαθίσεις κουβαλάει, τι ιξώδες έχει όταν το αλλάζεις κτλ κτλ)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mr incredible Εμφάνιση μηνυμάτων
2 λεει ακομα οτι τα αλλαζεις στα 25000 αν τα αλλαζα τοτε τι θα εβγαινε απο το καρτερ μηπως καρβουνο???
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια αλλαγη λαδιων σε τοσο μεγαλο διαστημα η σε τοσα πολλα χλμ(25000) ειδικα για αυτους που κινουνται στην Αθηνα μονο σωστο δεν ειναι.
Το λαδακι ειναι απο τα πιο φτηνα "ανταλακτικα" ενος αυτοκινητου ,καλυτερα ειναι να αλλαζονται πιο γρηγορα.
Και στην τελικη τα manual δινουν και οδηγιες ακομη και για τον τροπο οδηγησης ,ενω οι περισσοτεροι τα σκιζουν.
εκει τα ξεχναμε ολα.
ειναι θεμα τεραστιο στο οποιο τοσα χρονια ακουγονται και γραφονται ενα σωρο αποψεις
Δλδ έκανες μελέτη στο γραφείο σου εσύ τώρα και κατέληξες ότι τα 25000 χλμ είναι πολλά έτσι;
Πιστεύω έλαβες υπόψην σου ΟΛΕΣ τις απαιτούμενες παραμέτρους.
Δλδ ΠΟΙΟΤΗΤΑ λαδιού, τι θερμοκρασίες έχει περάσει το λάδι και για πόση ώρα, τι επικαθίσεις έχει μέσα από τη λειτουργία, σε τι κατάσταση βρίσκονται τα πρόσθετά του, αν το καίει/το χάνει και κατέληξες στο ότι το λάδι (το ΚΑΛΟ λάδι όχι αντιγραφές ή μαιμουδιές) δεν μπορεί να αντέξει 25000 χιλιόμετρα ΟΠΩΣ και να τα κάνει ο άλλος.

Και αυτή η μελέτη που έκανες (εσύ μόνος ή με τον μάστορά σου) σου κόστισε ένα μήνα και 10 πακέτα τσιγάρα, είναι ΦΥΣΙΚΑ 1 εκατομύριο φορές πιο έγκυρη από τις μελέτες που κάναν ΟΜΑΔΕΣ επιστημόνων με budget ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ ΕΥΡΩ για ΑΡΚΕΤΑ χρόνια.

Δλδ νομίζεις ότι μια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εταιρεία δεν έχει συμπεριλάβει στις μελέτες τις άτομα κάγκουρες που έχουν το γκάζι ON/OFF;
Επίσης φίλε μου το ζόρι το λάδι ΔΕΝ το τρώει στην ΚΙΝΗΣΗ, στην κίνηση ζορίζεται στο σύστημα ΨΥΞΗΣ (το νερό δλδ) το λάδι ζορίζεται όταν υπάρχουν φορτία (δλδ εθνική) γιατί εκεί πρέπει να είναι πιο ποιοτικό ώστε να μπορεί να κρατήσει το απαραίτητο φιλμ και λίπανση.

Αυτή η νοοτροπία ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα.-
Και αν ισχύει τότε πολλοί από αυτούς που πιστεύουν (και το χειρότερο ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ) αυτά που είπες πάνε χαμένοι εδώ πέρα.

Μερικά πράματα κάποιοι τα ξέρουν ΠΟΛΥ καλύτερα από εμάς, έκαστος στο είδος του.

Το να αμφισβητούμε με κλασσικά ΝΕΟ - ελληνικό - ωχαδερφιστικό τρόπο τον κόπο και την μελέτη άλλων είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ασέβεια. (δε μιλάω για εμένα αλλά για τις εταιρείες που βγάζουν τα service intervals η ακρίβεια των οποίων καθορίζει σε ένα ΜΕΓΑΛΟ ποσοστό την αξιοπιστία των μοτέρ και η αξιοπιστία με τη σειρά της καθορίζει την ΥΣΤΕΡΟΦΗΜΙΑ( η οποία στη γλώσσα των εταιρειών μεταφράζεται σε €€€€€€) της.)

Άρα ΟΥΤΕ την εταιρεία την συμφέρει να τοποθετεί τις αλλαγές λαδιών σε διαστήματα τέτοια ώστε να θυσιάζεται η αξιοπιστία των μοτέρ ούτε σε διαστήματα τέτοια ώστε να δυσανασχετεί ο πελάτης.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-06-08, 14:33
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται ότι είναι καλοπροαίρετα, αλλιώς δε θα έμπαινα ΚΑΝ στον κόπο να σχολιάσω.



ΣΑΦΩΣ και εσύ και ΜΟΝΟ εσύ ορίζεις τα της τσέπης σου, εγώ έγραψα ότι έγραψα γιατί ΞΕΡΩ ότι κυριαρχεί η αντίληψη ότι το λάδι διαρκεί ΜΟΝΟ 5 με 10 χιλ χλμ.(βλέπε το επόμενο quote που έκανα).
Το αν έκαιγε ή όχι λάδι στα 150.000 χλμ (τα οποία ΔΕΝ είναι πολλά) δεν έχει να κάνει με το αν άλλαζες το λάδι στα μισά χλμ από ότι λέει η TOYOTA αλλά και με 1 δισεκατομύριο άλλους παράγοντες (ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ λαδιού και ταλαιπωρία μοτέρ).
Το χρώμα ΔΕΝ είναι ενδεικτικό της κατάστασης του λαδιού.- Ούτε η αίσθηση που σου δίνει το αμάξι στο δρόμο, αν << αναπνέει >> ή όχι το μοτέρ.
ΑΛΛΟΙ παράγοντες παίζουν ρόλο (βλέπε συνοχή μορίων, τι επικαθίσεις κουβαλάει, τι ιξώδες έχει όταν το αλλάζεις κτλ κτλ)





Δλδ έκανες μελέτη στο γραφείο σου εσύ τώρα και κατέληξες ότι τα 25000 χλμ είναι πολλά έτσι;
Πιστεύω έλαβες υπόψην σου ΟΛΕΣ τις απαιτούμενες παραμέτρους.
Δλδ ΠΟΙΟΤΗΤΑ λαδιού, τι θερμοκρασίες έχει περάσει το λάδι και για πόση ώρα, τι επικαθίσεις έχει μέσα από τη λειτουργία, σε τι κατάσταση βρίσκονται τα πρόσθετά του, αν το καίει/το χάνει και κατέληξες στο ότι το λάδι (το ΚΑΛΟ λάδι όχι αντιγραφές ή μαιμουδιές) δεν μπορεί να αντέξει 25000 χιλιόμετρα ΟΠΩΣ και να τα κάνει ο άλλος.

Και αυτή η μελέτη που έκανες (εσύ μόνος ή με τον μάστορά σου) σου κόστισε ένα μήνα και 10 πακέτα τσιγάρα, είναι ΦΥΣΙΚΑ 1 εκατομύριο φορές πιο έγκυρη από τις μελέτες που κάναν ΟΜΑΔΕΣ επιστημόνων με budget ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ ΕΥΡΩ για ΑΡΚΕΤΑ χρόνια.

Δλδ νομίζεις ότι μια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εταιρεία δεν έχει συμπεριλάβει στις μελέτες τις άτομα κάγκουρες που έχουν το γκάζι ON/OFF;
Επίσης φίλε μου το ζόρι το λάδι ΔΕΝ το τρώει στην ΚΙΝΗΣΗ, στην κίνηση ζορίζεται στο σύστημα ΨΥΞΗΣ (το νερό δλδ) το λάδι ζορίζεται όταν υπάρχουν φορτία (δλδ εθνική) γιατί εκεί πρέπει να είναι πιο ποιοτικό ώστε να μπορεί να κρατήσει το απαραίτητο φιλμ και λίπανση.

Αυτή η νοοτροπία ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα.-
Και αν ισχύει τότε πολλοί από αυτούς που πιστεύουν (και το χειρότερο ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ) αυτά που είπες πάνε χαμένοι εδώ πέρα.

Μερικά πράματα κάποιοι τα ξέρουν ΠΟΛΥ καλύτερα από εμάς, έκαστος στο είδος του.

Το να αμφισβητούμε με κλασσικά ΝΕΟ - ελληνικό - ωχαδερφιστικό τρόπο τον κόπο και την μελέτη άλλων είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ασέβεια. (δε μιλάω για εμένα αλλά για τις εταιρείες που βγάζουν τα service intervals η ακρίβεια των οποίων καθορίζει σε ένα ΜΕΓΑΛΟ ποσοστό την αξιοπιστία των μοτέρ και η αξιοπιστία με τη σειρά της καθορίζει την ΥΣΤΕΡΟΦΗΜΙΑ( η οποία στη γλώσσα των εταιρειών μεταφράζεται σε €€€€€€) της.)

Άρα ΟΥΤΕ την εταιρεία την συμφέρει να τοποθετεί τις αλλαγές λαδιών σε διαστήματα τέτοια ώστε να θυσιάζεται η αξιοπιστία των μοτέρ ούτε σε διαστήματα τέτοια ώστε να δυσανασχετεί ο πελάτης.
Πέρασε η ώρα και δε μπορώ να κάνω επεξεργασία.

@KATSARAIOS φίλε μου ξαναδιαβάζοντας το ποστ μου ίσως φαίνομαι λίγο ερειστικός και ότι τα έχω μαζί σου ή κάτι τέτοιο.
Δεν συμβαίνει σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση, αν μπορείς αγνόησε το όποιο αρνητικό ύφος που πιθανώς να εκλάβεις και προσπάθησε να καταλάβεις τι λέω.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-06-08, 14:55
Το avatar του χρήστη MICZ
MICZ Ο χρήστης MICZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2004
Μηνύματα: 254
MICZ is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων

ΣΑΦΩΣ και εσύ και ΜΟΝΟ εσύ ορίζεις τα της τσέπης σου, εγώ έγραψα ότι έγραψα γιατί ΞΕΡΩ ότι κυριαρχεί η αντίληψη ότι το λάδι διαρκεί ΜΟΝΟ 5 με 10 χιλ χλμ.(βλέπε το επόμενο quote που έκανα).
Το αν έκαιγε ή όχι λάδι στα 150.000 χλμ (τα οποία ΔΕΝ είναι πολλά) δεν έχει να κάνει με το αν άλλαζες το λάδι στα μισά χλμ από ότι λέει η TOYOTA αλλά και με 1 δισεκατομύριο άλλους παράγοντες (ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ λαδιού και ταλαιπωρία μοτέρ).
Το χρώμα ΔΕΝ είναι ενδεικτικό της κατάστασης του λαδιού.- Ούτε η αίσθηση που σου δίνει το αμάξι στο δρόμο, αν << αναπνέει >> ή όχι το μοτέρ.
ΑΛΛΟΙ παράγοντες παίζουν ρόλο (βλέπε συνοχή μορίων, τι επικαθίσεις κουβαλάει, τι ιξώδες έχει όταν το αλλάζεις κτλ κτλ)





Δλδ έκανες μελέτη στο γραφείο σου εσύ τώρα και κατέληξες ότι τα 25000 χλμ είναι πολλά έτσι;
Πιστεύω έλαβες υπόψην σου ΟΛΕΣ τις απαιτούμενες παραμέτρους.
Δλδ ΠΟΙΟΤΗΤΑ λαδιού, τι θερμοκρασίες έχει περάσει το λάδι και για πόση ώρα, τι επικαθίσεις έχει μέσα από τη λειτουργία, σε τι κατάσταση βρίσκονται τα πρόσθετά του, αν το καίει/το χάνει και κατέληξες στο ότι το λάδι (το ΚΑΛΟ λάδι όχι αντιγραφές ή μαιμουδιές) δεν μπορεί να αντέξει 25000 χιλιόμετρα ΟΠΩΣ και να τα κάνει ο άλλος.

Και αυτή η μελέτη που έκανες (εσύ μόνος ή με τον μάστορά σου) σου κόστισε ένα μήνα και 10 πακέτα τσιγάρα, είναι ΦΥΣΙΚΑ 1 εκατομύριο φορές πιο έγκυρη από τις μελέτες που κάναν ΟΜΑΔΕΣ επιστημόνων με budget ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΩΝ ΕΥΡΩ για ΑΡΚΕΤΑ χρόνια.

Δλδ νομίζεις ότι μια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εταιρεία δεν έχει συμπεριλάβει στις μελέτες τις άτομα κάγκουρες που έχουν το γκάζι ON/OFF;
Επίσης φίλε μου το ζόρι το λάδι ΔΕΝ το τρώει στην ΚΙΝΗΣΗ, στην κίνηση ζορίζεται στο σύστημα ΨΥΞΗΣ (το νερό δλδ) το λάδι ζορίζεται όταν υπάρχουν φορτία (δλδ εθνική) γιατί εκεί πρέπει να είναι πιο ποιοτικό ώστε να μπορεί να κρατήσει το απαραίτητο φιλμ και λίπανση.

Αυτή η νοοτροπία ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχει ΜΟΝΟ στην Ελλάδα.-
Και αν ισχύει τότε πολλοί από αυτούς που πιστεύουν (και το χειρότερο ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ) αυτά που είπες πάνε χαμένοι εδώ πέρα.

Μερικά πράματα κάποιοι τα ξέρουν ΠΟΛΥ καλύτερα από εμάς, έκαστος στο είδος του.

Το να αμφισβητούμε με κλασσικά ΝΕΟ - ελληνικό - ωχαδερφιστικό τρόπο τον κόπο και την μελέτη άλλων είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ασέβεια. (δε μιλάω για εμένα αλλά για τις εταιρείες που βγάζουν τα service intervals η ακρίβεια των οποίων καθορίζει σε ένα ΜΕΓΑΛΟ ποσοστό την αξιοπιστία των μοτέρ και η αξιοπιστία με τη σειρά της καθορίζει την ΥΣΤΕΡΟΦΗΜΙΑ( η οποία στη γλώσσα των εταιρειών μεταφράζεται σε €€€€€€) της.)

Άρα ΟΥΤΕ την εταιρεία την συμφέρει να τοποθετεί τις αλλαγές λαδιών σε διαστήματα τέτοια ώστε να θυσιάζεται η αξιοπιστία των μοτέρ ούτε σε διαστήματα τέτοια ώστε να δυσανασχετεί ο πελάτης.

Απόλυτα σωστός κατά τη γνώμη μου ο φίλος. Και γω εφαρμόζω ακριβώς αυτά που λέει η BMW. Στον άσσο από το Μάιο του 2007 δεν έχω αλλάξει λάδια και το computer μου λέει για άλλα 8.000 χιλ. Ούτως ή άλλως αν χρειαστεί συμπληρώνουμε και οι καινούργιοι κινητήρες είναι έτσι φτιαγμένοι που καταναλώνουν λάδι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.