Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-08-06, 07:55
Το avatar του χρήστη psimos
psimos Ο χρήστης psimos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-08-2004
Μηνύματα: 354
psimos is on a distinguished road
Φιλε tsambu δε μπορουσα νε φανταστω οτι δε θα δουλευει το κλιμα λογω του θερμοστατη. Και εγω αλλαξα θερμοστατη αλλα δεν ειχε επιρρεαστει το κλιμα. Εις αναμονην λοιπον του αποτελεσματος της αλλαγης του. Σε παρακαλω ενημερωσε δι αυτο.

Τωρα οσον αφορα το μοτερακι εκει σκουρα τα πραγματα...1000 ομορφα ζεστα ευρουλακια για να το ανοιξουν? Και που ξερουν τι ακριβως μπορει να εχει για να αλλαξουν και βγαζουν στανταρ ποσο? Παντως και η αλλαγη σε αλλο μοτερ ειναι λιγακι επιφοβη γιατι δε ξερεις τι θα κατσει..
Φανταζεσαι να καιει και εκεινο λαδια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-08-06, 12:01
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Το ανταλακτικό για τον κλιματισμό είναι ο γνωστός φακίρης και δεν έχει σχέση με τον θερμοστάτη του συστήματος ψύξης.

Σχετικά με τα λάδια, θα σου πρότεινα πριν ανοίξεις το μοτέρ να ψάξεις για εύκολες (και φθηνές) διαρροές, όπως τις πάνω φλάτζες, τη βάση του φίλτρου λαδιών, τη τάπα των λαδιών και τη ροδέλα της και φυσικά να δοκιμάσεις μια άλλη μάρκα και τύπο λαδιών.

Αν δεν δουλέψει τίποτα από όλα αυτά προχωράς σε πιο "επίπονες" λύσεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-08-06, 23:26
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
Wink

Λοιπον αλλαξε ο θερμοστατης ( 85 ευρω + 15 περαστικα) και ολα παλι οκ.Α, να πω οτι το προβλημα δεν ηταν μονο το κλιμα αλλα οτι γενικα το συστημα ψυξης θερμανσης ενω αναβαν οι αντιστοιχες ενδειξεις στο ταμπλω,ηταν νεκρο.Αερας μηδεν.
Παραλειπομενα απο την ψιλοκουβεντουλα.
1. Το προβλημα με τον θερμοστατη το αντιμετωπιζουν μου ειπαν συχνα,και με το Ε46, και στο Ε39.Σαν ανταλλακτικο εγιναν παραπονα στην αντιπροσωπεια και σχετικα προσφατα βγηκε πιο αξιοπιστη version θερμοστατη.Αληθεια? ψεματα? ο θεος κι η ψυχη τους.
2.O ηλεκτρολογος ( κατοχος και αυτος Ε39)μου ανεφερε ο,τι και αυτος πριν αναβαθμισει το δικο του σε τριλιτρο ειχε αναλογο προβλημα με τα λαδια.Γνωμη του ειναι οτι αυτα στα 2,2 και 2,5 λιτ
τσιμπανε το λαδακι τους,τα τριλιτρα οχι!
Του λεω μαστορα ασε το ψησιμο, αλλο τσιμπαει και αλλο να ειμαστε με το μπιτονι στο χερι,λεφτα για μετατροπη δεν υπαρχουν (ηταν μπροστα και ο μηχανικος ) οποτε ασε τον προλογο.Εδω του λεω γνωστοι με αναλογα μοτορια και δεν καινε τιποτε, οποτε τι μου λες.
Anyway, θα βαλω ενα λαδακι αλλο για το οποιο λεγανε εκει οι βοηθοι και θα δουμε.Παντως οπως λεει και ο φιλος ο Strax χαλαρα και βημα βημα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-08-06, 01:27
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
βαλε λαδη συμφωνα με το τι λεει για το δικο σου μοντελο η αντιπροσοπεια (διασταβροσετο μεσο ιντερνετ ποτε δεν ξερης) και να θυμασε παντα δινουν 2 τυπους λαδιον για χειμονα και για καλοκαιρη.. τα χειμονειατικα ειναι πιο ψηλα οποτε διαλεξε το καλοκαιρηνο που ειναι πιο παχυρευστο

αν πας για αλλη δικη σου απλα μην βαλεις ψηλο λαδακη γιατι θα το καταποιη σε χρονο ρεκορ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-08-06, 01:47
Το avatar του χρήστη BMW523i
BMW523i Ο χρήστης BMW523i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-09-2004
Μηνύματα: 928
BMW523i is on a distinguished road
Κατανάλωση λαδιού ή βενζίνης είναι αυτό?????? Άντε να σε κάψει περίπου μισό λίτρο στα 10.000 χλμ! Τόσο ήταν το περισσότερο που μου έκαψε στα 166.000 χλμ που χω κάνει με την μπέμπα(και του πίνω το λάδι)!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-08-06, 12:00
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
Στο βιβλιο των service εχει μεσα το ονομα του προηγουμενου ιδιοκτητη.Το αυτοκινητο περνουσε service καθε ακριβως 25.000 χιλ.Ετσι μου ερχεται να βρω το τηλ. του και να τον ρωτησω τι παιζει με τα λαδια ρε γμτ.Μονο που ειναι Γερμανος.
Ασχετο, απο το σημαδι πανω στη ζωνη ασφαλειας , αυτος πρεπει να ζυγιζε πανω απο 150 κιλα.Λετε ολη η οικογενεια να ηταν ετσι και να το ζορισαν πολυ το πουλακι μου? χμ...
ΜΖ3 κατα κει την βλεπω την δουλεια.
Παντως το μοτορι δουλευει τοσο γλυκα και αθορυβα, ειναι δυνατον να καιει τοσο λαδι? Και ομως ειναι.Ξερετε, πεφτει και η αναλογη καζουρα απο την παρεα...ΤΟΥΡΚΟΣ γινομαι.Χαλαρα...Που θα παει θα την βρω τη λυση.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-08-06, 09:45
Το avatar του χρήστη stauros772000
stauros772000 Ο χρήστης stauros772000 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-08-2006
Μηνύματα: 801
stauros772000 has a spectacular aura aboutstauros772000 has a spectacular aura about
φιλε μου,γιατι δεν κανεις μια μετρηση συμπιεσης να ξερεις για τι πραμα
θα πληρωσεις ?????το συμπιεσομετρο κοστιζει 20 ευρα.η διαδικασια ευκολη.
το πιθανοτερο για την κατανατωση λαδιου,ειναι φθαρμενοι κυλινδροι-ελατηρια πιστονιων.οντως η αγορα μεταχηρησμενου ειναι κορονα γραματα.το θεμα ειναι οτι αγορασες BMW ,και οχι καποιο γιαπωνεζο.
Δεν ξερω ,εγω σε κανενα οχημα μου δεν βρηκα καταναλωση λαδιου.
οσο για τα σερβις ,ημαρτον ,οχι και ανα 10000-12000 χιλιομετρα.εδω τα αλλαζω στις 6000 ,και λεω μηπως ειναι πολλα.και μη μου πει κανενας
"η αντιπρωσοποια " κτλ κλτ λεει αλλα,γιατι αν χαλασει το οχημα ακουγοντας τις συμβουλες της αντιπρ.παλι εμεις τα πληρωνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-08-06, 11:25
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Xμ.....
Εμενα δεν καει σχεδον τπτ....δηλ τπτ....και δεν οδηγω και πολυ ηρεμα..
Καθε 7.500 που τα αλλαζω εχει μεσα οσα του εχω βαλει(αντε να εχει καψει 100γρμ.....
Παρολα αυτα σε μια αλλαγη ειχα βαλει τα castrol txt 5-40...αντι να βαλω να shell ultra(κατι δεν θυμαμε στο ονομα) 10-40.....Και στα 5000 χλμ...ειχε καψει 1.5 λιτρο...και ειχε αναψει και η κιτρινη λυχνια...
Οποτε τα πεταξα και ξανα εβαλα τα shell...απο τοτε εχω κανει 2 αλλαγες και δεν εχει καψει τπτ.....
Οποτε αυτο που πιστευω να φταει ειναι τα λαδια.....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-02-07, 17:52
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
Λοιπον,επανερχομαι στο θεμα καθως υπαρχουν εξελιξεις.
Στην τελευταια αλλαγη λαδιων,εβαλα λαδια της bmw, 10-40. σε 1500 χλμ ενδειξη λαδιων,προσθεση 0,5 λιτρο.Σε ακριβως 1485 χλμ νεα ενδειξη λαδιων, προσθεση ακριβως 0,5 λιτρου! Τα παιρνω στο κρανιο.Τηλεφωνω στον φιλο μου στην Γερμανια, ψαξε του λεω για μηχανη.
Λοιπον,βρηκα ενα 520 αυτοματο του 2003 διαλυμενο, με αθικτη μηχανη, και 4000 χλμ.
Την Τεταρτη, γινεται μαλλον η αλλαγη.Τωρα,ρωταω εγω,κλιματισμοι, διαφορικα,πλεξουδες, ειναι απαραιτητο να αλλαχθουν ολα?(σημ. αγοραζω ολα τα μηχανικα του αυτοκινητου σε καλη τιμη)
Μετα την αλλαγη,πρεπει η μηχανη να δηλωθει στο μηχανολογικο, να περασω παλι ΚΤΕΟ,ή τι αλλο?
Εχει κανεις να μου υποδειξει κατι να προσεξω ή κατι αλλο χρησιμο?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-04-07, 14:55
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
Χμ, επανερχομαι μετα απο πολυ καιρο, καθως λογοι υγειας δεν μου εδωσαν τον χρονο για την αλλαγη μηχανης.Σημερα πηγε το συνολο των ανταλλακτικων στον μηχανικο, και απο αυριο αρχιζει η δουλεια.
Μπαινει η καινουρια μηχανη, σασμαν, διαφορικο, τιμονιερα κλπ κλπ.
Ακουστε ομως αυτο.Ο αρχιμηχανικος της μεγαλυτερης αντιπροσωπειας της Θεσ/νικης μου ειπε οτι η αλλαγη απο μηχανικο σε αυτοματο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ!, και αυτοι τουλαχιστον δεν αναλαμβανουν τετοιους 'πειραματισμους' γιατι δεν ξερουν λεει αν
μετα το αυτοκινητο θα δουλεψει.
Μα, του λεω, εχω ΤΑ ΠΑΝΤΑ, γιατι να μην δουλεψει?
Η απαντηση ηταν," τι ψαχνεσαι ρε φιλε..."
Ημαρτον.
Απο την αλλη βεβαια, αφηνω και μια πισινη, ρωτω στην αλλη αντιπροσωπεια, και μου απαντουν: και βεβαια γινεται αλλα δεν σε συμφερει.Οταν γινει με το καλο η δουλεια θα σας πω κοστος δουλειας και τι μου ζητουσαν αυτοι.
Τελος παντων, το περιεργο ειναι οτι η τωρινη μηχανη μου αρχισε να καιει πολυ λιγοτερα λαδια, αλλα το νερο ηδη μπηκε στο αυλακι.Θα γινει η τραμπα, και μετα... αδερφια με αυτοματα, ριξτε μου τα φωτα σας, γιατι απο τετοια οδηγηση,ΑΠΕΙΡΟΣ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.