Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-04-07, 15:23
Το avatar του χρήστη B(3)M(1)W(8)is
B(3)M(1)W(8)is Ο χρήστης B(3)M(1)W(8)is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Μηνύματα: 345
B(3)M(1)W(8)is is on a distinguished road
εισαι σιγουρος οτι τα χλμ του αυτοκινητου οταν το αγορασες ηταν πραγματικα?παιζονται πολλα με τα εισαγωγης.
εγω να σκεφτεις στο is εχω 175.500 χλμ και μου καιει 350γραμ καθε 7.500χλμ αν το σκιζω,αν δεν το σκιζω τιποτα.
__________________
"ο ανθρωπος που δεν ισιωσε.....ποτε!!"
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-04-07, 19:04
Το avatar του χρήστη alex-kal
alex-kal Ο χρήστης alex-kal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Μηνύματα: 300
alex-kal is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsambu Εμφάνιση μηνυμάτων
Χ
......., και μετα... αδερφια με αυτοματα, ριξτε μου τα φωτα σας, γιατι απο τετοια οδηγηση,ΑΠΕΙΡΟΣ.
Mετά από 20 χρόνια οδήγησης, είμαι τόσο πολύ ενθουσιασμένος με το αυτόματο, που δεν πρόκειται ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ να πάρω με συμπλέκτη!!
Θα δεις ότι όταν το μάθεις , θα είσαι αρκετά γρήγορος και παραπλήσιος του μηχανικού..
Πρόσφατα οδήγησα την 528 (εκείνη που πριν ενάμισι χρόνο μου άλλαξε τα μυαλά για BMW) και την πήγαινα αέρας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-04-07, 09:57
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Κι εγώ μόλις πήρα αυτόματο και μόνο καλά λόγια έχω να πω. Θέλει μια μικρή εξοικείωση αλλά γρήγορα οι δυσκολίες ξεπερνιούνται εύκολα.
Βέβαια να ξεκαθαρίσουμε ότι τα σύγχρονα αυτόματα με εγκέφαλο κλπ τα λεγόμενα έξυπνα δεν έχουν σχέση με τα παλιά 3 και 4 τάχυτα. Κρατάνε την ταχύτητα όταν πρέπει και δεν σε κρεμάνε στην ανηφόρα ή πριν τη στροφή. Στην σπορ mode είναι ακόμα πιο ευχάριστα και με την επιπλέον χειροκίνητη λειτουργία του steptronic μπορείς να καλύψεις σχεδόν όλες σου τις ανάγκες. Ο μετατροπέας ροπής πολλαπλασιάζει τη ροπή χαμηλά και έτσι μπορείς να έχεις μια πολύ μακριά τελική σχέση και να ταξιδεύεις πολύ ήσυχα αλλά και οικονομικά! Μάλλον κι εγώ δύσκολα θα ξαναπάρω χειροκίνητο.....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-04-07, 12:33
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Παιδιά δεν είμαι υπερ του αυτόματου. Χωρίς συμπλέκτη εντάξει. Αλλά ο πλήρης έλεγχος του αυτοκινήτου δεν μου αρέσει. Όλη η μαγκιά του πισωκίνητου είναι στο γεγονός οτι σε κράταει στην στροφή κατεβάζοντας σχέση και βάζοντας το βάρος του αυτοκινήτου μπροστά.
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-04-07, 15:18
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Για αυτά ακριβώς τα παράπονα που αναφέρεις αγαπητέ matrixlord φροντίζουν τα νέα αυτόματα κιβώτια. Δεν ανεβάζουν μόνα τους ταχύτητα αν αφήσεις το γκάζι (σχετικά απότομα) ή σε ανηφόρα ή σε στροφή και με τη χειροκίνητη λειτουργία μπορείς πάντα να κατεβάσεις ταχύτητα για τη στροφή κλπ.... Και όλα γίνονται πολύ πιο ομαλά και με ασφάλεια (πχ δεν μπορείς να κατεβάσεις λάθος ταχύτητα και να μπει στα κόκκινα). Οπότε αυτό που σου αρέσει και αναφέρεις σαν μαγκιά του πισωκίνητου το έχεις και με το σύγχρονο αυτόματο. Γενικά με το steprtonic έχεις πολύ έλεγχο όταν θέλεις και όταν βαριέσαι το κιβώτιο είναι αρκετά έξυπνο και σκέφτεται πολύ καλά. Δεν λέω ότι τα κάνει όλα αλλά σε μεγάλο βαθμό αυτά που λες ως αρνητικά δεν ισχύουν. Εκεί που υστερεί είναι α) στο ξεκίνημα στο φανάρι αλλά ακόμα κι αν το ζορίσεις με καρφώματα και φρένο+γκάζι τα 1500 κιλά τελικά δεν βοηθάνε για φαναρόκοντρες και β) δεν μπορείς να μπλοκάρεις τον πίσω άξονα κεταβάζοντας και αφήνοντας απότομα συμπλέκτη για να ξεκινήσεις γλύστρημα/τοποθέτηση.
Και εγώ νόμιζα αυτά ακριβώς που έλεγες κι εσύ αλλά άρχισα να το σκέφτομαι όταν με πήγε ζωηρή και πολύ παιχνιδιάρικη βόλτα ένας φίλος πριν λίγα χρόνια ενώ μεταπείστηκα τώρα που απέκτησα και οδήγησα τέτοιο αυτόματο. Βλέπω ότι οι συμβιβασμοί που φοβόμουνα ότι θα έπρεπε να κάνω είναι πρακτικά μηδαμηνοί!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-04-07, 19:02
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Ίσως έχεις δίκιο. Αν μου τύχει ευκαιρία θα οδήγησω ένα σύγχρονο αυτόματο να δω τι λέει.
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-04-07, 19:11
Το avatar του χρήστη alex-kal
alex-kal Ο χρήστης alex-kal δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Μηνύματα: 300
alex-kal is on a distinguished road
Εχθές το μεσημέρι , ανέβηκα πάλι Ταύγετο!!
Η γυναίκα μου τρόμαξε , έτσι όπως έμπαινε στις στροφές (ούτε με το toledo 20VT δεν έμπαινα έτσι).
Και δεν είχα καταλάβει τίποτα , ούτε αστάθειες ούτε τίποτα!!
Πάλι εκτός θέματος βγήκαμε (το θέμα είναι τα λάδια).
Με την ευκαιρία : άλλαξα πριν από 5.000 Km και δεν έχει κάψει σταγόνα!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-04-07, 07:24
Το avatar του χρήστη matrixlord
matrixlord Ο χρήστης matrixlord δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 350
matrixlord is an unknown quantity at this point
Επειδή μπήκα και εγώ σε υποψίες κοίταξα και εγώ τα λάδια και διαπίστωσα οτι μετά απο 4000(με πολύ σκήσιμο!!!!) δεν έχει κάψει τίποτα. Εγώ βάζω τόσο λάδι ώστε να πάει στάθμη 1 mm πιο κάτω απο την γραμμή. Προσωχή παιδιά μην βάλει κανείς παραπάνω απο την γραμμή λάδι γιατί είναι το ίδιο κακό σαν να μην έχει καθόλου.
__________________
Μην ξεχάσουν αυτοί που έχουν μπροστοκίνητο να τραβήξουν χειρόφρενο όταν θέλουν να κάνουν Drift!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-03-08, 23:45
Το avatar του χρήστη tsambu
tsambu Ο χρήστης tsambu δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-03-2006
Μηνύματα: 234
tsambu will become famous soon enough
Επανερχομαι στο θεμα...

Παει ενας χρονος περιπου απο τοτε που ειχε προκυψει το θεμα με τα λαδια του αυτοκινητου μου, που εκαιγε περι το 1 λιτ στα 1500 χιλιομετρα κλπ κλπ.
Στο ενδιαμεσο που πηγα για αλλη δουλεια σε επισημη αντιπροσωπεια, και τους ειπα για το προβλημα, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΝ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑΓΗ ΜΗΧΑΝΗΣ, Ή ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΕ 530.Τους τα εριξα χοντρα και την εκανα.
Τεσπα,τυχαια, βρηκα εναν μηχανικο στη Θεσσαλονικη, που μου τον συστησε καποιος ας πουμε που τον ειχα εξηπηρετησει σε κατι, οποτε, πηγα "συστημενος".Ο μηχανικος λοιπον, για να μην μακρυγορω μου ανεφερε καποια πραγματα, και αφου ειδε απο τα καυσαερια οτι εχω καλους υδρογονανθρακες , μου εβαλε ρε παιδια, ΛΕΠΤΟΤΕΡΟ ΛΑΔΙ.Αντι για 10-40 ( παλι της μαμας που εβαζα, μου εβαλε 5-30!
Λοιπον, 3000 χιλιομετρα, και δεν εχει καψει τιποτε.Ρε θα τρελλαθουμε?
Δεν θα εγραφα τιποτε, εως την επομενη αλλαγη λαδιων, αλλα διαβασα μερικα πραγματα σε αλλο thread, και ειπα να το αναφερω.Αντε πειτε μου εσεις πως εξηγηται....
Και κατι αλλο.Μου απαγορευσε τις αλλαγες ταχυτητων σε πολυ χαμηλες στροφες.Νυχτα....μεγαλη νυχτα.Ελα ομως που δεν καιει??
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-03-08, 09:01
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Τελικά για μια ακόμα φορά αποδεικνύεται ότι είναι σπουδαίο πράμα να ξέρεις τη δουλειά σου.... και να μην κοροϊδεύεις τον κόσμο!
Τελικά η υπομονή σου ξεπληρώθηκε! Και οικονομικά και σωστά!
Η εξήγηση του φαινομένου να χάνεται το χοντρό αλλά να μην χάνεται το πιο λεπτό λάδι είναι αρκετά πολύπλοκη (και δεν θυμάμαι την εξήγηση που κάπου είχα διαβάσει) αλλά φαίνεται ότι παρατηρείται σε αρκετές περιπτώσεις ειδικά τα τελευταία χρόνια.
Νομίζω ότι οι κινητήρες αυτοί (Μ54) το θέλουν το λαδάκι τους συνθετικό και μάλλον λεπτό, οι προδιαγραφές LL01 και LL04 λένε για κρύο ιξώδες (ο αριθμός πριν από το W) 0-5 οπότε το 10-40 του έπεφτε βαρύ και εκτός προδιαγραφών (κακό!). Εκτός αν όχι μόνο ήταν εκτός προδιαγραφών λόγω ιξώδους αλλά και δεν είχε τις αντοχές κατά ACEA A3 οπότε μιλάμε για λάδι εντελώς ακατάλληλο που μπορεί να αφήσει να γίνει ζημιά στον κινητήρα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.