Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-08-11, 21:26
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΗΧΟΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΜΠΡΟΣΤΑ - Ε36

Παιδιά εδώ και κάνα μήνα το αμάξι ξεκίνησε να κάνει έναν περίεργο ήχο όταν περνάω από σαμαράκια και λακούβες. Πιο συγκεκριμένα, το κάνει μόνο σε μικρές ταχύτητες γύρω στα 30 με 40 και είναι ιδιαίτερα έντονο στα σαμαράκια. Ο ήχος δεν είναι κοφτός και δεν είναι ντουκ ντουκ αλλά ακούγεται σαν να έρχεται από την συμπίεση του ελατηρίου και ακούγεται να το κάνει κι από τις δύο μεριές, όχι μόνο από την μια. Επίσης όταν πιέζω το αμάξι σταματημένο προς τα κάτω με τα χέρια μου δεν ακούγεται τίποτα. Πρέπει δηλαδή να συμπιεστεί αρκετά η ανάρτηση για να το κάνει. Όταν περνάω από ανωμαλίες και λακούβες ο ήχος γίνεται πιο κοφτός δηλαδή ακούς κάποια κρακ κρακ. Να συμπληρώσω πως έχουν αλλαχτεί πρόσφατα τα πάντα από κάτω (σινεμπλόκ ψαλιδιών, μπρατσάκια και σινεμπλόκ αντριστρεπτικής, γοφοί) το μόνο που δεν έχω αγγίξει είναι αμορτισέρ και top mounts. Στο συνεργείο τσεκάραμε τα πάντα και δεν υπάρχει τζόγος πουθενά κι ούτε έχει ξεβιδώσει τίποτα. Όταν το αμάξι αναπτύξει ταχύτητες πάνω από τα 50 δεν ακούγεται κιχ και η ανάρτηση δουλεύει τέλεια μπορώ να πω. Σε αναζήτηση που έκανα σε διάφορα ξένα φόρουμς λένε πως τέτοιο φαινόμενο προκαλούν τα μπρατσάκια της αντιστρεπτικής (αυτά που ενώνουν τις άκρες της αντιστρεπτικής με τα ψαλίδια), όμως τα άλλαξα με καινούργια πριν μερικές μέρες και δεν άλλαξε κάτι. Να προσθέσω επίσης πως τα σινεμπλόκ των αντιστρεπτικών έχουν αλλαχτεί με πολυουρεθάνης αλλά τα έχω πήξει στο γράσσο και δεν νομίζω να είναι από εκεί.

Καμιά ιδέα κανείς; Έχει αντιμετωπίσει κανείς τίποτα παρόμοιο; Σκέφτομαι να πάω σε ένα τζογόμετρο να το κοιτάξουν μήπως και βγάλουν άκρη, αλλά είπα να ρωτήσω πρώτα εδώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-08-11, 21:33
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Βρήκα κι ένα video με πολύ παρόμοιο ήχο! Απλώς στο video είναι πολύ πιο έντονος ο ήχος απ' ότι στο δικό μου.

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-08-11, 21:38
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Δοκιμασε να πλυνεις καλα τ αμαξι με πιεστικο στα επιμαχα σημεια που ακους το θορυβο. Αν γινεται να πεσει και καθαριστικο υγρο σαπουνι η κατι τετοιο μετα καλο ξεβγαλμα με νερο ακομα καλυτερα. Πολλες φορες πιανει βρωμα, σκονες και λασπες η αναρτηση και κανει διαφορους θορυβους. Ειχε τυχει σε γνωστο μου με Alfa Romeo 147 να ακουει συνεχεια αναλογους θορυβους αλλα απο πισω. Το ειχε παει σε εξουσιοδοτημενο γιατι ηταν και σε εγγυηση τοτε τ αμαξι και μεχρι του ειχαν πει οτι φοβοντουσαν μην εχει κοψει σασι ή ειχε φυγει καμια πονταρισια ή κολληση απο καποιο κοματι του σασι πισω!
Το ξηλωσαν ολο τ αμαξι στο πισω μερος και τελικα βρηκαν οτι επειδη αυτος το επλενε στην επαρχια με νερο με αλατα, ειχαν μαζευτει αλατα στα αμορτισερ και γενικα σε ολη την αναρτηση και γι αυτο ετριζε! Τα καθαρισαν καλα, λιπαναν τα μερη που ηθελαν λιπανση δεσανε τ αμαξι και μετα ολα καλα!
Γι αυτο, κανε ενα καλο πλυσιμο, αν γινεται οχι με 'σκληρο' νερο και το ξαναβλεπεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-08-11, 21:43
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Βασικά ακούγεται σαν να έχει χαλάσει κάτι και όχι από βρώμα και λάσπες, αλλά αν βρω ευκαιρία κάποια στιγμή θα δοκιμάσω το πιεστικό να δω αν αλλάξει κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-11, 01:45
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
εγω πιστευω οτι ειναι τα τοπ μαουντ.μπορει να εχουν φαει τα ρουλεμαν....αν δεν ειναι αυτο , Σηκωσε το αμαξι σε αναβατοριο η με το γριλο σου οσο πιο ψηλα μπορεις και κοιτα αν ειναι φαγωμενα τα στοπ της αναρτησης.....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-11, 10:33
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Κι εμένα στα top mount πάει το μυαλό μου πλέον, δεν έχει μείνει και κάτι άλλο. Εκτός αν είναι τα αμορτισέρ. Το παράξενο είναι πως ακούγεται να το κάνει κι από τις δύο μεριές.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-08-11, 10:56
Το avatar του χρήστη tasosbmw316
tasosbmw316 Ο χρήστης tasosbmw316 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-12-2008
Μηνύματα: 44
tasosbmw316 is on a distinguished road
Εχω ακριβώς το ίδιο θέμα στο 46αρι αλλά μόνο δεξιά.Άλλαξα αμορτισέρ και σινεμπλόκ αλλά πάλι τα ίδια ειδικά όταν κινούμαι σε χωματόδρομο είναι έντονος ο θόρυβος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-11, 16:31
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Σήκωσε το σε ράμπα και δές το απο κάτω καλά καλά..
99% ειναι απο τα δεσιματα της αντιστρεπτικής...
Θα το καταλάβεις αν κάνεις 2-3 δυνατά και κοφτά φρεναρίσματα κινούμενος
μπροστα, και άλλα τόσα κινούμενος πίσω..

Υ.Γ. Αν ειναι απο την αντιστρεπτική, να αλλάξεις συνεργείο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-11, 22:39
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Τι ακριβώς εννοείς από τα δεσίματα; Αν είναι από εκεί πάντως συνεργείο δεν μπορώ να αλλάξω.. γιατί τα σκληρότερα σινεμπλόκ και τα μπρατσάκια της αντιστρεπτικής τα άλλαξα εγώ . Πάντως έχω δοκιμάσει απίστευτα φρεναρίσματα και δεν κάνει κιχ. Πήγα σε αμορτισερόμετρο και τζογόμετρο σήμερα και δεν έδειξε τίποτα ούτε έκανε τον παραμικρό θόρυβο, όλα δουλεύουν ρολόι. Πρέπει να συμπιεστεί αρκετά η ανάρτηση για να το κάνει και με λίγα χιλιόμετρα. Μου είπαν πως μάλλον πάω για top mounts ή πολύ απλά φαγώθηκαν τα λάστιχα όπου εδράζονται τα ελατήρια και ακουμπάνε στα πιάτελα. Έχω top mounts και σκέφτομαι να τα αλλάξω μόνος μαζί με καινούργια λάστιχα για τα ελατήρια, μόνο που πρέπει να βρω ένα τρόπο να συμπιέσω τα ελατήρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valantis544 : 19-08-11 στις 22:43
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-11, 23:59
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Ακριβώς ο ίδιος ήχος σε Mercedes W210 που είχαμε, προερχόταν απο σινεμπλόκ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.