Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-08-16, 23:19
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
LED πινακιδας

Ειπα να ανανεωσω λιγο το πισω μερος του φωτισμου της πινακιδας και αγορασα καποια COB LED και αντικατεστησα τις απλες λαμπες.

Οι COB LED (chip on board) λαμπες εχουν διαφορα πλεονεκτηματα εναντι των απλων SMD LED (surface mounted device) με αυτο που με τραβηξε να ειναι οτι θερμαινονται λιγοτερο kαι οτι το φως που βγαζουν θυμιζει φωτεινο panel και οχι πολλες μικες λαμπες σε σειρα.

Ειμαι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα και πιστευω ταιριαζει με το Ζ. Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι αφου σβησω τα φωτα η και κλειδωσω το αυτοκινητο τα Ledακια αυτα συνεχιζουν να εκπεμπουν εναν χαμηλο φωτισμο για περιπου ενα λεπτο. Μετα σβηνουν εντελως.

Ξερει κανεις οτι ειναι φυσιολογικο αυτο? Μηπως θα κανω κακο στην καινουρια μου μπαταρια και θα την κλαιω πριν την ωρα της?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-08-16, 13:12
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειπα να ανανεωσω λιγο το πισω μερος του φωτισμου της πινακιδας και αγορασα καποια COB LED και αντικατεστησα τις απλες λαμπες.

Οι COB LED (chip on board) λαμπες εχουν διαφορα πλεονεκτηματα εναντι των απλων SMD LED (surface mounted device) με αυτο που με τραβηξε να ειναι οτι θερμαινονται λιγοτερο kαι οτι το φως που βγαζουν θυμιζει φωτεινο panel και οχι πολλες μικες λαμπες σε σειρα.

Ειμαι ευχαριστημενος με το αποτελεσμα και πιστευω ταιριαζει με το Ζ. Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι αφου σβησω τα φωτα η και κλειδωσω το αυτοκινητο τα Ledακια αυτα συνεχιζουν να εκπεμπουν εναν χαμηλο φωτισμο για περιπου ενα λεπτο. Μετα σβηνουν εντελως.

Ξερει κανεις οτι ειναι φυσιολογικο αυτο? Μηπως θα κανω κακο στην καινουρια μου μπαταρια και θα την κλαιω πριν την ωρα της?
Στελλάρα χωρίς να είμαι ειδικός, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανένα πρόβλημα στην κατανάλωση ενέργειας των LED που έβαλες. Μια λάμπα καταναλώνει μόνο αν της δώσεις ρεύμα. Από τη στιγμή που το αυτοκίνητο κλειδώνει η κάνουλα κλείνει και το ρεύμα διακόπτεται.

Προφανώς το LED συνεχίζει να ανάβει για λίγο γιατί έχει μείνει κάποια ποσότητα ρεύματος στο κύκλωμα ή το τσιπ από μόνο του την έχει παγιδεύσει επίτηδες για λόγους ομαλής εκτόνωσης και μεγαλύτερης διάρκειας ζωής.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-08-16, 17:12
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Στελλάρα χωρίς να είμαι ειδικός, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανένα πρόβλημα στην κατανάλωση ενέργειας των LED που έβαλες. Μια λάμπα καταναλώνει μόνο αν της δώσεις ρεύμα. Από τη στιγμή που το αυτοκίνητο κλειδώνει η κάνουλα κλείνει και το ρεύμα διακόπτεται.

Προφανώς το LED συνεχίζει να ανάβει για λίγο γιατί έχει μείνει κάποια ποσότητα ρεύματος στο κύκλωμα ή το τσιπ από μόνο του την έχει παγιδεύσει επίτηδες για λόγους ομαλής εκτόνωσης και μεγαλύτερης διάρκειας ζωής.
Λογικο ακουγεται συναδελφε! Κατι τετοιο σκεφτομαι και εγω!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-08-16, 17:22
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Όπως τα λέει ο Γιάννης είναι τα πράγματα. Κ μη ξεχνάς Στέλιο ότι η κατανάλωση των λένε είναι άπειροελάχιστη. Σε όλα τα αυτοκίνητα γίνεται αυτό.
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.