Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-08, 23:09
dimitris30 Ο χρήστης dimitris30 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-02-2008
Μηνύματα: 38
dimitris30 is on a distinguished road
ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.

--------------------------------------------------------------------------------

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ. ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΒΜW Ε46 Μ3 ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ 1-2001. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Ο ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ; ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-08, 23:11
Το avatar του χρήστη MaSt0RaS
MaSt0RaS Ο χρήστης MaSt0RaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Μηνύματα: 1.463
MaSt0RaS is on a distinguished road
με ενα search θα βρεις αλλα τπτ δεν ειναι σιγουρος παει αναλογως το extra καλυτερα να μιλησεις με καποιον που να ειναι στην δουλεια..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-08, 23:14
dimitris30 Ο χρήστης dimitris30 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-02-2008
Μηνύματα: 38
dimitris30 is on a distinguished road
Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-08, 23:26
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris30 Εμφάνιση μηνυμάτων
--------------------------------------------------------------------------------

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ. ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΒΜW Ε46 Μ3 ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ 1-2001. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Ο ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΣ; ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. ΔΗΜΗΤΡΗΣ
φιλε βρες αμαξι μετα το 2004 (EURO 4) γιατι τα παλαιοτερα απο αυτα πληρωνουν διπλασιο τελωνειο.υπολογιζε κανα 10.000-12.000 για αυτα που σου ειπα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-08, 23:38
Το avatar του χρήστη gabber
gabber Ο χρήστης gabber δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Μηνύματα: 39
gabber is on a distinguished road
Επειδη και εγω εχω εισαγει (και την εχω πατησει...) αμαξι απο την Γερμανια εχω να σου πω δυο πραγματα να προσεξεις.
1)Το ποσο του εκτελωνισμου εξαρταται απο την παλαιοτητα του αυτοκινητου (οσο πιο παλιο τοσο πιο πολλα λεφτα) ετσι οσο πιο προσφατο μοντελο τοσο λιγοτερα θα πληρωσεις στο τελωνειο.
2)Επεισης ,οπως ειναι λογικο , οσο πιο πολλα κυβικα τοσο πιο πολλα

Αυτα τα διο και σε μικροτερο βαθμο τα extra

Για να καταλαβεις , στο ελληνικο τελωνειο υπαρχει μια αρμοδια υπηρεσια που λεγεται υπηρεσια αξιων.Αυτη εχει καταλογους με τις χρεωσεις και την κοστολογιση καθε μοντελου.
Π.χ αν το αμαξι το κοστολογισουν για 10000 ( παρολο που εσυ μπορει να το πηρες 2000 επειδη στο πουλησε φιλος κτλ,) και με βαση την οδηγια (παλαιοτητα που λεγαμε ) φορολογηται 40 τις εκατο επι του τιμολογιου, αρα

θα πληρωσεις 4000 ευρω.Το πιασες?
Οταν πηρα εγω το δικο μου (320 του 99 ) πληρωσα 10.000 για το τελωνειο ενω αν ηταν 10/2001 και μετα θα πληρωνα ακριβως τα μισα και θα ειχα και πιο καινουριο αμαξι...
Απλα να ξερεις οτι το Μ3 εχει το μεγαλυτερο ποσοστο λογο κυβισμου (αν θυμαμαι καλα 300 τις εκατο).
Αυτοι οι καταλογοι αναπροσαρμοζοντε με τα χρονια.
Ψαξτο παρα πολυ καλα και βρες εμπιστο εκτελωνιστη!!!
Αντε με το καλο!
Οτι θες στη διαθεση σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-08, 23:43
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gabber Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη και εγω εχω εισαγει (και την εχω πατησει...) αμαξι απο την Γερμανια εχω να σου πω δυο πραγματα να προσεξεις.
1)Το ποσο του εκτελωνισμου εξαρταται απο την παλαιοτητα του αυτοκινητου (οσο πιο παλιο τοσο πιο πολλα λεφτα) ετσι οσο πιο προσφατο μοντελο τοσο λιγοτερα θα πληρωσεις στο τελωνειο.
2)Επεισης ,οπως ειναι λογικο , οσο πιο πολλα κυβικα τοσο πιο πολλα

Αυτα τα διο και σε μικροτερο βαθμο τα extra

Για να καταλαβεις , στο ελληνικο τελωνειο υπαρχει μια αρμοδια υπηρεσια που λεγεται υπηρεσια αξιων.Αυτη εχει καταλογους με τις χρεωσεις και την κοστολογιση καθε μοντελου.
Π.χ αν το αμαξι το κοστολογισουν για 10000 ( παρολο που εσυ μπορει να το πηρες 2000 επειδη στο πουλησε φιλος κτλ,) και με βαση την οδηγια (παλαιοτητα που λεγαμε ) φορολογηται 40 τις εκατο επι του τιμολογιου, αρα

θα πληρωσεις 4000 ευρω.Το πιασες?
Οταν πηρα εγω το δικο μου (320 του 99 ) πληρωσα 10.000 για το τελωνειο ενω αν ηταν 10/2001 και μετα θα πληρωνα ακριβως τα μισα και θα ειχα και πιο καινουριο αμαξι...
Απλα να ξερεις οτι το Μ3 εχει το μεγαλυτερο ποσοστο λογο κυβισμου (αν θυμαμαι καλα 300 τις εκατο).
Αυτοι οι καταλογοι αναπροσαρμοζοντε με τα χρονια.
Ψαξτο παρα πολυ καλα και βρες εμπιστο εκτελωνιστη!!!
Αντε με το καλο!
Οτι θες στη διαθεση σου.
συμφωνω και επαυξανω.
απλα απο φετος 2008 αλλαξε η οδηγια και πρεπει να φερνεις πια μετα του 2004 για 40% η 50% δασμους επι της αξιας του τιμολογιου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-08, 23:48
dimitris30 Ο χρήστης dimitris30 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-02-2008
Μηνύματα: 38
dimitris30 is on a distinguished road
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-08, 23:49
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris30 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
ποσο το βρηκες?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-02-08, 23:59
dimitris30 Ο χρήστης dimitris30 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-02-2008
Μηνύματα: 38
dimitris30 is on a distinguished road
φιλε katsaraios το αυτοκινητο το πουλαει ενας φιλος μου απο Γερμανία το οποίο το εχει φερει απο αμερικη δεν εχει εκτελωνιστει και το δινει 11.000 €.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-02-08, 00:00
Το avatar του χρήστη gabber
gabber Ο χρήστης gabber δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 09-02-2008
Μηνύματα: 39
gabber is on a distinguished road
Μια ακομα συμβουλη...
Αν ειναι να δωσεις 30.000 - 40.000 ευρω δωσε αλλα 1000 και κανε ενα ταξιδι μεχρι την γερμανια για να το δεις ο ιδιος.Τωρα αν μπορεις να πας και με κανα φιλο μηχανικο για ενα δυημερο τοτε πραγματικα κανεις την καλυτερη κινηση!!!
Εγω π.χ πηρα αυτοματο ενω ηθελα manual(αλλο που που το εχω καταβολευτει και δεν το αλλαζω με τιποτα...)
Αντε καλο ταξιδι λοιπον!
Αυτα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.