Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-08-12, 23:14
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Εξατμιση (τελικο).........

Λοιπον μιας και δεν ειμαι και πολυ εωημερωμενος οσον αφορα μηχανικο-βελτιωτικα θεματα, θελω την βοηθεια σας!
Καταρχιν ο λογος για μια bmw E46 1.8 Valvetronic sedan 2004..........θελω να φτιαξω κυριως τον ηχο του αυτοκινητου που για μενα μετραει πολυ...... δεν ειμαι βαθια νυχτωμενος να πιστευω πως θα καταλαβω τιποτα το ιδιαιτερο απο μια εξατμιση ή ενδεχομενος και ενα προγραμμα φιλτρο κλπ κλπ δηλαδη μια πρωτου σταδιου βελτιωση.....
Για αρχη πιστευω πως με μια βελτιωση στην εξαγωγη αεριων μπορω να εχω τον επιθυμητο ηχο
( οχι τρελα πραγματα ............ πιστευω καταλαβενετε!) Χρειαζεται να αλλαξω ολο το συστημα ή αρκεί και ενα τελικό......???
Γιατι κόστος μιλάμε....???
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-08-12, 23:40
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Επειδη δεν μπορω να κανω edit στο αρχικο..............
Αυτο που βασικα θελω να πω ειναι πως με τα λεφτα που διαθετω προφανως δεν μπορω να εχω μια βελτιωση μηχανικη που να αξιζει για αυτο το μοτερ....... μιας και επιμενω στην ατμοσφαιρα....αρα προς το παρον θελω να φτιαξω λιγο τον ηχο που οπως προειπα σε λογικα πλαισια μου αρεσει!
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-08-12, 00:34
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Αν αλλαξεις μονο τελικο θα αλλαξει λιγο ο ηχος.. χωρις να ειναι κουραστικος, αλλα παραλληλα να σε φτιαχνει και λιγο.. Βεβαια αν πας σε επωνυμο τελικο θα δωσεις 400-500 ευρω.. αλλιως ενα χειροποιητο σε καποιον εμπειρο εξατμισα θα σου κοστισει κανα 200αρι..
Διαβασε και εδω http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ht=valvetronic
Παντως αν σκεφτεσαι για 1ο σταδιο, θα δωσεις πολλα λεφτα για λιγα αλογα (μικρη διαφορά-βελτιωση).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-08-12, 00:42
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dermatis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη δεν μπορω να κανω edit στο αρχικο..............
Αυτο που βασικα θελω να πω ειναι πως με τα λεφτα που διαθετω προφανως δεν μπορω να εχω μια βελτιωση μηχανικη που να αξιζει για αυτο το μοτερ....... μιας και επιμενω στην ατμοσφαιρα....αρα προς το παρον θελω να φτιαξω λιγο τον ηχο που οπως προειπα σε λογικα πλαισια μου αρεσει!
Αν είναι μόνο για τον ήχο, ένα καλούτσικο τελικό (επώνυμο ή χειροποίητο) θα σου κοστίσει από 150€ ως 250€.

Για ιπποδύναμη, είτε μόνο από το τελικό είτε μιλάμε για 1ο στάδιο ολόκληρο, δεν πρόκειται να πάρεις απολύτως τίποτα - εκτός ίσως κανένα MAF στο χέρι από τα κατάλοιπα που δεν θα φιλτράρονται από το πλέον "ελεύθερο" φίλτρο. Οτιδήποτε νομίσεις ότι πήρες θα είναι μόνο ψυχολογικό από την διαφορά του ήχου και μόνο. Σε αυτοκίνητο τέτοιου βάρους με αυτό τον κινητήρα, θες τουλάχιστον 15% διαφορά στην ιπποδύναμη για να νοιώσεις την παραμικρή διαφορά και δεν την παίρνεις από τέτοιες μετατροπές.

Ήτοι, μην πετάς τα λεφτά σου, ειδικά τέτοιο καιρό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-08-12, 10:49
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ............!!!!
Επειδη εχω διαβασει και εχω ενημερωθει αρκετα γνωριζω πως δεν αρκουν αυτα για να δω διαφορα τουλαχιστον αισθητη οποτε αρκουμε στον ηχο!
Εχετε να προτεινεται καποιο..........???? Ή καποιον εξατμισα ενδεχομενως?
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-08-12, 11:11
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εγώ με Ν42 (Β20) είχα ξενερώσει φυσικά με τον ήχο στο Ε46. Σε Ε90 είναι αισθητά βελτιωμένος.

Άλλαξα σιλανσιέ τελικό με χειροποίητο. Άλλαξε λίγο, ειδικά στα χαμηλά, σε γκαζιές κλπ.

Κάποια στιγμή άλλαξα τις βάσεις του σασμάν με τις (πολύ) ενισχυμένες της UUC, μαυρες λαστιχένιες.
Ο ήχος που πέρναγε στην καμπίνα απέκτησε διαφορετική, πιο σπορ χροιά.
Ήταν το πρώτο πράγμα που κατάλαβα όταν τις άλλαξα και έμεινα άφωνος (και με ένα χαζο χαμόγελο).
Φίλος μου πάλι με Ν42Β20, είχε βάλει τις κόκκινες πολυουρεθάνης ή της Rogue ή της UUC. Αυτές το παράκαναν με τον ήχο που πέρναγε στην καμπίνα, πέρναγαν συντονισμούς κλπ. Λογικό, αφού ήταν μασίφ πλαστικό και όχι λάστιχο και δεν φίλτραραν τίποτα.

Αργότερα άλλαξα το χειροποίητο σιλανσιέ με supersprint. Αυτό έκανε διαφορετικό θόρυβο, πάλι κυρίως σε χαμηλές στροφές και ταχύτητες. Σε μεγάλη ταχύτητα κανένα από τα 2 δεν ακουγόταν.
Πιθανόν μπορείς να βάλεις από Μ3 ή Ζ4Μ βάσεις σασμάν, αν είναι ίδιες αλλά πιο χοντρές, να έχεις παρόμοιο αποτέλεσμα.

Για αυτά καλό θα είναι να συμβουλευτείς και κάποιον μηχανικό που να έχει δεί τις βάσεις αν όντως έχουν ίδιο σχήμα (ταιριάζουν) και είναι πιο χοντρές-ενισχυμένες. Της UUC πάντως αναφέρει ότι κάνουν για όλα τα Ε46, άρα αν κάνουν για 318 και για Μ3, τότε δεν μπορεί να μην κάνουν από Μ3 οι γνήσιες για 318.
Σίγουρα θα είναι πολύ πιο ενισχυμένες και πιθανόν να έχουν ανάλογο αποτέλεσμα.
(Θα σου κρατάνε πολύ πιο καλά το σασμάν πάντως).

Ξεκίνα με το τελικό σιλανσιέ που είναι αναγκαστικό για να γλυτώσεις από το απαίσιο του Ε46 και βλέπεις...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-08-12, 12:03
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ με Ν42 (Β20) είχα ξενερώσει φυσικά με τον ήχο στο Ε46. Σε Ε90 είναι αισθητά βελτιωμένος.

Άλλαξα σιλανσιέ τελικό με χειροποίητο. Άλλαξε λίγο, ειδικά στα χαμηλά, σε γκαζιές κλπ.

Κάποια στιγμή άλλαξα τις βάσεις του σασμάν με τις (πολύ) ενισχυμένες της UUC, μαυρες λαστιχένιες.
Ο ήχος που πέρναγε στην καμπίνα απέκτησε διαφορετική, πιο σπορ χροιά.
Ήταν το πρώτο πράγμα που κατάλαβα όταν τις άλλαξα και έμεινα άφωνος (και με ένα χαζο χαμόγελο).
Φίλος μου πάλι με Ν42Β20, είχε βάλει τις κόκκινες πολυουρεθάνης ή της Rogue ή της UUC. Αυτές το παράκαναν με τον ήχο που πέρναγε στην καμπίνα, πέρναγαν συντονισμούς κλπ. Λογικό, αφού ήταν μασίφ πλαστικό και όχι λάστιχο και δεν φίλτραραν τίποτα.

Αργότερα άλλαξα το χειροποίητο σιλανσιέ με supersprint. Αυτό έκανε διαφορετικό θόρυβο, πάλι κυρίως σε χαμηλές στροφές και ταχύτητες. Σε μεγάλη ταχύτητα κανένα από τα 2 δεν ακουγόταν.
Πιθανόν μπορείς να βάλεις από Μ3 ή Ζ4Μ βάσεις σασμάν, αν είναι ίδιες αλλά πιο χοντρές, να έχεις παρόμοιο αποτέλεσμα.

Για αυτά καλό θα είναι να συμβουλευτείς και κάποιον μηχανικό που να έχει δεί τις βάσεις αν όντως έχουν ίδιο σχήμα (ταιριάζουν) και είναι πιο χοντρές-ενισχυμένες. Της UUC πάντως αναφέρει ότι κάνουν για όλα τα Ε46, άρα αν κάνουν για 318 και για Μ3, τότε δεν μπορεί να μην κάνουν από Μ3 οι γνήσιες για 318.
Σίγουρα θα είναι πολύ πιο ενισχυμένες και πιθανόν να έχουν ανάλογο αποτέλεσμα.
(Θα σου κρατάνε πολύ πιο καλά το σασμάν πάντως).

Ξεκίνα με το τελικό σιλανσιέ που είναι αναγκαστικό για να γλυτώσεις από το απαίσιο του Ε46 και βλέπεις...
Ευχαριστω πολυ φιλε Dim 77 ..... αυτο για τις βασεις σασμαν δεν το ηξερα καν. Θα το ψαξω αυτο για τις βασεις αργοτερα γιατι οπως ειπες προεχει το τελικο.....που πιστευω θα δωσει μια αλλη χροια (εστω στις χαμηλες) στο 46αρι μου!
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-06-13, 23:32
Το avatar του χρήστη Dermatis
Dermatis Ο χρήστης Dermatis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-04-2010
Μηνύματα: 286
Dermatis will become famous soon enough
.........το ειχα παρατησει λιγο το θεμα αλλα ........τελικα θα το τσιμπησουμε το τελικο!
Η αποφαση παρθηκε .......θα βαλω χειροποιητο βασικα λογω κοστους και κατ ΄εμε χωρις διαφορα ουσιαστικη με ενα επωνυμο!
Πηγα και ειδα πολλες δουλειες με χειροποιητα .......σε γνωστους εξατμισαδες, οπως Μαυροειδακος, power up exhaust κλπ κλπ
Με μεσο ορο κοστους τα 200-220 ευρω!
Τελικα κατεληξα στο γνωστο στις εξατμισεις Παπαδοπουλος exhaust στην Καλλιθεα, που πηγα και ειδα αναλογο τελικο για 36αρι και η δουλεια του μου αρεσε αρκετα......ηταν και αρκετα εξηπυρετικος και επεξηγηματικος!
Το τελικο θα ειναι look M3 E36 με τις γνωστε ασσυμετρες μπουκες!
Αν εχετε καποια εμπειρια απο το κατστημα αυτο ειτε θετικο ειτε αρηντικο θα με βοηθουσε!
'Η επισης για μια αναλογη τοποθετηση ελευθερου τελικου!
Λογικα λεω να παω να το βαλω την Τριτη!
__________________
Η Μπεμπα μου............!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-06-13, 08:38
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Απο Παπαδοπουλο, δεν εχω εμπειρια, αλλα απο Μαυροιδακο.. Τελειος..!!
Και στο δικο μου (330) τωρα φοραω τελικο απο εκεινον και στου Dim το ειχα ακουσει και εκανε πολυ ωραιο ηχο το Ν42, το οποιο ειναι καπως ιδιαιτερος ο ηχος.. απο μαμα και τα περισσοτερα χειροποιητα που εχω ακουσει σε valvetronic δεν μου αρεσαν ιδιαιτερα.. Του Dim δεν ειχε καμια σχεση..
Δεν θελω να σε μπερδεψω..
Αλλα αν μπορουσες να ακουσεις δειγματα του καθενος, θα καταλαβαινες τη διαφορα..
Οταν ειχα το Ν42Β20 ειχα φτιαξει ενα τελικο στον Ποπαυ και ηταν σκετη αηδια, δεν μου αρεσε καθολου ο ηχος που εβγαζε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-06-13, 12:22
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ με Ν42 (Β20) είχα ξενερώσει φυσικά με τον ήχο στο Ε46.
.
Ποιόν ήχο?? του μοτέρ είναι ανύπαρκτος.. Ολα τα υπόλοιπα τρίζουν και παράγουν ήχους...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.