Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-08-13, 23:47
opsyktikos Ο χρήστης opsyktikos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Μηνύματα: 38
opsyktikos is on a distinguished road
διοφορικο ε21

καλησπερα
εδω και καιρο εχω ξεκινησει να φτειαχνω ενα ε21 323 μετατροπη σε μ50β25 και επιτελους τελειωσε και αρχισαμε και τα προβληματα!
το προβλημα μου ειναι οτι το διφορικο του 323 τα παιξε κ βουζει τρελα!
να πω δυο πραγματα που εχω κανει και αν μπορει καποιος να μου δωσει μια λυση!
στο μ50 εχω βαλει το σασμαν του 323 μαζι με βολαν και δισκοπλατο και ολα αυτο επιδη δεν μου χωραγε στο τουνελ το zf σαμαν που ειχε το μοτερ,να πω επισης οτι ειχε βολαν διλπης μαζας πριν κ τωρα μονης!
τα προβληματα μου ειναι τα εξης
1ον το αμαξι ειναι θεομακρο δεν ξερω τι βημα φοραει το 323 δεν εχει ταμπελακι ,
2ο το διαφορικο του τα παιξε και θελω να του βαλω ενα 4,10 απο ε30 που εχω και ειναι κολημενο δεν ξερω αν μπαινει ,
και 3ον εχω και ενα μπλοκε απο το ε34 μεγαλο καβουκι νομιζω 3,38γνωριζει καποιος ανα μπαινει πανω στην γεφυρα του ε21 χωρις πολλες πατεντες!
παρακαλω τα φωτα σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-08-13, 00:24
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Κατ'αρχάς, κολλημένο διαφορικό μην βάλεις αν το αυτοκίνητο είναι για χρήση δρόμου, διότι θα σου επιτεθεί κανένα δέντρο.

Το διαφορικό του 323 έχει βήμα 3.45 και είναι ιδανικό για τον κινητήρα που φόρεσες. Το βολάν ορθά είναι μονής, διπλής βάζουν στα τετρακύλινδρα, τα εξακύλινδρα έχουν μονό και όσο μεγαλώνει ο κινητήρας μικραίνει το βολάν.

Κανένα από τα διαφορικά που έχεις δεν μπαίνει χωρίς πατέντες και οι πατέντες θα σου φέρουν σοβαρά προβλήματα. Καλύτερα δώσε τα διαφορικά που έχεις και πάρε ένα μεταχειρισμένο για το αυτοκίνητό σου. Αν θες πιο κοντό, βάλε ένα 3.64 από 320 ή ακόμα και 3.91 από 316, αλλά να ξέρεις πως το δεύτερο θα σε κουράζει πολύ, ειδικά σε ταξίδι.

Αυτά εννοείται αν είσαι σίγουρος πως φταίει το διαφορικό, διότι αν στο όλο εγχείρημα π.χ. πήρε λίγη κλίση ο κεντρικός, έστω ένα δέκατο, αυτό που ακούς μάλλον είναι κανένα ρουλεμάν κορώνας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 08-08-13 στις 00:27
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-08-13, 00:44
opsyktikos Ο χρήστης opsyktikos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Μηνύματα: 38
opsyktikos is on a distinguished road
καταρχας ευχαριστω για την αμεση απαντηση
διπλης μαζας ειχε πανω το μ50 κ μονης το μ20,το μοτερ καθετε πανω στην γεφυρα κανονικα απο την αριστερη μερια και απο την δεξια πανω σε ενα κοιλοδοκο 5χ5 και μετα στην γεφυρα λογω καρτερ με τις βασεις του μ20,οποτε καπως θα εχει παρει κλιση ας μην κοροιδευομαστε,,το αμαξι δεν το θελω για ταξιδια το θελω απλα για καψιμο κ καγκουροβολτες,δεν ειμαι κα εγω του κολημενου διαφορικου,παρολα αυτα ξεχασα να πω οτι το μ50 το εβγαλα απο το ε34 που εκανα βολτα κ γαζωνε κα το 21 με λιγοτερα κιλα μου φενετε ψοφιο!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-08-13, 01:05
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Έγώ φίλε του είχα πιεί το αίμα για αρκετό καιρό και δέν έκανε κίχ,γνώμη μου είναι να του βάλεις ένα πιό κοντό αφού τσεκάρεις ότι όλα είναι εντάξει,η μοναδική περίπτωση που μου βούηξε διαφορικό απο ε21 είναι όταν το μετακίνησα για δέκα μέτρα χωρίς βαλβολίνη,θεώρησα ότι δέν θα πάθει τίποτα για δέκα μέτρα αλλά έκανα λάθος.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-08-13, 09:05
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Μπορεί να μην βουίζει το διαφορικό αλλά ο κεντρικός, έχεις τσεκάρει μεσαία τριβή?
Το διαφορικό του 323 είναι ή 3,45 ή 11/33 = 3 , δηλαδή θεόμακρο. Από τα διαφορικά που έχεις κανένα δεν μπαίνει επάνω χωρίς πατέντες. κάνε μια βόλτα στα παλιατζίδικα και πάρε ενα διαφορικό από Ε21 πιο κοντό
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-13, 20:11
opsyktikos Ο χρήστης opsyktikos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Μηνύματα: 38
opsyktikos is on a distinguished road
mike21 τι σασμαν φορας στο αμαξι σου ,διαφορικο κ μοτερ ξερω,τα getrag του 323 μηπως ειναι κ αυτα θεομακρα σαν σασμαν???
ηθελα να βαλω το zf αλλα δεν μεε περνε στο τουνελ!
yiannis2002 πως τσεκαρω την μεσεα τριβη? σηκωμενο σε γρυλο κ να δουλευει??? οτι κανω το κανω μονος μου!
to 4.10 που εχω ειναι απο μικρο καβουκι αν παρω το γκρουπακι απο μεσα δενμπαινει στο καβουκι του 21????
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-08-13, 20:32
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Μπαίνει στο καβούκι του Ε21 αλλά γιατί να μπείς στην διαδικασία αυτή όταν ενα ελευθερο 3,91 από Ε21 θα το βρεις στα παλιατζιδικα κανα 50άρικο

την μεσαία τριβη θα την τσεκάρεις αρχικά κουνώντας τον κεντρικό να δεις αν εχει κοπεί το λάστιχο, μετα σηκωσε το και αστο να δουλευει να δεις αν βουίζει το ρουλεμαν
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-08-13, 20:45
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από opsyktikos Εμφάνιση μηνυμάτων
mike21 τι σασμαν φορας στο αμαξι σου ,διαφορικο κ μοτερ ξερω,τα getrag του 323 μηπως ειναι κ αυτα θεομακρα σαν σασμαν???
ηθελα να βαλω το zf αλλα δεν μεε περνε στο τουνελ!
yiannis2002 πως τσεκαρω την μεσεα τριβη? σηκωμενο σε γρυλο κ να δουλευει??? οτι κανω το κανω μονος μου!
to 4.10 που εχω ειναι απο μικρο καβουκι αν παρω το γκρουπακι απο μεσα δενμπαινει στο καβουκι του 21????
Και το σασμάν απο Μ5 είναι,μηχανή,σασμάν μπαίνει χωρίς να πειράξεις τίποτα.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-08-13, 20:46
opsyktikos Ο χρήστης opsyktikos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Μηνύματα: 38
opsyktikos is on a distinguished road
εχεις δικιο με αυτο που λες αλλα ο ασπροπυργος ειναι μακρια και δεν εχω και χρονο,στην λιοσιων πηγα και με κοιταγε σαν εξωγηινο ενας παλιατζης λες και του πα για αμαξι του 40!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-08-13, 20:50
opsyktikos Ο χρήστης opsyktikos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Μηνύματα: 38
opsyktikos is on a distinguished road
mike με βασεις μ20 η φτειαχτες γιατι εμενα εχει μπει κα 6πεταλουδο επανω απο s50 και ολα μου ειναι τσιμα τσιμα,επειδη εχω το σερβο,και εχω φαει και λιγο το πλενουμ, εσυ λογικα φορα μπομπα απο 7αρι σωστα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.