Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-03-12, 01:19
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε gupakο θεωρώ ότι κάπου σφάλεις
Πουθενά ανά τον κόσμο και σε κανένα σοβαρό detailing forum δεν ανακοινώνει ο κάθε επαγγελματίας το κόστος της εργασίας των δουλειών του και ο λόγος είναι απλούστατος..
Πάς εσύ στον Πλάτωνα και του λες γυάλισμα -κέρωμα , περιποίηση μέσα έξω πάνω κάτω...
Σου λέει ο Πλάτωνας πχ 1000 ευρώ
Την επόμενη βλέπεις εμένα μου το λες, πάω με το αμάξι μου το οποίο είναι 10 φορες πιο "κούτα" από το δικό σου και μου λέει ο Πλάτωνας (τον χρησιμοποιώ σαν παράδειγμα τον άνθρωπο) για την ίδια δουλειά 350 ευρώ...
Την επόμενη εσύ θα παρεξηγηθείς ή όχι...?
Το ότι το δικό σου αμάξι χρειάστηκε 4 μέρες εργασία και το δικό μου μόλις 1 το λαμβάνεις υπόψη σου ή όχι...?
Επειδή ο Έλληνας μόνο το φτηνό θεωρεί καλό πολύ καλά κάνουν ΟΛΟΙ οι επαγγελματίες και δεν ανακοινώνουν το κόστος της κάθε δουλειάς τους κατ εμέ!
Stef είπα ότι ο detailer μπορεί να μας δώσει όσες διευκρινήσεις κρίνει απαραίτητες (ιδιαιτερότητες/δυσκολίες, μέρες εργασίας, προϊόντα που χρησιμοποιήθηκαν κτλ). Με αυτά μπορεί να κρίνει κάποιος (ως ένα βαθμό) το τελικό αποτέλεσμα και το value for money. Το 'πριν' και το 'μετά' έχουν νόημα σε συνάρτηση και με το κόστος...από μόνα τους, κατά τη γνώμη μου πάντα, είναι ελλιπή στοιχεία...κατανοώ ότι ο επαγγελματίας μπορεί να 'διστάζει' μη θέλοντας να 'τρομάξει' κάποιον υποψήφιο πελάτη με το κόστος...αλλά από τη στιγμή που οικειοθελώς επιλέγει να μας δείξει τη δουλειά του, θεωρώ ότι πρέπει να συνοδεύει το φωτογραφικό του υλικό με το ιστορικό που κρίνει απαραίτητο σχετικά με την εργασία που πραγματοποιήθηκε αλλά και με το κόστος αυτής...

Τώρα για το αν κάποιος παρεξηγήσει το θέμα των τιμών γιατί θεωρεί ότι μόνο το φθηνό είναι καλό, θεωρώ ότι με μία τέτοια σκέψη αδικούμε το φόρουμ...με την ίδια λογική θα έπρεπε να μην επιτρέπονται και οι φωτογραφίες με δείγματα δουλειάς κάποιου detailier θεωρώντας τις ως διαφήμιση...

Τα παραπάνω είναι η άποψή μου φυσικά και δέχομαι ότι μπορώ να κάνω λάθος...αλλά θα ήθελα να τεκμηριωθεί η αντιθετη άποψη με κάποιο διαφορετικό επιχείρημα από το ότι 'και σε άλλα φόρουμ το ίδιο γίνεται'...φιλικά και καλοπροαίρετα...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-03-12, 17:29
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
..αλλά θα ήθελα να τεκμηριωθεί η αντιθετη άποψη με κάποιο διαφορετικό επιχείρημα από το ότι 'και σε άλλα φόρουμ το ίδιο γίνεται'...φιλικά και καλοπροαίρετα...
Μάλλον δεν κατάλαβες σωστά αυτό που είπα
Ξαναλέω λοιπόν : 1ον) και στα 2 μεγαλύτερα forum detailing της υφηλίου το ίδιο γίνεται
2ον) Καλύτερο είναι από κοντά να συνεννοησαι με τον επαγγελματία
3ον) Θα υπάρξουν παρεξηγήσεις από δουλειά σε δουλειά και πάει λέγοντας
4ον) Γενικότερα στον τομέα τον υπηρεσιών πρώτα καταγράφεις τις ανάγκες του πελάτη και μετά δίνεις τιμοκατάλογο/προσφορά κλπ
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-03-12, 20:39
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον δεν κατάλαβες σωστά αυτό που είπα
Ξαναλέω λοιπόν : 1ον) και στα 2 μεγαλύτερα forum detailing της υφηλίου το ίδιο γίνεται
2ον) Καλύτερο είναι από κοντά να συνεννοησαι με τον επαγγελματία
3ον) Θα υπάρξουν παρεξηγήσεις από δουλειά σε δουλειά και πάει λέγοντας
4ον) Γενικότερα στον τομέα τον υπηρεσιών πρώτα καταγράφεις τις ανάγκες του πελάτη και μετά δίνεις τιμοκατάλογο/προσφορά κλπ
Stef, το να διαφωνείς με μία άποψη δε σημαίνει (απαραίτητα) ότι δεν τη κατάλαβες. Απλά τυχαίνει να διαφωνείς.

Το αν κάτι συμβαίνει σε άλλα φόρουμ, δε σημαίνει (αυτόματα) ότι πρέπει να συμβεί το ίδιο και εδώ. Απόδειξη ότι ο PS μας έδωσε τη τιμή της εργασίας του με τις απαραίτητες διευκρινήσεις.

Για το θέμα της τιμολόγησης των υπηρεσιών δε 'βλέπω' την άμεση σύνδεση του με το θέμα μας. Δε ζητήθηκε η κατάθεση προσφοράς μέσω internet ή φωτογραφιών. Αυτό που ζητήθηκε είναι μαζί με το πλούσιο φωτογραφικό υλικό του 'πριν' και του 'μετά' που καταθέτει ο επαγγελματίας, να μας αναφέρει και το κόστος της συγκεκριμένης εργασίας του, με όσες διευκρινήσεις κρίνει εκείνος απαραίτητες.

Τέλος να σημειώσω ότι αυτό ήταν μία απλή παράκληση προς ενημέρωση του φόρουμ. Προφανώς και ο επαγγελματίας μπορεί να κάνει ότι κρίνει καλύτερο για τον ίδιο και τη δουλειά του, επιλέγοντας ακόμα και να αγνοήσει εντελώς την παράκληση περί αναφοράς τιμής. Κάτι όμως που στην περίπτωσή μας δε συνέβη.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-03-12, 00:02
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Απογευματινες ωρες μπορω να περασω για ενα τσεκαρισμα και αποριες?
Αν μπορεις δωσε μου οδηγιες πως να ερθω απο Γαλατσι Βεικου.
ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-03-12, 10:24
Το avatar του χρήστη P.S
P.S Ο χρήστης P.S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 224
P.S is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Απογευματινες ωρες μπορω να περασω για ενα τσεκαρισμα και αποριες?
Αν μπορεις δωσε μου οδηγιες πως να ερθω απο Γαλατσι Βεικου.
ευχαριστω
Φιλε KATSARAIOS ειμαι καθημερινα απο της 9π.μ-7μ.μ και Σαββατα και μπορεις να περασεις οποτε θελεις και εχεις χρονο να τα πουμε!!!!

Απο Γαλατσι βεικου συνεχιζεις και ανεβαινεις τερμα την Κυμης και αφου περασεις τον κομβο της Αττικης οδου στο φαναρι κανεις Δεξια και πιανεις την Αγ.κων/νου,στο φουρνο του βενετη-φαναρι κανεις Αριστερα την Χ.Σμυρνης και στο τερμα της βγανεις στην Λ.Ειρηνης,εκει κανεις Αριστερα και στο πρωτο φαναρι που ειναι ενα βενζιναδικο ΑΠ κανεις Δεξια την Δημοκρατιας,στο τερμα της θα δεις το Γηπεδο του ποδοσφαιρου,ο δρομος που σχιζει την Δημοκρατιας ειναι η ΠΙΝΔΟΥ,αντι να πας Δεξια την Πινδου κανεις Αριστερα στην ανηφοριτσα και στα 10 μετρα ειναι το μαγαζι μου!

Μπορεις να μπεις και στο σαιτ μου:http://www.auto-star.grπου εχει και τον χαρτη!

Ευχαριστω και θα χαρω να τα πουμε και απο κοντα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη P.S : 28-03-12 στις 10:36
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
γυαλισμα-κερωμα, auto-star.gr, αφαιρεση γρατζουνιων, swissvax, επαναφορα χρωματος


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.