Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 06-01-13, 14:08
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gupakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρόνια Πολλά σε όλους.

Το θέμα για τις τιμές, για όποιον δεν το παρακολούθησε από την αρχή, έχει να κάνει όχι με το να δοθεί προσφορά online π.χ. να μας πει ο επαγγελματίας πόσο κοστίζει ένα γυάλισμα, αλλά με το να παρατίθενται το κόστος των συγκεκριμένων εργασιών που παρουσιάζονται με φωτογραφίες.

Σχετικά με το κόστος των 330 ευρώ, εξέφρασα την προσωπική μου άποψη ότι μου φάνηκαν πολλά. Στηρίζω αυτήν την άποψη στο ότι κάποιες εργασίες μπορώ να της κάνω και μόνος μου ερασιτεχνικά (άρα μπορώ να 'γλιτώσω' το κόστος) ενώ και η η χαρά του DΙΥ είναι μεγάλη. Προφανώς ο επαγγελματίας μπορεί πετύχει ένα καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά θεωρώ ότι δεν θα πετύχει τόσο καλύτερο αποτέλεσμα που να δικαιολογεί τα αρκετά χρήματα που θα λάβει. Η κούραση από το γυάλισμα/κέρωμα, μέσα σε λογικά πλαίσια, είναι ευχάριστη γιατί μας δένει περισσότερο με το αμάξι μας, που όλοι τόσο αγαπάμε. Μετά τις υπερβολές των πρώτων detailing sessions που αφιέρωνα άπειρες ώρες προσπάθειας και κούρασης, πλέον το έχω κοντρολάρει και έτσι πετυχαίνω με μικρό κόστος και με προσωπική εργασία ανά τακτά χρονικά διαστήματα να κρατάω την Ζ μου σε μία ικανοποιητικότατη κατάσταση χωρίς να ζητώ τις υπηρεσίες ενός επαγγελματία.

Φίλε και εγώ κάθομαι και το κάνω μόνος μου το αυτοκίνητο αλλά δεν κουβεντιάζω για το κόστος
Γιατί αν κάτσω και πω για το κόστος που έχω δώσει για τα υλικά και τα μηχανήματα που έχω ξεπερνούν κατά πολύ το 1000αρικο...
Πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί, απλά εσύ από ότι βλέπω εδώ λες μισές αλήθειες
Ποιος θα κάτσει να κάνει το αυτοκίνητό του και θα διαθέσει 4 μέρες για γυάλισμα-κέρωμα?
ΚΑΝΕΙΣ...
Πες τα όλα λοιπόν και μετά κρίνε..
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 06-01-13, 16:37
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε και εγώ κάθομαι και το κάνω μόνος μου το αυτοκίνητο αλλά δεν κουβεντιάζω για το κόστος
Γιατί αν κάτσω και πω για το κόστος που έχω δώσει για τα υλικά και τα μηχανήματα που έχω ξεπερνούν κατά πολύ το 1000αρικο...
Πρέπει να είμαστε αντικειμενικοί, απλά εσύ από ότι βλέπω εδώ λες μισές αλήθειες
Ποιος θα κάτσει να κάνει το αυτοκίνητό του και θα διαθέσει 4 μέρες για γυάλισμα-κέρωμα?
ΚΑΝΕΙΣ...
Πες τα όλα λοιπόν και μετά κρίνε..
Stef, Καλή Χρονιά!
Είναι οι μέρες ιδιαίτερες και δεν θα ήθελα να μπω σε αντιπαράθεση με κανέναν. Θα σε παρακαλούσα απλώς να είσαι λίγο πιο προσεκτικός όταν αναφέρεσαι σε τρίτους και πιο συγκεκριμένα σε μένα κατηγορώντας με ότι λέω μισές αλήθειες. Προφανώς μπορείς να λες ότι θες, αλλά όταν κατηγορείς κάποιον προσωπικά να παραθέτεις ουσιώδη επιχειρήματα.

Επειδή έχουμε βγει εκτός θέματος, να υπενθυμίσω ότι η δική μου αρχική παρατήρηση ΔΕΝ ΗΤΑΝ για το κόστος, αλλά για το αν ο επαγγελματίας θα μπορούσε να μας λέει και την τιμή για τη συγκεκριμένη εργασία την οποία παραθέτει με φωτογραφίες, μαζί με όσες διευκρινήσεις κρίνει εκείνος απαραίτητες (σημ: αν κάνεις τον κόπο να απαντήσεις λάβε υπόψη σου σε παρακαλώ πιο ήταν το αρχικό θέμα, αλλιώς θα κάνουμε παράλληλες συζητήσεις). Το σχετικό θέμα/ερώτημα το έχω γράψει αρκετές φορές, αλλά για κάποιον λόγο οι απαντήσεις είναι συνήθως για άσχετο θέμα π.χ. για το αν 330 ευρώ είναι καλή τιμή για μία διόρθωση ή για το αν ρωτάω τις τιμές για να μάθω (με πονηρό τρόπο) το πόσο να χρεώνω τους (υποτιθέμενους) πελάτες μου.

Το θέμα αγγίζει τα όρια του, μιας και το υπεραναλύσαμε. Χρόνια μας Πολλά και Καλά!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βιολογικος καθαρισμος, γρατζουνιες, γυαλισμα-κερωμα, auto-star, προστασια χρωματος


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.