Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 24-09-13, 00:41
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από advanced Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν , ευχαριστώ όλους του συμφορουμίτες για τις απαντήσεις τους.

Συγκέντρωσα όλες τις πιθανές επιλογές μου σε RFT 195/55/16 με δείκτη H και είναι αυτές (δεν υπάρχουν άλλες με αυτά τα κριτήρια που θέλω = αυστηρά ίδιες προδιαγραφές με τα «μαμά» ελαστικά μου):

1. Bridgestone Turanza ER300
2. Goodyear Excellence
3. Dunlop SP Sport 01
4. Michelin Primacy HP

Θα βάλω ένα απο τα παραπάνω. Ποιο θα διαλέγατε και γιατί ;;
Σύντομες απαντήσεις από εμπειρία με δικά μου οχήματα:

1) Τα έχω στο Astra 1.4 (195/65/15).....κάτω του μετρίου, σκληρή γόμα, γλυστράνε στην πόλη πάρα πολύ....βγάζουν ΚΛΜ όμως....δεν θα τα έβαζα ξανά...ο

2) Δεν έχω προσωπική άποψη....

3) Τα είχα στο E90 320d (225/45/17) σε RFT.....σκληρά σε αποσβέσεις ανωμαλιών.....καλά στο στεγνό...μέτρια στο βρεγμένο.....βγάζουν ΚΛΜ.....ίσως να τα έβαζα ξανά....

4) Δεν έχω προσωπική άποψη....


Αυτά....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 24-09-13, 08:01
Το avatar του χρήστη Speedy
Speedy Ο χρήστης Speedy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-02-2006
Μηνύματα: 2.080
Speedy has a spectacular aura aboutSpeedy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από advanced Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν , ευχαριστώ όλους του συμφορουμίτες για τις απαντήσεις τους.

Συγκέντρωσα όλες τις πιθανές επιλογές μου σε RFT 195/55/16 με δείκτη H και είναι αυτές (δεν υπάρχουν άλλες με αυτά τα κριτήρια που θέλω = αυστηρά ίδιες προδιαγραφές με τα «μαμά» ελαστικά μου):

1. Bridgestone Turanza ER300
2. Goodyear Excellence
3. Dunlop SP Sport 01
4. Michelin Primacy HP

Θα βάλω ένα απο τα παραπάνω. Ποιο θα διαλέγατε και γιατί ;;

Τι παει να πει αυστηρα ιδιες προδιαγραφες, δε σου ειπε κανεις να βαλεις λαστιχο απο
απο Porsche GT2, απλα να ανεβαζεις τον δεικτη για να βρεις ενα σωστο και το κυριοτερο πολυ καλυτερο ελαστικο απο αυτα που ανεφερες.
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 29-09-13, 03:04
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Ευχαριστώ όλυς σας για τη βοήθεια!

SuperSonic, ο λόγος που έχω "κολλήσει" στα Η είναι λόγω του ότι ζεστένονται πιο γρήγορα απο τα V. Η καθημερινή μου διαδρομή έιναι ~10 λεπτά (μικρή). Τουλάχιστον ας ζεσταθούν έστω λίγο παραπάνω - π.χ. σε βροχή κτλ.

(νομίζω κιόλας ότι τα "βλέπω" σωστά)

Και πάλι ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 28-10-13, 14:11
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
Αυτά τα έχει δοκιμάσει κάποιος;

link

απόψεις;
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 28-10-13, 15:24
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Τα Continental SportContact 2 (ούτε SSR ούτε Run Flat γράφουν επάνω όμως) έχω στο E30 μπροστά. Είναι μοντέλο του 2008 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοση τους σε στεγνό και βρεγμένο.
Τώρα, την άνοιξη του 2013 παρατήρησα πλέον ότι έχουν τελειώσει και καλό θα είναι να αλλαχτούν. Δεν κρατάνε πια όπως πριν.
Θα τα ξαναέβαζα.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 10-11-13, 14:25
advanced Ο χρήστης advanced δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2004
Μηνύματα: 295
advanced is on a distinguished road
καμια αλλη αποψη για τα Continental SportContact 2 SSR Run Flat?

thanks
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 02-12-13, 20:16
padoflinos Ο χρήστης padoflinos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 05-04-2008
Μηνύματα: 10
padoflinos is on a distinguished road
Επιλογή ελαστικών για τον άσο

Καλησπέρα σε όλους ,

Έφτασε ο καιρός ( και πέρασε κι όλας) που πρέπει να αλλάξω ελαστικά στον άσο μου (BMW 116i 2/2008 195/55/16 87Η) για δέυτερη φορά.Τα μαμά ελαστικά (pirelli) ήταν τραγικά.Τώρα χρησιμοποίω τα Bridgestone er300 turanza runonflat και έχω να δηλώσω πολύ ευχαριστημένος.Σκυλιά! Θα ήθελα όμως να δοκιμάσω κάτι καινόυργιο.Μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον τα καινόυργια "green" ελαστικά.Συγκεκριμένα έχω καταλήξει στα Goodyear efficient grip performance runonflat (2013 μοντέλο) και τα βρίσκω στα 550€.Στο Internet σε πασιγνωστο site αυτή την στιγμή δεν έχουν ανταγωνιστή στα reviews.Σε δύο επίσημους αντιπροσωπους που γύρισα ο ένας ήθελε να μου πουλήσει τα ίδια που έχω τώρα σε μεγαλύτερη διάσταση (205 με τιμη 480€) και ο άλλος ήθελε να μου πουλήσει continental - michelin ( η continental δεν έχει λάστιχα με δέικτη H) λέγοντας μου να μην επιλέξω τα οικολογικα Goodyear. Με έβαλαν σε σκέψεις τώρα να θέλω να αγορ΄ασω πάλι τα Bridgestone turanza er300 (f/c/70db) που έιναι δοκιμασμένα απο πολλούς και όχι τα καινούργια Goodyear Efficientgrip performance (b/a/68db). Εσέις τι λ΄ετε;

ΥΓ δεν θα ήθελα να αναλωθέι αυτή η συζ΄ητηση σε συμβατικά ή runflat , σε 205 η 195 γιατί δεν θα κΤαλήξουμε πουθενά. Θα ήθελα να μέινουμε αυστηρά σε ότι λέει ο κατασκευαστής δηλαδή 195/55/16 87Η.
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 02-12-13, 23:12
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Ίσως και να δοκίμαζα τα goodyear.. Εντυπωσιακοί δείκτες από μια εταιρεία με όνομα.. Δεν είναι καμιά άσχετη να πουλάει παπά..

Γιατί δεν περιμένεις λίγο να κυκλοφορήσουν λίγο τα goodyear να μάθεις καμιά γνώμη?
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 03-12-13, 09:01
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Φοράω τα Goodyear EffecientGrip (τα παλαιότερα, ότι τα Performance τα οποία είναι ακόμα καλύτερα) στην 116 μου (205/55/16) και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος...πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα ελαστικά στην κατηγορία τους. Επίσης, στην 116i (2005 μοντέλο) της θείας μου, αλλάξαμε τα Continental με τα Goodyear και θα έλεγα ότι είναι μισό κλικ καλύτερα.

Τέλος, και το Μινι της γυναίκας μου, βάλαμε τα Goodyear EfficientGrip Compact και είναι πάρα πολύ καλά, ειδικά στο βρεγμένο. Οπότε, συνοπτικά από την εμπειρία μου μέχρι σήμερα, θα έλεγα ότι είναι πάρα πολύ καλά ελαστικά. Όταν αλλάξω, κατά 99% αυτά θα ξαναβάλω (εάν δεν έχει βγεί κάτι πολύ καλύτερο και νεότερο).
__________________
Alpina....πέφτει πείνα!
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 04-12-13, 01:20
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Goodyear δαγκωτο!
Εχω δοκιμασει μαμα-χάλια Pirelli, Continental, Bridgestone και τωρα εχω τα Goodyear, απλα τα καλυτερα απ ολα και με διαφορες, σου μιλαω...εκ πειρας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.