Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 03-04-09, 23:07
M3 LOVER Ο χρήστης M3 LOVER δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 6
M3 LOVER is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τη μεριά μου δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης...αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό των οδηγών αγοράζει ένα αυτοκίνητο για να καλύψει κάποιες ανάγκες μετακίνησης,και όχι να σβουρίζει στις πλατείες...μιλάω για μια νορμάλ χρήση αυτ/του ανεξαρτήτως κίνησης τροχών!Αν για κάποιο λόγο είσαι αναγκασμένος να αλλάξεις 2 μόνο λάστιχα,τα καινούργια πάνε πίσω,και δεν το λένε μόνο οι λαστιχάδες,αλλά και οι εταιρείες ελαστικών!ε,δε μπορεί να λένε ό,τι νάναι! και άντε πες βρέχει ,είσαι με το αμάξι σου φορτωμένος και με 2 καινουργια λάστιχα μόνο μπροστά...ένας απλός οδηγός/χρήστης πόσο θα αντέξει να πηγαίνει με ανάποδα;Και δε θέλω να σκεφτώ Lada στη βροχή με τελειωμένα πισω λάστιχα και κάνα μπάρμπα στο τιμόνι....τι ανάποδο θα προλάβει άραγε...
Για αυτόν ακριβώς το λόγο έχεις και ESP και όλα τα παρόμοια συστήματα ευστάθειας. Oπότε και να σε πιάσει στο ξαφνικό μια υπερστροφή, μέχρι να καταλάβεις τι έγινε θα έχει μαζευτεί μονο του...
Kαι όσο για το που να έχεις τα καλά λάστιχα, εγώ σου μιλάω εκ πείρας (για πισωκινιτο) πως πρέπει να τα έχεις μπροστά. Εσύ φυσικά έχεις το δικαίωμα να τα βάλεις όπου θέλεις...αλλα δεν χάνεις να το δοκιμάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 04-04-09, 02:47
jimmys199 Ο χρήστης jimmys199 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 11-12-2006
Μηνύματα: 52
jimmys199 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Από τη μεριά μου δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης...αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό των οδηγών αγοράζει ένα αυτοκίνητο για να καλύψει κάποιες ανάγκες μετακίνησης,και όχι να σβουρίζει στις πλατείες...μιλάω για μια νορμάλ χρήση αυτ/του ανεξαρτήτως κίνησης τροχών!Αν για κάποιο λόγο είσαι αναγκασμένος να αλλάξεις 2 μόνο λάστιχα,τα καινούργια πάνε πίσω,και δεν το λένε μόνο οι λαστιχάδες,αλλά και οι εταιρείες ελαστικών!ε,δε μπορεί να λένε ό,τι νάναι! και άντε πες βρέχει ,είσαι με το αμάξι σου φορτωμένος και με 2 καινουργια λάστιχα μόνο μπροστά...ένας απλός οδηγός/χρήστης πόσο θα αντέξει να πηγαίνει με ανάποδα;Και δε θέλω να σκεφτώ Lada στη βροχή με τελειωμένα πισω λάστιχα και κάνα μπάρμπα στο τιμόνι....τι ανάποδο θα προλάβει άραγε...
φιλε μου το να μη σου πεταξει κωλο μπορεις να το ελεγξεις καπως, χωρις να το ζοριζεις σε στροφες κτλ, σ ενα επειγον φρεναρισμα ομως ή κατι παρομοιο δε θα σε σωσουν τα πισω καινουρια λαστιχα αλλα τα μπροστα....
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 13-04-09, 08:13
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmys199 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου το να μη σου πεταξει κωλο μπορεις να το ελεγξεις καπως, χωρις να το ζοριζεις σε στροφες κτλ, σ ενα επειγον φρεναρισμα ομως ή κατι παρομοιο δε θα σε σωσουν τα πισω καινουρια λαστιχα αλλα τα μπροστα....
Έχεις σκεφτεί ποτέ πόσες φορές θα χρησιμοποιήσεις τα φρένα σου;Πόσες φορές θα φρενάρεις απότομα;Εδώ μιλάμε για καθημερινή χρήση και όχι αν θα χρειαστεί να φρενάρεις απότομα! Και οκ δε πιστεύεις κανένα...γιαα δοκίμασε με φθαρμένα πίσω λάστιχα να φρενάρεις με 50 κμ πάνω σε στροφή ή σε κατηφόρα και στροφή...απλά δοκίμασέ το...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 18-09-09, 21:51
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
τα δικά μου τα οποία ηταν τα continental τα άλλαξα στα 55.000
το περίεργο με εμένα ήταν ότι ενώ όλα τα χλμ ήταν σε εθνική οδό, τα εξωτερικά μέρη του ελαστικού είχαν γίνει slic ενώ το μέσα μέρος ήταν σχεδόν καινούργιο.
και για να προλάβω ερωτήσεις το αυτοκίνητο ούτε ευθυγράμιση ήθελε, ούτε κάποιο πρόβλημα στην ανάρτηση είχε.
το συγκεκριμένο θέμα το είχαν παρουσιάσει αρκετοί άσσοι και είχαν πει ότι ήταν θέμα ρύθμισης της ανάρτησης από το εργοστάσιο.
μετά έβαλα τα michelin primacy HP από τα οποία ήμουν πολύ ευχαριστημένος. δεν τα δοκίμασα όμως πολύ γιατί μετά από 3 μήνες η bmw πήρε το αυτοκίνητο πίσω λόγω άλλων προβλημάτων που είχα και πήρα τον καινούργιο άσσο με τα 122 άλογα.
Και σε εμένα το ίδιο συνέβη (στον προηγούμενο ιδιοκτήτη βέβαια).

Μέσα στην εβδομάδα θα πάω για λάστιχα (Χρήστο ακούς; ) και για ευθυγράμμιση.

ΑΝ θεωρήσουμε ότι δούλευε με τις σωστές πιέσεις λογικά πρέπει να είχε πολύ θετικό κάμπερ, ή τόσο αρνητικό ώστε να τρώγεται το έξω μέρος.

Αυτό πιστεύω να διορθωθεί με μια ευθυγράμμιση (όχι με τις τιμές του εργοστασίου εννοείται, αλλά με δικής μου έμπνευσης...)


Λοιπόν ΟΥΤΕ εγώ θα βάλω RYN FLAT και δε χρειάζεται να πω τους λόγους.

Επίσης οι μάρκες που ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ είναι Pirelli και Dunlop, ΌΠΟΤΕ τις φόρεσα μετά από 2 μήνες ξαναέβαλα άλλα λάστιχα. Και μιλάω για ελαφρύτερο αμάξι (Ε30).

Είμαι ανάμεσα στα Primacy Hp, τα Vredestein Quatrac 3 και τα Conti Sport Contact 3.

Θα προτιμούσα All weather λάστιχα και όχι ΜΟΝΟ θερινά, και οι λόγοι έχουν να κάνουν με το που οδηγάω το χειμώνα.

Έχει κανείς εμπειρία από τα παραπάνω; Από κάποιο άλλο;

Ευχαριστώ!

ΥΓ: αν ο δημιουργός θεωρεί ότι χαλάω το νήμα ας μου το πει ώστε να κάνω μια παράκληση για το διαχωρισμό του.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 18-09-09, 23:31
scania124 Ο χρήστης scania124 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Μηνύματα: 568
scania124 will become famous soon enough
sport contact 3......πολυ καλο λαστιχο,βεβαια εγω ειχα προβλημα με τα πισω που ειναι 255.ρωτα τον χρηστο θα σου πει για το προβλημα.στο προηγουμενο αυτοκινητο ειχα λιωσει 2 τετραδες sport contact 2
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-09-09, 00:13
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σε εμένα το ίδιο συνέβη (στον προηγούμενο ιδιοκτήτη βέβαια).

Μέσα στην εβδομάδα θα πάω για λάστιχα (Χρήστο ακούς; ) και για ευθυγράμμιση.

ΑΝ θεωρήσουμε ότι δούλευε με τις σωστές πιέσεις λογικά πρέπει να είχε πολύ θετικό κάμπερ, ή τόσο αρνητικό ώστε να τρώγεται το έξω μέρος.

Αυτό πιστεύω να διορθωθεί με μια ευθυγράμμιση (όχι με τις τιμές του εργοστασίου εννοείται, αλλά με δικής μου έμπνευσης...)


Λοιπόν ΟΥΤΕ εγώ θα βάλω RYN FLAT και δε χρειάζεται να πω τους λόγους.

Επίσης οι μάρκες που ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ είναι Pirelli και Dunlop, ΌΠΟΤΕ τις φόρεσα μετά από 2 μήνες ξαναέβαλα άλλα λάστιχα. Και μιλάω για ελαφρύτερο αμάξι (Ε30).

Είμαι ανάμεσα στα Primacy Hp, τα Vredestein Quatrac 3 και τα Conti Sport Contact 3.

Θα προτιμούσα All weather λάστιχα και όχι ΜΟΝΟ θερινά, και οι λόγοι έχουν να κάνουν με το που οδηγάω το χειμώνα.

Έχει κανείς εμπειρία από τα παραπάνω; Από κάποιο άλλο;

Ευχαριστώ!

ΥΓ: αν ο δημιουργός θεωρεί ότι χαλάω το νήμα ας μου το πει ώστε να κάνω μια παράκληση για το διαχωρισμό του.
Καλησπέρα,

Δεν ξέρω ποια Pirelli είχες αλλά τα P-Zero Nero έχουν καλές κριτικές στα τεστ περιοδικών εδώ στα ξένα, οι δε 3-4 φίλοι με BMW & χρήστες των συγκεκριμένων ελαστικών είναι πολύ ικανοποιημένοι.....κι εγώ αυτά πήρα, σε απλά (όχι RFT).

Για τα Vredestein Quatrac 3, θα σου πω ένα: ούτε δωρεάν να σου τα δώσουν να μην τα βάλεις, τα δοκίμασα το χειμώνα που μας πέρασε και εκτός του ότι στο χιόνι ήταν κάτω του μετρίου, στο στεγνό δρόμο λίγο έλειψε να βγω εκτός δρόμου με κάμποσα χιλιόμετρα, σε στροφή την οποία πήρα - από συνήθεια - με τα ίδια χιλιόμετρα με τα καλοκαιρινά Conti PC2 και το αμάξι απλά έφυγε με τα 4 παρακαλώ, μυρίζοντας παντού καμμένο ελαστικό!!! Απαράδεκτο για μένα, σημείωσε δε πως τα παραπάνω συνέβησαν σε Γερμανική άσφαλτο, με ότι αυτό σημαίνει....

Τα άλλαξα την επόμενη ημέρα, είχα 1800ΚΜ με αυτά και ποτέ ξανά!!
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-09-09, 00:40
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Bridgestone Potenza RE050A....Εξαιρετικο λαστιχο...Τα φοραω στον Ασσο και
ειμαι πολυ ευχαριστημενος...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-09-09, 02:46
Ghost_ Ο χρήστης Ghost_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2004
Μηνύματα: 127
Ghost_ is on a distinguished road
Παιδιά κι εγώ πρόσφατα έβαλα το TOYO T1R κι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος είναι και λίγο ντριφτάδικο λάστιχο...!!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 19-09-09, 04:30
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσα στην εβδομάδα θα πάω για λάστιχα (Χρήστο ακούς; ) και για ευθυγράμμιση.

ΑΝ θεωρήσουμε ότι δούλευε με τις σωστές πιέσεις λογικά πρέπει να είχε πολύ θετικό κάμπερ, ή τόσο αρνητικό ώστε να τρώγεται το έξω μέρος.

Αυτό πιστεύω να διορθωθεί με μια ευθυγράμμιση (όχι με τις τιμές του εργοστασίου εννοείται, αλλά με δικής μου έμπνευσης...)


.
Αυτη η φθορα Λευτερη μπορει να ειναι και απο αυξημενη συγκλιση! Ελεγξε και αυτο!
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 19-09-09, 04:31
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ghost_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά κι εγώ πρόσφατα έβαλα το TOYO T1R κι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος είναι και λίγο ντριφτάδικο λάστιχο...!!
Πως το εννοεις driftadiko??? Αν και εχω καταληξει στην επομενη επιλογη μου...Για πες να εχω υποψιν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.