Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-11, 13:27
Το avatar του χρήστη strade
strade Ο χρήστης strade δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-07-2008
Μηνύματα: 49
strade is on a distinguished road
E36 Μετατροπή 325i σε M3

Παιδιά την βοήθεια σας:
Το E36 μου είναι 325i απο μετατροπή (M43-B16 316i του 1998).
Στην μετατροπή άλλαξα μοτερ (M50-B25), εγκέφαλο, σασμάν, κεντρικό άξονα, διαφορικό (3.15), καντράν (260km/h), εξάτμιση, δίσκους (286mm διπλοι αεριζόμενοι της 325i), βαπορέτα & aircondition.
Το ερώτημα μου είναι ποιά Μ3 μπαίνει καλύτερα / ευκολότερα:
S50-B30 στα 286 άλογα ή S50-B32 στα 320 άλογα.
Αυτά που θα ήθελα βοήθεια έχουν να κάνουν κυρίως με τα υπόλοιπα σχετικά με την μετατροπή (εκτός μοτέρ / σαζμάν / κεντρικό άξονα και εγκέφαλο που απαιτούνται σε κάθε περίπτωση), όπως:
1. Το aircondition και η βαπορέτα πρέπει να αλλάξουν ή μπορώ να κρατήσω αυτό της 325; (θα προτιμούσα να μήν αλλάξω βαπορέτα γιατί έχω κάνει πατέντα για 2DIN ηχωσύστημα)!!
2. Το καντράν στα 260km/h που έχω τώρα θέλει αλλαγή για τις Μ3;
3. Τα Μ3 έχουν antispin; Σημειώνω ότι σαν 316 είχα αλλά το 325 δέν είχε (παραμένει όμως η εγκατάσταση με τον διακόπτη). Θα προτιμούσα στην Μ3 να έχει antispin για λόγους ασφάλειας σε κάποιες περιπτώσεις.
4. Το ρεζερβουάρ αλλάζει; (έχω ακόμα αυτό του 316)
5. Το κάτω πίσω μέρος του αυτοκινήτου αλλάζει στα Μ3 γιατί νομίζω ότι μπαίνει τετραπλή εξάτμιση (2 αριστερά & 2 δεξιά)
6. Την μπαταρία την έχω μπροστά. Μπορεί να παραμήνει εκεί ή πρέπει να πάει πίσω;
7. Άλλο τίποτα που να ξέχασα και να θέλει αλλαγή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-11, 15:04
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strade Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά την βοήθεια σας:
Το E36 μου είναι 325i απο μετατροπή (M43-B16 316i του 1998).
Στην μετατροπή άλλαξα μοτερ (M50-B25), εγκέφαλο, σασμάν, κεντρικό άξονα, διαφορικό (3.15), καντράν (260km/h), εξάτμιση, δίσκους (286mm διπλοι αεριζόμενοι της 325i), βαπορέτα & aircondition.
Το ερώτημα μου είναι ποιά Μ3 μπαίνει καλύτερα / ευκολότερα:
S50-B30 στα 286 άλογα ή S50-B32 στα 320 άλογα.
Αυτά που θα ήθελα βοήθεια έχουν να κάνουν κυρίως με τα υπόλοιπα σχετικά με την μετατροπή (εκτός μοτέρ / σαζμάν / κεντρικό άξονα και εγκέφαλο που απαιτούνται σε κάθε περίπτωση), όπως:
1. Το aircondition και η βαπορέτα πρέπει να αλλάξουν ή μπορώ να κρατήσω αυτό της 325; (θα προτιμούσα να μήν αλλάξω βαπορέτα γιατί έχω κάνει πατέντα για 2DIN ηχωσύστημα)!!
2. Το καντράν στα 260km/h που έχω τώρα θέλει αλλαγή για τις Μ3;
3. Τα Μ3 έχουν antispin; Σημειώνω ότι σαν 316 είχα αλλά το 325 δέν είχε (παραμένει όμως η εγκατάσταση με τον διακόπτη). Θα προτιμούσα στην Μ3 να έχει antispin για λόγους ασφάλειας σε κάποιες περιπτώσεις.
4. Το ρεζερβουάρ αλλάζει; (έχω ακόμα αυτό του 316)
5. Το κάτω πίσω μέρος του αυτοκινήτου αλλάζει στα Μ3 γιατί νομίζω ότι μπαίνει τετραπλή εξάτμιση (2 αριστερά & 2 δεξιά)
6. Την μπαταρία την έχω μπροστά. Μπορεί να παραμήνει εκεί ή πρέπει να πάει πίσω;
7. Άλλο τίποτα που να ξέχασα και να θέλει αλλαγή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
1. αν ταιριάζουν οι βάσεις του κομπρέσορα βάζεις το ίδιο, άν όχι απλά αλλάζει βάση....
2. δέν ξέρω άν λειτουργεί με το νέο μοτέρ που θα βάλεις...
3.έχουν αντισπίν. δέν ξέρω τί θέλει να να λειτουργήσει...μπορεί και με απλό προγραμματισμό να είναι οκ....
4.γιατί να το αλλάξεις? μόνο τρόμπα θα αλλάξεις....
5.τα Μ3 ε 36 έχουν διπλή απόληξη , μόνο αριστερά...δεξιά δέν έχουν. άρα το πάτωμα του πόρτ μπαγκάζ μένει ώς έχει...
6. η μπαταρία μπαίνει πίσω κατόπιν παραγγελίας του πελάτη όταν είναι καινούριο. αλλα πιό ασφαλές είναι να μπεί πίσω....
7. δέν ξέρω...
ελπίζω να βοήθησα....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-11, 15:07
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Επειδή είχα κάνει την ίδια ακριβώς μετατροπή αλλάχθηκαν ΌΛΑ απο το αμάξι.... Μέχρι και το τελευταίο βιδάκι, αν βάλεις λιγότερα πράγματα κάνεις μισοδουλειές με αποτέλεσμα να ζητάει συνέχεια το αυτοκίνητο και εσύ να χώνεις χρήμα να το μαζεύεις που στο τέλος θα κοστίσει περισσότερο.....

Για αυτό λοιπόν όλα μαζί μια και έξω!

Υ.γ.

1. Αν ταιριάζει ο κομπρέσορας κράτησε το όπως λέει και ο Θάνος
2. Φυσικά και θέλεις άλλο καντράν γιατί είναι "τσιπαρισμένα" εκτός αν θέλεις να έχεις ένα καντράν Χριστουγεννιάτικο δέντρο!
3. Άλλα έχουν άλλα δεν έχουν, η καλύτερη ασφάλεια είναι το δεξί σου πόδι και όχι τα ηλεκτρονικά.
4. Δεν αλλάζει το ντεπόζιτο, και στο 325 και στο Μ3 απο 318is είχα, απο 316 μέχρι Μ3 S50-B30 έχουν μέχρι ίδια τρόμπα βενζίνης (3 Bar πίεση καυσίμου)
5. Μόνο αριστερά έχουν τα Ε36, με 2πλές απολύξεις έχουν τα Ε46 Μ3 όπως είπε ο Θάνος.
6. Καλό θα είναι να πάει πίσω λόγο υψηλών θερμοκρασιών στο μηχανοστάσιο, πιο δροσερό μέρος, περισσότερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας.
7. Καλύτερο μοτέρ είναι το S50-B30 (286hp), τα υπόλοιπα μοτέρ S50 καλά μεν αλλά 6τάχυτα και ζημιάρικα όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές εντός και εκτός Ελλάδας.
8. Κουράγιο μόνο και υπομονή, μην το σκίσεις για λίγα χλμ μόλις κάνεις την μετατροπή για να "πατήσουν" οι βίδες και τα μηχανικά καλά! Και επίσης μετά απο κάποια χλμ μετά θα πας για έναν επανέλεγχο και τίποτα άλλο!

Καλές πάντες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris ///M : 19-08-11 στις 15:18
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-11, 17:37
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Η μπαταρια πρεπει να παει πισω γιατι στη θεση της τα Μ3 εχουν το δοχειο διαστολης του ψυγειου.Οσον αφορα τις υπολοιπες διαδικασιες αλλαγης μοτερ,το καντραν πρεπει ν'αλλαξει,περαν της κωδικοποιησης τα Μ εχουν και θερμοκρασια λαδιου.Στο Μ3 321hp εχει και καποιες μικρες ηλ/κες διαφορες που μπορουν να λυθουν ευκολα σ'ενα καλο ηλεκ/γο.Οσον αφορα τα ψαλιδια,οπτικα φαινονται τα ιδια αλλα ισως εχουν διαφορα στο κραμα τους ενω τα Μ εχουν χαρακτο το //Μ πανω τους.Μπροστα στα Μ3 η αντιστρεπτικη πιανει πανω στ'αμορτισερ.Οι περισσοτερες coilover εχουν ετοιμη τη βαση πανω τους,οι απλες αναρτησεις οχι..Παντως σε γενικες γραμμες ειναι ευκολη η μετατροπη ειδικα για το Β30 καθοτι το Β32 εχει κι αλλο καβουκι διαφορικου πισω και ημιαξονια.Οποτε μαλλον καλυτερα να πας σε Β30.Στα μηχανικα τωρα τα 325 και τα Μ3 Β30 εχουν το ιδιο σασμαν,αξονα μεταδοσης αλλα ο συνδεσμος του διαφορικου στα Μ ειναι με ρουλεμαν ενω στα απλα με 4 βιδες μονο.Αν δεν εχεις μπλοκε καλο ειναι να παρεις και το διαφορικο μαζι τοτε.Εν κατακλειδι λοιπον για να κανεις το 325 σου Μ3 Β30 θες σιγουρα μοτερ-εγκεφαλο-πλεξουδα-καντραν-φρενα-εξατμιση-διαφορικο(αν δεν ειναι μπλοκε το δικο σου).Για το Μ3 Β32 θες τα ιδια+διαφορικο/ημιαξονια+σασμαν(προαιρετικο) και αν τωρα εχεις aircondition και οχι κλιματισμο ψηφιακο,θες και αυτο μαζι.Νομιζω οτι τα Β30 δεν βγηκαν ποτε με αντισπιν ενω τα Β32 ειχαν....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-11, 17:46
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Ο,τι και να κανεις σαν το Μ3 Ε36 το γνησιο δε θα γινει, (δες OBC)...αν δε γινει ΣΩΣΤΟΤΑΤΗ δουλεια, με τα ηλεκτρικα θα'χεις προβληματα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-11, 18:06
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Το OBC δεν ειναι απαραιτητο να το βαλει,θελει ολοκληρη πλεξουδα γι'αυτο+ καποιους αισθητηρες.Αλλα αν κανει σωστες μονωσεις ο ηλεκ/γος δεν βλεπω το λογο να μην γινει σωστη δουλεια.Πολλες μετατροπες κυκλοφορουν χρονια ετσι και απροβληματιστα.Εγω βεβαια οταν το'κανα 328 το'γδυσα ΟΛΟ γιατι φοβομουν αυτο ακριβως..ηλεκ/κα προβληματα στο μελλον.Τοτε αξιζε τον κοπο και το κοστος.Τωρα πλεον τ'αμαξι παλιωσε πολυ για να δωσεις τοσο χρημα να το γδυσεις και ξαναδεσεις ολο απ'την αρχη....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-08-11, 18:14
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Εντάξει απο OBC δεν υπάρχει θέμα ιδιαίτερο.....

Το OBC εμένα λειτουργούσε και με το 325, είχε ήδη την πλεξούδα του πάνω + όλους τους αισθητήρες....
Αλλά σε γενικές γραμμές το αμάξι το παντρεύεσαι και ξεχνάς την ιδέα οτι θα βγάλεις τα λεφτά που έχωσες αν το πουλήσεις.....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-11, 22:00
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MikeT328E36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το OBC δεν ειναι απαραιτητο να το βαλει,θελει ολοκληρη πλεξουδα γι'αυτο+ καποιους αισθητηρες.Αλλα αν κανει σωστες μονωσεις ο ηλεκ/γος δεν βλεπω το λογο να μην γινει σωστη δουλεια.Πολλες μετατροπες κυκλοφορουν χρονια ετσι και απροβληματιστα.Εγω βεβαια οταν το'κανα 328 το'γδυσα ΟΛΟ γιατι φοβομουν αυτο ακριβως..ηλεκ/κα προβληματα στο μελλον.Τοτε αξιζε τον κοπο και το κοστος.Τωρα πλεον τ'αμαξι παλιωσε πολυ για να δωσεις τοσο χρημα να το γδυσεις και ξαναδεσεις ολο απ'την αρχη....
Εσυ εκανες τις σωστες κινησεις για τη μετατροπη γι αυτο και δεν συνετρεχε λογος να ανησυχεις. Πιστεψε ομως υπαρχουν ανθρωποι εκει εξω με τραβεστι Μ3 που δεν λειτουργει ουτε το abs...!!!!
Οσο για το obc, στο Μ3 λειτουργει καλυτερα κι απ το Ε46 γιατι εχει εξτρα αισθητηρες μονο το Μ3 και καποια γνησια individual...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-11, 22:03
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
[QUOTE=Dimitris E34;436918]Εντάξει απο OBC δεν υπάρχει θέμα ιδιαίτερο.....

Το OBC εμένα λειτουργούσε και με το 325, είχε ήδη την πλεξούδα του πάνω + όλους τους αισθητήρες....
QUOTE]

Νομιζεις φιλαρακι...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-11, 22:26
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
[QUOTE=stelmaniac;436931]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει απο OBC δεν υπάρχει θέμα ιδιαίτερο.....

Το OBC εμένα λειτουργούσε και με το 325, είχε ήδη την πλεξούδα του πάνω + όλους τους αισθητήρες....
QUOTE]

Νομιζεις φιλαρακι...
Όχι ρε κανονικά λειτουργούσε, 318is ήταν το αμάξι, το κάνανε Μ3, σπάσανε το μοτέρ οι κάφροι, μετά το κάνανε 325, το πουλήσανε, το αγόρασα εγώ και μετά το ξανάκανα Μ3

Το πρώτο OBC όταν είχα πάρει το αμάξι ήταν γερμανικό αλλά δεν καταλάβαινα τίποτα και το άλλαξα με Αγγλικό....
Αφού και το καντράν Μ3 ήταν (280km/h κοντέρ, 8000rpm στροφόμετρο + θερμοκρασία λαδιού)

Και στο ξαναλέω λειτουργούσαν όλα με Μ50Β25
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.