Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-08-11, 22:32
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ εκανες τις σωστες κινησεις για τη μετατροπη γι αυτο και δεν συνετρεχε λογος να ανησυχεις. Πιστεψε ομως υπαρχουν ανθρωποι εκει εξω με τραβεστι Μ3 που δεν λειτουργει ουτε το abs...!!!!
Οσο για το obc, στο Μ3 λειτουργει καλυτερα κι απ το Ε46 γιατι εχει εξτρα αισθητηρες μονο το Μ3 και καποια γνησια individual...
Ναι εχεις δικιο σ'αυτο...γι'αυτο και οταν πας ν'αγορασεις μια μετατροπη καλο ειναι να τα'χει ολα πανω γιατι ποτε δεν ξερεις ποιος και τι δουλεια εκανε στ'αμαξι....Τελευταια ομως φτιαξαμε φιλου 328 απο 316 και απλως δεν βαλαμε το OBC πανω για θεμα κοστους καθαρα.Επισης καλο ειναι ο δοτης να'χει παρομοιο επιπεδο εξοπλισμου ωστε να μην χρειαζεσαι πατεντες και ηλεκτρολογους.Εμενα πχ ηταν απλο 316 με aircondition και airbag οδηγου μονο κι επρεπε να γινει φουλ εξτρα 328 με ψηφιακο κλιματισμο,OBC,αντισπιν,τηλεφωνα,airbag συνοδηγου κτλ.....Γι'αυτο το'γδυσα ολο τοτε.Και τωρα παλι τα ξαναβγαζω ολα για να γινει πισταδικο Στου φιλου ομως το 316(full M-Pack '98) που'γινε 328 δεν χρειαστηκε τιποτα απ'ολα αυτα παρα μονο αλλαγη καντραν και ματιου immobilizer και voila!Πηρε μπρος!!
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-08-11, 09:00
Το avatar του χρήστη strade
strade Ο χρήστης strade δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-07-2008
Μηνύματα: 49
strade is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση.
Να κάνω μια ανακεφαλαίωση για τα μέχρι τώρα θέματα να δώ αν κατάλαβα καλά:
- Για Μ3 Β30 θέλω μοτερ-εγκεφαλο-πλεξουδα-καντραν-φρενα-εξατμιση (διαφορικο εχω ήδη μπλοκέ)
- Για Μ3 Β32 θέλω τα Β30 παραπάνω + διαφορικο/ημιαξονια+σασμαν + κλιματισμο ψηφιακο

Antispin θα έχω μόνο με Μ3 Β32.
Η μπαταρία θα πρέπει να πάει πίσω. (γίνεται εύκολα αυτό
Το σαζμάν του 325 είναι ολόιδιο με Μ3Β30 ή απλά έχουν μικρές διαφορές στις σχέσεις;
Το OBC είναι προεραιτικό. Υπάρχει όμως σε όλα τα Μ3; Βλέπω επίσης ότι υπάρχει και το σχετικό link Εγκατάσταση μεγάλου OBC σε Ε36.
Για φρένα θέλει 315mm νομίζω στα Μ3. Θελει και δαγκάνες ή μπαίνουν 315mm σε δαγκάνες του 325;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη strade : 20-08-11 στις 09:07
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-08-11, 10:42
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
για φρένα θες κ δaγκανες κ βάσεις κ άκρα από m3 κ για μπρος κ για πίσω


ps πόσα υπολογίζεις ότι θα σ στοιχίσει η μετατροπή?
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-08-11, 15:40
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strade Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκριση.
Να κάνω μια ανακεφαλαίωση για τα μέχρι τώρα θέματα να δώ αν κατάλαβα καλά:
- Για Μ3 Β30 θέλω μοτερ-εγκεφαλο-πλεξουδα-καντραν-φρενα-εξατμιση (διαφορικο εχω ήδη μπλοκέ)
- Για Μ3 Β32 θέλω τα Β30 παραπάνω + διαφορικο/ημιαξονια+σασμαν + κλιματισμο ψηφιακο

Antispin θα έχω μόνο με Μ3 Β32.
Η μπαταρία θα πρέπει να πάει πίσω. (γίνεται εύκολα αυτό
Το σαζμάν του 325 είναι ολόιδιο με Μ3Β30 ή απλά έχουν μικρές διαφορές στις σχέσεις;
Το OBC είναι προεραιτικό. Υπάρχει όμως σε όλα τα Μ3; Βλέπω επίσης ότι υπάρχει και το σχετικό link Εγκατάσταση μεγάλου OBC σε Ε36.
Για φρένα θέλει 315mm νομίζω στα Μ3. Θελει και δαγκάνες ή μπαίνουν 315mm σε δαγκάνες του 325;
Το σασμαν του 316 εως Μ3 ειναι ιδιο σε κλιμακωση.Το βημα του διαφορικου κανει τη διαφορα.Η μπαταρια παει πισω πανευκολα αν εχεις το κοκκινο καλωδιο που παρεχει η BMW γι'αυτη τη δουλεια.Το OBC το'χουν ολα τα Μ3 μικρο ή μεγαλο αναλογα την χρονια.Αν δεν εχεις ηδη τις αναμονες,μην το βαλεις.Τα φρενα μπαινουν (δισκοι-δαγκανες) στα δικα σου ακρα,δεν εχουν διαφορα αλλα καλυτερα να βαλεις απο 330 Ε46,ειναι πιο δυνατα και αμεσα.Το Β30 μπαινει πανευκολα απο εναν μηχανικο και παιρνει μπρος με μια αλλαγη του ματιου του ιμομπιλαιζερ και εναν αισθητηρα θερμοκρασιας λαδιου+τη γραμμη απο εναν ηλεκ/γο.Το Β32 θελει κι αλλες ηλεκ/κες επεμβασεις....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-08-11, 17:44
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
δηλ mike για να μπουν φρένα από m3 σε 325 μπρος πίσω θέλει μόνο δίσκους βάσεις + δακγκανες με τακακια κ καθαρίσες?
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-08-11, 18:18
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziaba Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλ mike για να μπουν φρένα από m3 σε 325 μπρος πίσω θέλει μόνο δίσκους βάσεις + δακγκανες με τακακια κ καθαρίσες?
Ακριβως....αλλα θεωρω κι αυτα τα φρενα απαρχαιωμενα,οποτε βαλε απο Ε46 330 να δεις διαφορα στο πενταλ....Και μαλιστα μονο τα μπροστινα.πισω κρατα τα δικα σου ή βαλε απο 328 που'χει αεριζομενα....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-08-11, 18:28
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Σχετικά με το καλώδιο.....

Μην πας και πετάς τα λεφτά σου σε ΟΕΜ καλώδια.

Γρηγορίου Λαμπράκη στο κερατσίνη στον Σούμα!
Καλώδιο 50mm^2 (0 ΑWG) ηλεκτροκόλλησης, 1 κόσσα σε κάθε άκρη και τελείωσε το θέμα....

Απο το 2005 που το έβαλα μέχρι το 2011 που πωλήθηκε το τουτού το καλώδιο δεν είχε πάθει τίποτα και με έβγαλε ασπροπρόσωπο! Και κόστος τότε 4Ε το μέτρο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-08-11, 10:56
Το avatar του χρήστη strade
strade Ο χρήστης strade δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 08-07-2008
Μηνύματα: 49
strade is on a distinguished road
οκ λοιπόν, πάμε στο επόμενο βήμα.
Την προηγούμενη μετατροπή (316 σε 325) την έκανα στον Μήτση και είμουν πολύ ευχαριστιμένος, και μάλλον θα την ξανακάνω εκεί.
Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω λόγια / συμβουλές που δώσατε, θα ψάξω:
α. Για ολόκληρο αυτοκίνητο S50-B32 για μετατροπή ώστε να έχω όλα τα παρελκόμενα (που είναι αρκετά παραπάνω απο το B30), ή
β. για μοτερ-εγκεφαλο-πλεξουδα-καντραν-φρενα-εξατμιση για το S50-B30.

Μπορείτε να με βοηθήσετε με το που να βρώ (έμπιστοι / γνωστοί έμποροι) ή αν ξέρετε κάποιους που να πουλάει τα παραπάνω (που να είναι καλοί / έμπιστοι).
Εχω δεί γενικά ότι για B30 πάει περίπου 2,500 τα βασικά για μετατροπή και για B32 περίπου 3,500 απο διάφορες αγγελίες.
Επίσης υπάρχει ένα τρακαρισμένο B32 στο car. Το έχει δεί κανείς;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-08-11, 13:44
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
2500Ε για Β30 είναι πολύ καλά φίλε μου! Άσε τα Β32 μην τα κοιτάς καθόλου, με το Β30 θα ξεχάσεις το συνεργείο, λαδάκια, βενζίνη και είσαι οκ!

Άντε να σου πάει άλλο ένα 1000άρικο η τοποθέτηση βαριά βαριά.... Κάνε και παζάρια όπως κάνουν όλοι και θα πετύχεις απίστευτες τιμές
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-08-11, 15:14
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από strade Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ λοιπόν, πάμε στο επόμενο βήμα.
Την προηγούμενη μετατροπή (316 σε 325) την έκανα στον Μήτση και είμουν πολύ ευχαριστιμένος, και μάλλον θα την ξανακάνω εκεί.
Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω λόγια / συμβουλές που δώσατε, θα ψάξω:
α. Για ολόκληρο αυτοκίνητο S50-B32 για μετατροπή ώστε να έχω όλα τα παρελκόμενα (που είναι αρκετά παραπάνω απο το B30), ή
β. για μοτερ-εγκεφαλο-πλεξουδα-καντραν-φρενα-εξατμιση για το S50-B30.

Μπορείτε να με βοηθήσετε με το που να βρώ (έμπιστοι / γνωστοί έμποροι) ή αν ξέρετε κάποιους που να πουλάει τα παραπάνω (που να είναι καλοί / έμπιστοι).
Εχω δεί γενικά ότι για B30 πάει περίπου 2,500 τα βασικά για μετατροπή και για B32 περίπου 3,500 απο διάφορες αγγελίες.
Επίσης υπάρχει ένα τρακαρισμένο B32 στο car. Το έχει δεί κανείς;
αν θες οικονομικο σε καταναλωση μ3
δες εδω
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.