Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-06-15, 20:43
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
10-12 ωρες το πολυ ειναι (αν μιλαμε για την απολυτη λεπτομερεια) και τα υλικα το πολυ να κοστιζουν 30 ευρω (και λεω και πολλα).

Δηλαδη εχουμε 270 ευρω εργατικα για 12 ωρες το πολυ τουτεστιν 22.5 ευρω την ωρα.
Ε προσωπικα θεωρω το ποσο αυτο υπερβολικο ιδιως για την εποχη αυτη.
Δεν είναι υπερβολικό το ποσό για αυτή την εποχή μόνο.Και σε καλές εποχές 22,5 ευρώ την ώρα ήταν ένα σεβαστό νούμερο.Είναι αυτό που λένε τα παιδιά παραπάνω.Είναι εργασία πολυτελείας και ποντάρουν στο ότι αυτά που έχουν την τρέλα θα τα δώσουν.Σαν ιδιώτης θα παιδευτείς ένα Σ/κ δε θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα(όσο δεν έχεις εμπειρία) αλλά θα σου μείνουν τα χρήματα και η χαρά του DIY.
Βέβαια χωρίς αλοιφαδόρο τη Δευτέρα θα είσαι τόσο πιασμένος ποτ αν κάνεις χειρωνακτική εργασία καλύτερα να πάρεις άδεια!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-03-16, 09:11
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
10-12 ωρες το πολυ ειναι (αν μιλαμε για την απολυτη λεπτομερεια) και τα υλικα το πολυ να κοστιζουν 30 ευρω (και λεω και πολλα).

Δηλαδη εχουμε 270 ευρω εργατικα για 12 ωρες το πολυ τουτεστιν 22.5 ευρω την ωρα.
Ε προσωπικα θεωρω το ποσο αυτο υπερβολικο ιδιως για την εποχη αυτη.
Ρε συ δεν είναι 10-12 ώρες...
Τουλάχιστον εγώ θέλω 3 8ωρα για να γίνει πένα το αμάξι...
Βέβαια εγώ είμαι ερασιτέχνης με DA ή orbital & δεν έχω rotary...
Εκεί ίσως βρίσκεται η διαφορά...
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-03-16, 17:40
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
εγω πιστεύω οτι αν αξίζει το αποτελεσμα και εισαι πολύ άρρωστος τα δινεις και χερεσε το αμάξι σου την επόμενη μέρα : αξια ανεκτίμητη!

αν θες να την βγαλης φτηνα κακώς πηγες σε μαγαζι με detailing πως το λενε
επρεπε να πας σε κανενα βαφέα να σου περασει με αλοιφαδορο στα γρηγορα μια αλοιφη να σου περασει και ενα κερακι και με 100-150 ευρω εχεις ενα ωραίο αποτέλεσμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-03-16, 18:00
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Τα detailing μαγαζια ειναι ειδος πολυτελειας, κακα τα ψεματα. Ειναι σαν να πας σε ακριβο εστιατοριο και να περιμενεις να πληρωσεις οσο σε ταβερνα. Μερικα πραγματα κοστιζουν παντα, ειτε σε κριση ειτε οχι. Αντιστοιχα με το εστιατοριο μπορεις να μαγειρεψεις σπιτι σου (dyi), ειτε να πας σε ταβερνα (βαφεας οπως αναφερθηκε) και να εισαι εξισου χορτασμενος και ευχαριστημενος. Η διαφορα βρισκεται στο "detail".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 13-03-16 στις 18:02
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-17, 00:46
FD3S Ο χρήστης FD3S δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-11-2010
Μηνύματα: 105
FD3S is on a distinguished road
Σήμερα πήγα σε γνωστό μαγαζί για detailing στο βόρεια προάστια. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω άποψη για το άθλημα απλά το παρακολουθώ το μαγαζί από το facebook και μου η δουλειά του φαινεται πολύ καλή.

Έχωντας διαβάσει τις τιμές εδώ πήγα προϊδεασμένος για κάτι παραπλήσιο και ήμουν ψιλοαποφασισμένος. Δυστυχώς τα πράγματα δεν ήταν έτσι και από ότι φάνηκε είχα παρανοήσει τι παίζει.
Ζητήσα επεξεργασία μέσα έξω, μοτερ, ζαντών και εξατμίσεων και αδιαβροχοποίηση κουκούλας.
1) Λύση με διπλό κέρωμα: 868 ευρώ με ΦΠΑ.
2) Λύση με επικάλυψη με νανο κεραμική λύση χρώματος για 2 χρόνια: 1116 ευρώ με ΦΠΑ.
3) Λύση με μόνιμη νανοκεραμική επικαλύψη με εγγύηση 7 χρόνια: 1736 ευρώ με ΦΠΑ.

Επίσης χρειάζεται για να ισχύει η εγγύση κάθε 4 μήνες μια συντήρηση αξίας 40 ευρώ για το 2-3 πακέτο.

Η αλήθεια είναι ότι όταν πήγα είχε μέσα ένα ferrari το οποίο ήταν σε φάση καλύτερη από το εργαστάσιο με την τελευταία λύση.

Το ερώτημα είναι θέλω να το περιποιηθώ το αμαξάκι μου, αλλά δεν ξέρω ποια επεξεργασία είναι λογική και τι τιμές παίζουν γενικότερα στην πιάτσα. Το detail που θα πάρεις έχει νόημα για να τα πληρώσεις αυτά τα λεφτά? Και για πόσο καιρό θα είναι έτσι. Γιατί άμα είναι να το πλένεις και σε ένα μήνα να είναι πάλι στα ίδια είναι τσάμπα λεφτά τελείως....


Από την άλλη σκέφτομαι ότι με αυτά τα λεφτά το ξαναβάφεις όλο και το έχεις πάλι εργοστασίου.Έχω άδικο?

Επίσης εαν μπορεί να συστήσει κάποιος κάποιο αντίστοιχο μαγαζί ας μου στείλει τα στοιχεία του σε pm.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-01-17, 07:16
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Τελικα ο ΓΑΠ ειχε δικιο,λεφτα υπαρχουν.-
Ετσι να αναφερω οτι ο μισθος του πρωτοδιοριζομενου παν/κης εκπευδευσης ειναι περι τα 780Ε μικτα και το βασικο ημερομισθιο στον ιδιωτικο τομεα 22Ε.-
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-17, 08:52
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Για ένα άνθρωπο δέν είναι μία μέρα δουλειά,είναι πολύ παραπάνω,οι αλοιφές και γενικά τα υλικά που χρησιμοποιούν δέν είναι καθόλου φθηνά,είναι λάθος το να βγάζουμε μόνοι μας το πιθανό κέρδος του χωρίς να ξέρουμε τί ενοίκιο έχει,πόσο ρεύμα πληρώνει,Ο.Α.Ε.Ε.,δημοτικά τέλη,εργατικά εάν έχει υπάλληλο-ους,Ι.Κ.Α,και πολλά άλλα...και τέλος αφού μπούν όλα αυτα στη τιμή να έχει ένα κέρδος που να είναι ικανοποιητικό εάν είναι καλός στη δουλειά του και ξεχωρίζει απο το πλήθος.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-17, 09:25
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Τι νούμερα είναι αυτά ρε παιδιά που λέτε????Ποιο μαγαζί είναι αυτό???Ρε παιδιά να υπάρχει ένα μέτρο για όνομα του θεού.......Αυτά είναι νούμερα Αγγλίας που λέει ο λόγος άλλα τέτοια εποχή εδώ αυτά τα νούμερα????

Ρε εσείς έχω αγοράσει κάποια αυτακινητα για αυτά τα λεφτα (golf gti mk2,205 gti).
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 24-01-17 στις 09:28
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-17, 09:50
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από FD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα πήγα σε γνωστό μαγαζί για detailing στο βόρεια προάστια. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω άποψη για το άθλημα απλά το παρακολουθώ το μαγαζί από το facebook και μου η δουλειά του φαινεται πολύ καλή.

Έχωντας διαβάσει τις τιμές εδώ πήγα προϊδεασμένος για κάτι παραπλήσιο και ήμουν ψιλοαποφασισμένος. Δυστυχώς τα πράγματα δεν ήταν έτσι και από ότι φάνηκε είχα παρανοήσει τι παίζει.
Ζητήσα επεξεργασία μέσα έξω, μοτερ, ζαντών και εξατμίσεων και αδιαβροχοποίηση κουκούλας.
1) Λύση με διπλό κέρωμα: 868 ευρώ με ΦΠΑ.
2) Λύση με επικάλυψη με νανο κεραμική λύση χρώματος για 2 χρόνια: 1116 ευρώ με ΦΠΑ.
3) Λύση με μόνιμη νανοκεραμική επικαλύψη με εγγύηση 7 χρόνια: 1736 ευρώ με ΦΠΑ.

Επίσης χρειάζεται για να ισχύει η εγγύση κάθε 4 μήνες μια συντήρηση αξίας 40 ευρώ για το 2-3 πακέτο.

Η αλήθεια είναι ότι όταν πήγα είχε μέσα ένα ferrari το οποίο ήταν σε φάση καλύτερη από το εργαστάσιο με την τελευταία λύση.

Το ερώτημα είναι θέλω να το περιποιηθώ το αμαξάκι μου, αλλά δεν ξέρω ποια επεξεργασία είναι λογική και τι τιμές παίζουν γενικότερα στην πιάτσα. Το detail που θα πάρεις έχει νόημα για να τα πληρώσεις αυτά τα λεφτά? Και για πόσο καιρό θα είναι έτσι. Γιατί άμα είναι να το πλένεις και σε ένα μήνα να είναι πάλι στα ίδια είναι τσάμπα λεφτά τελείως....


Από την άλλη σκέφτομαι ότι με αυτά τα λεφτά το ξαναβάφεις όλο και το έχεις πάλι εργοστασίου.Έχω άδικο?

Επίσης εαν μπορεί να συστήσει κάποιος κάποιο αντίστοιχο μαγαζί ας μου στείλει τα στοιχεία του σε pm.
Φίλε ένα θα σου πώ, αλλά πάρτο όπως πρέπει και όχι στραβά...
Οταν με το καλό έχεις παντελόνια για να κυκλοφορείς Φερράρι, ξόδεψε τα χρήματα σου
και βάλε και κεραμικά απο την NASA.
Προς το παρόν, κάτσε στα αβγά σου.
Κέρωμα απο τα LIDL και πολύ του είναι του οχήματος σου.
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-01-17, 10:43
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
αγορασε εναν DA αλοιφαδορο, αλοιφες και κερι και οτι άλλο χρειαστείς.
θα σου φύγουν 200 Ευρώ και αφιέρωσε ενα ΣΚ για το αμάξι σου για να το κάνεις 1 step περασμα.

θα σου μείνουν στο τέλος και υλικά και το μηχάνημα για να κάνεις κερώματα στη συνέχεια που θα χρειαστείς 2-3 φορές το χρόνο ανάλογα τι κερί θα επιλέξεις αλλά και για να γυαλίσεις άλλα αυτοκίνητα της οικογένειας ή φίλων.

δες μερικά video youtube για τη διαδικασία....
δεν είναι rocket sience! και το εννοώ...

το αποτέλεσμα δεν θα είναι 100% σαν της ferari που είδες για πολλούς λόγους (εμπειρία, ακριβά υλικά) αλλά θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος.

τα κόστη που αναφέρεις παραπάνω είναι κατα τη γνώμη μου πολύ εκτός πραγματικότητας.
όταν ένα μαγαζί γυαλίζει φεράρι μην περιμένεις κατι άλλο αλλά επειδή φαντάζομαι σε ποιο μαγαζί αναφέρεσαι η δουλειά που κάνει ο άνθρωπος για να είμαι δίκαιος είναι απο τις καλύτερες του χώρου!

υπάρχει λοιπόν η λύση των χρημάτων που προανάφερες, υπάρχει η λύση τύπου paintbull και υπάρχει και η λύση που σου είπα.
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.