Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-12, 13:36
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Εγκυρότητα και Ισχύς της κλασικής Άδειας Οδήγησης στην Ευρώπη

Ζητώ την βοήθειά σας και τις γνώσεις σας επί του θέματος, δηλαδή κατά πόσο έγκυρη και σε ισχύ είναι η κλασική Άδεια Οδήγησης ( το κλασικό ροζ έντυπο) στην Ευρώπη και στα σύνορα της κάθε χώρας!
Αναγκάζομαι να φύγω άμεσα για εξωτερικό , εντός των επόμενων βδομάδων, προς αναζήτηση εργασίας και πιο συγκεκριμένα στο ηνωμένο βασίλειο. Ίσως έχετε δει την αγγελία πώλησης του οχήματος μου εδώ στο φόρουμ μας (και στο car) αλλά μιας και η μπέμπα μου δεν με αποχωρίζεται αποφάσισα να με ακολουθήσει ή για την ακρίβεια να με εξυπηρετήσει για άλλη μια φορά σ το ταξίδι μου μέχρι την αγγλία και εύχομαι και σε όλη την παραμονή μου εκέι (γτ η αλήθεια είναι ότι την αγόρασα για να με συντροφεύει πολλά χρόνια και θα προσπαθήσω να επιμείνω σε αυτήν την άποψη και να τα καταφέρω στη χώρα που οδηγούν αντίθετα από την υπόλοιπη ευρώπη). Σημειώνω ότι στο παρελθόν (2009) είχα την τύχη να πραγματοποιήσω οδικό ταξίδι αναψυχής μέχρι την αυστρία (με προσθιοκίνητο) και είχα φροντίσει να λάβω την πράσινη κάρτα από την ασφαλιστική μου, όπως ακριβώς έχω κάνει κ τώρα! Αλλά προχθές ένας φίλος με ενημέρωσε ότι πλέον τα διπλώματα μας δεν ισχύουν εκτός ευρώπης και δεν μπορείς με αυτά να διασχίσεις τα σύνορα! Απευθύνθηκα σε ΚΕΠ αλλά δεν ήξεραν και με ενημέρωσαν ότι η έκδοση νέας άδειας κυκλοφορίας απαιτεί 1,5 μήνα!! Επισκέφθηκα την ΕΛΠΑ (γνωρίζοντας για τα διεθνή διπλώματα μικρής διάρκειας που εκδίδει) και μου είπαν ότι μόνο με νέο δίπλωμα τύπου πλαστικής κάρτας μπορεί κάποιος να περάσει τα σύνορα!!
Αν ισχύει κάτι τέτοιο βλέπω να εξουσιοδοτώ τον αδελφό μου σχετικά με την έκδοση νέας άδειας και να πηγαίνω αεροπορικώς μη ξέροντας πότε θα μπορέσω να κατέβω με αρκετές μέρες ώστε να μπορέσω να το ανεβάσω επάνω!
Παρακαλώ πολύ για τις γνώσεις σας!
Θα μιλήσω σήμερα και με την ασφαλιστική μου να δω τι γνωρίζουν και αύριο πρωί θα πάω και στο Υπουργείο Μεταφορών!
Ευχαριστώ πολύ!
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-12, 15:33
bimmerm Ο χρήστης bimmerm δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2011
Μηνύματα: 347
bimmerm will become famous soon enough
καταρχην να σου ευχηθω καλη τυχη εκει που πας και να ερθεις γρηγορα πισω...αν και με τους μαλακες που μας μπλεξανε εδω πολλοι θα σε ακολουθησουν...και καλη υπομονη με τον καιρο.

για το θεμα σου τωρα ισχυει οτι σου ειπαν.με το παλιο χαρτι δεν μπορεις να βγεις πρεπει ναχεις το νεο πλαστικο.και σωστα σου ειπαν κανει 1 -2 μηνες αναλογα την εποχη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-12, 16:03
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
δυστυχως ...ολοι και περισσοτεροι αναγκαζονται να εγκαταλειψουν την χωρα! εχω και εγω αρκετους φιλους που ηδη εχουν φυγει...και αν δω οτι περα απο το οικονομικο...η ζωη στην Ελλαδα ειναι επικυνδινη για την σωματικη ακεραιοτητα της οικογενειας μου, θα ακολουθησω! καλη τυχη...
οσο για το θεμα που ανεφερες...ισχυει αυτο που αναφερθηκε!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-12, 19:39
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Τον Οκτώμβρη που το άλλαξα εγώ το πήρα σε 20 ημέρες, αλλά πήγα μόνος μου στο υπουργείο και έκανα τα χαρτιά και όχι σε σχολές οδηγών ή ΚΕΠ. Πας στο υπουργείο, όποιο θες, παίρνεις ένα χαρτί με τι δικαιολογητικά χρειάζονται,αν πας πρωί μέχρι το μεσημέρι έχεις τελειώσει και τα καταθέτεις και σε 20 ημέρες το παίρνεις (εγω από το υπουργείο Αγ. Δημητρίου)...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-12, 20:27
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
σας ευχαριστω ολους για την αμεση ανταποκριση σας! αυριο πρωι θα παω στο Υπουργειο! λιγο πολυ ξερω τι χρειαζεται! αν δωσω το παλιο μ διπλωμα κ οντως ξεμπερδεψω σε 2βδομαδες εχει καλως, αλλιως την πατησα...
εναλλακτικα σκεφτομουν μηπως τελικα κρατησω το παλιο διπλωμα και περασω απο ιταλια-αυστρια-γερμανια-γαλλια-αγγλια οπου μαλλον δεν θα αντιμετωπισω προβλημα μιας κ τα συνορα ειναι ανοικτα! (αν κ δεν ξερω τι παιζει στα συνορα γαλλιας-αγγλιας)
τι να πω ρε γμτ
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-03-12, 00:18
Το avatar του χρήστη swstos330Ci318is
swstos330Ci318is Ο χρήστης swstos330Ci318is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-10-2006
Μηνύματα: 234
swstos330Ci318is is on a distinguished road
Στα συνορα Γαλλιας -Αγγλιας θα σε σταματησουν σιγουρα φιλε μου, ειτε πας με το καραβι ειτε απο το Eurotunnel. Εχω κανει αρκετες φορες το ταξιδι με αμαξι αλλα το πιθανοτερο ειναι να σου ζητησουν διαβατηριο και οχι διπλωμα.
__________________
Bιmmer rules
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-03-12, 08:13
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ευχαριστω κ παλι ολους τους φιλους που εσπευσαν να μου απαντησουν.
πηγα χθες απο το πρωι στο Υπουργειο, τους ρωτησα σχετικα και μου ειπαν οτι ταξιδευω κανονικα με το ροζ εντυπο! τους εξηγησα πως εχει η κατασταση κ οτι δεν ηθελα να το ριψοκινδυνεψω και μου ειπαν οτι μπορω να το εχω σε 15μερες που το χρειαζομαι (η αρχικη τους απαντηση ηταν αυτη που ελεγαν σε ολους εκει, δλδ 20ημερες και οχι 45μερες που μου ειχε πει το ΚΕΠ! )
ελπιζω να πανε ολα καλα και να το εχω στην ωρα του.
βασικα κ εγω τα συνορα γαλλιας-αγγλιας φοβομουν...γτ τελικα για να ειμαι πιο ησυχος θα πηγαινα απο ιταλια-αυστρια-γερμανια-γαλλια που τα συνορα λογω ε.ε. ειναι ανοιχτα
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-03-12, 09:14
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Πήγαινε σε σχολή οδηγών της γειτονιάς σου. Εκείνοι ξέρουν τον τρόπο να στο φέρουν σε 1 εβδομάδα. Δες αν σε συμφέριε οικονομικά και αν το βιάζεσαι κάνε το.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-03-12, 15:03
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Λοιπον επειδη μου ειχε τυχει το ιδιο πριν δυο χρονια και διαβασα αρκετες απαντησεις που τις ειχα σκεφτει και τις προσπαθησα κι εγω θα σας πω τη δικια μου περιπτωση. Επρεπε να εχω το νεου τυπου διπλωμα σε λιγοτερο απο μηνα, περιπου 20ημερο. Ρωτησα σε ΚΕΠ, στη σχολη οδηγων που ειχα παρει το διπλωμα μου, ακομα και σε φιλο μου πωλητη αυτοκινητων με πολλες γνωριμιες με διεκπαιρεωτες στο Υπ Συγκοινωνιων. Οι δικες τους εκτιμησεις ηταν απο μηνα εως 45 μερες εως ακομα και...70 μερες (στο ΚΕΠ)! Οποτε πηγα εγω ο ιδιος στο Υπουργειο, στηθηκα στην ουρα, τους πηγα ολα τα απαραιτητα δικαιολογητικα και τους κλαφτηκα οτι το θελω γιατι ειναι να ταξιδεψω κλπ κλπ, κι αυτοι το μονο που εκαναν ηταν να τα βαλουν τα χαρτια μου να φυγουν αυθημερων για την ασφαλεια με ενα χαρτι που εγραφα οτι ειναι επειγων και εγραφα τους λογους, μηπως και αξιωθουν στην ασφαλεια να το ετοιμασουν σβελτα. Οντως ετσι εγινε σε 15 μερες περιπου το ειχαν ετοιμο! Η καθυστερηση ειναι στο οτι πλεον οι αδειες οδηγησης δε βγαινουν απ το Συγκοινωνιων αλλα απ την ασφαλεια για να μη βγαινουν πλαστα. Απ οτι μου ειπαν στην ασφαλεια δεν ειχαν αρκετο κοσμο για τα διπλωματα και καθυστερουσε η ολη αυτη διαδικασια να φυγουν απ το συγκοινωνιων, να πανε ασφαλεια, να βγουν εκει και να αποσταλουν πισω στο συγκοινωνιων. Οποτε θα προτεινα να κανεις αυτο που εκανα κι εγω φιλε μου και καλο σου ταξιδι!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-12, 19:03
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ανανεωνω και ενημερωνω οτι το νεο διπλωμα τυπου πλαστικης καρτας ειναι στα χερια μου σε διαστημα μολις 8 ημερων !
πηγα εγω ο ιδιος στο υπουργειο τους εξηγησα πως εχει, τους χιλιο-παρακαλεσα για το καλυτερο δυνατο και εγινε!
σημειωνω οτι στην αρχη παντως με ενημερωσαν πως ταξιδευεις κανονικα με το ροζ εντυπο χωρις κανενα προβλημα και εκτος συνορων αλλα τους εξηγησα οτι σκοπευω να παραμεινω στο εξωτερικο κ οτι ημουν αποφασισμενος να το αλλαξω.
το μονο "παραξενο" ειναι οτι η λατινικη γραφη του ονοματος μου δεν χωρεσε (οπως ισχυριστηκαν) και κοπηκε το τελικο "s" , δηλαδη το "ελευθεριος" εγινε "eleftherio" γιατι , συμφωνα με τα λεγομενα τους, δεν χωρουσε.
τελος καλο ολα καλα. ευχαριστω θερμα ολους τους φιλους για το ενδιαφερον και τις αμεσες απαντησεις τους!
λευτερης
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.