Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-10, 23:52
Το avatar του χρήστη bmw2002ted1968
bmw2002ted1968 Ο χρήστης bmw2002ted1968 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Μηνύματα: 21
bmw2002ted1968 is on a distinguished road
Ασπρος καπνος στη εξατμιση του χ3

Την προηγουμενη κυριακη εβαλα πετρελαιο απο οχι συνιθισμενο πρατηριο στο χ3.Τις επομενες μερες παρατηρησα εντονο ασπρο καπνο να βγαινει στο ρελαντι και να εξαφανιζοτανε οταν ανοιγα πανω απο 2000 στροφες Ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι μαλλον νοθευμενο πετρελαιο με νερο βαλαμε κατι βελτιωτικα στο ντεποζιτο για να ανεβασειι τα οκτανια και να καθαρισουμε τα μπεκ και μετα εφυγα κατευθεια για αθηνα γιατι ειχα μια επειγουσα δουλεια.Στο δρομο το χ3 πηγαινε μια χαρα μονο οταν σταματαγε στο ρελαντι μετα απο 3,4 λεπτα αρχιζε σιγα σιγα να βγαζει παλι ασπρο καπνο σαν να καιει λαδια ενα βενζινοκινητο .Συμφωνα με το μηχανικο μου ειπε να περιμενω να καει ολο το πετρελαιο να φουλαρω για να δουμε μετα πως δουλευει
Συναδελφοι αν εχει σας συμβει τιποτα αναλογο περιμενω τις εμπειριες και τις γνωσεις σας γιατι δεν μου εχει ξανασυμβει τετοιο αναλογο προβλημα.............
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-10, 09:12
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
Θοδωρή, ασε να κάψει το πετρελαιο που έβαλες, γέμισε το μετά, από αξιοπιστο πρατήριο και κατα 99% θα σταματήσει
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-10, 18:31
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw2002ted1968 Εμφάνιση μηνυμάτων
Την προηγουμενη κυριακη εβαλα πετρελαιο απο οχι συνιθισμενο πρατηριο στο χ3.Τις επομενες μερες παρατηρησα εντονο ασπρο καπνο να βγαινει στο ρελαντι και να εξαφανιζοτανε οταν ανοιγα πανω απο 2000 στροφες Ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι μαλλον νοθευμενο πετρελαιο με νερο βαλαμε κατι βελτιωτικα στο ντεποζιτο για να ανεβασειι τα οκτανια και να καθαρισουμε τα μπεκ και μετα εφυγα κατευθεια για αθηνα γιατι ειχα μια επειγουσα δουλεια.Στο δρομο το χ3 πηγαινε μια χαρα μονο οταν σταματαγε στο ρελαντι μετα απο 3,4 λεπτα αρχιζε σιγα σιγα να βγαζει παλι ασπρο καπνο σαν να καιει λαδια ενα βενζινοκινητο .Συμφωνα με το μηχανικο μου ειπε να περιμενω να καει ολο το πετρελαιο να φουλαρω για να δουμε μετα πως δουλευει
Συναδελφοι αν εχει σας συμβει τιποτα αναλογο περιμενω τις εμπειριες και τις γνωσεις σας γιατι δεν μου εχει ξανασυμβει τετοιο αναλογο προβλημα.............
Το πετρελαιο δεν εχει 'οκτανια'...
Ο μηχανικος σου γιατι δεν εκανε μια εξυδατωση στο κυκλωμα του καυσιμου; Συνηθως στα ντηζελ υπαρχουν ταπες εξυδατωσης στο δικτυο πετρελαιου γιατι τετοια φαινομενα νοθειας ειναι συχνα. Επισης καλο θα ηταν να μη το δουλευεις τ αμαξι μ αυτο το καυσιμο. Το καλυτερο θα ηταν για να μη κανεις χειροτερη ζημια σε μπεκ ή αντλιες καυσιμου, να τραβαγε ολο το καυσιμο απ το ρεζερβουαρ και να αλλαζες και ενα φιλτρο πετρελαιου αν δεν εκανες δουλεια με εξυδατωση. Δεν ξερεις τι αλλα σκ@τα μπορει να εχουν βαλει μεσα στο πετρελαιο εκτος απο νερο... Οχι τιποτ αλλο μπεκ και αντλιες ειναι ακριβα τα ρημαδια!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-06-10, 12:13
Το avatar του χρήστη bmw2002ted1968
bmw2002ted1968 Ο χρήστης bmw2002ted1968 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Μηνύματα: 21
bmw2002ted1968 is on a distinguished road
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Μετα απο πολυ χρονο και ψαξιμο στη bmw και εδω δυστυχως στους ασχετους στα συνεργεια της χαλκιδας το προβλημα εντοπιστηκε το αναφερω για να μην υποστουν τη ταλαιπωρια και το χρονο που αφιερωσα εγω ειναι τελικα ενα φιλτρακι αναθυμιασεων που πρεπει να αλαζετε καθε 3 αλλαγες λαδιων κρυμενο κατω απο τα πλαστικα του μοτερ κοστος 30 ευρω και 62 ευρω στη bmw εργασια χωρις ψαξιμο καθολου απο αυτους πηγα μονος μου μετα απο ραντεβου και τους ειπα θελω να μου αλαξετε αυτο το φιλτρο και με κοιταζανε καλα και το μονο που μου ειπανε με δικια σου ευθυνη αμα δε διορθωθει το προβλημα...
Ελα ομως που εγω το ειχα ψαξει μερες και ημουν σιγουρος και μολις το αλαξανε το αμαξι δουλευε σαν καινουργιο.... αυτα με τα συνεργεια και τα επισημα service ,σημειωτεον στι επισημη αντιπροσωπεια της bmw της χαλκιδας κωσταντινου δε ξερανε οτι υπαρχει αυτο το φιλτρο... λιγο ελειψε να μου κατεβασουν το μοτερ κατω .......ελλας το μεγαλειο σου........
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-06-10, 12:52
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πετρελαιο δεν εχει 'οκτανια'...
Ο μηχανικος σου γιατι δεν εκανε μια εξυδατωση στο κυκλωμα του καυσιμου; Συνηθως στα ντηζελ υπαρχουν ταπες εξυδατωσης στο δικτυο πετρελαιου γιατι τετοια φαινομενα νοθειας ειναι συχνα. Επισης καλο θα ηταν να μη το δουλευεις τ αμαξι μ αυτο το καυσιμο. Το καλυτερο θα ηταν για να μη κανεις χειροτερη ζημια σε μπεκ ή αντλιες καυσιμου, να τραβαγε ολο το καυσιμο απ το ρεζερβουαρ και να αλλαζες και ενα φιλτρο πετρελαιου αν δεν εκανες δουλεια με εξυδατωση. Δεν ξερεις τι αλλα σκ@τα μπορει να εχουν βαλει μεσα στο πετρελαιο εκτος απο νερο... Οχι τιποτ αλλο μπεκ και αντλιες ειναι ακριβα τα ρημαδια!
Το πετρέλαιο κίνησης έχει απο 15 μέχρι 25 οκτάνια.. (απλά δεν έχει εμπορικό ενδιαφέρον για να διαφημιστεί..)
Εάν έχεις πετρέλαιο 15 οκτανίων, έχεις διαφορετική συμπεριφορά απο αυτό με τα 25..
(για τον λευκό καπνό με πρόλαβες στο νήμα...)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.