Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 26-06-13, 23:25
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Να το βάλεις φίλε μου . Εγώ έχω Aldessa ( τουρκικο ) σε 28άρι μοτέρ και σε mercedes compressor . Το 28άρι έχει 170.000 χμ με αέριο , περίπου 380.000 στο σύνολο . Δε καταλαβαίνεις καμία διαφορά με τη βετζίνη πέρα ότι είναι 1 κλικ πιο αργο , που εμένα δε με νοιάζει . Έτσι και αλλιώς το αμάξι βαραίνει με όλο τον εξοπλισμό επάνω και γεμάτο το ντεπόζιτο του υγραερίου οπότε πάμε στο 2 κλικ πιο αργό .
Στο mercedes με ζόρισε ( ίδια άλογα τα 2 αυτοκίνητα ), δε δούλεψε καλά και το έκανα και αρκετα χιλιόμετρα έτσι αλλά με αλλαγές μεγαλύτερο πνεύμονα άλλης μάρκας και μπεκ όλα καλά . Με προγραμματισμό μόνο δεν έστρωνε . Αυτό έχει 15000 με αέριο . Πλέον και αυτό δεν έχει διαφορα σαν λειτουργία με τη βετζίνη .
Δεν έχω πληρώσει τιποτα απο φθορά υγραερίου πουθενά . Τα φίλτρα στο bmw αλλάζονται όποτε θυμηθώ . Έχω κάνει και 50.000+ με τα ίδια φίλτρα και σαν καινούργια ήταν όταν τα βγαλα , δεν είχαν ρινίσματα και σκόνες μέσα . Κόστος φίλτρου , άνευ συζητήσεως .
Κανένα θέμα , μη το φοβάσε το υγραέριο .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kefalismos : 26-06-13 στις 23:28
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-06-13, 00:00
Το avatar του χρήστη pank
pank Ο χρήστης pank δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2007
Μηνύματα: 100
pank is on a distinguished road
Εγώ αντίθετα μετά από αρκετή ταλαιπωρία κανένα 5 μηνο τώρα πλέον δουλεύει καλά αλλά έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στο κιτ που έβαλα - εγκαταστάτη (NIGS - Τσοπελογιάννης στη Μεταμόρφωση). Μεγάλη προσοχή στον εγκαταστάτη και θα είσαι οκ. Αν θα έβαζα ξανά σήμερα άλλο κιτ θα έβαζα prins ή οπωσδήποτε κάτι που να έχει injection μπεκ και όχι ηλεκτροβαλβίδας.

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω στο δικό μου με υγραέριο έχω να παρατηρήσω τα :
1-2 κλικ ποιό αργό (με ελάχιστη καθυστέρηση απόκρισης), ελάχιστο κόμπιασμα σε πολύ χαμηλές στροφές αλλά χωρίς να χτυπάνε τα πιράκια όπως με απλή αμόλυβδη (με 100άρα δεν έχει πρόβλημα), + 1 άτομο από το βάρος της εγκατάστασης και το καύσιμο, +20 με 22% αύξηση κατανάλωσης με το υγραέριο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-06-13, 00:22
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Σε bmw δεν εχω αεριο...αλλα εχω σε bravo tjet (150ps)..viale 5ης γενιας..
Eχει κανει 20.000+ χλμ...πολυ καλη λειτουργιά...σε αποδοση καμια αισθητη διαφορα...
Απο την μερα που μπηκε εχεις παει 2 φορες στον εγκαταστατη για απλο τσεκ απ και μονο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-06-13, 02:04
Το avatar του χρήστη Tsatsas
Tsatsas Ο χρήστης Tsatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-08-2011
Μηνύματα: 125
Tsatsas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GEORGE 1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι σε δημόσιο Κτέο είναι 10€ φθηνότερα !!! 35€
απο οσο ξερω δημοσια κτεο δεν υπαρχουν πια!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pank Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ αντίθετα μετά από αρκετή ταλαιπωρία κανένα 5 μηνο τώρα πλέον δουλεύει καλά αλλά έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στο κιτ που έβαλα - εγκαταστάτη (NIGS - Τσοπελογιάννης στη Μεταμόρφωση). Μεγάλη προσοχή στον εγκαταστάτη και θα είσαι οκ. Αν θα έβαζα ξανά σήμερα άλλο κιτ θα έβαζα prins ή οπωσδήποτε κάτι που να έχει injection μπεκ και όχι ηλεκτροβαλβίδας.

Ανεξάρτητα από τα παραπάνω στο δικό μου με υγραέριο έχω να παρατηρήσω τα :
1-2 κλικ ποιό αργό (με ελάχιστη καθυστέρηση απόκρισης), ελάχιστο κόμπιασμα σε πολύ χαμηλές στροφές αλλά χωρίς να χτυπάνε τα πιράκια όπως με απλή αμόλυβδη (με 100άρα δεν έχει πρόβλημα), + 1 άτομο από το βάρος της εγκατάστασης και το καύσιμο, +20 με 22% αύξηση κατανάλωσης με το υγραέριο.
στον τσοπελογιαννη δεν βαζουμε υγραεριο. μονο για να μπαλωσει κανα παλεας γενιας ψυγειο. μεχρι εκει φτανει η τεχνογνωσια τους

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 27-06-13 στις 11:21
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-06-13, 16:52
Το avatar του χρήστη GEORGE 1974
GEORGE 1974 Ο χρήστης GEORGE 1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-09-2010
Μηνύματα: 195
GEORGE 1974 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
απο οσο ξερω δημοσια κτεο δεν υπαρχουν πια!





στον τσοπελογιαννη δεν βαζουμε υγραεριο. μονο για να μπαλωσει κανα παλεας γενιας ψυγειο. μεχρι εκει φτανει η τεχνογνωσια τους


Ποιος στο είπε 'οτι δεν υπάρχουν δημόσια κτεο !! υπαρχει στην μάνδρα Αττικης !! αλλά είναι μόνο πρωί !!
__________________
ΒΜW E46 N42B18A
LPG VSI 2
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-06-13, 19:48
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
μακαρι να ειχα και εγω ενα σωστο κιτακι στο μ5 μου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.