Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 14-07-10, 10:56
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το σχόλιο μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Δεν ξέρω να υπάρχει BMW που να το τηρεί αυτό, δηλ. η πίεση στα πίσω λάστιχα να είναι μικρότερη από τα μπροστινά. Τέτοιο πράγμα συμβαίνει μόνο σε κάποια προσθιοκίνητα αυτοκίνητα.
Εσύ το έχεις δεις σε κάποιο BMW;
C U out there
+1.Ετσι "δουλευα" το ραλλακι,2 -3 lbs λιγοτερο αερα στα πισω,για ετσι ηταν πιο "γυριστό".
Στο is που το δοκιμασα δεν μπορω να πω οτι ειχα το ιδιο αποτελεσμα.Γλυστραει αλλα ατσαλα και νιωθεις το λαστιχο να διπλωνει και να σε φρεναρει.
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-07-10, 19:17
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το σχόλιο μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Δεν ξέρω να υπάρχει BMW που να το τηρεί αυτό, δηλ. η πίεση στα πίσω λάστιχα να είναι μικρότερη από τα μπροστινά. Τέτοιο πράγμα συμβαίνει μόνο σε κάποια προσθιοκίνητα αυτοκίνητα.
Εσύ το έχεις δεις σε κάποιο BMW;
C U out there
Με επιασες,εχεις δικιο, ειχα στο μυαλο μου αλλα αυτοκινητα(κεντρομηχανα)που πισω εχουν λιγοτερη πιεση!
Δεν συμβαινει λοιπον μονο στα προσθιοκινητα.
Στην Γερμανια παντως δουλευουν μεγαλες πιεσεις για την Ελλαδα δεν ειναι οτι καλυτερο ομως γιατι η ζεστη στους δρομους ειναι υπερβολικη και με ζεστο λαστιχο η πιεση ειναι τουλαχιστον 0,5 Bar περισσοτερη!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-07-10, 23:23
Το avatar του χρήστη nick7837
nick7837 Ο χρήστης nick7837 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Μηνύματα: 134
nick7837 is on a distinguished road
Οι πιεσεις που δινει η Michelin ειναι ανεβασμενες και για μπροστα και για πισω.
Τωρα οσον αφορα το θεμα με τα Bridgestone ηταν καλα αλλα βουιζαν μεχρι να ζεσταθουν και αργουσαν πολυ να ζεσταθουν, για τα Michelin δεν ξερω ακομα αλλα θα δειξει στην πορεια. Και τελος μετα απο εμπειρια χρησης των RUN FLAT οπου με εβγαλαν απο την δυσκολη ,απο τοτε δεν τα αλλαζω με συμβατικα και δεν νομιζω πως αξιζει για να γλυτωσεις χρηματα να μειωσεις την ασφαλεια σου !!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-07-10, 07:26
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nick7837 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι πιεσεις που δινει η Michelin ειναι ανεβασμενες και για μπροστα και για πισω.
Τωρα οσον αφορα το θεμα με τα Bridgestone ηταν καλα αλλα βουιζαν μεχρι να ζεσταθουν και αργουσαν πολυ να ζεσταθουν, για τα Michelin δεν ξερω ακομα αλλα θα δειξει στην πορεια. Και τελος μετα απο εμπειρια χρησης των RUN FLAT οπου με εβγαλαν απο την δυσκολη ,απο τοτε δεν τα αλλαζω με συμβατικα και δεν νομιζω πως αξιζει για να γλυτωσεις χρηματα να μειωσεις την ασφαλεια σου !!!
και όχι μόνο αυτό αλλά απο ότι έχω καταλάβει τελικά εδώ μέσα όταν βάζεις συμβατικά σε αμάξι που είχε μαμά runflat τότε χάνεις στη γρήγορη οδήγηση γιατί τσακίζουν στις γρήγορες στροφές
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-07-10, 15:53
Το avatar του χρήστη nick7837
nick7837 Ο χρήστης nick7837 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Μηνύματα: 134
nick7837 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
και όχι μόνο αυτό αλλά απο ότι έχω καταλάβει τελικά εδώ μέσα όταν βάζεις συμβατικά σε αμάξι που είχε μαμά runflat τότε χάνεις στη γρήγορη οδήγηση γιατί τσακίζουν στις γρήγορες στροφές
Σωστα.
Καποιος μου ειπε οτι ακομα και οι αναρτησεις ειναι διαφορετικες οταν εχει καποιο αμαξι ran flat και αλλες οταν το ιδιο αμαξι εχει συμβατικα δεν ξερω βεβαια αν ισχυει.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-08-10, 23:21
BBBMMMWWW Ο χρήστης BBBMMMWWW δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 12
BBBMMMWWW is on a distinguished road
Παίδες, η διαφορες μεταξυ των ελαστικων runflat και οχι runflat ειναι 4.
1. ειναι αρκετα πιο σκληρα στις εγκαρσιες ανομαλιες (γενικά χάνεις από comfort)
2. και να τρυπησουν απο καρφί ας πούμε μπορείς άνετα με 80 και χλμ ανα ωρα να πας στο επομενο βουλκανιζατερ για να φτιαξεις την τρυπα (η Bridgestone δεν το επιτρέπει, αλλα το έχω κάνει 2 φορές με την συγκαταθεση του ειδικου και ηδη εχω διανυσει πανω απο 45000 χλμ χωρις κανενα προβλημα)
3. στην βροχή λόγω σκληρότητας δεν κρατάνε τόσο καλά όπως τα συμβατικά, αλλα στην Ελλάδα ζούμε, οπότε η βροχή σπανίζει
4. δεν κουβαλάς ρεζέρβα
Πρέπει το όχημα να είναι εξοπλισμένο με το σύστημα αναγνώρισης απόλειας πίεσης, ειδάλλως δεν θα καταλάβεις, εαν τρύπησε το λάστιχο. Αυτό ισχύει για αυτοκίνητα που δεν είναι από την μαμά εξοπλισμένα με rft.
Τώρα εαν αλλάξεις και πάρεις συμβατικά ελαστικά, θα έχεις σίγουρα καλύτερη άνεση, αλλά εαν σου τρυπήσει την έβαψες (τα πιο πολλα κιτ επισκευης που κυκλοφορουν στην αγορά είναι για τα μπάζα, το κιτ της continental μόνο αξίζει, διότι φέρει και κομπρέσορα για να φουσκόζει το ελαστικό, τα άλλα που γεμίζουν με ειδικό αφρό κόλλας το εσωτερικό κλπ έχουν πάρει πολά αρνητικά σχόλια γενικά)
Εγώ π.χ. φοράω μπροστά 225/45-17 και πίσω 255/40-17 στην Μπέμπα μου. Μαμά Bridgestone Potenza RE 050 2A RFT, είναι ότι καλύτερο στο στεγνό και αντέχουν στο χρόνο.
Σκέφτηκα να βάλω συμβατικά (Michelin PS2 ή Conti Sport2 ή Pirelli Zero) για να κερδίσω σε άνεση, αλλά άλλαξα γνώμη, όταν είχα την δυνατότητα να τα δοκιμάσω. Δεν αρμόζουν στον τρόπο οδήγησής μου (πάω με 1000 στις στροφές).
Αυριο πάω να βάλω πάλι τα Bridgestone.
Για 18 ζαντα μπορεί κανείς να πάρει Michelin PS3 ή Conti Sport 3). Σε φετινά τεστ τα Pirelli κατέκτησαν την πρώτη θέση μαζί με Michelin και Hancook Ventus (φτηνά αλλά κάνεις λίγα χλμ.)
Τα συμπεράσματα δικά σας.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-09-10, 16:23
ntinos Ο χρήστης ntinos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Μηνύματα: 120
ntinos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BBBMMMWWW Εμφάνιση μηνυμάτων
Παίδες, η διαφορες μεταξυ των ελαστικων runflat και οχι runflat ειναι 4.
1. ειναι αρκετα πιο σκληρα στις εγκαρσιες ανομαλιες (γενικά χάνεις από comfort)
2. και να τρυπησουν απο καρφί ας πούμε μπορείς άνετα με 80 και χλμ ανα ωρα να πας στο επομενο βουλκανιζατερ για να φτιαξεις την τρυπα (η Bridgestone δεν το επιτρέπει, αλλα το έχω κάνει 2 φορές με την συγκαταθεση του ειδικου και ηδη εχω διανυσει πανω απο 45000 χλμ χωρις κανενα προβλημα)
3. στην βροχή λόγω σκληρότητας δεν κρατάνε τόσο καλά όπως τα συμβατικά, αλλα στην Ελλάδα ζούμε, οπότε η βροχή σπανίζει
4. δεν κουβαλάς ρεζέρβα
Πρέπει το όχημα να είναι εξοπλισμένο με το σύστημα αναγνώρισης απόλειας πίεσης, ειδάλλως δεν θα καταλάβεις, εαν τρύπησε το λάστιχο. Αυτό ισχύει για αυτοκίνητα που δεν είναι από την μαμά εξοπλισμένα με rft.
Τώρα εαν αλλάξεις και πάρεις συμβατικά ελαστικά, θα έχεις σίγουρα καλύτερη άνεση, αλλά εαν σου τρυπήσει την έβαψες (τα πιο πολλα κιτ επισκευης που κυκλοφορουν στην αγορά είναι για τα μπάζα, το κιτ της continental μόνο αξίζει, διότι φέρει και κομπρέσορα για να φουσκόζει το ελαστικό, τα άλλα που γεμίζουν με ειδικό αφρό κόλλας το εσωτερικό κλπ έχουν πάρει πολά αρνητικά σχόλια γενικά)
Εγώ π.χ. φοράω μπροστά 225/45-17 και πίσω 255/40-17 στην Μπέμπα μου. Μαμά Bridgestone Potenza RE 050 2A RFT, είναι ότι καλύτερο στο στεγνό και αντέχουν στο χρόνο.
Σκέφτηκα να βάλω συμβατικά (Michelin PS2 ή Conti Sport2 ή Pirelli Zero) για να κερδίσω σε άνεση, αλλά άλλαξα γνώμη, όταν είχα την δυνατότητα να τα δοκιμάσω. Δεν αρμόζουν στον τρόπο οδήγησής μου (πάω με 1000 στις στροφές).
Αυριο πάω να βάλω πάλι τα Bridgestone.
Για 18 ζαντα μπορεί κανείς να πάρει Michelin PS3 ή Conti Sport 3). Σε φετινά τεστ τα Pirelli κατέκτησαν την πρώτη θέση μαζί με Michelin και Hancook Ventus (φτηνά αλλά κάνεις λίγα χλμ.)
Τα συμπεράσματα δικά σας.
Περιεργο αυτο που λες, μιας και τα runflat ειναι κουτσουρα (στο προφιλ), αρα 0 παραμορφωση/ελαστικοτητα στις στροφες, αρα ???

Στο δικο μου σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αλλαξω σε συμβατικα απο rft που εχω, μολις λυσω το θεμα ρεζερβας.

Ακομη, αυτο που λες οτι πρεπει να ειναι rft για να διαβαζει το αμαξι την απωλεια πιεσης δεν ισχυει, οπως δεν ισχυει οτι εχει διαφορετικη αναρτηση το αμαξι που φοραει rft απο αυτο που φοραει συμβατικα (Βασικα θεωρω οτι ειναι παραλογο)

Αν ξερει καποιος ποιο υπεθυνα, ας μας πει.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-09-10, 23:26
BBBMMMWWW Ο χρήστης BBBMMMWWW δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 12
BBBMMMWWW is on a distinguished road
Sorry, αλλά τελικά δεν κατάλαβες τίποτα από όσα είπα.
ο επόμενος....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-09-10, 23:32
BBBMMMWWW Ο χρήστης BBBMMMWWW δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 12
BBBMMMWWW is on a distinguished road
Πρέπει το όχημα να είναι εξοπλισμένο με το σύστημα αναγνώρισης απόλειας πίεσης, ειδάλλως δεν θα καταλάβεις, εαν τρύπησε το λάστιχο. Αυτό ισχύει για αυτοκίνητα που δεν είναι από την μαμά εξοπλισμένα με rft...
τι σημαινει αυτό? σκέψου!
Αν βάλεις ελαστικά RFT και δεν εχεις το συστημα αναγνωρισης απόλειας πίεσης, δεν θα καταλάβεις εαν χάνει αέρα η όχι!!!!!!!!!!!!!!

η ανάρτηση δεν έχει καμία επιροή...μα καμία!!!!!!
με τα συμβατικά ελαστικά έπρεπε να δουλέψεις πιο πολύ το τιμόνι στις στροφές...και το πίσω μέρος ήταν αρκετά ασαφές...
Με τα RFT σημαδεύεις την στροφή και ούτε που χρειάζεται να διορθώσεις...
είναι πολύ πιο σταθερά!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-09-10, 23:46
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Οπως τα λεει ο bbbmmmwwww....δεν εχει καμια σχεση το τι λαστιχο φορας....αν δεν εχεις τις βαλβιδες στο εσωτερικο της ζαντας (το συστημα αναγνωρισης απωλειας πιεσης) δεν προκειται να γινει τπτ....
Καθε 3-4 χρονια τα φτυνουν και θελουν αλλαγη....αν θυμαμαι καλα,κανα 80αρι ευρω η μια
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.