Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 15-02-15, 18:37
Το avatar του χρήστη E46SedanSiver
E46SedanSiver Ο χρήστης E46SedanSiver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Μηνύματα: 28
E46SedanSiver is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρόβλημα είναι το συνεργείο σου.
Φταίει 100% το συνεργείο. Κανένας άλλος..
Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά δυστυχώς έχει γεμίσει ο τόπος από ανεκπαίδευτους μαστοράντζες.
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 15-02-15, 19:57
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E46SedanSiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωχχχ δεν ακούγεται καλό αυτό. Δεν περίμενα να είναι τόσο περίπλοκη η βλάβη και να φτάνει μέχρι το μοτέρ.
Τουλάχιστον το εντόπισες και ελπίζω να ξεμπερδέψεις μια και έξω .
Το ότι έχει διαρροή στην φλάντζα το εντόπισαν με την πίεση ή το είδαν τυχαία?
Στον έλεγχο.Σημειωτέον πως ότι έχω αλλάξει έφταιγε γιατί είχα αυξημένη διαρροή που μειωνόταν μετά από κάθε αλλαγή.Ξεκίνησα από διακλάδωση και θερμοστάτη(έχανε από τη βάση του) το 2011,το 2013 άλλαξα αντλία νερού γιατί έβλεπα πιτσιλιές στο μηχανοστάσιο και το 2014 άλλαξα ψυγείο(είχε κρακ) στο πλάι στο πλαστικό τμήμα και το δοχείο διαστολής ομοίως.Προληπτικά άλλαξα μόνο το ένα κολάρο της κεφαλής μιας και τα 43 ευρώ που κόστιζε γνήσιο δεν ήταν και σπουδαίο ποσό.
Δεν μπορώ να πω πως είναι δύσκολο να εντοπίσεις από που χάνει μιας και τις περισσότερες φορές τις διαρροές τις είδα μόνος μου.
Εχουμε καταλήξει πως οι διαρροές είναι από την φλάντζα γιατί όταν σηκώσεις το αυτοκίνητο έχει νωπό ψυκτικό στο μπλοκ και εχει πιτσιλιές από ψυκτικό μέχρι το σασμάν...
Θα σε συμβούλευα να μην ασχοληθείς με εξουσιοδοτημένους,βρες έναν καλό εξειδικευμένο.Και σε επίπεδα τιμής θα είναι καλύτερος και σε δουλειά...
Στα μεγάλα εξουσιοδοτημένα πας πληρώνεις 500-600 ευρώ τη φορά και ούτε στο διαγνωστικό δεν το βάζουν.Από προσωπική εμπειρία σου λέω...
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 26-04-15, 21:33
Ellinas Ο χρήστης Ellinas δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-04-2015
Μηνύματα: 1
Ellinas is on a distinguished road
Exclamation E46 απώλεια Paraflu

Εχω κάνει~72000Κm's.Απο τα 50000 άρχισε να χάνει υγρά.Κανένας λεκές στο έδαφος κάτω απο την μηχανή.Ουτε κάποιος ''καινούργιος'' θόρυβος όπως οταν αρχίσει και χάνει η τρόμπα νερού.Ο μάστορας(εξειδικευμένο συνεργείο BMW),αλλά και εξουσιοδοτημένο συνεργείο BMW επανηλλειμένως είχαν πρεσσάρει το κύκλωμα ψύξεως,χωρίς να εντοπίσουν διαρροή.Η απώλεια ήταν~250-300cc/1000Km's.Τελικά κοντά στα 60000 μου παρουσιάζει φανερή απώλεια απο το ψυγείο.Το αλλάζω.Δεν περνάνε 10μέρες και μόλις το παρκάρω και κατεβαίνω,βλέπω να τρέχουν κάτω απο τ'αυτοκίνητο πράσινα υγρά.Είχε τρυπήσει το ''δοχείο διαστολής'' που είναι μαζί με το ψυγείο και που δεν είχα αλλάξει μαζί με το ψυγείο.Το αλλάζουμε.Τίτατα, η απώλεια paraflu επέμενε.Το μόνο εμφανές πρόβλημα ήταν μια έντονη οσμή στο αυτοκίνητο μόλις άνοιγα το AirCondition ή το καλοριφέρ.Κάνω ''βιολογικό καθαρισμό'' στους αεραγωγούς,τίποτα.Η οσμή και η απώλεια επέμεναν.Βγάζουμε το ταμπλό και βρίσκουμε το ψυγείο του καλοριφέρ γεμάτο ''ψώρα''.Το αλλάζω.Σταμάτησε η δυσάρεστη οσμή στον θάλαμο,αλλά η απώλεια paraflu παραμένει,ίσως σε μικρότερο βαθμό....!!.Ποτέ βέβαια δεν μου ανέβασε θερμοκρασία...
Επίσης πριν 3-4χρόνια άρχισε να έχει ασταθές ρελαντί σε τυχαία διαστήματα,δλδ άλλοτε μόλις βάλω μπρος την μηχανή ή άλλοτε αφού έχει δουλέψει 20-25λεπτά.Και πάλι το έχουν τσεκάρει στον εγκέφαλο επανηλλειμένως ΧΩΡΙΣ αποτέλεσμα.Το μόνο παρήγορο είναι οτι επιταχύνει χωρίς πρόβλημμα και γενικά η ασφάλεια του αυτοκινήτου δεν έχει επηρεαστεί
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 26-04-15, 22:58
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Αυτο με το ρελαντι μου κανει υποπτο για φλατζα κεφαλης.
Να περναει νερα στον κυλινδρο και να καιγονται, χωρις ορατη απωλεια.

Το θεμα ειναι βεβαια οτι μετα απο τοσο καιρο λογικα θα ειχε χειροτερεψει η κατασταση και δεν θα ηταν σταθερη η απωλεια οποτε ισως και να μην ειναι αυτο τελικα.

Ας μιλησουν και οι πιο ειδικοι.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 27-04-15, 09:00
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Κ εγώ, εδώ και 3 χρόνια που έχω το αυτοκίνητο, χάνω συνέχεια κάποια μικροποσότητα, χωρίς να έχω ούτε οσμές, ούτε λεκέδες, ούτε τίποτα...έχουν αλλαχτεί ψυγεία, θερμοστάτης, διακλαδωτήρες...στο πρεσάρισμα δεν υπάρχει απώλεια...και (λανθασμένα) δεν ασχολούμαι πλέον...
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 26-07-15, 17:27
bmwblue2 Ο χρήστης bmwblue2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-06-2013
Μηνύματα: 15
bmwblue2 is on a distinguished road
Αναβει το λαμπακι νερου μηχανης καθε βδομαδα (bmw e46). Βαζω νερο, εκανα εξαερωση αλλα οπως διαβασα στο ιντερνετ το expansion tank (δοχειο διαστολης) παρουσιαζει ρωγμες και θεωρειται συχνη βλαβη.

Το ανταλακτικο expansion tank
Ερωτησεις:
1. Αν το πάω σε γκαράζ θα δούνε την ρωγμή ή είναι δύσκολο να βγει το expansion tank;
2. Πρεπει να βαλω το γνησιο η μπορω να κανω την δουλεια μου με Imitation;

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 27-07-15, 04:57
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmwblue2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναβει το λαμπακι νερου μηχανης καθε βδομαδα (bmw e46). Βαζω νερο, εκανα εξαερωση αλλα οπως διαβασα στο ιντερνετ το expansion tank (δοχειο διαστολης) παρουσιαζει ρωγμες και θεωρειται συχνη βλαβη.

Το ανταλακτικο expansion tank
Ερωτησεις:
1. Αν το πάω σε γκαράζ θα δούνε την ρωγμή ή είναι δύσκολο να βγει το expansion tank;
2. Πρεπει να βαλω το γνησιο η μπορω να κανω την δουλεια μου με Imitation;

Ευχαριστω.
καλημέρα,πράγματι το δοχείο διαστολής είναι σχετικά συχνή βλάβη.Προτίμησε γνήσιο.Τα ημιτασιόν δεν κουμπώνουν σωστά.Βεβαιώσου αφού πρεσσάρεις το κύκλωμα ότι η διαρροή προέρχεται από εκεί.Το 4κύλινδρο 46άρι δυστυχώς έχει πολλά σημεία στο κύκλωμα ψύξης που πάσχουν...
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 27-07-15, 10:53
bmwblue2 Ο χρήστης bmwblue2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-06-2013
Μηνύματα: 15
bmwblue2 is on a distinguished road
Ελπιζω στο γκαραζ να μην ειναι ασχετοι. Ειναι φυσιολογικη η φθορα στα λαστιχα και τα πλαστικα μετα απο 15 χρονια!!
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 27-07-15, 14:41
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
φυσιολογική ναι,είναι.Αλλά συμβαίνει αρκετά νωρίτερα από τα 15 χρόνια...Πιθανές διαρροές μπορεί να υπάρχουν:από μια πλαστική διακλάδωση πίσω από το μοτέρ,από μια πλαστική διακλάδωση κάτω από την πολλαπλή εισαγωγής,από το δοχείο διαστολής,από τον θερμοστάτη στη βάση και από τις ραφές του ψυγείου(είναι πλαστικές)...
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 27-07-15, 14:50
bmwblue2 Ο χρήστης bmwblue2 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-06-2013
Μηνύματα: 15
bmwblue2 is on a distinguished road
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τα σημειώνω όλα αυτά και θα τα δούμε στο συνεργείο. Θα επανέλθω με νέα. Πρώτη φορά στα 15 χρόνια παρουσίασε πρόβλημα στην μηχανή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.