Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 12-07-14, 22:03
shadowman14 Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-07-2014
Μηνύματα: 7
shadowman14 is on a distinguished road
Τα βερντε ειναι all season? Γτ εγω παταω ασφαλτο κ γενικα υψηλες θερμοκρασιες ολοχρονα. Σπανια θα βρει βροχη τ αμαξι, αρα ειμαι ο ορισμος του καλοκαιρινου ελαστικου.... (Πραγμα βολικο γτ δεν χρειαζομαι 2 τετραδες οπως σε αλλες περιοχες)
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 12-07-14, 22:30
Το avatar του χρήστη SpyrosK
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2009
Μηνύματα: 78
SpyrosK is on a distinguished road
Νομίζω οτι βγαίνουν και σε καλοκαιρινά και σε all season. Εσύ θα επιλέξεις τα καλοκαιρινά. Ειναι οτι πρέπει για την περίπτωση σου.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-09-14, 21:58
shadowman14 Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-07-2014
Μηνύματα: 7
shadowman14 is on a distinguished road
μιας και πήρα ήδη τιμές απο 4-5 λαστιχάδες στην περιοχή μου κ είμαι έτοιμος να παραγγείλω, είμαι μεταξύ michelin latitude tour hp και scorpion verde (και τα 2 μου τα βγαζουν στα ίδια λεφτά έτσι και αλλιώς, 850ε) και για τα 2 ακούγονται καλά λόγια στα reviews και τα θεωρώ παρόμοια λάστιχα.
ξαναλέω πως κινούμαι σε άσφαλτο με υψηλές θερμοκρασίες και αραια και που σε πατημένο χωματόδρομο κ κει με ιδιαίτερη προσοχή καθότι την έχω ΚΥΡΙΑ την μπέμπα μου.
γενικά από επώνυμα εδώ παίζουν τα: str, verde, latitude tour hp, conticrosssontact uhp

στόχος μου είναι η μακροζωια τους κ η ασφάλεια στα 120-140km/h που κινούμαι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη shadowman14 : 06-09-14 στις 22:01
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 08-09-14, 16:54
anton Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-08-2014
Μηνύματα: 10
anton is on a distinguished road
τα ξερω τα ελαστικα αυτα γιατι τα βάζουμε στα rav4. Ta HP και τα verde κατηγοριας C στην τριβή κύλισης ενώ τα verde ειναι λιγο πιο θορυβώδη. Θα τα δεις στις ετικέτες που εχουν πανω τους τα ελαστικα. Επίσης ποτε δε θα επαιρνα για ενα SUV ελαστικά που δεν ειναι M+S γιατι στο πρωτο χιονι θα γελα και το παλδαρό κατσίκι μαζί σου, αρα απορρίπτονται τα verde τα καλοκαιρινά και μονο κοιτας τα verde all season, εχουν μάλιστα εντυπωσιακο σχεδιο στα all season
Τα lantitude tour hp εχουν στις ετικετες ιδια χαρακτηριστικα, όμως εχουν οπως ειπα 2 DB ΛΙΓΟΤΕΡΟ θορυβο κύλισης. Το σημαντικοτερο για μενα ειναι ότι ειναι το μονο ελαστικο που αυξανει την άνεση! Ετσι μπορω και βάζω 36-40 λίμπρες στα ελαστικα χωρις να χοροπηδαει ουτε και να βουιζουν πράγμα αδιανόητο για οτιδηποτε άλλο ελαστικο που ειχα (STR: κρατησε με το ζορι 3 χρονια και στο τελος θα μεναν καραφρα, ΥΟKOHAMA LANTITUDE TOUR: πολυ ευαισθητα εκτος δρομου τρια χρονια με τα χίλια ζόρια!, ALL SEASON YOKOHAMA ATR: κρατησαν 5 χρόνια οσο τα δινει εγγυηση το tirerack στην Αμερικη, ολα αδυνατον να φουσκωσουν πανω απο 30 βουιζαν ολε και ειχα ενα κατσίκι) . Ta HP ειναι φυσικα M+S και μπορουν να πανε εκτος δρομου ενω τα καλοκαιρινά verde εχουν πλήρη αντενδειξη! Εσεις στην Χ3 που εχετε σκληροτερη αναρτηση και οδηγια της εταιριας για 36 λίμπρες νομίζω ειναι μονοδρομος τα lantitude tour hp. Τα τελευταια εχουν και μικροτερο δεικτη φθοράς, δηλαδή θα τα εχεις και περισσότερα χιλιομετρα! Εγγυηση πενταετια και 140 χιλαδες χιλιομετρα απο το Tirerack
YΓ καλο το Tirerack αμα δεν ξερεις τιποτε από γνωμες ελαστικών, όμως οι αναγκες στην Ελλάδα ειναι άλλες και για αυτο κορυφαια ελαστικα ειναι τα δύο που αναφερα, προσοχή μονο σε M+S. Αυτα τα καλοκαιρινά verde μου φαινονται καταλληλα μονο για κουρσα
επίσης όλα τα αλλα ελαστικα που αναφερατε ειναι πολύ κατωτερα, ιδιαιτερα στην τριβή κύλισης. Γενικα να κοιτατε τις ετικέτες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anton : 08-09-14 στις 17:07
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 08-09-14, 18:18
shadowman14 Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-07-2014
Μηνύματα: 7
shadowman14 is on a distinguished road
ναι όλα αυτά τα ξέρω, γτ στα χαρτιά τα έχω μελετήσει όλα τα λάστιχα που ανέφερα, αυτό που ήθελα κυρίως ήταν εμπειρία χρήσης αλλά με κάλυψες. τα παράγγειλα σήμερα!!

εγώ τα παίρνω
1.γνωρίζοντας ότι είναι 90άσφαλτος-10(με το ζόρι) χώμα. (χιόνι μπορεί να δω 2 φορές το χρόνο ισως κ καθολου κ βροχή το πολύ 1 μήνα το χρόνο. οπότε είμαι κυρίως του στεγνού ως 130km/h max)
2. ελπίζοντας σε πολλά πολλά χιλιόμετρα (μακροζωια)
3. άνεση, μιας κ το χ3 ειναι σφιχτό στην αναρτηση
4. μειωμένη κατανάλωση καυσίμου (αν και αυτά τα θεωρώ σαχλαμάρες σε ένα αμάξι 2.5 βενζίνη), θορύβους κτλ επίσης τα θεωρώ βλακίες αφού ένα επώνυμο λάστιχο πάνω κάτω μια χαρά θα είναι. για οδήγηση στα όρια ούτε λόγος.

αν λοιπόν με καλύψει στα πρώτα 3 τουλαχ, εγώ είμαι χαρούμενος με την αγορά μου. το πολύ σε 2-3 μέρες θα τα έχω
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 08-09-14, 19:59
anton Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-08-2014
Μηνύματα: 10
anton is on a distinguished road
PIRELLI SCORPION STR, με τα ΥΟΚΟΗΑΜΑ AT-S, είχαν ίδια τριβή κύλισης F. Πιθανά και τα μαμίσια ΤΟΥΟ Transpath είχαν τότε F από ό,τι βλέπω στο δίκτυο. Παρόλα αυτά, είχα δει διαφορά στην κατανάλωση προς τα πάνω: +0,3 σε κάθε αλλαγή ελαστικών. Δηλαδή άλλαξα τα μαμίσια + 0.3 λίτρα, έβαλα μετά all terrain άλλα +0,3 λίτρα τα 100 χιλιόμετρα.
ειχα κανει λαθος πιο πριν στα ονοματα των ελαστικών που εχω βάλει εως τώρα. Οπότε τωρα το διορθωσα
επίσης τα HP δεν εχουν αντενδειξη για χωμα, μπορουνε να πανε αξιοπρεπώς, απεναντιας τα καλοκαιρινά verde δεν κανει να πανε ποτε. Σε χιονακι θα δακρυζει ο κοσμος απο τα γελια, εχει πληρη αντενδειξη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anton : 08-09-14 στις 20:02
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 08-09-14, 21:16
shadowman14 Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-07-2014
Μηνύματα: 7
shadowman14 is on a distinguished road
αυτα που εχει τωρα τ αμαξι ειναι τέρμα φαγωμένα κ ειναι τα primacy hp (που δεν ειναι καν λαστιχο για suv, απορώ πως του τα φορεσαν οι προηγουμενοι ιδιοκτ) και εχουν κατανάλωση Ε. τώρα πάω σε C οπότε για να δούμε αν θα γλιτώσουμε τίποτα σε βενζίνη, αν κ ξαναλεω δεν έπαιξε αυτος ο δεικτης ρόλο στην επιλογή μου, αλλα κυριως τα 3 που ανεφερα παραπανω. κοντος ψαλμος, μεθαυριο θα τα φορεσω κ μετα απο καμια 500km θα εχω μια 1η εικονα να τη μοιραστω μαζι σας
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 08-09-14, 23:22
anton Ο χρήστης anton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 30-08-2014
Μηνύματα: 10
anton is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shadowman14 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα primacy hp (που δεν ειναι καν λαστιχο για suv, απορώ πως του τα φορεσαν οι προηγουμενοι ιδιοκτ)
γιατι απορεις σαμπως τα verde τα καλοκαιρινά ειναι για suv? μονο τα all season verde αξιζουν αλλα τα βρισκεις δυσκολα,
Τα ΗΡ για εκτος δρόμου κανουν δουλεια και σιγουρα πιο ανθεκτικα απο τα ΤΟΥΟ Transpath. ΜΕ ΠΑΝΕ ΠΑΝΤΟΥ ΧΩΡΙς ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Στους 4τροχους τα ειχαν δοκιμασει σε χωματινη πίστα και ηταν ισαξια του scorpion str. Τα μονα που υπερτερουσαν εκτος δρόμου ειναι τα all terain ΥΟΚΟΗΑΜΑ AT-S που ειχα, αλλα λογω αγριου πελματος αυξανεται η κατανάλωση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anton : 08-09-14 στις 23:29
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 09-09-14, 08:15
shadowman14 Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-07-2014
Μηνύματα: 7
shadowman14 is on a distinguished road
τα βέρντε καλοκαιρινα προορίζονται για suv!! εννοώντας ότι έχουν προδιαγραφές κυριλατου suv . εσύ μιλάς προφανώς για suv με την έννοια κ του λίγο offroad, οπότε ναι το καλοκαιρινο δεν εξυπηρετει. πάντως στα χαρτιά τα βερντε ειναι για suv. εδω πάντως δεν φέρνουν το χειμερινό βερντε το οποίο ήθελα και μάλιστα δεν βγαίνει σε όλες τις χώρες σε 235/55/17. άρα αν το έβαζα θα έβαζα αναγκαστικά το καλοκαιρινό το οποίο το θεωρώ υποδεέστερο για suv ακόμα κ με χρήση 100% στεγνη ασφαλτο. για τα all terrain συμφωνώ αλλά δεν είναι για μένα
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 09-09-14, 18:09
shadowman14 Ο χρήστης shadowman14 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 12-07-2014
Μηνύματα: 7
shadowman14 is on a distinguished road
1η εντύπωση από latitude tour hp: απ τα πρώτα 10μέτρα ένιωσα σαν να κάθομαι πάνω σε πούπουλα και πολύ αθόρυβα. βέβαια δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γτ τα παλιά μου ήταν σε χάλι μάυρο οπότε ότι και αν έβαζα σίγουρα σαν καινούργιο θα ηταν πιο καλό. πάντως για αρχή νιώθω ικανοποιημένος, φυσικά είναι νωρίς για να κρίνω σωστά κ αντικειμενικα το λάστιχο.

μια ερώτηση μόνο: δεν έχουν εξωτερική κ εσωτερική πλευρά τα νεα λάστιχα? γτ ούτε και βελάκι βλέπω... ο λαστιχάς μοου είπε οτι τα συγκεκριμενα φοριούνται όπως να ναι χωρις πρόβλημα

σημείωση: πίεσα καταστάσεις και τα λάστιχα μου είναι κατασκευής ιουλιου 2014 (ολοφρεσκα)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.