Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #651  
Παλιά 21-04-10, 19:42
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά απορώ που δεν έχω ακούσει ακόμα στις ειδήσεις για κάποιον φουκαρά που δεν άντεξε άλλο και πήρε το δίκανο και την έστησε έξω από τη Βουλή. Μάλλον είμαστε ακόμα πιο λακαμάδες απ'ότι νόμζα
Κι εγώ είμαι σίγουρος ότι δεν θα αργήσει αυτή η ώρα! Κάποιος αγανακτισμένος δεν θα αντέξει άλλο και θα ορμήξει. Βέβαια μπορούμε να κάνουμε και μαζική βολή γιαουρτιών και λαχανικών στη Βουλή όπως έγινε σήμερα στη Χαλκιδική.

Δυστυχώς όμως ο Έλληνας ξεχνάει γρήγορα.
Πόσο γρήγορα ξεχάσαμε τα αυξημένα τέλη κυκλοφορίας;
Πόσο γρήγορα ξεχάσαμε ότι η βενζίνη πήγε στο 1,5ευρώ - η μάλλον το συνηθίσαμε;
Το ΦΠΑ στα 21% κλπ κλπ κλπ.
Τα τσιγάρα, τα ποτά πάνω.

Έχουν κατακλέψει το δημόσιο χρήμα με τις κομπίνες τους, έτσι βρέθηκε πολύ χρήμα στην αγορά, υπήρξε ανάπτυξη, κινήθηκε τρελά η αγορά, αυξήθηκαν οι τιμές στα πάντα, αγοράστηκαν πανάκριβα αυτοκίνητα και σπίτια από ανθρώπους που δηλώνουν ελάχιστα.
Και να ρωτήσω εγώ:
Κάποιοι που έχουν offshore η κάποιου άλλου είδους εταιρείες δεν εχουν τα αυτοκίνητα σε leasing; Άρα είναι σε έξοδα της εταιρείας και δεν τους πιάνει το τεκμήριο.
Αν κάποιος βγάζει μαύρα πχ300.000 και σύμφωνα με τα τεκμήρια πρέπει να δηλώσει πχ. 56.000 δεν θα μπορεί άνετα να δηλώσει 57.000 ευρώ και να είναι καλυμμένος.
Αν δεν κάνω λάθος διαβάζοντας το έντυπο της φορολογικής δήλωσης τα σκάφη, αεροπλάνα, ελικόπτερα, πισίνες δεν έχουν αθροιστικό τεκμήριο αλλά υπολογίζεται μόνο ένα από αυτά, όποιο τεκμήριο είναι μεγαλύτερο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #652  
Παλιά 22-04-10, 15:34
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Έρχεται... και είναι πολύ πιο κοντά απ'ότι νομίζουν μερικοί.
Δεν ξυπνήσαμε ξαφνικά, οι λόγοι είναι πολύ πιο πρακτικοί και πλέον αγγίζουν και αυτούς που μια ζωή τσακωνόντουσαν στα καφενεία για τον κάθε Καραμανλή-Παπανδρέου, δηλαδή τους τελευταίους που θα περίμενε κανείς. Τώρα που δεν θα έχεις για το καφενείο μπαρμπα-μήτσο (ούτε εσύ Κώστα-Γιάννη-Νίκο για καφέ-αμάξι-ρούχα-παπούτσια-σπίτι) θα σκάσουν όλα.. και δυστυχώς θα γίνει χαμός.. Τα ΔΝΤ και οι επαναστατικοί αγώνες δεν είναι τίποτα, είμαστε μπροστά σε γεγονότα που δεν θα τα πιστεύουμε.
Όσο λακαμάδες και να είμαστε, πόσο ακόμα θα ανεχόμαστε όλοι 300-500-5000 λαμόγια να τρώνε και οι υπόλοιποι να δυστυχούν? Μάλλον φτάσαμε ή φτάνουμε στο σημείο που δεν πάει άλλο..
Προσωπικά απορώ που δεν έχω ακούσει ακόμα στις ειδήσεις για κάποιον φουκαρά που δεν άντεξε άλλο και πήρε το δίκανο και την έστησε έξω από τη Βουλή. Μάλλον είμαστε ακόμα πιο λακαμάδες απ'ότι νόμζα

όσο συνεχίζουν να προσλαμβάνουν άτομα στο δημόσιο, όλα καλά από θέμα κοινωνικών ταραχών...

Και μην ξεχνάς ότι μια θέση στο δημόσιο ΑΡΚΕΙ για να ηρεμήσουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 άτομα (4μελής οικογένεια), περίπλοκος ο συλλογισμός μου αλλά ελπίζω να τον πιάνεις.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #653  
Παλιά 22-04-10, 17:57
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Επιτρεψτε μου να πω οτι το θεμα με τα τεκμηρια ειναι απο τα λιγα λογικα που υπαρχουν απο το νεο συστημα σφιξιματος που υπαρχει.Τι δουλεια εχεις ρε φιλε με Μ3 αν δηλωνεις 10.000???? Παιδια καθε μερα κλεινει και μια επιχειρηση, χεσ@##@κε ο κοσμος αν δεν μπορει να παρει 520...παρτε χαμπαρι οτι το θεμα ειναι πολυ σοβαροτερο απο τα χαζα τεκμηρια και ενα χομπι που καλα θα κανουμε να το ξεχναμε σιγα σιγα δυστυχως...
Απάντηση με παράθεση
  #654  
Παλιά 22-04-10, 18:49
Compact 323ti Ο χρήστης Compact 323ti δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 04-08-2007
Μηνύματα: 33
Compact 323ti is on a distinguished road
Επιτρέψτε μου και εμένα να πω, πως τα τεκμήρια είναι παντελώς άχρηστο μέτρο για το λόγω οτι τι σε ενδιαφέρει αν εχω ενα 3000 cc και το μονο που κάνω είναι το χαζεύω και να το πλένω και να κάνω 5000 χιλ το χρόνο. Χρήσιμο θα ηταν το πόθεν εσχες. Αν μπορείς να το αγοράσεις να δικαιολογήσεις τα χρήματα για την απόκτησή του ΟΚ. Ιδάλως αν το σκεφτούμε λίγο με την ίδια λογική του τεκμηρίου θα μπορούσαν να μας πούν οτι οι τηλεοράσεις πάνω απο 21 ιντσες τεκμήριο, το πλυντήριο με μεγάλο κάδο τεκμ. το δίπορτο ψυγείο τεκμ, ο διπλός φούρνος τεκμήριο κοκ.
Απάντηση με παράθεση
  #655  
Παλιά 22-04-10, 19:01
dimis_gr Ο χρήστης dimis_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 280
dimis_gr is on a distinguished road
Τα φετινά τεκμήρια θεωρώ πως είναι πολύ δίκαια, επειδή απ' όσο έμαθα για κάποιον ο οποίος αν δεν έχει άλλο περιουσιακό στοιχείο στο όνομά του το τεκμήριο του αυτοκινήτου είναι μέσα στο αφορόλγητο. Τα τεκμήρια αυτά κατά την γνώμη μου μπήκανε ώστε να αποκαλύψουνε εν μέρη τους γοροφυγάδες. Δλδ δεν μπορεί κάποιος να έχει 2 σπίτια στο όνομα του από 300τμ το καθένα και να δηλώνει 10000 το χρόνο και κάθε 2 χρόνια να αγοράζει το 520. Δεν καταλαβαίνω το τι ενοχλεί τους περισσότερους με τα τεκήρια. Για μένα είναι πολύ λίγα. Αλλά και πάλι οφιτητές και άνεργους που έχουνε αμαξάρες δεν τους πιάνει γιατί και 2000cc να χεις το καλύπτεις.
Απάντηση με παράθεση
  #656  
Παλιά 22-04-10, 19:45
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Compact 323ti Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτρέψτε μου και εμένα να πω, πως τα τεκμήρια είναι παντελώς άχρηστο μέτρο για το λόγω οτι τι σε ενδιαφέρει αν εχω ενα 3000 cc και το μονο που κάνω είναι το χαζεύω και να το πλένω και να κάνω 5000 χιλ το χρόνο. Χρήσιμο θα ηταν το πόθεν εσχες. Αν μπορείς να το αγοράσεις να δικαιολογήσεις τα χρήματα για την απόκτησή του ΟΚ. Ιδάλως αν το σκεφτούμε λίγο με την ίδια λογική του τεκμηρίου θα μπορούσαν να μας πούν οτι οι τηλεοράσεις πάνω απο 21 ιντσες τεκμήριο, το πλυντήριο με μεγάλο κάδο τεκμ. το δίπορτο ψυγείο τεκμ, ο διπλός φούρνος τεκμήριο κοκ.

θα φτασουμαι και εκει μην βιαζεσαι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #657  
Παλιά 22-04-10, 20:30
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι δουλεια εχεις ρε φιλε με Μ3 αν δηλωνεις 10.000????
Συγνώμη αλλά έχω Μ3 σε σκαρί που κοντεύει 15ετία και δηλώνω κάπου εκεί, +κάτι ψιλά. Προφανώς αναφέρεσαι σε καινούργια Μ3, γιατί το να έχει και να συντηρεί κάποιος ένα Μ3 με αξία αγοράς μικρότερη ενός Yaris (τυχαίο το παράδειγμα) δεν σημαίνει ότι είναι και πλούσιος.. Μια χαρά το έχεις με τις τιμές που πωλούνται, μάλιστα σε ορίζοντα 5αετίας πιο φθηνά θα σου έρθει από ένα καινούργιο πχ. Ibiza αν δεν κάνεις τρελά χλμ για να πας στη δουλειά σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια καθε μερα κλεινει και μια επιχειρηση, χεσ@##@κε ο κοσμος αν δεν μπορει να παρει 520
...παρτε χαμπαρι οτι το θεμα ειναι πολυ σοβαροτερο απο τα χαζα τεκμηρια
Μαζί σου όσο δεν πάει.. Είμαστε μπροστά σε παλαβά πράγματα και πραγματικά απορώ για την μη αντίδρασή μας, για το "μπαμ" που για μένα ενεξήγητα δεν έχει γίνει ακόμα. Πρώτος εγώ που έχω να πληρωθώ πριν από τα Χριστούγεννα και ακόμα ο αφεντικός ζει...
Απάντηση με παράθεση
  #658  
Παλιά 22-04-10, 22:38
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη αλλά έχω Μ3 σε σκαρί που κοντεύει 15ετία και δηλώνω κάπου εκεί, +κάτι ψιλά. Προφανώς αναφέρεσαι σε καινούργια Μ3, γιατί το να έχει και να συντηρεί κάποιος ένα Μ3 με αξία αγοράς μικρότερη ενός Yaris (τυχαίο το παράδειγμα) δεν σημαίνει ότι είναι και πλούσιος.. Μια χαρά το έχεις με τις τιμές που πωλούνται, μάλιστα σε ορίζοντα 5αετίας πιο φθηνά θα σου έρθει από ένα καινούργιο πχ. Ibiza αν δεν κάνεις τρελά χλμ για να πας στη δουλειά σου.
Συμφωνω και καπου εκει ειναι η σκεψη μου που ο μονος τροπος να κανουμε το χομπι αυτο πλεον ειναι να γινουμε πιο ρομαντικοι και να αρχισουμε να εχουμε μπιμπελο παλια αμαξακια...αν δεν ηταν και αυτο το σημα (τελη κυκλοφοριας) θα ηταν καλυτερα τα πραγματα...

Απο την αλλη μην νομιζεις οτι πχ εγω που το τεκμηριο μου λεει οτι μπορω ευκολα να συντηρω Μ3 Ε46 οτι θα εμπαινα μια στο εκατομυριο στην διαδικασια να παρω...προτιμω ενα παλαιοτερο BMW χωρις γκαζια να το εχω να το γουσταρω και να μην στερηθω τπτ απο την ζωη μου...
Απάντηση με παράθεση
  #659  
Παλιά 10-09-10, 15:09
Το avatar του χρήστη graf-art-7
graf-art-7 Ο χρήστης graf-art-7 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-01-2009
Μηνύματα: 87
graf-art-7 is on a distinguished road
Απο οτι φαινεται καθε λιγο αλλαζουν και τα νομοσχεδια για τα νεα τεκμηρια των αυτοκινητων,, ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν τι θελουν να κανουν...

Βρηκα στο ιντερνετ μια τελευταια ενημερωση για καινουργιο νομοσχεδιο οσον αναφορα τα τεκμηρια,, εχουν αλλαξει και οι συντελεστες παλαιοτητας απο οσο ειδα...

Αντε να δουμε...
http://www.larisaportal.gr/pages/dia...vtokiniton.php

θα δω μηπως βρω και τπτ πιο εγκυρο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
τελη, τεκμηρια, φοροι

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.