Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-10-15, 22:22
panos 316ti Ο χρήστης panos 316ti δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Μηνύματα: 37
panos 316ti is on a distinguished road
Καλησπέρα,
Είμαι κι εγώ κάτοχος ενός Compact του 2002 1800cc N42B18 με συνολικό αριθμό χιλιομέτρων 150.000Km. Η εξωτερική εμφάνιση του αυτοκινήτου είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα, καθώς σε άλλους αρέσει πολύ και σε άλλους καθόλου. Το ίδιο ισχύει και για το εσωτερικό του, το οποίο εγώ το βρίσκω πολύ όμορφο ειδικά αν έχει τριάκτινο τιμόνι και το φύλλο αλουμινίου που διατρέχει κατά μήκος το ταμπλό. Η ποιότητα κατασκευής του είναι πάρα πολύ καλή, αν εξαιρέσεις κάποιες λεπτομέρειες όπως τα λάστιχα των παραθύρων που τρίζουν ή το πλαστικό κάλυμμα των υαλοκαθαριστήρων κατά μήκος του παρμπρίζ το οποίο με τον καιρό διαβρώνεται.
Στην οδήγησή του είναι απολαυστικό, ειδικά στην εθνική οδό και σε επαρχιακούς δρόμους. Έχει πολύ καλά φρένα, δεν βάζει φωτιά στις εκκινήσεις, έχει όμως υψηλή τελική (200Km/h), σωστή λειτουργία DSC και γενικά έχει πολύ καλή αίσθηση στις υψηλές ταχύτητες. Βέβαια κάποιοι συνεπιβάτες δε νομίζω να εκτιμούν την σπορτιφ συμπεριφορά του κυρίως στις εντός πόλης διαδρομές, καθώς η ανάρτηση του δεν είναι πολύ μαλακή και σε συνδυασμό με τους ελληνικούς δρόμους και με τα κάπως σκληρά καθίσματα ίσως να τους κουράσουν. Οι χώροι του είναι απλά επαρκείς τόσο για τους επιβάτες όσο και για τις αποσκευές τους. Σε οδήγηση εκτός πόλης είναι πολύ οικονομικό (6,5lt/100Km), ενώ εντός πόλης καίει 10-11lt/100Km εφόσον το έχεις καλά συντηρημένο. Γενικά είναι βαρύ αυτοκίνητο γι αυτό καλύτερα να προτιμήσεις 1800cc.
Σχετικά με το κόστος συντήρησής του, αυτό είναι σε λογικά επίπεδα όσον αφορά στα αναλώσιμα. Πέραν αυτών όμως έχω επισκευάσει την αντλία κενού, έχω αλλάξει πολλαπλασιαστές, συνεμπλόκ, αισθητήρα αερόσακου συνοδηγού, παγούρι ψυγείου, ρουλεμάν δυναμό, κάποια o-rings λόγω διαρροών και πρόσφατα την αντλία βενζίνης, όπου το κόστος αυτών των ανταλλακτικών μπορείς να το δεις στο realoem...
Είναι μια καλή επιλογή ειδικά με τις τιμές που το έχω δει να πουλιέται. Αν λειτουργείς με το συναίσθημα και σου αρέσει αυτό το αυτοκίνητο, τότε αγόρασέ το και θα το απολαμβάνεις όλο και πιο πολύ κάθε φορά που θα κάθεσαι στην θέση του οδηγού...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-10-15, 02:24
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Τελικα σημερα το απογευμα αποχωριστηκα με λυπη το e36αρι μου..και εγινα επισημος κατοχος μιας e46 αρας compact 8/2001 n42b18a μπλε ηλεκτρικ..πραγματικα καμια σχεση με το 36 αρι πουθενα..πολυ ανωτερα ολα..ειμαι ευχαριστημενος απο την αγορα του αν κ ειναι το τελειως απλο μοντελο..με το τετρακτινο τιμονι,χωρις μ πακ καθησματα κτλ..μονο τεμπελη εχει,αισθητηρες παρκιν κ προβολακια ομιχλης!ηδη απο το απογευμα εχουν ξεκινησει τα μπαξιματα!οτι κανει απο το προηγουμενο θα μπει!ειχε καποιο προβλημα η πλαφονιερα(εχω κ ερωτηση πανω σ αυτο)κ δεν αναβε η μπροστα μονο..την εβγαλα κουνησα την φυσα κ ξαναδουλεψε!αυτα μεχρι στιγμης!σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια!ολα πηγαν κατ ευχην!
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-10-15, 09:21
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Καλοτάξιδο
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-10-15, 10:21
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Καλοτάξιδο και απο εμένα...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-10-15, 13:59
panos 316ti Ο χρήστης panos 316ti δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Μηνύματα: 37
panos 316ti is on a distinguished road
Καλοτάξιδο!
περιμένουμε τις εντυπώσεις σου!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-10-15, 14:10
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
καλοτάξιδο
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-10-15, 16:04
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
καλοτάξιδο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 17-10-15, 01:44
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Ευχαριστω πολυ παιδια!οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες!στην πορεια βεβαια θα δειξει..αγορασα κ λαδακια σημερα 5-30 castrol κ φιλτρο!θα αλλαχτουν αυριο..εχω μια απορια..παρατηρησα οτι οταν το οχημα δουλευει κ π.χ εχω ανοιχτα τα φωτα κ τα αλαρμ..κανουν ενα ελαφρυ παιξιμο σαν να εχουν βραχυκλωσει ενα πραμα..το ιδιο κ στα φωτα!οταν μαρσαρω κανουν ενα τρεμοσβησμα..γνωριζει κανεις?διαρροη?δυναμο?
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 17-10-15, 09:42
Το avatar του χρήστη s1fis
s1fis Ο χρήστης s1fis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Μηνύματα: 150
s1fis is on a distinguished road
Καλοτάξιδο κ από εμένα!
Πόσα χλμ έχει;
Έχουμε κ τον ίδιο κινητήρα πάντως.
__________________
Όταν ένας άντρας ανοίγει την πόρτα του αυτοκινήτου στη σύζυγό του, δύο πράγματα μπορεί να συμβαίνουν: Ή είναι καινούρια σύζυγος ή είναι καινούριο το αυτοκίνητο!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-10-15, 19:59
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Σε ευχαριστω πολυ!καλα..118.591 λεει..και καλα..παντος καμια σχεση με τον m43b16!αισθητα κατα πολυ πιο σβελτος σε ολα του!ειμαι πολυ ευχαριστημενος!παρολο που ειναι παλιο αυτοκινητο στην χρονολογια του..ειναι πολυ μπροστα για την εποχη του!!
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.