Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-04-11, 13:57
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Περι OBD II θυρας

διαθετω το elm-327 διαγνωστικο και προχθες κατεβασα το pcmscan 2.14 (νομιζω του 2009).
σημειωνω οτι παλαιοτερη εκδοση του ειχα χρησιμοποιησει στο παρελθον (σε αλλο οχημα μιας και την ε90 την εχω 4μηνες) και ειχα μεινει ικανοποιημενος...επισης, αντιστοιχο αξιολογο προγραμμα ειναι και το digimoto.

λοιπον στην ερωτηση μου τωρα. ψαχοντας λιγο την Ε90 μου ειδα οτι υπαρχει ενα πλαστικο καλλυμα πανω στη θυρα obd II το οποιο και δεν γνωριζω που εξυπηρετει. δηλαδη, οταν αφαιρεις την εξωτερικη πλαστικη ταπα που αναγραφει obd, δεν αποκαλυπτεται η θυρα με τα pin της αλλα ενα μαυρο πλαστικο! αυτο τι ειναι; πλαστικο προστατευτικο καλλυμα; πως αφαιρειται; απο το κλιπσακι που εχει επανω στην ανω πλευρα της;
επισης, βρηκα και μια σχετικη φωτο απο το νετ που επισυναπτω. αναφερομαι στο μαυρο πλαστικο καλλυμα που φαινεται διπλα απο το βισμα του διαγνωστικου!
ευχαριστω
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 2.jpg (143,8 KB, 36 εμφανίσεις)
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 21-04-11 στις 14:08
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-11, 20:47
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
λοιπον επανερχομαι και αναφερω οτι το πλαστικο καλυμα τελικα αφαιρειται ευκολα καθως βγαινει συρταρωτα προς τα εξω χωρις να πατησεις καποιο κλιπσακι κλπ...
εβαλα πανω στη θυρα obdII το elm327 που εχω, συνδεθηκε μια χαρα, διαβασε στιγμιαια δεδομενα, βρηκε 2αισθητηρες οξυγονου(αν θυμαμαι καλα),

ΑΛΛΑ
στην αναγνωση κωδικων βλαβων του προγραμματος (υπενθυμιζω pcmscan εκδοση 2.4.10) δεν βρηκε κανενα σφαλμα καταγεγραμμενο παροτι μπηκα προχθες στο κρυφο μενου της ε90 και διαβασα το παρακατω μηνυμα στο αντιστοιχο μενου 14.00 και υπομενου 14.01:

14.00
FS-EINTRAEGE
1

14.01
FSP01 931Bh
22000D8C7900

γνωριζει καποιος να μου τι πει παιζει με τη συγκεκριμενη βλαβη; πως μπορω να μαθω τι αφορα; και επισης γιατι το elm/pcmscan δεν την βρισκει;
ευχαριστω
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 23-04-11 στις 20:51
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.