Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-11, 12:31
SoNiC_77Gr Ο χρήστης SoNiC_77Gr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 22-07-2007
Μηνύματα: 22
SoNiC_77Gr is on a distinguished road
Προβλημα με Xenon!

Ειχα παραγγειλει ενα σετακι xenon κ περιμενα πως κ πως να το βαλω. Το σετακι για να καταλαβετε ειναι ξεχωριστο για το καθε φαναρι, παρακατω στην φωτο βλεπετε πως ειναι ακριβως:



(Info: Με τον κοκκινο κυκλο εχω σημειωσει το σημειο που γινεται η συνδεση με την μαμα φισα του φαναριου. Με τον μπλε κυκλο ειναι οι μετατροπεις που δινουν μαζι στο σετ λογο διαφορετικων ρευματων για να μην πεταει ενδειξη..)

Το προβλημα μου ειναι το εξης ομως, οταν τα αναβω παραμενουν ανοιχτα για 2-3 λεπτα κ μετα απο λιγο σβηνουν με μια διαφορα 5 δευτερ. μεταξυ τους. Η συνδεση τους εγινε πανω στην μαμα φισα που βγαζει το φαναρι κ ολο το υπολοιπο απλα ειναι οπως φαινεται στην φωτο! Το τσεκαραμε κ ειδαμε οτι η μαμα φισα του φαναριου συνεχιζει να δινει ρευμα κανονικα ακομα κ οταν αυτα ηταν σβησμενα, οποτε απο την φισα η προβλημα απο το αμαξι δν νομιζω να ειναι.. Να πω οτι εχουν προβλημα οι μετασχηματιστες, αλλα κ οι 2 ?? Καμια ιδεα τι φταιει γιατι εχω ξενερωσει ασχημα..

*Ενα αλλο που σκεφτηκα ειναι μηπως χρειαζεται περισσοτερο ρευμα κ γι'αυτο δν μενουν συνεχεια ανοιχτα? Η μονη συνδεση που εχω κανει ειναι απο τους μετασχηματιστες στην καλωδιωση του φαναριου. Εχω δει οτι καποια xenon εχουν καλωδια ωστε να συνδεθουν ταυτοχρονα κ με την μπαταρια κ με την καλωδιωση του φαναριου. Ειναι το μονο που μπορω να σκεφτω, αλλιως δν θα αναβαν καθολου.
Τετοια καλωδιωση που δειχνει η φωτο (κατω - αριστερα) δν εχω, τα εχω συνδεσει κατευθειαν στην καλωδιωση που δινει η μαμα φισα απο το φαναρι (εχω σημειωσει με κοκκινο κυκλο την φισα που τα εχω συνδεσει - φωτο κατω δεξια):




(το αμαξι ειναι ενα Ε46 Coupe Facelift 2004)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SoNiC_77Gr : 09-04-11 στις 12:36
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-11, 14:36
Το avatar του χρήστη sak1100
sak1100 Ο χρήστης sak1100 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 145
sak1100 is on a distinguished road
μηπως δεν παιρνουν τα αναλογα watt που χρειαζονται? μπορει να φταιει και ο μετατροπεας,35 η 55 watt ειναι το κιτ? τους projector απο που τους πηρες γιατι με ενδιαφερει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-04-11, 16:50
apostdimo Ο χρήστης apostdimo δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-05-2008
Μηνύματα: 56
apostdimo is on a distinguished road
Δεν κατάλαβα ποτε γιατι να χαλάσεις τα εργοστασιακά τέλεια φώτα bmw και να πας σε αυτες τις χαζές after market φτινιάρικες λύσεις. Και αντε εσύ κάτσε και παιδέψου, εμείς που θα τυφλωνόμαστε που θα σε έχουμε απέναντι τι χρωστάμε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-04-11, 17:03
Το avatar του χρήστη MrZ
MrZ Ο χρήστης MrZ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2005
Μηνύματα: 713
MrZ will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sak1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
τους projector απο που τους πηρες γιατι με ενδιαφερει
Δες εδώ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostdimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κατάλαβα ποτε γιατι να χαλάσεις τα εργοστασιακά τέλεια φώτα bmw και να πας σε αυτες τις χαζές after market φτινιάρικες λύσεις. Και αντε εσύ κάτσε και παιδέψου, εμείς που θα τυφλωνόμαστε που θα σε έχουμε απέναντι τι χρωστάμε?
Δεν έχεις δεί το τελικό αποτέλεσμα.Επίσης μήπως δεν πρόσεξες ότι στις φωτογραφίες που έχει επισυνάψει ΥΠΑΡΧΟΥΝ PROJECTORS?Ξέρεις τί είναι αυτά;


Σύνδρομο blog χτυπάει και στα forum...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-04-11, 17:19
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
μαλον πρεπει να πας να παρεις ρευμα απο μπαταρια
το προβλημα σου ειναι οτι στο δικο σου σεταρισμα πριν το ξενον κανει τσεκ αν εχεις
καμενες λαμπες και αυτο το τσεκαρισμα σου παριουσιαζει προβλημα τωρα
γιαυτο κανουν και τις κοδικοποιησης για ξενον 1 για να μην βγαζει ενδειξη και 2 να μην εχεις το προβλημα αυτο με τα αναψε σβησε
υπαρχουν λυσεις να παρεις τα διαγνωστικα προγραμματα να τα κανεις μονος σου
(δυσκολο αλλα οικονομικο και κανεις οτι θελεις π.χ ξενον αλλα χωρις autolevel και ετση θα εχεις και την μεσα ροδελα να δουλευει πραγμα που αν πας σε αντιπροσοποια για κοδικοποιηση σε ξενον την εχασες την ρυθμηση

και ισως αφου εχεις τα κανσελερ (να μην δειχνει καμενα φωτα ) αν παρεις και ρευμα απο μπαταρια να ειναι ο πιο συντομος και οικονομικος δρομος..

καλα ξετελα

υγ
βλεπω και κατι καλοδιακια και κρεμονται οποτε πειρες bixenon e?
μεγιες
fxr ειναι? τα τοποθετησες ευκολα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-04-11, 19:00
Το avatar του χρήστη sak1100
sak1100 Ο χρήστης sak1100 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 145
sak1100 is on a distinguished road
[QUOTE=MrZ;422505]Δες εδώ




Σ'ευχαριστω φιλε μου τα ψαχνα καιρο και δεν ηξερα πως να τα βρω.πιστευω να καταφερω να τα βαλω στο δικο μου για να ειναι τελειο το αποτελεσμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sak1100 : 09-04-11 στις 19:05
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-04-11, 19:27
SoNiC_77Gr Ο χρήστης SoNiC_77Gr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 22-07-2007
Μηνύματα: 22
SoNiC_77Gr is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sak1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
μηπως δεν παιρνουν τα αναλογα watt που χρειαζονται? μπορει να φταιει και ο μετατροπεας,35 η 55 watt ειναι το κιτ? τους projector απο που τους πηρες γιατι με ενδιαφερει
Φροντισα οι λαμπες που θελω να βαλω να ειναι στα 35W.. Απαντηση στους προτζεκτορες εδωσε ο φιλος πιο κατω..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostdimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κατάλαβα ποτε γιατι να χαλάσεις τα εργοστασιακά τέλεια φώτα bmw και να πας σε αυτες τις χαζές after market φτινιάρικες λύσεις. Και αντε εσύ κάτσε και παιδέψου, εμείς που θα τυφλωνόμαστε που θα σε έχουμε απέναντι τι χρωστάμε?
Κανε μια μικρη αναζητηση να δεις ποια διαφορα εχουν οι συγκεκριμενοι προτζεκτορες σε σχεση ακομα κ με τους μαμα οι οποιοι ειναι φτιαγμενοι για να μην στραβωνουν τους απεναντι. Εγω λες να μην ριχνω καντηλια οταν με στραβωνουν οι αλλοι? Γι' αυτο μπηκα στον κοπο κ εκανα τετοια αγορα κ οχι μια απλη λυση των 80-90 ευρω οπως κανουν ολοι. Μονο φτηνιαρικη δεν ειναι η λυση που διαλεξα! Αλλα τουλαχιστον θα εχω σωστα φωτα οταν με το καλο τα κανω κ δουλεψουν ετσι οπως πρεπει. Συν της αλλης τα αλλαξα γιατι αλλο Η7 λαμπα κ αλλο D2S, οποιος γνωριζει καταλαβαινει τις διαφορες. Εγω δν ηξερα τιποτα απο αυτα αλλα εκατσα κ τα εψαξα μονος μου..

Φιλικα παντα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλον πρεπει να πας να παρεις ρευμα απο μπαταρια
το προβλημα σου ειναι οτι στο δικο σου σεταρισμα πριν το ξενον κανει τσεκ αν εχεις
καμενες λαμπες και αυτο το τσεκαρισμα σου παριουσιαζει προβλημα τωρα
γιαυτο κανουν και τις κοδικοποιησης για ξενον 1 για να μην βγαζει ενδειξη και 2 να μην εχεις το προβλημα αυτο με τα αναψε σβησε
υπαρχουν λυσεις να παρεις τα διαγνωστικα προγραμματα να τα κανεις μονος σου
(δυσκολο αλλα οικονομικο και κανεις οτι θελεις π.χ ξενον αλλα χωρις autolevel και ετση θα εχεις και την μεσα ροδελα να δουλευει πραγμα που αν πας σε αντιπροσοποια για κοδικοποιηση σε ξενον την εχασες την ρυθμηση

και ισως αφου εχεις τα κανσελερ (να μην δειχνει καμενα φωτα ) αν παρεις και ρευμα απο μπαταρια να ειναι ο πιο συντομος και οικονομικος δρομος..

καλα ξετελα

υγ
βλεπω και κατι καλοδιακια και κρεμονται οποτε πειρες bixenon e?
μεγιες
fxr ειναι? τα τοποθετησες ευκολα?
Θελω να πιστευω πως με μια καλωδιωση οταν τα συνδεσω με την μπαταρια να τελειωσει εκει το θεμα. Αλλιως δεν ξερω αλλη λυση.. Γιατι οπως ειπα κ πιο πανω αναβουν αλλα για 2-3 λεπτα κ μετα σβηνουν, αν τα αναψω παλι επιτοπου παλι θα μεινουν αναμμενα για 2-3 λεπτα..
*Ναι αυτοι οι προτζεκτορες σου δινουν την δυνατοτητα να ειναι κ Bi-Xenon αν θες αλλα σκεφτηκα την ημερα αν θελω να κανω σημα σε καποιον απεναντι εκτος απο την μεγαλη σκαλα θα αναβουν κ τα xenon ταυτοχρονα κ αν δεν ειναι απο το εργοστασιο ετσι φτιαγμενα το βλεπω λιγο ζορικο για τους μετασχηματιστες, 1-2-3 καποια στιγμη μπορει να τους παρω στο χερι οποτε απλα θα τα εχω σαν μεσαια σκαλα κ τις μαμα λαμπες στην μεγαλη σκαλα..

Οποτε εχω 2 λυσεις, η πρωτη παω καπου που να μπορουν να προγραμματισουν τον εγκεφαλο οτι πλεον εχω xenon κ βλεπω αν φτιαχνει το θεμα, αλλιως, η δευτερη ειναι να παρω καλωδιωση κ εκτος απο την μαμα φισα του φαναριου να παιρνω ρευμα απευθειας κ απο την μπαταρια.. Ο Θεος μαζι μας δλδ. Για την ωρα κυκλοφορω με angel eyes κ προβολακια..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-04-11, 19:50
Το avatar του χρήστη sak1100
sak1100 Ο χρήστης sak1100 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 145
sak1100 is on a distinguished road
εγω που εχω xenon kit εχει d2s λαμπα?για να ξερω τι projector να παρω
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-04-11, 19:52
SoNiC_77Gr Ο χρήστης SoNiC_77Gr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 22-07-2007
Μηνύματα: 22
SoNiC_77Gr is on a distinguished road
Αυτο εξαρταται απο τον τυπο του xenon που εχεις.. Μπορει να ειναι κιτ αλλα με H7 λαμπα..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-04-11, 20:01
Το avatar του χρήστη sak1100
sak1100 Ο χρήστης sak1100 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Μηνύματα: 145
sak1100 is on a distinguished road
θα πρεπει να αγορασω απο την αρχη το κιτ φαινεται γιατι για fxr ηταν ολα για d2s
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.