Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 24-07-11, 17:18
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
4 γραφήματα, 5 σελίδες πίσω.
Στα διαγράμματα σου, είναι εμφανές οτι έχεις βλάβη..
Στο έχω πει μέχρι τώρα 3 φορές..
Ακόμα και εγώ που δεν είμαι σχετικός, την βλέπω.. Μπάμ κάνει..
Το να ισχυρίζεσαι οτι λανθάνω, με την δικαιολογία οτι θα την έδειχνε το διαγνωστικό,
ενώ εξορισμού δεν την δείχνει, είναι αχαρακτήριστο.
Πέραν αυτού, αυτός που σου έκανε εγκατάσταση το LPG σου έβαλε
λάθος πνεύμονα και έχεις και εκεί λάθος πιέσεις.
Λυπάμαι που το λέω και λυπάμαι που δεν ακούς..
Πιο πολύ λυπάμαι, που διαβάζεις και κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 24-07-11, 17:19
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκεί αναφέρομαι, αλλά απο ότι βλέπεις, στο κείμενο "τίτλο" που δεν έβαλες
για κάποιο δικό σου λόγο, είναι πρότυπο μέτρησης καυσαερίων με κρύο κινητήρα..
Ο τίτλος είναι ακριβώς κάτω από το γράφημα. Ο τίτλος της παραγράφου είναι "1.13 Heat balance". Ο τίτλος του πάνω γραφήματος που δεν φαίνεται στην φωτογραφία είναι "Fig. 1.4(a) Energy usage of a 2-litre car during the first phase (or warm-up) of the EEC 15-cycle", άρα στο άγχος σου σήμερα ούτε καν τους τίτλους δεν μπορείς να συνδέσεις σωστά.

Το κάτω όπως πασιφανώς αναφέρει δείχνει τις δύο πρώτες φάσεις, στο κάτω (2ρο) γράφημα της φωτογραφίας δηλαδή φαίνεται στην δεύτερη φάση όταν έχει ζεσταθεί αρκετά και γι'αυτό είναι και μειωμένες οι καταναλώσεις. Αλλά προφανώς όχι αρκετά ώστε να σταματήσουν τα "μπεκ πρωινού", (και εγώ που νόμιζα ότι η λειτουργία των μπεκ πρωινού είναι για λίγα δευτερόλεπτα μόνο και για να βοηθήσουν να πάρει μπροστά...) τα οποία όπως είπαμε όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο συνεχίζουν και ψεκάζουν και κατά την επιβράδυνση και φτύνει την βενζίνη στην εξάτμιση ή διατηρεί την ταχύτητά του με κλειστή πεταλούδα. Όταν ζεσταθεί δεν το κάνει πλέον, γιατί έτσι είναι καλύτερα.

Εν τέλει, έχεις δίκιο. Κάπως έτσι θα είναι.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα διαγράμματα σου, είναι εμφανές οτι έχεις βλάβη..
Ναι βρε παιδί μου. Έχω βλάβη, λάθος πνεύμονα και όλα τα σχετικά. Γι'αυτό και το αυτοκίνητο δουλεύει ρολόι σε κάθε έλεγχο αλλά ακόμα και πάνω σε δυναμόμετρο χωρίς να καταλαβαίνω καμία διαφορά σε κίνηση ή/και σε κατανάλωση. Εμένα είναι χαλασμένο γιατί αν δούλευε σωστά δεν θα είχες δίκιο. Έχεις δίκιο, τι να κάνουμε.

Και επειδή σίγουρα θα θες να έχεις το τελευταίο λόγο, δεν θα απαντήσω ξανά σε εσένα ακόμα και αν με πεις καμπούρη. Μην στεναχωρεθείς, για σένα το κάνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 24-07-11 στις 17:23
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 24-07-11, 17:50
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο τίτλος είναι ακριβώς κάτω από το γράφημα. Ο τίτλος της παραγράφου είναι "1.13 Heat balance". Ο τίτλος του πάνω γραφήματος που δεν φαίνεται στην φωτογραφία είναι "Fig. 1.4(a) Energy usage of a 2-litre car during the first phase (or warm-up) of the EEC 15-cycle", άρα στο άγχος σου σήμερα ούτε καν τους τίτλους δεν μπορείς να συνδέσεις σωστά.

Το κάτω όπως πασιφανώς αναφέρει δείχνει τις δύο πρώτες φάσεις, στο κάτω (2ρο) γράφημα της φωτογραφίας δηλαδή φαίνεται στην δεύτερη φάση όταν έχει ζεσταθεί αρκετά και γι'αυτό είναι και μειωμένες οι καταναλώσεις. Αλλά προφανώς όχι αρκετά ώστε να σταματήσουν τα "μπεκ πρωινού", (και εγώ που νόμιζα ότι η λειτουργία των μπεκ πρωινού είναι για λίγα δευτερόλεπτα μόνο και για να βοηθήσουν να πάρει μπροστά...) τα οποία όπως είπαμε όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο συνεχίζουν και ψεκάζουν και κατά την επιβράδυνση και φτύνει την βενζίνη στην εξάτμιση ή διατηρεί την ταχύτητά του με κλειστή πεταλούδα. Όταν ζεσταθεί δεν το κάνει πλέον, γιατί έτσι είναι καλύτερα.

Εν τέλει, έχεις δίκιο. Κάπως έτσι θα είναι.
.
Το EEC 15 είναι πρότυπο μέτρησης καυσαερίων..
Μια χαρά συνδέω τους τίτλους, απλά τυγχάνει να ξέρω τι είναι..
Μάθε ότι το μπέκ πρωινού είναι για 15 δευτερόλεπτα, (το cycle 1 EEC15)
και μέχρι η θερμοκρασία νερών του κινητήρα να φτάσει 35 έχουμε έξτρα παροχή
καυσίμου στα μπέκ για το γνωστό μας ηλεκτρονικό τσόκ.. (cycle 2 EEC 15)
Και σαφώς αφού αντί για 700 ρελαντί έχεις 1200, ακόμα και αν αφήνεις το γκάζι
μέχρι να πιάσουν τα νερά 35 δεν έχεις cut off..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 24-07-11, 18:03
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Και σαφώς αφού αντί για 700 ρελαντί έχεις 1200, ακόμα και αν αφήνεις το γκάζι
μέχρι να πιάσουν τα νερά 35 δεν έχεις cut off..
Ώπα, εδώ πρέπει να απαντήσω γιατί προφανώς το αυτοκίνητό σου είναι αυτό που έχει το πρόβλημα και το θεωρώ καθήκον μου να σε προειδοποιήσω. Κανένα αυτοκίνητο με ηλεκτρονικό ψεκασμό δεν έχει ποτέ 1200 στροφές ρελαντί, ούτε στους -40. Πάντα το ρελαντί διορθώνει στις 750-800 στροφές, ζεστό/κρύο και ανεξαρτήτως φορτίου. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που όταν βάζει μπροστά το αυτοκίνητό του για 5-10 λεπτά έχει ρελαντί 1200 στροφές...

ΥΓ. Τώρα μπορείς να έχεις τον τελευταίο λόγο.
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 24-07-11, 18:10
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ώπα, εδώ πρέπει να απαντήσω γιατί προφανώς το αυτοκίνητό σου είναι αυτό που έχει το πρόβλημα και το θεωρώ καθήκον μου να σε προειδοποιήσω. Κανένα αυτοκίνητο με ηλεκτρονικό ψεκασμό δεν έχει ποτέ 1200 στροφές ρελαντί, ούτε στους -40. Πάντα το ρελαντί διορθώνει στις 750-800 στροφές, ζεστό/κρύο και ανεξαρτήτως φορτίου. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που όταν βάζει μπροστά το αυτοκίνητό του για 5-10 λεπτά έχει ρελαντί 1200 στροφές...

ΥΓ. Τώρα μπορείς να έχεις τον τελευταίο λόγο.
Σε ευχαριστώ..
Εχω βλάβη στο Ε46 valvetronic.
Τα ίδια είχα και στο Μ10 Β18, (εκει απο 680 πήγαινε 900),
στο Μ30 B34 (περίπου όπως και πάνω), στο αστρα 1400 (καπου 1300 πάει αυτό)
και το θεωρούσα φυσιολογικό..
Βοηθάτε..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 24-07-11, 18:42
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ώπα, εδώ πρέπει να απαντήσω γιατί προφανώς το αυτοκίνητό σου είναι αυτό που έχει το πρόβλημα και το θεωρώ καθήκον μου να σε προειδοποιήσω. Κανένα αυτοκίνητο με ηλεκτρονικό ψεκασμό δεν έχει ποτέ 1200 στροφές ρελαντί, ούτε στους -40. Πάντα το ρελαντί διορθώνει στις 750-800 στροφές, ζεστό/κρύο και ανεξαρτήτως φορτίου. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που όταν βάζει μπροστά το αυτοκίνητό του για 5-10 λεπτά έχει ρελαντί 1200 στροφές...

ΥΓ. Τώρα μπορείς να έχεις τον τελευταίο λόγο.
Μην πάρεις και όρκο.... Εγώ!

ΑΛΛΑ είχα κάνει μια μαλ εεεε κουταμάρα και είχα πειράξει τον ρεγουλατόρο της πεταλούδας....
Έπερνε μπροστά κράταγε 1200,1500 και μετά έπεφτε, μόλις ξαναρύθμισα τον ρεγουλατόρο και το ποντεσιόμετρο πεταλούδας που είχε φύγει απο την θέση του επανήλθε το ρελαντί 850!
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 24-07-11, 19:41
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ώπα, εδώ πρέπει να απαντήσω γιατί προφανώς το αυτοκίνητό σου είναι αυτό που έχει το πρόβλημα και το θεωρώ καθήκον μου να σε προειδοποιήσω. Κανένα αυτοκίνητο με ηλεκτρονικό ψεκασμό δεν έχει ποτέ 1200 στροφές ρελαντί, ούτε στους -40. Πάντα το ρελαντί διορθώνει στις 750-800 στροφές, ζεστό/κρύο και ανεξαρτήτως φορτίου. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος εδώ μέσα που όταν βάζει μπροστά το αυτοκίνητό του για 5-10 λεπτά έχει ρελαντί 1200 στροφές...

ΥΓ. Τώρα μπορείς να έχεις τον τελευταίο λόγο.

Καλησπερα Μανο!

Το δικο μου αν και δεν ειναι bmw αναλογα το ποσο κρυο κανει εξω (αρα και ποσο κρυος ειναι ο κινητηρας) σηκωνει το ρελαντι.

Συνηθως δουλευει 1-2 λεπτα στις 1500σαλ και μετα πεφτει σταδιακα. Οσο πιο πολυ κρυο κανει εξω τοσο πιο πολυ χρονο κανει ο κινητηρας να πιασει κανονικο ρελαντι, που στην περιπτωση μου ειναι 650-700 σαλ. Μπορει δηλαδη και μεσα στο πρωτο 5λεπτο εκκινησης να εχω 1000+ στροφες ρελαντι.

Τωρα το καλοκαιρι με 30 βαθμους εξω (το αμαξι σε σκια αλλα οχι γκαραζ) ξεκιναει με ρελαντι 1200-1300σαλ και πεφτει αισθητα πιο γρηγορα στο επιθυμητο 680. Υποψην φοραω ψεκασμο 2ης ή 3ης γενιας με 2 αισθητηρες λ (παιζει και να περναω euro 3 παρα τη χρονολογια).



Να πω την αληθεια τα κοιταξα τα διαγραμματα σου και μου φανηκαν σαν να ειναι το μπρος πισω αυτο που κοιταζα. Δηλαδη με την αναποδη σειρα απ οτι τα γραφεις. Και οντως δε φαινεται να κλεινει ο ψεκασμος σου. Τωρα λαθος η σωστο δεν ξερω, αλλα τσαμπα πιανεστε στα χερια.
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 24-07-11, 20:15
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
ενταξη το έχετε κάνει προσωπικό το θεμα ενω δεν θα έπρεπε

ας εχει ο καθενας την γνωμη του τα πειστήρια του ναι οκ

αλλα κριμα να το γυρίζετε ι σε προσωπικο επιπεδο

στο κάτω κατω το τοπικ ειναι αν ο ελεγχως του αυτοκινητου στην κατηφορα και
οχι ποση βενζινα θελει με νεκρα η με ταχυτητα η σβηστο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 24-07-11, 20:23
takis1983 Ο χρήστης takis1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-01-2010
Μηνύματα: 228
takis1983 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
οι διαφορες ειναι μηδαμινες στην κατηφορα ειτε κατεβαινουμε με νεκρα ειτε με ταχυτητα χωρις γκαζι.


Με νεκρα απλα το αμαξι στελνει βενζινη για να κραταει ρελαντι

Με ταχυτητα εφοσον οι στροφες ειναι πανω απο απο καποιο οριο και ο εγκεφαλος βλεπει οτι δεν παταμε καθολου γκαζι (αισθητηρας θεσης πεταλοδας στα παλαι, ηλεκτρονικο γκαζι στα καινουρια) τοτε πολυ απλα δεν στελνει καυσιμο να καει.

Οποτε θεωρητικα στ ρελαντι καιει περισσοτερο. Ομως μιλαμε οτι αν πηγαινεις με νεκρα και 60χλμ ωρα η καταναλωση ειναι στιγμιαια 0.1 λ/100 η και λιγοτερο (τσεκαρισμενο) δηλαδη σιγα τα ωα.

Επισης το οτι το αμαξι ειναι δεμενο ισχυει λιγο αλλα οκ, αν πλησιαζει στροφη κατεβαζεις ταχυτητα και κοβεις και λιγο με φρενο
πολυ σωστος! κ μην ξεχναμε οτι απο τα ιντζεξον του 94 (ΕFI) αυτο γινοταν,ενοω οτι σταματαγε πληρως την παροχη βενζης τα μπεκ! σκεψου στα πιο συγρονα τι θα γινετε!
__________________
σαν πας στη καλαμάτα και ΄ρθεις με το καλό, φέρε ενα κατσαβίδι μαζί κι ενα φακό !
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 24-07-11, 21:12
Το avatar του χρήστη M_enzo
M_enzo Ο χρήστης M_enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Μηνύματα: 402
M_enzo will become famous soon enoughM_enzo will become famous soon enough
το μόνο σίγουρο ειναι στην κατηφόρα με ταχύτητα καις ΜΗΔΕΝ, ενω με νεκρά καις - αναλογα με την ταχυτητα που πας- γύρω στο λιτρο/100km. εχω κάνει πολλές φορές το ίδιο πείραμα με τον rapid_fast απο την μερα που το πηρα.
και η δικη μου αισθηση ειναι οτι με νεκρα ειναι πιο "φλου" στους αποτομους ελιγμους χωρις ταχύτητα στο κιβωτιο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.