Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 21-07-11, 12:39
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
αμα δεν παει 10+ σελιδες το θεμα ακρη δεν θα βγαλουμε τελος!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 21-07-11, 12:56
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Οικονομία ΥΠΑΡΧΕΙ όταν πας με ταχύτητα χωρίς γκάζι αντί για νεκρά.
Το κάνω από την πρώτη στιγμή που πήρα το δίπλωμα ύστερα από παρότρυνση μηχανικού και αν και δεν το πολυπίστευα στην αρχή πως θα υπάρχει διαφορά, κοιτώντας το οικονομόμετρο ή την ηλεκτρονική στιγμιαία κατανάλωση (ανάλογα το αυτοκίνητο) διαπίστωσα πως στην 320 μου φερειπείν το οικονομόμετρο δείχνει 0 όταν τσουλάω (ιδίως σε κατηφόρα) με ταχύτητα και γύρω στο 2-2,5 όταν έχω νεκρά!
2+ λίτρα λοιπόν είναι διαφορά.
Αντίστοιχα πράγματα είδα και στο 207 μου, ενώ σ'ενα agila b που χρησιμοποιώ επίσης είναι γύρω στο 1-1,5 λίτρο η διαφορά (μιας και με ταχύτητα γράφει γύρω στο 1).

Αλλά έτσι κι αλλιώς, εννοείται πως το αμάξι είναι πολύ καλύτερα ελεγχόμενο όταν έχει μέσα ταχύτητα για τους λόγους που ακούστηκαν προηγουμένως.
Οπότε ασχέτως οικονομίας, πάντα έχω ταχύτητα μέσα και βγάζω μόνο λίγα μέτρα πριν σταματήσω για φανάρι, κίνηση κλπ.

Κοίτα εγώ μιλάω για περίπτωση που όταν είσαι με νεκρά το αμάξι κρατάει ΣΤΑΘΕΡΗ ταχύτητα, ενώ όταν βάζεις ταχύτητα λογικό είναι να κόψει.

Οπότε σε αυτή την περίπτωση για να κρατήσεις σταθερή ταχύτητα με νεκρά καις πχ1 - 2λίτρα (ρελαντί) ενώ στην άλλη ΠΡΕΠΕΙ να πατάς γκάζι που σε σπάνιες περιπτώσεις μόνο η κατανάλωση είναι μικρότερη.

Ξαναλέω, μιλάω για ήπιες κατηφόρες, όχι γκρέμια.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-07-11, 13:37
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
ok
οπιος θελει να δει πως ειναι καλυτερα με ταχητητα η οχι στη κατηφορα ας δοκιμαση
στο προτοβροχη που θα ειναι γλιτσα να κατεβενει με νεκρα και να δοκιμασει τα φρενα
αλλαγη ταχητητας κ.τ.λ
πυστευω εκει θα φανει διαφορα αλλα μην με κυνηγηση κανεις αν παρει τπτ τουμπες

απο την αλλη σε κανονικες συνθηκες και με αυτοκηνητο που η δηνατοτιτες του ειναι
τα 200 χιλιομετρα αν κατεβενει καμια ευθεια κατηφορα με 120 με νεκρα δεν τρεχει και τπτ το συμαντικο αφου για να το κανει αυτο προυποθετη αδειο δρομο να μην ενοχλη κ.τ.λ και εξαλου ποση ωρα χρειαζεται καπιος να βαλει μια τεταρτη μεσα απο νεκρο?
μαζη με το αφημα του συμπλεκτη σιγα σιγα και οχι αποτομα αντε να παει 5 sec δηλαδη χωρις ηπολογισμο στα μετρα ας πουμε καμια 80 να ειμαστε μεσα (οχι ασχημα ε?)
το οπιο σημενει οτι ολο αυτο το κανουμε οταν ξερουμε που και ποτε θα κοψουμε ( στροφη , εξοδος απο εθνηκη κ.τ.λ)
αν δουμε κηνηση η κατι αλλο απο πολη μακρια εχουμε κουμποση την ταχυτητα πολη πριν και ολα καλα

ολα αυτα προυποθετουν και το στυλ της οδηγησης του καθε οδηγου

σαφος και ειναι καλυτερα με ταχυτητα αλλα και να μην εχει καπιος νεκρα εφοσον το κανει με συνεση και προσοχη δεν τρεχει και τπτ κατεμε


αν υποθεσουμε τωρα οτι εχουμε και πολη καλυτερα φρενα απο τα μαμησια η επικινδηνοτιτα να εχει καπιος νεκρα στην κατηφορα μειονετε δραματικα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 21-07-11, 17:51
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Απλά να σας αναφέρω μια διαπίστωση που έχω κάνει.. Σε e87 116i όταν κατεβαίνεις κατηφόρα χωρίς γκάζι με ταχύτητα μέσα το BC λέει 0,0lt στιγμιαία κατανάλωση.. Όταν κατεβαίνεις κατηφόρα με νεκρά λέει 2,00-7,00lt στιγμιαία κατανάλωση..
Άρα το αμάξι καίει βενζίνη με νεκρά σε κατηφόρα, αλλιώς λέει βλακείες το BC της BMW..

Επίσης μου φαίνεται πολύ καλύτερο να έχεις ταχύτητα μέσα επειδή το αμάξι εγώ προσωπικά "νιώθω" ότι το ελέγχω..
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-07-11, 20:11
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Κατεβαινουμε με οποια ταχυτητα εχουμε ανεβει!

Νεκρα εν κινηση ειναι [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/850/imagescadykuip.jpg/]

βαζοντας νεκρα απομονωνουμε το βασικοτερο μερος του αυτοκινητου,τον κινητηρα δηλαδη απο τα υπολοιπα μηχανικα μερη του οχηματος.

Με την μεγαλυτερη δυνατη ταχυτητα στο κιβωτιο σε ομαλες συνθηκες χωρις γκαζι το μοτερ καιει λιγοτερο καυσιμο απο οτι στο ρελαντι γιατι ενεργοποιηται η Διακοπη Παροχης Καυσιμου ενω στο ρελαντι ανοιγει παλι η Παροχη.

Για οσους δεν καταλαβαν.
Παταω γκαζι η παροχη στελνει βενζινη.
Αφηνω εντελως το γκαζι,διακοπτεται αμεσα η Παροχη για να μην προκληθει υπερχειληση και συνεπως μπουκωματα,σκασιματα κτλ
Ρελαντι, ανοιχτη παροχη καυσιμου για να παραμεινει ο κινητηρας εν ζωη!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-07-11, 21:10
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Ναι οκ, αλλά και πέρα από σωστή αξιολόγηση του γιατί να μην έχεις νεκρά δεν έχω δει ακόμα.

Αν το πάρουμε αλλιώς τότε τα δικίνητα έχουν σοβαρό πρόβλημα σε ΟΛΕΣ τις συνθήκες γιατί οι ΜΗ κινητήριοι τροχοί είναι σα να έχουμε νεκρά.

Βλέπετε ρε παιδιά τι επιπτώσεις έχει στο τιμόνι η εφαρμογή ροπής στα μπροστινοκίνητα.

ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ δεν λένε ότι τα πισωκίνητα έχουν ΚΑΛΥΤΕΡΗ αίσθηση τιμονιού επειδή είναι ελέυθεροι οι μπροστινοί;

ΟΠΟΤΕ γιατί να έχει ΑΡΝΗΤΙΚΗ επίπτωση το τσούλημα ενός Ι.Χ. με νεκρά;

Θα προσπαθήσω να βγάλω βίντεο με τις ενδείξεις του καντράν στην επόμενη διαδρομή.

Δε θέλω να μάθω αν καίει ή δεν καιει και σε ποια περίπτωση το αμάξι, θέλω να προσπαθήσω να μάθω ΓΙΑΤΙ είναι (ευρέως διαδεδομένο ως) πιο ελεγχόμενο ένα αμάξι με ταχύτητα παρά με νεκρά;
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 21-07-11, 21:24
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΠΟΤΕ γιατί να έχει ΑΡΝΗΤΙΚΗ επίπτωση το τσούλημα ενός Ι.Χ. με νεκρά;

Δε θέλω να μάθω αν καίει ή δεν καιει και σε ποια περίπτωση το αμάξι, θέλω να προσπαθήσω να μάθω ΓΙΑΤΙ είναι (ευρέως διαδεδομένο ως) πιο ελεγχόμενο ένα αμάξι με ταχύτητα παρά με νεκρά;
Θα το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ. Θεωρητικά (και πρακτικά) ενα όχημα που κινείται ελεύθερο, η συνιστώμενη των δυνάμεων κίνησης πέφτει (κοντά στο) κέντρο βάρους του. Όταν υπάρχει ταχύτητα μέσα, πατάς δεν πατάς γκάζι αυτομάτως στέλνεις την συνιστώμενη (πολύ κοντά ή ακριβώς) στην ευθεία του άξονα κίνησης και προφανώς τα αυτοκίνητα είναι σχεδιασμένα με την γεωμετρία της ανάρτησης να ξεκινά από εκεί. Έχεις δει πισωκίνητο αυτοκίνητο που ξεκινά πολύ απότομα πως "κάθεται" το πίσω μέρος από τις δυνάμεις; Φαντάσου λίγο πολύ το ίδιο πράγμα, απλώς έρχονται οι δυνάμεις κίνησης (μικρές ή μεγάλες) στην θέση που ο κατασκευαστής έχει σχεδιάσει.

Αυτό πέρα βεβαίως από τους χρόνους αντίδρασης, ισχύ φρένων κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 21-07-11, 21:40
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το εξηγήσω όσο πιο απλά μπορώ. Θεωρητικά (και πρακτικά) ενα όχημα που κινείται ελεύθερο, η συνιστώμενη των δυνάμεων κίνησης πέφτει (κοντά στο) κέντρο βάρους του. Όταν υπάρχει ταχύτητα μέσα, πατάς δεν πατάς γκάζι αυτομάτως στέλνεις την συνιστώμενη (πολύ κοντά ή ακριβώς) στην ευθεία του άξονα κίνησης και προφανώς τα αυτοκίνητα είναι σχεδιασμένα με την γεωμετρία της ανάρτησης να ξεκινά από εκεί. Έχεις δει πισωκίνητο αυτοκίνητο που ξεκινά πολύ απότομα πως "κάθεται" το πίσω μέρος από τις δυνάμεις; Φαντάσου λίγο πολύ το ίδιο πράγμα, απλώς έρχονται οι δυνάμεις κίνησης (μικρές ή μεγάλες) στην θέση που ο κατασκευαστής έχει σχεδιάσει.

Αυτό πέρα βεβαίως από τους χρόνους αντίδρασης, ισχύ φρένων κτλ.
Μα όλα τα ΙΧ όταν επιταχύνουν κάθονται πίσω. Αν επιταχύνουν με όλες τις ταχύτητες εκτός όπισθεν.

Προφανώς μιλάς για τη συνισταμένη των δυνάμεων που ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ την κίνηση (δεν ειρωνεύομαι απλά για να μην μπερδευόμαστε), σωστά;

Τότε στην περίπτωση κίνησης με νεκρά έχεις απλά το διάνυσμα του βάρους του οχήματος το οποίο πάνω κάτω εφαρμόζει στο κέντρο βάρους.

Στην περίπτωση λοιπόν που βάζεις ταχύτητα έχεις ένα πάνω κάτω διάνυσμα με αντίθετη (κατά την προβολή τους στον ίδιο άξονα) φορά το οποίο όμως εφαρμόζει στο κέντρο περίπου των κινητήριων τροχών. Αν κινείσαι ΕΥΘΕΙΑ που σημαίνει ότι οι ταχύτητες των κινητήριων τροχών είναι ίσες (άρα το διαφορικό δεν διαφορίζει) τότε και ΜΟΝΟ τότε θεωρητικά η συνισταμένη αυτών των δυνάμεων έχε εφαρμογή στο περίπου στον κατά μήκος άξονα.

Αν είσαι σε στροφή τότε αυτά τα διανύσματα παίζουν σε μέγεθος λόγω του διαφορικού και της δύναμης πέδησης που προσφέρεται από τον κινητήρα που παρασύρεται σε κίνηση. Κάτι που ΔΕΝ συμβαίνει όταν είσαι με νεκρά γιατί τότε έχεις ΜΟΝΟ το βάρος (χοντρικά, γιατί ότι άλλο είναιτ ο έχεις και με την ταχύτητα).

Μα δεν έχω δει κάποιο βιβλίο κατασκευαστή να προτείνει σε κατηφόρες να έχουμε ταχύτητα για ΚΑΝΕΝΑ άλλο λόγο πέρα από την οικονομία και την μικρότερη διάρκεια φρεναρίσματος. Δεν μίλησε ΚΑΝΕΝΑ βιβλίο κατασκευαστή ότι τα δυναμικά χαρακτηριστικά του οχήματος μεταβάλλονται κα μάλιστα προς το χειρότερο με την χρήση νεκράς.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 21-07-11, 21:56
Το avatar του χρήστη tasos e46
tasos e46 Ο χρήστης tasos e46 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Μηνύματα: 14
tasos e46 is on a distinguished road
[
Μα δεν έχω δει κάποιο βιβλίο κατασκευαστή να προτείνει σε κατηφόρες να έχουμε ταχύτητα για ΚΑΝΕΝΑ άλλο λόγο πέρα από την οικονομία και την μικρότερη διάρκεια φρεναρίσματος. Δεν μίλησε ΚΑΝΕΝΑ βιβλίο κατασκευαστή ότι τα δυναμικά χαρακτηριστικά του οχήματος μεταβάλλονται κα μάλιστα προς το χειρότερο με την χρήση νεκράς.[/QUOTE]
ωμα αυτα φιλε ενοειται οτι τα εμαθες οταν πηρες το διπλωμα.νομος απαραβατος
με οτι ταχυτητα χρειαζετε να ανεβουμε μια ανηφορα με την ιδια ταχυτητα στο κιβωτιο
την κατεβαινουμε (σαν κατηφορα)
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 21-07-11, 22:00
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos e46 Εμφάνιση μηνυμάτων
[
Μα δεν έχω δει κάποιο βιβλίο κατασκευαστή να προτείνει σε κατηφόρες να έχουμε ταχύτητα για ΚΑΝΕΝΑ άλλο λόγο πέρα από την οικονομία και την μικρότερη διάρκεια φρεναρίσματος. Δεν μίλησε ΚΑΝΕΝΑ βιβλίο κατασκευαστή ότι τα δυναμικά χαρακτηριστικά του οχήματος μεταβάλλονται κα μάλιστα προς το χειρότερο με την χρήση νεκράς.
ωμα αυτα φιλε ενοειται οτι τα εμαθες οταν πηρες το διπλωμα.νομος απαραβατος
με οτι ταχυτητα χρειαζετε να ανεβουμε μια ανηφορα με την ιδια ταχυτητα στο κιβωτιο
την κατεβαινουμε (σαν κατηφορα)[/QUOTE]

Ναι δεν αντιλέγω, και δεν αμφισβητώ, απλά ρωτάω ΓΙΑΤΙ να συμβαίνει αυτό;;;

Και μάλιστα (όταν μόνος μου) έχω κάνει άπειρες φορές κατάβαση με τις ίδιες χιλιομετρικές ταχύτητες ΧΩΡΙΣ να έχω παρατηρήσει διαφορά.

Και ξαναλέω ότι ΔΕΝ τίθεται θέμα οικονομίας ΟΥΤΕ στην περίπτωση που χρειαστείς φρένο, εκεί εννοείται ΠΡΕΠΕΙ να εΙχες ήδη ταχύτητα μέσα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.