Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-11, 15:40
vaggelis_M5 Ο χρήστης vaggelis_M5 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 19-06-2011
Μηνύματα: 6
vaggelis_M5 is on a distinguished road
Αναβαθμιση Μ5

Έχω λοιπόν ένα Μ5 Ε34 3800 342 άλογα.
Είναι αρκετά καλό αν και τρομερά υπερστροφικό. Το θέμα είναι ότι σε κόντρες με αμάξια καινούρια έχει προβλημα ακόμα και όταν το αντίπαλο αμάξι είναι κατά πολύ υποδεέστερο. Ξέρει κανένας σας τι μπορώ να κάνω για να το κάνω και πάλι ανταγωνιστικό??!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-11, 15:46
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Αρχικά θα μπορούσες να περιορίσεις τις κόντρες. Εκτός από το νομικό/ηθικό μέρος, το Μ5 δεν είναι κοντράμαξο. Θα είχες μεγαλύτερη επιτυχία με ένα σαξόραλλο.

Τώρα, αν σώνει και καλά σε τρώει η τσέπη σου, για να μειώσεις την υπερστροφικότητα του Μ5 πρέπει να πειράξεις την ανάρτηση. Πολύ χοντρύτερες αντιστρεπτικές και σινεμπλοκ πολυουρεθάνης είναι τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό. Το πρόβλημα είναι ότι αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί από την μία βελτιώνεται το πάτημα του αυτοκινήτου αλλά ταυτοχρόνως γίνεται και πολύ πιο απόλυτο, το οποίο σημαίνει ότι όταν χάνεις τον έλεγχο θα είναι και πολλαπλάσια δύσκολο (εώς αδύνατο) να το επαναφέρεις και θα δυσκολευτείς πολύ να αποφύγεις κανένα δέντρο που θα σου πεταχτεί μέσα στον δρόμο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-11, 15:46
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
το αμάξι έχει πρόβλημα πρόσφυσης ή το μοτέρ δέν αποδίδει όσο θα έπρεπε;
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-11, 15:51
vaggelis_M5 Ο χρήστης vaggelis_M5 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 19-06-2011
Μηνύματα: 6
vaggelis_M5 is on a distinguished road
Αναρτήσεις Bilstein, ευθυγράμμιση ΟΚ, ελαστικά 245 εμπρός και 285 πίσω (4 μηνών). Το θέμα είναι ότι θέλω να αυξήσω την ιπποδύναμη, έτσι ώστε να πλησιάζει (όσο γίνεται) στο καινούριο Μ5 .....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-11, 16:01
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggelis_M5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναρτήσεις Bilstein, ευθυγράμμιση ΟΚ, ελαστικά 245 εμπρός και 285 πίσω (4 μηνών). Το θέμα είναι ότι θέλω να αυξήσω την ιπποδύναμη, έτσι ώστε να πλησιάζει (όσο γίνεται) στο καινούριο Μ5 .....
το καινούργιο Μ5 είναι 508 άλογα δέν γίνεται να το πλησιάσεις με τίποτα,πάμε τώρα στο δικό σου,αρχικά του κάνεις μία δυναμομέτρηση να δείς που βρίσκεται,απο εκεί και έπειτα με εκκεντροφόρους,εισαγωγή,εξάτμιση και άγραφο μπορεί να παίξει γύρω στα 400 άλογα,τόσα έχει βγάλει ενός γνωστού μου,408 στο δυναμόμετρο,κόστος για αυτά τα πράγματα;κοντά στα 5Κ
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-11, 16:04
vaggelis_M5 Ο χρήστης vaggelis_M5 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 19-06-2011
Μηνύματα: 6
vaggelis_M5 is on a distinguished road


κάτι ανάλογο σαν αυτό στο βιντεάκι θα ήθελα! τώρα έχει 0-100 σε 5.2. πόσο πιο κάτω μπορεί να πάει δλδ??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-06-11, 16:06
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 922
Straight six will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaggelis_M5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναρτήσεις Bilstein, ευθυγράμμιση ΟΚ, ελαστικά 245 εμπρός και 285 πίσω (4 μηνών). Το θέμα είναι ότι θέλω να αυξήσω την ιπποδύναμη, έτσι ώστε να πλησιάζει (όσο γίνεται) στο καινούριο Μ5 .....
για το τελευταιο που λες, θα πρεπει να το αντεχει η τσεπη σου γτ τα ευρα θα κυλανε και δν θα τα προλαβαινεις....λογικα στρεφεσαι σε τουρμπο με μεγαλο κοστος, ριμπιλτ στο μοτερ λογω παλαιοτητας και αλλα πολλα...γνωμη μου και ειμαι σιγουρος πολλων εδω μεσα ασε το μοτερ στην ησυχια του....εχει αλλες χαρες... συν οτι εχει θεματα σε σχεση με τον 3.6..ουτε το αμαξι αυτο ειναι για κοντρες..με τα λεφτα που θα δωσεις (μιλαμε για ολιστικη βελτιωση ετσι?) παιρνεις κατι φτηνο κοντραμαξο και παιζεις.....μην το χαραμιζεις σε κοντρες και το ταλαιπωρεις..αλλα αν το θες τοσο η λυση ειναι μονο η παραπανω.....οσων αφορα τα πισω λαστιχα σου τα θεωρω το λιγοτερο υπερβολικα ...245/40 17 εχει γυρω γυρω..σιγουρα χανεις στις ευθειες...
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-06-11, 16:10
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Συνονόματε ...

κατ αρχάς είναι πολύ πιθανό να χρειάζεσαι ένα γενικό ρετούς (σικ για rebuilt) ή τουλάχιστον ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΟ σέρβις ... Big six που φοράς είναι πολύ ευαίσθητο μοτέρ (από ρεύματα μέχρι μαφ και μπεκ) και πιθανότατα δεν αποδίδει όπως θα έπρεπε

αν λοιπόν φτάσεις να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι το μοτέρ είναι στην προβλεπόμενη κατάσταση και πάλι δεν σε ικανοποιεί η επιτάγχυνση του Ε38 (που σε μαμά μορφή θα έπρεπε να είναι πιο αργό από Ε46 π.χ.) τότε η μόνη πραγματική λύση είναι να ελαφρώσεις ...

αν επιμένεις να βελτιώσεις αυτό το μοτέρ σου εύχομαι καλή τύχη (αν και πιστέυω ότι πάνω από 360 άλογα δεν υπάρχει περίπτωση να δεις με κλειστό μοτέρ ή ακόμα και με αλλαγή έκκεντρων)

p.s. Το αμάξι είναι γνήσιο ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-06-11, 16:14
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
p.s.2 To Μ5 του Vidar Strand ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΣ ... είναι σα να βάλω βίντεο με Φορμουλα BMW και να λέω έτσι θέλω να πηγαίνει το δικό μου

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-06-11, 16:18
vaggelis_M5 Ο χρήστης vaggelis_M5 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 19-06-2011
Μηνύματα: 6
vaggelis_M5 is on a distinguished road
Τελικά με όλα αυτά που γράφετε, πραγματικά έχω αρχίσει να μπαίνω σε δεύτερες και τρίτες σκέψεις, αναφορικά με το αν θα πρέπει ή όχι να πειράξω το Μ5 μου. Γενικά έχω ένα κόλλημα με τη σειρά Ε34 (κατά τη γνώμη μου είναι η καλύτερη από άποψη σχεδίασης και γραμμών). Σε όλα αυτά προστέθηκε το γεγονός ότι βρήκα από γνωστούς εδώ στη Θεσσαλονίκη κάποιον που πουλάει ένα 525 Ε34 Vanos, σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και σε τιμή πολύ προσιτή (3 χιλιάρικα). Το θέμα που γεννάται τώρα είναι αξίζει η αγορά του ή όχι?
Εγω το θέλω για κόντρες επομένως θα πρέπει να αναβαθμιστεί πάρα πολύ (αυτό που είχα σκεφτεί για το Μ5). Αυτό που δεν ξέρω ακριβώς είναι κατά πόσο ένα 525 190 ίππων, μπορεί να αναβαθμιστεί και μέχρι σε τι σημείο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.