Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 17-11-14, 21:16
KAZA Ο χρήστης KAZA δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Μηνύματα: 652
KAZA will become famous soon enough
Βουητό είχα κι εγώ απο τις 2000-2500 χιλιάδες στροφές....
Ξέρεις τι ήταν; Η σωλήνα του a/c ακουμπούσε λαμαρίνα και απο τον συντονισμό καθώς δουλεύει το μοτερ μου δημιουργούσε αυτό το βουητό....
Για να μην βγάζω σωλήνες και έχω ιστορίες ...ενα κομματάκι σαμπρελα μεταξύ σωλήνας και λαμαρίνας και όλα οκ !
Οπότε καθόλου απίθανο να συντονίζεται η εξάτμιση σου εαν καπου ακουμπάει η έχει χαλαρώσει κάτι εκεί που πιάνει
__________________
Έλεγε , λοιπόν , κλαίων ο Ισοκράτης ......
<<Η Δημοκρατία αυτοκαταστρέφεται , διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητος , διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα , την παρανομία ως ελευθερία , την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία ...>>
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-11-14, 21:42
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Η αλήθεια είναι ότι ο ήχος αυτός κι εμένα μου "βρωμάει" συντονισμό. Όμως, το πρόβλημα ρε παιδιά με τους ήχους αυτούς είναι ότι πρέπει μοιραία από κάπου να ξεκινήσεις και συνέχεια να αποκλείεις πράγματα μέχρι να φτάσεις στην πηγή του "κακού". Και όλη αυτή η διαδικασία -κακά τα ψέματα- είναι τρομερά ενεργοβόρα όταν έχεις να κάνεις άλλα 5.000.000 πράγματα μέσα στη μέρα σου. Φυσικά, κανείς δεν μπορεί να μιλήσεις με 100% βεβαιότητα αν δεν ακούσει τον ήχο για τον οποίο μιλάω, αλλά και πάλι εκτιμώ πολύ τις απόψεις σας και ευχαριστώ για το χρόνο που καταναλώσατε για να με συμβουλεύσετε. Ίσως πρέπει να ξεκινήσω από τα απλά, δηλαδή την εξάτμιση γιατί αν είναι τίποτα σασμάν και διαφορικά, ζήτω που καήκαμε!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-11-14, 13:51
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Λοιπόν παιδιά, τα νεότερα είναι τα εξής: Ο "μάστορας" που του το πήγα σήμερα διαπίστωσε πράγματι μια φθορά στο σύνδεσμο του κεντρικού και θα τον αλλάξει. Ελπίζω λοιπόν να έχει δίκιο ο insane driver και να προέρχεται από εκεί το βουητό! Επίσης, ο μάστορας, αφού ήλεγξε το αυτοκίνητο, μου απέκλεισε οριζόντια και κάθετα οποιοδήποτε θέμα διαφορικού ή σασμάν. Επίσης, δεν είδε κάτι στην εξάτμιση. Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-11-14, 21:28
jannis Ο χρήστης jannis δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Μηνύματα: 6
jannis is on a distinguished road
Δύο 23άρια που γνωρίζω κάνουν ένα βουητό όπως το περιγράφεις, σαν από σφιχτό backlash στο κορωνοπήνιο. Στο Σπανό έχουν αποκλείσει το διαφορικό (αν και στο γερμανικό φόρουμ που παρακολουθώ αρκετά 89άρια έχουν αντίστοιχους θορύβους), στο ένα μάλιστα αλλάχθηκε σασμάν αλλά ο ήχος παρέμεινε. Δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα, αλλά αν είσαι ακόμα εντός εγγύησης πήγαινε σε μια αντιπροσωπεία ίσα για να καταγράψουν την εισαγωγή για μετέπειτα χρήση.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-11-14, 00:30
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Γιάννη, το αμάξι είναι 2.5i του 2005! Οπότε ούτε λόγος για εγγύηση.... thanks anyway
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-11-14, 10:00
jannis Ο χρήστης jannis δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Μηνύματα: 6
jannis is on a distinguished road
Ουπς, δεν το 'δα. Καλή επιτυχία με το σύνδεσμο τότες.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-11-14, 17:22
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Παιδιά, τζίφος με το σύνδεσμο του κεντρικού. Και που τον άλλαξα, τα ίδια. Ο μάστορας βάζει το χέρι του στη φωτιά ότι το πρόβλημα βρίσκεται στις ζάντες που κατά τη γνώμη του έχουν στραβώσει στον αφαλό (κάποιες τουλάχιστον). Το επόμενο σενάριο είναι να μου φορέσει προσωρινά άλλα ζαντολάστιχα. Αν τότε εξαφανιστεί ο θόρυβος, προφανώς έχει δίκιο. Βέβαια, αν έχει δίκιο, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αγοράσω ζάντες και η ιδέα σίγουρα δεν με τρελαίνει. Πόσο να κάνουν άραγε 4μεταχειρισμένες 17άρες;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-11-14, 18:17
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JOHN Z4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, τζίφος με το σύνδεσμο του κεντρικού. Και που τον άλλαξα, τα ίδια. Ο μάστορας βάζει το χέρι του στη φωτιά ότι το πρόβλημα βρίσκεται στις ζάντες που κατά τη γνώμη του έχουν στραβώσει στον αφαλό (κάποιες τουλάχιστον). Το επόμενο σενάριο είναι να μου φορέσει προσωρινά άλλα ζαντολάστιχα. Αν τότε εξαφανιστεί ο θόρυβος, προφανώς έχει δίκιο. Βέβαια, αν έχει δίκιο, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να αγοράσω ζάντες και η ιδέα σίγουρα δεν με τρελαίνει. Πόσο να κάνουν άραγε 4μεταχειρισμένες 17άρες;
Μη μου γυρνάς τα μυαλά ανάποδα..
Είπες οτι βγάζεις ταχύτητα και σταματάει.. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ..
Μη ψάχνεις σενάρια που δεν υπάρχουν..
Πάτα συμπλέκτη, σταματάει? είναι απο εξάτμιση.. Δεν σταματάει? είναι απο μηχανική τριβή..
ΤΕΛΟΣ
(με δεδομένο οτι βγάζεις ταχύτητα και ο ήχος σταματάει..)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-11-14, 22:38
JOHN Z4 Ο χρήστης JOHN Z4 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2014
Μηνύματα: 40
JOHN Z4 is on a distinguished road
Φίλε rapid, εγώ δυστυχώς δεν έχω την τεχνική γνώση για να φτιάχνω σενάρια! Αναγκαστικά ακούω τα σενάρια αυτών που υποτίθεται ότι ξέρουν και είναι η δουλειά τους. Πράγματι είπα ότι με το που βάζω νεκρό σταματούν όλα. Κάναμε σήμερα βόλτες μαζί 1 ολόκληρη ώρα, το άκουγε, το ξαναάκουγε και όσο το άκουγε τόσο βεβαιωνόταν ότι είναι θόρυβος από στραβή ζάντα. Το σήκωσε ψηλά, κοίταξε βάσεις μηχανής, εξάτμιση, σασμάν κ.ο.κ. Τον ρώτησα 200 φορές εάν υπάρχει περίπτωση να είναι εξάτμιση και μου το απέκλεισε κατηγορηματικά. Φυσικά, ακούω προσεκτικά αυτό που λες αλλά βέβαια υπάρχει μια σημαντική διαφορά: Εσύ αντιλαμβάνεσαι αναγκαστικά το πρόβλημα μόνο μέσω της δικής μου περιγραφής. Ο άλλος ήταν μέσα στο αμάξι μια ώρα και το άκουγε live! Δεν μπορώ να αγνοήσω τη γνώμη του έτσι εύκολα. Εσύ τι λες, να πάω και σε κάποιον εξατμισά να βεβαιωθώ;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-11-14, 22:47
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
για διαφορικο μου κανει εμενα δυστυχώς
μετα απο πιεση (ανοιγμα γκαζιου) εμφανιζει θόρυβο
στο νεκρο δεν το κανει
αυτος ο ηχος ειναι ψηλος και οχι εντονο βουητο οπως τα ρουλεμαν τον τροχων οταν κανουν
θορυβο,
αν δεν ειναι διαφορικο ειναι σασμαν η κεντρικος δεν μου ερχεται τιποτα αλλο στο μυαλο μου
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.